Co warto poczytać:)

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
FSO
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 260
Rejestracja: 04.05.2011, 18:55
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA
Kontakt:

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: FSO »

Andrzej Pilipiuk - Trucizna
Egzystencja Jakuba Wędrowycza toczy się spokojnym codziennym trybem. Jakub w towarzystwie wiernego druha Semena cieszy się życiem tj. głównie pędzi i konsumuje samogon. Niestety liczne złe moce nieustanie zakłócają jego spokój. Na łąkach straszy widmo hrabiego. Woda w kranie zamienia się w oranżadę. Sztuczna szczęka przyjaciela zostaje podmieniona na pudełko kredek. Belfer sadysta gnębi wnuka. Do zapasów gorzałki dobierają się zombiaki. Jakby tego było mało ambitny diabeł proponuje partyjkę pokera. A jak powszechnie wiadomo „kto Jakuba nachodzi sam sobie szkodzi”.
Jajecznica
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 19.11.2012, 08:11
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Rabka/Kraków
Kontakt:

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Jajecznica »

A ja dodam nie tyle konkretne tytuły co autorów

1. Harlan Coben - fajne thrillery
2. Orson Scott Card - fantasy (Gra Endera i saga o Alvinie rewelka)
3. Vincent Severski "Nielegalni"
4. Camilla Lackberg (książki słabsze od wcześniej wymienionych tytułów/autorów ale i tak spoko)
Kto wczas się połozy i wczas z łóżka wyskoczy ten od tego głupieje i nie widzi na oczy
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Piszczałka »

Polecam 2 książki z serii Odległe rubieże:
Kryptonim Burza. Odległe rubieże
http://www.empik.com/odlegle-rubieze-kr ... 3godJ3kA_w
Oraz
Odległe rubieże. Operacja pętla
http://www.empik.com/odlegle-rubieze-op ... ,ksiazka-p
Czyta się szybko i jednym tchem
Polecam
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
Bosy
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 95
Rejestracja: 11.04.2012, 14:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zlotoryja
Kontakt:

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Bosy »

Temat genialny :ok: Trochę wolnego czasu na święta to i poczytać będzie można
"126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata." Tomka Gorazdowskiego. Bardzo polecam. :ok:
Mi również ta książka nie podeszła za bardzo. Może nie, że całkiem mi się nie podobała ale faktycznie można odnieść wrażenie, że została napisana na siłę
"Byle dalej - w 888 dni dookoła świata" Marty Owczarek i Bartka Skowrońskiego

:ok:

Również polecam.
Ja też polecam. Bardzo fajnie się czyta

Z wypraw motocyklowych bardzo fajnie mi się czytało:
"Wielka Wyprawa" - Ewan McGregor i Charli Boorman
"Wielka Wyprawa na południe" Ewan McGregor i Charli Boorman
Tak wiem, że komercja i to nie prawdziwa wyprawa, ale czytało mi się przyjemnie :blush:


Z tematyki górskiej jak ktoś lubi to:
"Wszystko za Everest" - Jon Krakauer
"Dotknięcie Pustki" - Joe Simpson
"Biały Pająk" - Heinrich Harrer
Domy z drewna- domy energooszczędne, z bali, szkieletowe.
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: mirkoslawski »

Dokupiłem kolejne trzy tomy Georga R.R. Martina sagi "Gra o tron" - REWELKA :thumbsup:
Awatar użytkownika
colles
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1379
Rejestracja: 20.09.2011, 22:20
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: colles »

Jajecznica pisze:A ja dodam nie tyle konkretne tytuły co autorów

1. Harlan Coben - fajne thrillery
właśnie jestem nad powieścią " Wszyscy mamy tajemnice" i też chętnie polecę bo wciąga :)
Jeśli czegoś nie wolno , a bardzo się chce , to można ..... :))))))))))
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Neno »

Bosy pisze:Temat genialny :ok: Trochę wolnego czasu na święta to i poczytać będzie można
"126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata." Tomka Gorazdowskiego. Bardzo polecam. :ok:
Mi również ta książka nie podeszła za bardzo. Może nie, że całkiem mi się nie podobała ale faktycznie można odnieść wrażenie, że została napisana na siłę
Też się pod tym podpisuję- jedna z gorszych jeśli nie najgorsza jakie czytałem.
Aż opuściłem sobie kilka kartek pod koniec...
Nie polecam, chyba, że po to by dowiedzieć się jak NIE pisać ;)
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Reindeer »

A ktoś czytał "Kobieta na motocyklu"? Kartkowałem w Empiku i wyglądało obiecująco, ale nie wiem czy jest sens brać.
Awatar użytkownika
Draco Fisher
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 251
Rejestracja: 24.06.2008, 07:56
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Draco Fisher »

Reindeer pisze:A ktoś czytał "Kobieta na motocyklu"?
oraz 2-ga część "Samotnie przez Bałkany". Kupiłem żonie w zeszłym roku, po tym jak zrobiła prawko na moto. Książki wciągnęły ją, wessały mnie, a nawet teściowa się zaczytała :wink:
To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące. Zaś ceną za zrealizowane marzenia jest zaprzedanie duszy diabłu.
Smoki trzeba akceptować takimi, jakie są, gdyż inne nie będą.
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Reindeer »

Draco Fisher pisze:
Reindeer pisze:A ktoś czytał "Kobieta na motocyklu"?
oraz 2-ga część "Samotnie przez Bałkany". Kupiłem żonie w zeszłym roku, po tym jak zrobiła prawko na moto. Książki wciągnęły ją, wessały mnie, a nawet teściowa się zaczytała :wink:
Dzięki :) Pewnie kupię po świętach. Tymczasem odkryłem kolejne dwie ciekawe pozycje z polskiej fantastyki:
* Ewa Białołęcka, "Wiedźma.com.pl" http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57117/wiedzma-com-pl
* Jakub Żulczyk, "Zmorojewo" http://lubimyczytac.pl/ksiazka/81745/zmorojewo

Wiedźmę zacząłem czytać w busie do Krakowa, a kończyłem przy latarce w kolejnym. Wybitnie wciągająca. "Zmorojewo" jest równie wciągające, z tym że jeszcze nie dotarłem do końca.

Poza tym temat się dynamicznie rozwija i postanowiłem go trochę uporządkować. Poniżej jest lista książek które jak dotąd były polecane. Moja propozycja jest taka, że jeżeli ktoś poleca coś nowego, to niech przy okazji dopisze tytuł i autora. Myślę, że ułatwi to życie przy szukaniu jakiejś ciekawej książki.


Różne
Magdalena Parys, "Tunel"
Franz Kafka, "Zamek"
Eric Weiner - "Poznam sympatycznego boga"
L. Tyrmand - "Zły" oraz "Dzienniki '54"
W. Wharton "Tato" i "Ptasiek"
Marke Hłasko, "Następny do raju", "Pierwszy krok w chmurach"
"Znaczy Kapitan" Karola Olgierda Borchardta
"Żeglarz", Monsarrat Nicholas
"Egipcjanin Sinuhe", Miki Waltariego

Fantastyka
Seria DRAGONLANCE - zwlaszcza te pierwsze tomy (WEIS i HICKMAN)
Seria ERAGONa
George R.R. Martin, "Gra o tron" i "Starcie królów"
Robert Anthony Salvatore
Andrzej Sapkowski, "Wiedźmin"
Tomasz Pacyński, "Linia Ognia", "Szatański Interes" i "Smokobójca"
Marta Kisiel, "Dożywocie"
Andrzej Pilipiuk, "Trucizna"
Orson Scott Card, "Gra Endera" i saga o Alvinie
Vincent Severski "Nielegalni"
Camilla Lackberg
Ewa Białołęcka, "Wiedźma.com.pl"
Jakub Żulczyk, "Zmorojewo"
Agnieszka Tomaszewska, "INVOCATO"

Podróżnicze
Hołowczyc, "Piekło Dakaru"
"Byle dalej - w 888 dni dookoła świata" Marty Owczarek i Bartka Skowrońskiego
Mariusz Wilk - "Dom nad Oniego", "Wilczy Notes", "Wołoka"
"126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata." Tomka Gorazdowskiego.
Colin Thubron - "Po Syberii"
"Kobieta na motocyklu" i "Samotnie przez Balkany" Ani Jackowskiej
Cizia Zyke, "Sahara", "Gorączka"
Piotr Kuryło, "OSTATNI MARATON"
Kazimierz Nowak, "ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LAD"
Guy Grieve - "Zew natury. Moja ucieczka na Alaskę"
Romulad Koperski, "Syberia Zimowa Odyseja"
"Wielka Wyprawa" - Ewan McGregor i Charli Boorman
"Wielka Wyprawa na południe" Ewan McGregor i Charli Boorman
"Wszystko za Everest" - Jon Krakauer
"Dotknięcie Pustki" - Joe Simpson
"Biały Pająk" - Heinrich Harrer
Jacek Hugo Bader, "Biała gorączka", "Dzienniki kołymskie", "W rajskiej dolinie wśród zielska"

Psychologia
Moir Anne, "Płeć mózgu"

Thriller/horror
Dean'a R. Koontz, "Odwieczny wróg", "Jedyna ocalona"
Harlan Coben

Wojenne
Killian Hans, "Wojna i medycyna"
Marcin Ciszewski, "www.1939.com.pl", "www.1944.waw.pl" i inne
Brunnegger Herbert, "Kto sieje wiatr... Opowieść żołnierza dywizji SS Totenkopf"
Wacker Albrecht, "Snajper na Froncie Wschodnim"
Wiktor Suworow, "Żołnierze Wolności"
Vladimir Wolff, "Kryptonim Burza. Odległe rubieże", "Odległe rubieże. Operacja pętla"
Awatar użytkownika
Idaho
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 695
Rejestracja: 17.12.2010, 00:05
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Idaho »

Jarosław Grzędowicz z każdą swoją powieścią :) fenomen, majstersztyk i uwielbiany przeze mnie Vuko Drakkainnen z "Pana Lodowego Ogrodu".
John Flanagan i "Zwiadowcy" - 11 tomów, sympatyczne, lekkie, przyjemne, wciągające. Obecnie nowa saga "Drużyna" - jestem po lekturze 2 tomów - równie fajne.
"Mroczna Wieża" King'a :)
Maja Lidia Kossakowska i jej powieści o aniołach, ale nie takich pucołowatych cherubinkach :) I oczywiście Pan Końska Czaszka :)
Ewa Białołęcka praktycznie w każdej postaci :)
Seria "Czarne Kamienie" i "Efemera" Anne Bishop.
Jacek Piekara z Mordimerem i nie tylko :)
Seria Dragon Age.
Agnieszka Tomaszewska z Invocato (uwielbiam!) i Insomnią.
Brent Weeks "Trylogia Nocnego Anioła"
Peter V. Brett "Malowany Człowiek" i "Pustynna Włócznia" - mega!!!
Tim Lebbon "Zmrok" i "Świt" - mroczne i ostre :)
Adam Przechrzta "Pierwszy krok"

Oj, mogłabym tak dłuuugo :)
Super temat :thumbsup:
Let's play a game of fuck off. You go first.
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: mirkoslawski »

Ja po raz en'ty zaczynam Koperskiego - "Pojedynek z Syberią" i " Syberia Zimowa Odyseja" - INCREDIBILE :ok: działa jak inspiracja :grin:
czar132
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 137
Rejestracja: 26.11.2009, 22:56
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: czar132 »

Reindeer pisze:A ktoś czytał "Kobieta na motocyklu"? Kartkowałem w Empiku i wyglądało obiecująco, ale nie wiem czy jest sens brać.
Reindeer, przeczytałem Kobieta na motocyklu i Samotnie przez Bałkany, oczywiście polecam. Pozycje wciągające i super opisujące przeżycia jakie Ania spotyka na swojej samotnej "indywidualnej" wyprawie.

Kolejną pozycję którą polecam jest "Lalki w ogniu" Pauliny Wilk, opisuje codzienne życie w Indiach, można na wiele aspektów spojrzeć z innej strony.

Oczywiście nie sposób wspomnieć mi o sagach kryminalnych Stieg Larsson i Camilla Lackberg - pierwsza tak mnie wciągnęła że kupiłem kolejną i jestem na etapie 5 tomu "Niemiecki bękart". Larssona czytało się super i dzięki temu wkręciłem się w kryminał.

Gorąco polecam powyższe pozycje :smile:
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Reindeer »

czar132 pisze:
Reindeer pisze:A ktoś czytał "Kobieta na motocyklu"? Kartkowałem w Empiku i wyglądało obiecująco, ale nie wiem czy jest sens brać.
Reindeer, przeczytałem Kobieta na motocyklu i Samotnie przez Bałkany, oczywiście polecam. Pozycje wciągające i super opisujące przeżycia jakie Ania spotyka na swojej samotnej "indywidualnej" wyprawie.
"Kobietę na motocyklu" będę miał po Nowym Roku i już się nie mogę doczekać :)
Idaho pisze:Jarosław Grzędowicz z każdą swoją powieścią :) fenomen, majstersztyk.
Maja Lidia Kossakowska i jej powieści o aniołach, ale nie takich pucołowatych cherubinkach :) I oczywiście Pan Końska Czaszka :)
Ewa Białołęcka praktycznie w każdej postaci :)
Jacek Piekara z Mordimerem i nie tylko :)
Oj, mogłabym tak dłuuugo :)
Super temat :thumbsup:
Z Grzędowicza najbardziej podoba mi się "Księga jesiennych demonów". Co do Pani Kossakowskiej,to warto też poczytać "Rudą sforę", szczególnie jeśli ktoś lubi klimaty szamańskie. Natomiast z Mordimerem Piekary rozstałem się po czwartym tomie, który mnie mocno rozczarował. A skoro już jesteśmy przy fantastyce, to polecam twórczość Kira Bułyczowa i Siergieja Łukjanienki, w szczególności "Sprektrum" i oczywiście serię o Patrolach.
Awatar użytkownika
FSO
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 260
Rejestracja: 04.05.2011, 18:55
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA
Kontakt:

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: FSO »

Obrazek



Mroczna przyszłość, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.

Dwa odmienne światy, i dwoje młodych bohaterów, którzy stają w walce przeciwko sobie.

Piętnastoletnia June – geniusz militarny kontra jej rówieśnik Day – nieuchwytny przestępca.

Ich ścieżki krzyżują się. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie.

Republika, miejsce niegdyś znane jako zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jest uwikłana w wieczną wojnę ze swymi sąsiadami, Koloniami.

Piętnastoletnia June, urodzona w elitarnej rodzinie w jednej z najbogatszych dzielnic Republiki, jest wojskowym geniuszem. Posłuszna, pełna pasji i oddana ojczyźnie, jest wychowywana na przyszłą gwiazdę najwyższych kręgów Republiki.

Również piętnastoletni Day, urodzony w slumsach sektora Lake, jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki, ale kierujące nim motywy wcale nie są tak podłe jak by się mogło wydawać.

Pochodzący z dwóch różnych światów June i Day nie mają powodu, by się spotkać, aż pewnego dnia brat June, Metias, pada ofiarą morderstwa, a Day staje się głównym podejrzanym. Wciągnięty w śmiertelną zabawę w kotka i myszkę, Day ucieka, próbując jednocześnie uratować swą rodzinę, a June desperacko usiłuje pomścić śmierć brata.

Zbieg okoliczności sprawia, iż oboje odkrywają prawdę o wydarzeniach, przez które połączyły się ich losy. Dowiadują się też, że ich ojczyzna gotowa jest sięgnąć po wszelkie dostępne środki, by zataić sekrety.
Awatar użytkownika
Idaho
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 695
Rejestracja: 17.12.2010, 00:05
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Idaho »

Reindeer pisze:
Z Grzędowicza najbardziej podoba mi się "Księga jesiennych demonów". Co do Pani Kossakowskiej,to warto też poczytać "Rudą sforę", szczególnie jeśli ktoś lubi klimaty szamańskie. Natomiast z Mordimerem Piekary rozstałem się po czwartym tomie, który mnie mocno rozczarował. A skoro już jesteśmy przy fantastyce, to polecam twórczość Kira Bułyczowa i Siergieja Łukjanienki, w szczególności "Sprektrum" i oczywiście serię o Patrolach.
Sfora jest świetna. Z twórczości Kossakowskiej nie odpowiada mi tylko "Upiór Południa", po prostu już nie ten klimat.
Mordimer faktycznie w pewnym momencie przekombinowany, ale na szczęście to nie cały Piekara :) Necrosis, Rycerz Kielichów, Ani słowa prawdy, Charakternik... :wub:

O, jeszcze świetny jest krzyżacki cykl Domagalskiego i jego "Cherem".
Let's play a game of fuck off. You go first.
ropkins
Czytacz
Czytacz
Posty: 8
Rejestracja: 14.09.2012, 22:34
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Olecko

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: ropkins »

FSO pisze:Andrzej Pilipiuk - Trucizna
Egzystencja Jakuba Wędrowycza toczy się spokojnym codziennym trybem. Jakub w towarzystwie wiernego druha Semena cieszy się życiem tj. głównie pędzi i konsumuje samogon. Niestety liczne złe moce nieustanie zakłócają jego spokój. Na łąkach straszy widmo hrabiego. Woda w kranie zamienia się w oranżadę. Sztuczna szczęka przyjaciela zostaje podmieniona na pudełko kredek. Belfer sadysta gnębi wnuka. Do zapasów gorzałki dobierają się zombiaki. Jakby tego było mało ambitny diabeł proponuje partyjkę pokera. A jak powszechnie wiadomo „kto Jakuba nachodzi sam sobie szkodzi”.
Ja mogę śmiało polecić całą twórczość Pilipiuka, a przynajmniej pozycje w których opisywane są przygody niezrównanego Jakuba wędrowycza:
- Kroniki Jakuba Wędrowycza
- Czarownik Iwanow
- Weźmisz czarno kure
- Homo bimbrownikus
czy wspomniana wcześniej przez FSO "Trucizna". Andrzej Pilipiuk w barwny i pełen poczucia humoru sposób opisuje polską wieś i jej mieszkańców. Notoryczny bimbrownik Kuba Wędrowycz i jego równie zalkoholizowany kumpel Semen przeżywają tak niesamowite przygody z udziałem wampirów, mumii, zombiaków i innych fantastycznych postaci, że człowiek który dotychczas wchodząc do biblioteki, czy księgarni omijał półki z fantastyką szerokim łukiem - teraz kieruje swe kroki w tym właśnie kierunku i szuka nowości Pilipiuka. tak jest przynajmniej w moim przypadku.
Polecam!
czar132
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 137
Rejestracja: 26.11.2009, 22:56
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: czar132 »

Witam
Przeglądając moją biblioteczkę( skromną) jako że w naturze mamy podróżowanie czy dalekie lub też bliskie polecam przeczytać książkę "O dwóch takich...- teraz Andy" K. Pinkosz i Ł. Żelichowski która opisuje jak to dwóch mężczyzn jeden niewidomy i drugi zmagający się z chorobą nowotworową(przez chorobę nie ma jednego płuca)wspinają się na jeden z szczytów zaliczanych do Korony Ziemi Aconcaguę (6962 m n.p.m). Warto przeczytać :smile:
Awatar użytkownika
bathory
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 635
Rejestracja: 20.12.2011, 15:48
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: bathory »

Mariusz Szczygieł - Gottland
Coś o mrocznych czasach komunizmu u naszych południowych sąsiadów. Ciężki temat ugryziony lekko i zgrabnie.
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Co warto poczytać:)

Post autor: Reindeer »

Reindeer pisze:
czar132 pisze:
Reindeer pisze:A ktoś czytał "Kobieta na motocyklu"? Kartkowałem w Empiku i wyglądało obiecująco, ale nie wiem czy jest sens brać.
Reindeer, przeczytałem Kobieta na motocyklu i Samotnie przez Bałkany, oczywiście polecam. Pozycje wciągające i super opisujące przeżycia jakie Ania spotyka na swojej samotnej "indywidualnej" wyprawie.
"Kobietę na motocyklu" będę miał po Nowym Roku i już się nie mogę doczekać :)
Trochę się zakręciłem i zapomniałem, że zamówiłem właśnie "Samotnie przez Bałkany". Wczoraj odebrałem i oczywiście zacząłem czytać. Póki co jestem w połowie, ale już teraz mogę gorąco polecić. Kobieta ma naprawdę lekkie pióro i bardzo fajnie opisuje Bałkańskie realia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość