Lodówka turystyczna

Kurtki, kaski, buty, ochraniacze itp.
Awatar użytkownika
jakmor
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 524
Rejestracja: 20.03.2011, 10:52
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Lodówka turystyczna

Post autor: jakmor »

Witojcie

Jak w temacie. Wybieram się puszką z roczną córką na wakacje do Toskanii i chciałem się wyposażyć w lodóweczkę samochodową. Oczywiście chciałbym już taką na lata. Macie jakieś doświadczenie w tym temacie ??

PS Jak nie ten dział to do wycięcia :lanie:
Odważni może nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale ...
yarecki
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 13.01.2011, 12:34
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: yarecki »

jakmor - lodówki takiej jak moja nie ma juz na allegro ale to taka typowa kwadratowa ładowana od góry : taka lodówka schładza teoretycznie ok 20 stopni poniżej temperatury otoczenia , wiec raczej chłodzi niz ziębi , potrzebuje wolniej przestrzeni dla wentylatora na pokrywie i najlepiej żeby słońce na nią nie świeciło przez szybę ( ja mam kombi i jadąc na północ zawsze świeci przez tylną szybę , moja ma tylko zasilanie 12 V - przydało by się także 220 V , rozmiar ma znaczenie ;-) -lepiej mieć większa tym bardziej że dobrym pomysłem jest np . włożenie zamrożonej butelki z wodą lub zamrożonych wkładów do lodówek przed wyjazdem .
Ostatnio zmieniony 19.06.2012, 10:36 przez yarecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: pat13 »

Tak jak pisze yarecki - to są raczej chłodziarki. "Agregat" na płytkach Peltiera nie ma zbyt dużej skuteczności przy małych prądach. Osiągnięcie schłodzenia o 15-20 stopni jest trudne i wymaga dostarczenia sporej mocy. Generalnie najlepiej się sprawdza, przy niedużych różnicach temperatur (wewnątrz i na zewnątrz lodówki)
Lodówka na 12V (absorbcyjna), żeby skutecznie działała, pobiera min. 10A, jak zapomnisz wyłączyć na postoju, to 2-3 godzinach nie odpalisz puszki. :sad: Można takie kupić z przeznaczeniem do przyczep campingowych i ciężarówek. One nawet potrafią zamrozić. :smile: Oczywiście te na płytkach Peltiera nie pobierają takiego prądu i ich skuteczność też jest duużo niższa.
Dlatego lepiej zainwestować w pojemnik izotermiczny a w środek wrzucić wkłady przygotowane w zamrażarce. Taniej wyjdzie, efekt sporo lepszy.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Awatar użytkownika
pałeł
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1154
Rejestracja: 21.06.2008, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: racibórz
Kontakt:

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: pałeł »

albo spreazarkowa albo taka na gaz propan butan:) innej opcji nie ma :)
gsm 512 242 193 najłatwiej jest zadzwonić
facebook prywatny
mój fejs firmowy
czołowki i latarki
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: falco »

Siema,
jak chcesz, to ja mam na zbyciu oryginalnego Electroluxa (żadna chińszczyzna z marketu), którego kiedyś kupiłem w pracowniczej ofercie. Ogromna większość Kamperów jest wyposażana w sprzęt Electroluxa, nawet, jeśli obudowa jest innej firmy, to i tak często z agregatem E.

Użyta kilka razy poza tym tylko stoi i zajmuje miejsce w szafce.

Ma bardzo fajną podwójną funkcję, może chłodzić albo... podgrzewać(!!), co jest idealne, jeśli np. chcesz długo utrzymać temperaturę zrobionego na ciepło żarcia!!
Wystarczy przełączyć 1 guzikiem, dodatkowo posiada zwykłą, płaską pokrywę, która nie mając agregatu nie zajmuje w ogóle miejsca wewnątrz zwiększając użytkową powierzchnię. Czyli służy jako przenośna chłodziarka bez potrzeby zasilania z wykorzystaniem wkładów, które wcześniej zamrażasz. Wkładów już chyba nie mam, ale sprawdzę.
Zasilana 12 V, szara z czerwoną pokrywą (agregat) i 2 szarą, płaską pokrywą.
Sprawdzę symbol i wielkość, ale pamiętam, że była pojemna. Co do ceny, to w tym momencie nie mam pojęcia, bo kupiłem dawno temu, ale jeśli będziesz zainteresowany, to na pewno znajdziemy wspólny mianownik.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
TAXL600V
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 259
Rejestracja: 08.06.2012, 22:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: TAXL600V »

O jakim budżecie mówimy?

Porządny sprzęt, taki co by rzeczywiście chłodził nie kosztuje 100 czy 200zł a dużo, dużo więcej. Jeśli używasz tego często ( kierowcy zawodowi) lub też po prostu Cię stać, nie ma problemu - kupujesz coś z górnej póki ( koszt porządnej lodówki , oryginalnie montowanej w samochodzie ciężarowym to niejednokrotnie koszt ponad 1000 ojro, zależnie od producenta...)

Natomiast jeśli masz zamiar wykorzystywać lodówkę okazjonalnie to według mnie lepszym rozwiązaniem będzie zwykła "lodóweczka" na mrożone wkłady. Porządny sprzęt nie jest aż tak drogi, a realne chłodzenie na poziomie 12h nie stanowi problemu ( dłużej nie miałem okazji z niej korzystać...). Jednak to też nie jest najtańsza opcja z marketowej półki.
Awatar użytkownika
pałeł
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1154
Rejestracja: 21.06.2008, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: racibórz
Kontakt:

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: pałeł »

gsm 512 242 193 najłatwiej jest zadzwonić
facebook prywatny
mój fejs firmowy
czołowki i latarki
Awatar użytkownika
jakmor
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 524
Rejestracja: 20.03.2011, 10:52
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: jakmor »

No to mętlik :grin:
Odważni może nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale ...
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: pat13 »

pałeł pisze:szukaj takich na propan
Pałeł, jakmor szuka do puszki, moim zdaniem spalinowe odpadają. One wymagają odrębnej wentylacji co można zrobić w dostawczaku, ciężarówce, kamperze, czy przyczepie campingowej. Ale nie w osobówce :thumbsdown: Chyba, że ktoś swoje życie uznał za zbyt nudne :grin:
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Awatar użytkownika
pałeł
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1154
Rejestracja: 21.06.2008, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: racibórz
Kontakt:

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: pałeł »

pat normalnie chodzi na prad ale jak parkujesz to baterie moga zdechnac
wtedy palisz propanem auto stoji wsio gra jedziesz bierze prąd pozatym te na gaz nie działają na ogniwach peltera całkiem inna wydajność
gsm 512 242 193 najłatwiej jest zadzwonić
facebook prywatny
mój fejs firmowy
czołowki i latarki
Artur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 17.01.2012, 08:06
Mój motocykl: XL600V

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: Artur »

pat13 pisze:Dlatego lepiej zainwestować w pojemnik izotermiczny a w środek wrzucić wkłady przygotowane w zamrażarce. Taniej wyjdzie, efekt sporo lepszy.
Lodowka nie podlaczona do pradu sama w sobie jest pojemnikiem izotermicznym i w zadnym wypadku nie przeszkadza uzytkowac jej w ten sposob. Male chłodziarki maja swe zalety. wraz z mrozonym wkladem pozwala dlugo przewieźć schłodzone rzeczy w dobrym stanie.
Nie nalezy jednak zapominac, że to tylko mala lodowka. I ona takze schładza tyllko iles tam stopni ponizej otoczenia. W czasie jazdy noł problem - bo i dla ludzi działa pewnie jeszcze klima. Ale nie ma co marzyc by na całodniowym postoju w aucie na parkingu miec tam zimne napoje.
Awatar użytkownika
pałeł
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1154
Rejestracja: 21.06.2008, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: racibórz
Kontakt:

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: pałeł »

zastanów się ile czasu trwa w takiej lodówce na ogniwach Peltiera obnizenie tego co sie włozy np 2l napój o 6 stopni niz przed włożeniem obawiam się ze zdążysz ten napój wypić ciepły :)
wiem bo sam używałem dlatego radze na propan bo tam czynnik chłodzącym to amoniak a sama lodówka jest lodówką absorpcyjna
gsm 512 242 193 najłatwiej jest zadzwonić
facebook prywatny
mój fejs firmowy
czołowki i latarki
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: Artek »

Jeżeli porządna i bezawaryjna to znam tylko jeden model WAECO CDF-35.Są też modele odrobię większe ale ja od 5 lat używam na co dzień tego modelu . Niestety ta lodówka jest sprężarkowa i cena za taki sprzęt w obecnej chwili to około 400 euro a najtaniej ją kupisz na tzw. pataleni tj urząd celny na niemickiej autostradzie z berlina do
Awatar użytkownika
TAXL600V
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 259
Rejestracja: 08.06.2012, 22:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: TAXL600V »

ARTEK pisze: cena za taki sprzęt w obecnej chwili to około 400 euro a najtaniej ją kupisz na tzw. pataleni tj urząd celny na niemickiej autostradzie z berlina do
Chyba mówisz o jakimś autohofie :)

Jeżeli mowa o nowych to polecam firmę Auto-Mix z Jordanowa

http://www.auto-mix.pl/?p0=4
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2518
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Lodówka turystyczna

Post autor: Artek »

TAXL600V pisze:
ARTEK pisze: cena za taki sprzęt w obecnej chwili to około 400 euro a najtaniej ją kupisz na tzw. pataleni tj urząd celny na niemickiej autostradzie z berlina do
Chyba mówisz o jakimś autohofie :)

Jeżeli mowa o nowych to polecam firmę Auto-Mix z Jordanowa

http://www.auto-mix.pl/?p0=4
Stary urząd celny funkcjonujący do dziś jako parking kilka km przed niemiecko-polską granicą na A11 dla truckerów znany jako "patelnia".KIlka lat temu też szukałem porządnej lodówki i tam najtaniej znalazłem .Niestety towaru nie wysyłają i pozostaje osobista wizyta lub znajomy kierowca ciężarówki.Strona którą polecasz też godna odwiedzenia. Ja polecam to co mam i sprawdziłem przez lata.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość