Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
Egon
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 87
Rejestracja: 03.05.2011, 11:32
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Dobra (szczecińska)

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Egon »

drgania czyli wibracje kierownicy jakby koło wężykowało ? o to się rozchodzi ?
w moim przypadku były drgania jak by koło nie było centryczne /owal czy coś przód pracował góra dół wyczuwalne po odpuszczeniu gazu byłem z tym u kilku mechaników
różne teorie mieli od geometrii ramy przez łożyska główki itd generalnie nic nie uradzili a dopiero w firmie oponiarskiej facet pokręcił przednim kołem i organoleptycznie stwierdził że opona ma bicie
i pewnie motocykl długo stał nieużytkowany ,generalnie kapeć do wymiany ,choć wygląda na niewiele śmigany michalin
Najwyższą formą zaufania jest kontrola
Slavador77
Czytacz
Czytacz
Posty: 1
Rejestracja: 03.08.2011, 10:06
Mój motocykl: XL650V

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Slavador77 »

Witam,

mam ten sam problem przy zmianie na nowe tourance 90/90 21 54S i 120/90 17 64S lekkie odczuwalne bicie na kierownicy najbardziej przy predkosci 60 km. No i moje pytanie co moze byc przyczyna:

- lozysko glowki ramy wymienione przy 24000 czyli 4000 temu
- rawki lekko bija - mechanik z doswiadczeniem mowi ze niemozliwe by takie niewielki bicie mialo wplywa na drganie

Najsmieszniejsze jest to ze na starych michelinach anakee nic sie nie dzialo. Generalnie tourance sa rownie zachwalane co anakee wiec nie zakladam by cos bylo NOK z oponami tym bardziej ze Metzeler idzie na jednej linii z Pirelli.

I pytanie dodatkowe - ma ktos namiary na jakis serwis moto/rowerowy we Wrocku ktory centruje kola za niewielkie pieniadze - tak na zas - bo jak dalej tak pojdzie to bankrutem zostane.
Awatar użytkownika
Genek
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 401
Rejestracja: 05.01.2010, 00:14
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Opalenica

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Genek »

Miałem dokładnie ten sam problem, na anakach baja, zmieniłem na tourance i kicha, przy 60km/h jakbym puścił kiere to takie shimmy , że gleba murowana.
Ja, dwa koła i buzia wesoła :) o'#o ....
Mietek
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 29.05.2012, 10:10
Mój motocykl: XL650V

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Mietek »

Podlacze sie do tematu. Kupilem moto z zaloznymi nowymi oponami Metzler Tourance EXP, zadnych drgan kierownicy przy jezdze samemu. Przy zalozonych i dociazonych kufrach kierownica lubila wpadac w drgania podczas jazdy na wprost ale tylko podczas jej puszczania. Dzis zmienilem obie opony na zwykle Tourance plus wymina detek i wywazanie. Podczas jazdy bez kufrow, przy rozpedzeniu motocykla i puszczaniu kierownicy. Lubi ona wpadac w drgania miedzy 60-80 km/h. Nie wiem czy jest to wina kiepskiego wywaznia czy poprostu Tourance takie sa? Dodam tylko za po wywazeniu kol, na przednik kole zostal zdjety odwaznik mocowany na szpryche a zostaly zalozone dwa naklejane bezposrednio na felge, mniej wiecej w tym samym polozeniu, na obwodzie kola. Czy to moze miec wplyw na takie zachowanie sie motocykla?
Awatar użytkownika
leslaw
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 543
Rejestracja: 04.04.2010, 21:22
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: WROCLAW (okolice)

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: leslaw »

Mietek - To czy ciężarki są nałożone na szprychy, czy naklejone na felgę, nie ma znaczenia. Najważniejsze, aby ciężarek o odpowiedniej wadze, znajdował się w odpowiednim miejscu. Być może niestarannie Ci wyważyli, albo jakaś inna przyczyna. Przeczytaj dokładnie posty w tym wątku. Podane są typowe przyczyny drgań, a potem drogą eliminacji szukać.

Pozdr.
Awatar użytkownika
Alchemik
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 23.07.2012, 22:41
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Łowicz

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: Alchemik »

Ja miałem takie drgania
przy każdej prędkości jak puszczałem kierownicę to przez 2 sekundy było dobrze
a potem zaczynało bujać kierą i trzeba było szybko łapać
i tu uwaga !!!
wszytko ustało po wymianie łożysk główki ramy
Grzeczni chłopcy idą do nieba, niegrzeczni chłopcy idą tam, gdzie chcą !
http://www.hydrozel.com
Awatar użytkownika
andy237
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1013
Rejestracja: 17.06.2010, 11:20
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Prawie Warszawa :)

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: andy237 »

Ja w pierwszym trampku miałem na tylnym kole Pirelli MT60 nie pierwszej już młodości, z przodu równie stare BRIDGESTONE Trail Wing, do tego przy wymianie łożyska ledwie mi wcisnęli w warsztacie lagi w półki, tak były krzywe. A mimo to moto prowadziło się idealnie i mogłem puścić kierownicę przy każdej prędkości. Za to teraz lagi i półki mam w idealnym stanie, na kołach mam Metzelery enduro, i między 70 i 80 km/h nieco telepie kierownicą, choć bez tragedii :smile:
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: falco »

andy237 pisze: Za to teraz lagi i półki mam w idealnym stanie, na kołach mam Metzelery enduro, i między 70 i 80 km/h nieco telepie kierownicą, choć bez tragedii :smile:
Jesteś pewny, że masz dobrze wyważone koła? Objawy o których mówisz w ograniczonym zakresie prędkości występują właśnie przy złym wyważeniu.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
andy237
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1013
Rejestracja: 17.06.2010, 11:20
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Prawie Warszawa :)

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: andy237 »

Tego transalpa mam od nieco ponad roku, i opona z przodu jest w bardzo dobrej kondycji, więc nie sprawdzałem.
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: falco »

Ale jedno nie ma nic wspólnego z drugim...
Możesz mieć nowe opony, które będą wymagały więcej ciężarków niż stara, mocno wyeksploatowana, nawet zdjęcie opony np. do kapcia i wrzuceniu w innym ułożeniu może spowodować różnicę.

Na naszych dziurach i po jeżdżeniu w terenie bardzo łatwo pogubić ciężarki a wtedy niewyważone koło powoduje wibracje w przedziale prędkości o których mówisz...
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
andy237
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1013
Rejestracja: 17.06.2010, 11:20
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Prawie Warszawa :)

Re: Drgania kierownicy a wymiana przedniej opony

Post autor: andy237 »

Myślę że z tym wyważaniem poczekam, gdyż mam chęć zmienić oponki na kostki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość