Nowy napęd a "terkotanie"

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Awatar użytkownika
danny
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.04.2011, 22:15
Mój motocykl: XL650V
Kontakt:

Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: danny »

Witam,

Odebrałem dziś moto z serwisu Hondy - przegląd i wymiana napędu na nowy. Wyjeżdżam na ulicę i ...słyszę dziwny odgłos podczas dodawania gazu, którego nigdy wcześniej nie było. Z początku pomyślałem, że coś nie tak z gaźnikami, bo w serwisie mieli sprawdzić i ew. wyregulować, ale po chwili doszedłem do wniosku, że ten dźwięk nie ma większego związku z obrotami silnika. Określiłbym to jako "terkotanie". Co ciekawe występuje cały czas podczas przyspieszania, a przy schodzeniu z obrotów terkotanie zanika. Postawiłem motocykl na stopce centralnej i doszedłem do wniosku, że dźwięk dochodzi najprawdopodobniej z zębatki napędowej... Czy ktoś się spotkał z czymś takim? Czy to może normalny objaw na nowym napędzie?
Cynciu
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1285
Rejestracja: 07.03.2010, 20:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Cynciu »

Zawsze tak mam po dokładnym umyciu i naoliwieniu łańcucha. Złapie troszkę kurzu i będzie cicho.
Wlóczęga: człowiek, który nazwałby się turystą, gdyby miał pieniądze..
[ Julian Tuwim ]
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Paweł »

poszukaj takiego postu: Terkotanie zębatki zdawczej po podciągnięciu łańcucha
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
danny
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.04.2011, 22:15
Mój motocykl: XL650V
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: danny »

@Paweł: Tak widziałem, tylko, że tu brand new napęd...

@Cynciu: To by troche mogło tłumaczyć, bo łańcuch i zębatki jeszcze lśnią nowością. A masz taki sam objaw, że tylko przy odkręcaniu? Przy schodzeniu z obrotów nie ma tego dźwięku. Wychodziło by na to, że brudny łańcuch chodzi lepiej niż czysty? :>
Awatar użytkownika
danny
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.04.2011, 22:15
Mój motocykl: XL650V
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: danny »

Mój stary łańcuch nawet po wyczyszczeniu naftą i nasmarowaniu nie wydawał takich odgłosów.. a może mi w serwisie coś zbabrali.
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Paweł »

regulacja naciągu?
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Jaro-Ino »

Też stawiałbym na naciąg. Sprawdź czy jak siedzisz na moto to łańcuch ma jakikolwiek luz.
Awatar użytkownika
miroslaw123
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3622
Rejestracja: 14.06.2009, 13:28
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: miroslaw123 »

Obrazek
Awatar użytkownika
danny
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.04.2011, 22:15
Mój motocykl: XL650V
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: danny »

Łańcuch faktycznie ma mniejszy luz niż nominalny, ale w ASO Hondy twierdzą, że przy nowym łańcuchu zawsze ustawiają minimalnie mniejszy, aby łańcuch się ułożył ...chociaż akurat nie przemawia to do mnie i ustawie prawidłowy 35-45mm.

Kwestia "terkotania", które bardziej mi jednak przypomina "bzyczenie":) najprawdopodobniej wynika z zastosowania zamiennika Sunstara jako przedniej zębatki. Oryginalna jak widzę jest grubsza, ma (gumowe?) wyciszenie jak na zdjęciach Gibona z viewtopic.php?f=106&t=115&start=80
Zawiozłem dziś moto z powrotem do Hondy i potwierdza to mechanik. Decyduje się na oryginalną przednią...zobaczymy jak będzie wtedy.
Awatar użytkownika
Cenio
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 200
Rejestracja: 25.03.2010, 11:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Cenio »

Ja mam identycznie, mam napęd który ma 5 tyś teraz zrobione i takie terkotanie jest od jakiś 2 tyś. Mam zamiennika Sunstara i to w tym jest problem. Nastęny będzie oryginał Hondy i tyle. Nie ma się czym przejmować :crossy:
Dawniej NotariuS
Cynciu
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1285
Rejestracja: 07.03.2010, 20:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Cynciu »

danny pisze: Wychodziło by na to, że brudny łańcuch chodzi lepiej niż czysty? :>
-Troszkę kurzu i jest ciaśniej
- oryginalna zębatka z gumą chodzi ciszej. Guma robi za tłumik. Na każdym zamienniku będzie nieco głośniej.
danny pisze:Mój stary łańcuch nawet po wyczyszczeniu naftą i nasmarowaniu nie wydawał takich odgłosów.. a może mi w serwisie coś zbabrali.
-zgaduję że smarowałeś sprajem a nie olejem dlatego jest ciszej. (Smar po zastygnięciu bardziej wypełnia i działa jak kurz.)
- następnym razem po czyszczeniu, przejedź się kawałek bez kasku - usłyszysz. O ile nie masz gumy na zdawczym.
Wlóczęga: człowiek, który nazwałby się turystą, gdyby miał pieniądze..
[ Julian Tuwim ]
Awatar użytkownika
danny
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.04.2011, 22:15
Mój motocykl: XL650V
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: danny »

Smarowalem oczywiscie spray'em. Obecne bzyczenie slychac nawet przez kask i to bez jakiegos specjalnego przysluchiwania sie. Tyle ze do tej pory mialem oryginalny naped, a teraz zamiennik, zobaczymy wiec jak to bedzie po zalozeniu oryginalnej zebatki przedniej.
Awatar użytkownika
vertus72
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 528
Rejestracja: 16.07.2010, 17:46
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Litzmanstad

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: vertus72 »

Jedna jest metoda by nie słyszeć terkotania pukania i innych dziwnych dźwięków - trza założyć kostki, rumor jest taki, że nic nie słychać :lol:
Prędkość nie zabija, tylko nagłe zatrzymanie.
Awatar użytkownika
ryben
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 477
Rejestracja: 19.10.2008, 17:17
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: wrocław

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: ryben »

odkąd założyłem nowego DIDa + sunstary to bzyczy przy odkręcaniu (XL 700A) ale olewam to - przejechałem tak już 8 tys.km
czas ucieka ... wieczność czeka ...
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Daniel 87 »

Ludziska temat tasiemiec ciągnie się od kilku lat. Masz zębatkę zamiennik? to będzie terkotac, Oryginał posiada tłumik uderzeń w postaci 2 pierścieni gumowych. Uważam ze temat został wyczerpany. Nie róbmy większego śmietnika niż jest, używajcie szukajki.
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Awatar użytkownika
danny
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.04.2011, 22:15
Mój motocykl: XL650V
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: danny »

@Daniel 87: "Szukajka" znajdowała tylko temat powiązany, który dotyczył innego problemu i ma już ..170 postów :O. Sądzę, że lepszy nowy temat na konkretny problem i jego rozwiązanie niż przedzieranie się przez gąszcz postów średnio z nim związanych, bo a nóż widelec znajdzie się jakaś właściwa odpowiedź w środku...

@vertus72: też prawda! :]

Podaję rozwiązanie: zgodnie z przypuszczeniami powodem "bzyczenia" był brak wytłumienia na zębatce zdawczej. Po jej wymianie na oryginalną wszystko chodzi jak należy! Zamiennik Sunstara nie posiada gumowego wyciszacza, na którym w oryginale opiera się łańcuch. Oryginał prócz wytłumienia z gumy ma też grubsze zęby, obstawiam więc też i dłuższą żywotność.

Dzięki wszystkim za rady :)
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Daniel 87 »

ok, rozumiem ze przeszperać tyle postów nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Proponuję więc panowie Modowie usuńmy tamten temat. I tak nikomu nie chce się tam szukać a tak w nowym można się wygadać po raz kolejny :)
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Awatar użytkownika
tomson
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 162
Rejestracja: 19.10.2010, 09:20
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: warszawa ( Ochota)

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: tomson »

Nie chce zakładać nowego tematu więc może tutaj się podkleję. Otóż trampka kupiłem z nowiutkim napędem. Przejechałem na nim jakieś z 6-7 tyś, systematycznie smarując i czyszcząc i z tego co widzę to już ma 2/3 zużycia. Niedawno go naciągałem po raz chyba już 4 czy 5 w tym sezonie i po przejechaniu raptem 1000km znowu jest za luźny. Nie kumam o co chodzi. Ten łańcuch aż tak szybko się zużywa ?? Czyszcząc przednią zębatkę zauważyłem że ma lekki luz na mocowaniu. Nie jest na sztywno tylko trochę lata. Tak powinno być czy może mam coś uszkodzone albo źle zamontowane ?
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Jaro-Ino »

Istotne jest to jaki masz napęd. DID + Sunstar/JT, czy jakiś shit pod tytułem Regina itp?
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowy napęd a "terkotanie"

Post autor: Wolo »

danny pisze:@Paweł: Tak widziałem, tylko, że tu brand new napęd...
Ok, to zakładam kolejne tematy:


Prawie nowy napęd a "terkotanie"

Napęd w połowie zużyty a "terkotanie"

Już nie tak nowy napęd a "terkotanie"

Stary napęd a "terkotanie"

Zużyty napęd a "terkotanie"

Brak napędu a "terkotanie"

Sprzedałem motocykl, a dalej słyszę "terkotanie"
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość