Karimata czy mata samopompująca?

Wszystko to, co nie pasuje do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
shaakir
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 23.02.2011, 11:34
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: shaakir »

Karimata vs mata samopompująca ? Wyniku nie znam choć używam i tego i tego. W zależności do czego potrzebne, jak ma być niezawodne i nie zależy komuś bardzo na ilości miejsca to karimata (jakiś najlepiej nowoczesny wynalazek segmentowy a nie zwykła pianka rozwijana, wówczas izolacja jest już na przyzwoitym poziomie a i komfort niezły). Jeżeli bardzo dobra izolacja od podłoża (np warunki lodowcowe) to raczej mata choć jest małe ale... Mata jest podatna zarówna na uszkodzenia mechaniczne jak również te wynikłe z uwagi na użyte materiały (pianka wewnątrz i materiał zewnętrzny) które lubią się rozwarstwiać. Nie użytkowałem mat tanich typu tesco, lidl a jedynie uznawanych przez wielu za najlepsze Thermarest. No i pojawia się problem bo z 3 mat 2 poszły na gwarancje przez wybąblenie się (rozwarstwienie pianki od warstwy zewnętrznej) co prawda Thermarest daje dożywotnią gwarancję i bezproblemowo wymieniają to na nowe, nie zmienia to jednak faktu, że spanie na 4500m.n.p.m. z bąblem na pół pleców jest co najmniej mało komfortowe. Dodam, że maty przechowywane właściwie, jak podaje producent.
Zaryzykowałem i kupiłem matę krótszą ode mnie o 1cm
Neno dasz radę spokojnie nawet na lodowcu, nie musisz się obawiać - twardy jesteś ;)
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Neno »

shaakir pisze:No i pojawia się problem bo z 3 mat 2 poszły na gwarancje przez wybąblenie się (rozwarstwienie pianki od warstwy zewnętrznej) co prawda Thermarest daje dożywotnią gwarancję i bezproblemowo wymieniają to na nowe, nie zmienia to jednak faktu, że spanie na 4500m.n.p.m. z bąblem na pół pleców jest co najmniej mało komfortowe.
Tego się właśnie obawiam, zwłaszcza, że kupiłem matę bez paragonu (tańsza o 40% :D)
shaakir pisze:
Zaryzykowałem i kupiłem matę krótszą ode mnie o 1cm
Neno dasz radę spokojnie nawet na lodowcu, nie musisz się obawiać - twardy jesteś ;)
Ale ja wygodnicki jestem, lubię się wyciągnąć, lubię się powiercić.
Z drugiej strony lubię mieć mniej niż więcej w plecaku :)
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: robii23 »

mishieck pisze:Może ktoś testował taką demobilową?
http://armyworld.pl/product-pol-518-Kar ... tiach.html

Cena kusi :grin:
Tej nie testowałem, ale też bardzo mnie kusiła. Może jakbym mógł odebrać osobiście to bym się skusił. Bo to jednak używki czyli mogą być naprawiane.
Jednak wyszedłem z założenia tanio płacisz = płacisz x2 więc przemnożyłem 54x2 i kupiłem KARIMATA typu MUMIA - Samopompująca Miltec:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2110864926
Wiem że to żaden szał, mam nadzieję że 2 sezony wytrzyma. W jej przypadku widzę dwa duże plusy:
+ składa się na pół czy jest malutka 28x15
+ na stronie jest błąd na pewno nie waży 1500g, waży zdecydowanie poniżej 1kg. Ważyłem wagą łazienkową i wychodzi coś pomiędzy 600-800g.
Resztę będę mógł napisać po sezonie bo jeszcze nie testowana w terenie.
Awatar użytkownika
shaakir
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 23.02.2011, 11:34
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: shaakir »

Tego się właśnie obawiam, zwłaszcza, że kupiłem matę bez paragonu (tańsza o 40% :D)
Tego się nie obawiaj bo już wiesz do kogo z takim problemem :) Mam zaprzyjaźniony sklep, który wysyłał już do Thermaresta produkt nie zakupiony u nich, jak będzie trzeba to nie poproszą mnie o paragon :)
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Neno »

Uff :D
Oszczędzając 190zł miałem to po cichu na myśli ;)
Awatar użytkownika
Yarro
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 699
Rejestracja: 27.01.2011, 16:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Białystok

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Yarro »

mishieck pisze:Może ktoś testował taką demobilową?
http://armyworld.pl/product-pol-518-Kar ... tiach.html

Cena kusi :grin:
Nie testowałem w terenie jeszcze, bo kupiłem ze dwa miesiące temu. Brak śladów używania, na podłodze jest wygodnie, jak będzie w namiocie zobaczymy. Mam zamiar kupić drugą taką.

Kiedyś spałem na wojskowych gumowanych od spodu siennikach - wygodniej w życiu nie miałem :smile: Zajmowały niestety po zwinięciu pół bagażnika kombi, o wadze już nie wspominam.
Bartass
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 25.11.2009, 07:35

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Bartass »

Ja mam taki pierdolnik:

http://new.armyworld.iai-shop.com/produ ... ostke.html

Kostka, mieści się pod klapę kufra i nie zajmuje dużo miejsca. Na wakacje jak znalazł, ale za gruba nie jest- raczej dla ludzi, którzy nie mają dużych wymagań co do podłoża lub nie mają ich prawie wcale :pob:
Awatar użytkownika
pawel_kielce
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 38
Rejestracja: 23.01.2011, 14:44
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kielce

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: pawel_kielce »

Witam
Ja przekonany do materacy - używam czegoś takiego: http://allegro.pl/najlzejszy-materac-tr ... 31513.html
Przetestowałem. Wydawał mi się bardzo delikatny przy pierwszym kontakcie, ale okazało się że ok. No i kluczowa sprawa ...miejsce - wielkość butelki z piwkiem (choć tutaj akurat czasem żal że to nie pivko) :ok:
Awatar użytkownika
gibon
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 215
Rejestracja: 12.05.2010, 18:27
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: gibon »

Skusiłem się właśnie na Therm a Rest ProLite. Dla mnie 3-sezonowa jest całkowicie wystarczająca. Przekonują mnie opinie o wytrzymałości tej marki. Zobaczę jak się sprawdzi na zlocie. Do dmuchanych materacy przekonania nie mam, bo 1) miałem jeden i wytrzymał bardzo krótko, 2) dmuchać mi się nie chcę ani też wozić dodatkowych pompek.
Awatar użytkownika
ryben
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 477
Rejestracja: 19.10.2008, 17:17
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: wrocław

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: ryben »

lulejkos pisze:Koledzy ten wydaje się bardzo fajny
http://allegro.pl/najlzejszy-materac-tr ... 65692.html
zgrabne małe cacuszko które wszędzie wlezie ... tylko jak z trwałością tego :omg: :omg: i jak to się zachowuje na różnych pokątnych podłożach ??
czas ucieka ... wieczność czeka ...
Awatar użytkownika
chankrymski
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 536
Rejestracja: 02.03.2010, 13:44
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Krosno

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: chankrymski »

Również zdecydowałem się na ThermaResta. Testy tydzień po świętach jak pogoda pozwoli.... Polecam kontakt od Beduina. Działa i jest taniej :grin:
Awatar użytkownika
chankrymski
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 536
Rejestracja: 02.03.2010, 13:44
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Krosno

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: chankrymski »

Mata przetestowana. Co prawda na razie na podłodze w agroturystyce, ale działa :ok: . Pytanie jeszcze dla znawców. Przechowywać zwiniętą w pokrowcu czy rozwiniętą i napompowaną (a może nie)?
Awatar użytkownika
ryben
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 477
Rejestracja: 19.10.2008, 17:17
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: wrocław

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: ryben »

chankrymski pisze:Mata przetestowana. Co prawda na razie na podłodze w agroturystyce, ale działa :ok: . Pytanie jeszcze dla znawców. Przechowywać zwiniętą w pokrowcu czy rozwiniętą i napompowaną (a może nie)?
ja swoja przechowuje napompowana średnio -wisi w garazu średnio nadymana. raz na miesiąc zwijam i dmucham na nowo ; tak gdzieś wyczytałem na forum wysokogórskich fanatyków - użytkowników AKURAT TEGO KONKRETNIE MODELU !!!! abstrahując te pump maty trzeba od czasu do czasu pumpnąć bo zapamiętują dmuchnięcie :wink: i wtedy służą długo bardzo
czas ucieka ... wieczność czeka ...
Awatar użytkownika
Beduin
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 376
Rejestracja: 11.01.2012, 16:37
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Beduin »

chankrymski pisze:Mata przetestowana. Co prawda na razie na podłodze w agroturystyce, ale działa :ok: . Pytanie jeszcze dla znawców. Przechowywać zwiniętą w pokrowcu czy rozwiniętą i napompowaną (a może nie)?

Przechowuj rozwiniętą z otwartym zaworem. Tak zaleca Therm-a-Rest :smile:
Pozdrawiam
Beduin

"...ponieważ droga jest celem..."

www.thebeduins.pl/
Awatar użytkownika
chankrymski
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 536
Rejestracja: 02.03.2010, 13:44
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Krosno

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: chankrymski »

Zaczyna być ciasno pod łózkiem :grin:
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Cambriel »

Prośba - propozycja dla Moderatora :smile: :
Proponuję przenieść temat "Karimata czy mata samopompująca" do Akcesoria < Inne.
Uzasadnienie: mamy tam już tematy namiotów, śpiworów, może będą inne, podobne. W skrócie, powoli rośnie kompendium wiedzy o sprzęcie wyprawowym.
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: robii23 »

robii23 pisze: kupiłem KARIMATA typu MUMIA - Samopompująca Miltec:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2110864926
Wiem że to żaden szał, mam nadzieję że 2 sezony wytrzyma. W jej przypadku widzę dwa duże plusy:
+ składa się na pół czy jest malutka 28x15
+ na stronie jest błąd na pewno nie waży 1500g, waży zdecydowanie poniżej 1kg. Ważyłem wagą łazienkową i wychodzi coś pomiędzy 600-800g.
Resztę będę mógł napisać po sezonie bo jeszcze nie testowana w terenie.
Wróciłem ze zlotu węgierskiego i napiszę kilka słów o mojej macie.
W sumie to mnie zaskoczyła i to bardzo pozytywnie. W zasadzie o niej zapomniałem, tzn. zapomniałem o niej jak kładłem się spać. Sypiam na dość twardych materacach i dlatego poczułem się jak w domu. Wygodna, dobrze izoluje. Nad ranem temperatura spadała do około 6C i nic. Żadnego chłodu od ziemi. Za tą cenę jestem zadowolony. Reszta po sezonie.
Awatar użytkownika
DeGie
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 24.01.2012, 23:27
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: DeGie »

No właśnie - maty samopompujące mają jeszcze jedną wadę - powinny być przechowywane rozłożone. Ja kupiłem normalnie pompowaną matę Fjord Nansen, cena ok 130 zł. Osoba o dwóch płucach i normalnej ich wydolności jest w stanie bez problemu ją nadmuchać i to szybko, jeśli mamy do dyspozycji mini pompkę nożną można pompowanie połączyć z wciąganiem browara. Po złożeniu długość ok 30cm, przekrój ok 5cm, waga nieduża. Co do przebicia to folia nrc raczej tu nie pomoże, dla lepszej izolacji przez zimnem i brudem warto podłożyć zwykła alumatę. Natomiast co do wzrostu nie ma się co przejmować jak teoretycznie brakuje kilku cm - ja kupiłem małą pompowaną poduszkę, która właściwie okazała się poduszką do siedzenia dla kobiet w ciąży - jak do tej pory nikomu o tym nie powiedziałem :grin: Pompuje się błyskawicznie, nie zajmuje dużo miejsca, a trzeba trzymać głowy na polarze no i przedłuża zestaw :wink:
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: Cambriel »

DeGie pisze:Ja kupiłem normalnie pompowaną matę Fjord Nansen, cena ok 130 zł.
Jeżeli taki:
Obrazek
to prawdopodobnie materac :wink: gwoli poprawności nazewnictwa. :grin:
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
DeGie
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 24.01.2012, 23:27
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Karimata czy mata samopompująca?

Post autor: DeGie »

Nie taki, jutro sprawdzę dokładnie :smile:

A gwoli ścisłości sam producent używa nazwy "mata" :wink:
http://www.fjordnansen.pl/site/?mod=offers&kat=61
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości