przetwornica prądu

Wszystko to, co nie pasuje do pozostałych działów.
MARCIN
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 165
Rejestracja: 01.07.2008, 21:08
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Prawie Puławy

przetwornica prądu

Post autor: MARCIN »

witam ma ktoś z kolegów jakieś doświadczenia z urządzeniem tego typu
http://www.allegro.pl/item851409071_prz ... point.html
przydało by sie coś takiego podczas dłuższych wyjazdów
hiszpan
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 270
Rejestracja: 22.03.2009, 20:39
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: gostynin

Re: przetwornica prądu

Post autor: hiszpan »

moje zdanie; to dodatkowy niepotrzebny bagaż, wszystkie niezbędne urządzenia w podróży mogą działać na 12 V, a tym prądem moto obdzieli cię do woli ...pozdro :crossy:
MARCIN
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 165
Rejestracja: 01.07.2008, 21:08
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Prawie Puławy

Re: przetwornica prądu

Post autor: MARCIN »

ale czasem potrzeba naładować akumulatorek np. telefon, aparat, kamera itd?
więc może takie urządzenie było by przydatne ?
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: przetwornica prądu

Post autor: Wolo »

http://africatwin.com.pl/showthread.php ... zetwornica

Przytoczę tylko jedną z wypowiedzi:
Zależy co się chce zasilać moim zdaniem. W końcu to bez sensu trochę aby laptopa przetwornicą zmieniać zasilanie by za chwilę zasilaczem zmieniać na to samo, lepiej kupić ładowarkę podłączaną bezpośrednio pod lapa.... Do tego wszystkie kamery, gsm, aparaty można zakupić ładowarki (mam ładowarkę do baterii aparat, kamera, gdzie zmienia się tylko wkład tak, że pasuje do obu akumulatorów) także podłączane bezpośrednio do gniazd zapalniczkowych, więc po kiego bawić się tą przetwornicą, która waży, grzeje się, zajmuje miejsce, kosztuje i może się popsuć....
Nie widzę sprzętu, który musiałby być zasilany przez przetwornicę a przydałby się na wyprawie....
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
grzesiek_ts
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 242
Rejestracja: 18.12.2008, 00:51
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: przetwornica prądu

Post autor: grzesiek_ts »

Mam.
Używam.
Chwalę sobie :smoke:
Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
MARCIN
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 165
Rejestracja: 01.07.2008, 21:08
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Prawie Puławy

Re: przetwornica prądu

Post autor: MARCIN »

panowie to poważny temat :lanie: :lanie: :lanie: grzesiek_ts jak to jest z watami żeby akumulatora nie popsuć jakie wartość są dopuszczalne wiesz coś na tan temat? posiada ktoś jeszcze takie ustrojstwo?
acid_toXin
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2008, 07:57
Mój motocykl: nie mam już TA

Re: przetwornica prądu

Post autor: acid_toXin »

Zejdę trochę z tematu alee :) ..z ciekawych, przydatnych gadżetów polecam: http://znam.to/recenzje/5578/GP-Instant ... -mobilnych 10zł na allegro :] A co tematu "przetwornica na moto" - wg. mnie to gruba przesada, komórkę, kompresor, laptopa - można zasilać z 12V używając jednej (ustawianej) ładowarki
Awatar użytkownika
maju
Admin
Admin
Posty: 1375
Rejestracja: 01.06.2008, 16:13
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: przetwornica prądu

Post autor: maju »

Mam małą przetwornicę i używam na motocyklowych wyjazdach.
Dzięki niej ograniczam ilość ładowarek i przewodów jaką muszę zabrać, dodatkowo nie trzeba kupować akcesoryjnych ładowarek do np kamery. Podczas jazdy mogę np zasilić na stałe kamerę i nagrywać podczas jazdy bez obawy, że zabraknie prądu.

Nie zmienia to faktu, że warto mieć urządzenia na 12V.
Na takie napięcie jest dostępne praktycznie wszystko, np. grzałka 12V przydaje się na biwaku i zajmuje mniej miejsca niż butla za gazem...
MARCIN
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 165
Rejestracja: 01.07.2008, 21:08
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Prawie Puławy

Re: przetwornica prądu

Post autor: MARCIN »

Maju dobrze prawisz. takiej przetwornicy mam zamiar używać tylko do ładowania baterii na wyjazdach dłuższych. dużo miejsca nie zajmuję ona więc gdzieś się ją wciśnie

acid_toXin patrzę na te sprzęty polecane przez ciebie i zastanawia mnie to czy jak jest do wszystkiego taka ładowarka to czy nie jest do :dupa: :wink:
popatrzę jeszcze może zanjdę coś dla siebie


dzięki za odzew :thumbsup:
Awatar użytkownika
Driverd2
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1673
Rejestracja: 16.12.2009, 17:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: przetwornica prądu

Post autor: Driverd2 »

Tylko weźcie pod uwagę że przetwornica momentalnie może wam zeżreć akumulator a chyba to nie jest dobre tym bardziej że w motocyklu nie ma takich pojemności jak w samochodach, a przetwornica ciągnie więcej a właściwie dużo więcej niż ładowarki itp przystosowane do 12V ja bym się nie bawił w tą przetwornicę, podejrzewam że kilka akcesoryjnych nie będzie ważyło więcej od przetwornicy i też nie będzie zajmowało więcej miejsca.
MARCIN
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 165
Rejestracja: 01.07.2008, 21:08
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Prawie Puławy

Re: przetwornica prądu

Post autor: MARCIN »

a polecacie jakąś uniwersalną? na te 12v? jakoś nie mogę znaleźć takiej która miała by końcówkę taką jak do magnetofonów :omg: taka mała płaska wtyczka z dwiema dziurami :smile:
Awatar użytkownika
sqmir
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 250
Rejestracja: 20.04.2009, 10:38
Lokalizacja: piastów pruszków centrum wawy

Re: przetwornica prądu

Post autor: sqmir »

może to i uniwersalne ale warto wiedzieć że sprawnośc tego typu urządzeń nigdy nie wynosci 100%. Tu tracimy sporo - w zależności od obciażenia nawet do ~40-50%. Dodatkowo urzadzenie zasilane znów przetwarza 230V na 12V i tu znów mamy straty(czy to trafo czy zasilacz impulsowy).
Taki cały uklad może oddać ~60% energi do otoczenia i z aku zostaje Ci 40%. ale uniwersalne jest i do pewnych zastosowań może działać. ino gdby zalezalo mi aby jak najwiecej wycisnać z akumulatora to nie jest to dobre rozwiazanie.
XL 1000- |'02| kiedy nie wystarcza siła argumentów - konieczny jest argument siły.
Awatar użytkownika
keczalop
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 78
Rejestracja: 07.09.2009, 12:50
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraków

Re: przetwornica prądu

Post autor: keczalop »

Serwus
Większość opinii przeciw przetwornicy jest zasadna i oczywiście lepiej by było "nie jechać z Warszawy do Krakowa przez Szczecin" zamieniając 12V na 220V, żeby je potem znowu zamienić na coś stałego i niskiego ;-).
Niemniej jednak czasem lepiej jest zużyć nawet 60% akumulatora (jeśli ma od tego zależeć coś ważnego) niż mieć pełną baterię w moto i siedzieć bezradnie, bo jakieś elektryczne ustrojstwo nie działa :-).
Mam przetwornicę. Wożę ją na razie w aucie i już kilka razy "uratowała mi życie", jak się okazało że np. aparat, którym miałem zrobić bardzo ważne zdjęcia na wyjazdowej imprezie plenerowej jest rozładowany, a prądu w okolicy na lekarstwo... :tongue:.
Podczas jazdy wiele się akumulatorowi nie stanie, a i jeśli by nawet trzeba było na postoju przez jakiś czas trzymać włączony silnik, żeby coś tam z przetwornicy zasilić, to moim zdaniem czasami warto :-)
Pozdrawiam
Jacek vel keczalop vel keczolab vel kepucz vel keczup :-D
grzegorzh
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 221
Rejestracja: 03.11.2008, 14:45

Re: przetwornica prądu

Post autor: grzegorzh »

1. Przede wszystkim przetwornica nie powinna być podłączona do zasilania przez wtyczkę do gniazdka zapalniczki.
2. Nie wiem jak w motocyklu, ale w samochodzie alternator daje prawie całą moc już przy obrotach biegu jałowego (pomijam PF125).
3. Mam przetwornicę w samochodzie (tylko mocniejszą niż ta z linku). Powinna być zamontowana w miejscu nie narażonym na wilgoć i przewiewnym.
Awatar użytkownika
keczalop
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 78
Rejestracja: 07.09.2009, 12:50
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraków

Re: przetwornica prądu

Post autor: keczalop »

grzegorzh pisze:1. Przede wszystkim przetwornica nie powinna być podłączona do zasilania przez wtyczkę do gniazdka zapalniczki.
A czemu?
Moja (jak wszystkie chyba) miała oryginalnie zamontowaną wtyczkę do zapalniczki...
Pozdrawiam
Jacek vel keczalop vel keczolab vel kepucz vel keczup :-D
grzegorzh
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 221
Rejestracja: 03.11.2008, 14:45

Re: przetwornica prądu

Post autor: grzegorzh »

keczalop pisze:
grzegorzh pisze:1. Przede wszystkim przetwornica nie powinna być podłączona do zasilania przez wtyczkę do gniazdka zapalniczki.
A czemu?
Moja (jak wszystkie chyba) miała oryginalnie zamontowaną wtyczkę do zapalniczki...
Żeby tego gniazdka nie ugotować.
Niestety takie gniazdko nie jest idealne (nie wiem jak te małe typu BMW), nie zapewnia dobrego kontaktu. Nie ma to specjalnego znaczenia przy małych prądach typu ładowarka 12V do GPSa (zobacz jakie tam są w środku przewody), natomiast przetwornice zużywają więcej prądu i po prostu można takie gniazdko stopić.
Znacznie bezpieczniej jest podłączyć bezpośrednio do akumulatora (z bezpiecznikiem).
Najlepiej podłączyć przez przekaźnik, który sterujesz jakimś pstryczkiem, albo stacyjką ;)
EDIT: Wtyczkę do gniazdka zapalniczki mają tylko przetwornice o małej mocy, 1000W to już nie uświadczysz na gniazdko ;)
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: przetwornica prądu

Post autor: falco »

Siema,

trochę zejdę z tematu, ale ponieważ jest na forum kilku Elektroników, może akurat ktoś mi pomoże...? ;)
Znajomy Elektryk starszej daty miał mi wykonać przeróbkę, ale niestety nie zdążył... :(

Szukam, więc konwertera/przetwornicy samochodowej z 6V > 12V do zasilania pięknego, chromowanego radia Blaupunkt (12V) do swojego VW Garbuska, który ma instalację 6V... ;)

Pomożecie??? POMOŻEMY!!! :cool:


edycja:
nieaktualne, bo... sam znalazłem... ;)
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość