TCSłownik ortograficzny

poza dwoma kółkami
exuser87

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: exuser87 »

czupakabra pisze:
falco pisze: ... też zdarza mi się strzelić babola, ale przynajmniej wiem, że cały czas się staram a tłumaczenia (przy obecnych możliwościach technicznych), że "jestem dys..." doprowadzają mnie do wrzenia... :omg:
Ja " jestem dys..." :smoke: :-P , ale staram się jak mogę, pisać poprawnie. Są słowniki i inne sposoby , ale trzeba chcieć! Zanim wyślę cokolwiek, sprawdzam kilka razy :grin: ale walczę z :pob:
Tyle dodam od siebie, pozdrowienia dla wszystkich Panów J.Miodków :grin:
Tu nie chodzi o samą dysleksję bo to tak jak czepiać się daltonisty, że nie rozróżnia kolorów. Tylko o sposób w jaki niektórzy "oburzają" się o to, że ktoś zwrócił im uwagę. Na zasadzie "mam dysleksje więc się odpie.... ode mnie".
A smutna prawda jest taka, że od kiedy korzystam z internetu sam zaczynam robić więcej błędów. "Napacze" się na te źle napisane słowa i mi się utrwala.
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: czupakabra »

Jest taki gość, dziennikarz, kiedyś prowadził programy w tv z Najsztubem , bodajże nazywał się Żakowski , też jest dyslektykiem. Jakoś daje radę, a w jego zawodzie , raczej to mocno przeszkadza. :thumbsup:
exuser87

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: exuser87 »

czupakabra pisze:Jest taki gość, dziennikarz, kiedyś prowadził programy w tv z Najsztubem , bodajże nazywał się Żakowski , też jest dyslektykiem. Jakoś daje radę, a w jego zawodzie , raczej to mocno przeszkadza. :thumbsup:
W jego zawodzie to nad każdym artykułem jeszcze siedzi korektor, potem jeszcze raz dziennikarz sprawdza czy czasem zmiany wprowadzone przez korektora nie zmieniły za bardzo sensu jego wypowiedzi (a różnie to bywa, zwłaszcza jak korektora dopadnie szał twórczy), potem autoryzacja i dopiero się pojawia artykuł w czasopiśmie/gazecie bądź na forum.
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: czupakabra »

Może i dziś tak! Ale w czasach, gdy studiował dziennikarstwo, myślę, że dysleksja, jako taka, oficjalnie nie istniała , więc miał prze..... :wink:
Awatar użytkownika
kko
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 640
Rejestracja: 03.05.2010, 10:46
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kłodzko

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: kko »

czupakabra pisze:Może i dziś tak! Ale w czasach, gdy studiował dziennikarstwo, myślę, że dysleksja, jako taka, oficjalnie nie istniała , więc miał prze..... :wink:
A gdzie tam, po prostu uczył się na pamięć zasad ortografii.
"Nie trzeba być cynikiem, wystarczy, że rozumie się ludzi" - T.P.

XL 1000V SD02
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Cambriel »

czupakabra pisze:Ja " jestem dys..." , ale staram się jak mogę, pisać poprawnie. Są słowniki i inne sposoby , ale trzeba chcieć! Zanim wyślę cokolwiek, sprawdzam kilka razy ale walczę z
Postawa godna naśladowania :cool:

Każda "dys...." wymaga pracy pracy nad sobą. Zaburzenie, o którym mowa w kilkunastu postach, to nic tak dotkliwego, aby legitymizowało daną osobę do szczególnych względów w życiu codziennym. Rozumiem delikatną ekscytację kolegi Mazi87.
Mazi87 pisze:Tylko o sposób w jaki niektórzy "oburzają" się o to, że ktoś zwrócił im uwagę. Na zasadzie "mam dysleksje więc się odpie.... ode mnie".
Taka postawa, osób dotkniętych zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, jest co najmniej śmieszna. A może inaczej, czy facet, który ma jedno jajo, obnosi się z tym faktem, raczej nie. Bo nie jest to przyjemne dla niego,
a i "niesmaczne" dla otoczenia.
Tym bardziej, że dyskutujemy tu, na tematy ortografii itp., gdzie każdy komputer wyposażony jest w narzędzia ułatwiające prawidłowe pisanie - przekazywanie swoich myśli, spostrzeżeń, porad itp.. Nie piętnujemy tu różnych dysfunkcji. To temat,
w którym: chłoszczemy, ganimy, gromimy, karcimy, krytykujemy, potępiamy, strofujemy, upominamy, zmywamy głowę, za co lub dlaczego, za LENISTWO i obrażanie naszej "inteligencji". :tongue:
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: czupakabra »

kko pisze: A gdzie tam, po prostu uczył się na pamięć zasad ortografii.
Zasady ortografii, mają się nijak, do znikających liter, ba nawet całych wyrazów. W głowie, masz całe zadanie, a w tekście pisanym już nie. Np. czytanie w środkach komunikacji, jest niewykonalne ( przynajmniej dla mnie), wszystko się trzęsie i nie można się skupić na jednej linijce tekstu.
Temat " dys..." , jest mocno złożony! Mógłbym wiele o nim napisać, ale fakt jest taki jak mówi :
Cambriel pisze:
LENISTWO

Każda "dys...." wymaga pracy pracy nad sobą.:
Ostatnio zmieniony 12.05.2012, 15:04 przez czupakabra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Wolo »

O j. polskim z przymrużeniem oka:

Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: wojtekk »

Nie jestem cham :) Chopina czytam - Sienkiewicza gram :)

Inne wykonanie :)
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Wolo »

Kochani:

z powrotem NIE spowrotem (podobnie, jak skąd nie "z kąd" i stąd a nie "z tąd")

dopóki NIE do puki, dopuki

na razie NIE narazie

naprawdę NIE na prawdę

znaleźć NIE znaleść

Pozdrawiam,


Wolo
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Reindeer »

Obrazek
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Wolo »

No no, dzisiaj pani "KatarzynakropkaKłosińska" omawiała etymologię słów k***a, skurwysyn... bardzo interesujące :)

np. skurwysyn- syn kobiety niezamężnej :haha:
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
płock1964
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 35
Rejestracja: 22.04.2010, 12:15
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: płock1964 »

Jak słyszę następną razą, to zaczynam warczeć.
Pozdrowienia i szerokości.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: wojtekk »

psycholoszka
psycholożka, Pani psycholog.
wyjołeś
wyjąłeś.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: wojtekk »

...napisz więcej jak jedziesz, [spacja + Kropka] Jak dobrze zrozumiałem chcesz to na raz strzelić?? :wink: , [Kropka i z dużej litery] napisz co bierzesz, [spacja+przecinek] gdzie ubezpieczenie i jaki koszt ogólny wyniesie Ci[ebie, Cię?] cały wypad.[spacja + Mnie]Mi jak dobrze pójdzie, to wyjazd na początku września w okolice Rzymu [spacja](mieszka siostra [ewentualnie: siostra mieszka]),więc interesują mnie szczegóły przelotu.[spacja]Ja w przeciwieństwie chcę jechać na spokojnie i dojazd wziąść [wziąć] etapami :smile:. [spacja]Namiot... [ew. spacja] mam czas :smile:
Interesuje mnie lekka włóczęga wzdłuż morza Tyrreńskiego, [spacja]siostra mieszka ok 6 km od w/w. [spacja] Będąc w tamtym roku codziennie rowerkiem jeździłem zażywać kąpieli :grin: . [spacja] Z początkiem września temperatury 25-30 st, [spacja] więc super warunki...
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: falco »

wojtekk - masz cierpliwość, podziwiam Cię, choć ja od jakiegoś czasu (gdy nie ma ostrego) zgłaszam dosłownie lawinowo babole ortograficzne czy ogólny syf w pisowni, ale to walka z wiatrakami... :thumbsdown: Ludzie mają w... :dupa: polski język i to co się dzieje w sieci (i coraz częściej na naszym forum), to istna masakra.

Jak ktoś nie ma szacunku do osób, które czytają, pomimo wielu możliwości technicznych, by sprawdzać pisownię, nie kiwnie nawet palcem, to robię to samo - olewam i pozostawiam pytania bez odpowiedzi.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
Trol
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 965
Rejestracja: 12.09.2012, 20:32
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Poland

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Trol »

falco pisze:wojtekk - masz cierpliwość, podziwiam Cię, choć ja od jakiegoś czasu (gdy nie ma ostrego) zgłaszam dosłownie lawinowo babole ortograficzne czy ogólny syf w pisowni, ale to walka z wiatrakami... :thumbsdown: Ludzie mają w... :dupa: polski język i to co się dzieje w sieci (i coraz częściej na naszym forum), to istna masakra.

Jak ktoś nie ma szacunku do osób, które czytają, pomimo wielu możliwości technicznych, by sprawdzać pisownię, nie kiwnie nawet palcem, to robię to samo - olewam i pozostawiam pytania bez odpowiedzi.
No dobrze a może ktoś, dla dobra sprawy, podpowiedziałby jak włączyć funkcje, która podkreśla na czerwono byki .
Jestem Trolem poprawnym .Staram się .Nierzadko .
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: falco »

Trol pisze: ...może ktoś, dla dobra sprawy, podpowiedziałby jak włączyć funkcje, która podkreśla na czerwono byki .
Ja jestem lama, jeśli chodzi o obsługę komputerów, ale mam u siebie klawisz "sprawdź pisownię" a jak czegoś nie jestem pewien, to zawsze sprawdzam w programie pocztowym lub w... słowniku (jest też wujek google...).
Tak, tak właśnie robię, choć dla niektórych, to prehistoria, ale pod względem języka tak zostałem nauczony (dawno temu) w szkole.

Czy forum ma osobne możliwości trzeba by spytać modów.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: wojtekk »

falco pisze:
Trol pisze: ...może ktoś, dla dobra sprawy, podpowiedziałby jak włączyć funkcje, która podkreśla na czerwono byki .
Ja jestem lama, jeśli chodzi o obsługę komputerów, ale mam u siebie klawisz "sprawdź pisownię" a jak czegoś nie jestem pewien, to zawsze sprawdzam w programie pocztowym lub w... słowniku (jest też wujek google...).
Tak, tak właśnie robię, choć dla niektórych, to prehistoria, ale pod względem języka tak zostałem nauczony (dawno temu) w szkole.

Czy forum ma osobne możliwości trzeba by spytać modów.
Każdy robi błędy. I to nie grzech. Grzech to chyba lenistwo :)

Metod jest kilka:
1) O jednej pisał falco. Choćby wklejanie (przed wysłaniem, albo od razu pisanie w nim) w edytorze.
2) Nie wiem jaką masz przeglądarkę. Ale na pewno w większości można włączyć / zainstalować taką funkcję. Wpisz w google: "[tutaj nazwa przeglądarki] sprawdzanie pisowni". Np. pierwszy wynik dla internet explorer:
http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar ... b2psOCkYTw



****



...będąc niedawno w Pułtusku wybrałem się pieszo na zamek, [spacja] gdzie obecnie jest/znajduje się Dom Polonii... [spacja] Przede mną szła jakaś już starsza para emerytów. [spacja]Nie dało się nie zauważyć [przecinek] że to obcokrajowcy. [spacja]Coś tak obstawiałem na Izraelczyków :cool: ... [spacja] Później zawrócili mijając mnie. [spacja] Idę dalej patrzę [przecinek] a coś leży złożone... [spacja] Podchodzę, [spacja] rozkładam karteluszek i widzę mapę... Stary plan Pułtuska na bank, bo kojarzę rozmieszczenie ulic... [spacja] rynek... [spacja] opisy i znaczki, [spacja]hebrajski?? ...Bingo, [spacja] to byli starzy Żydzi przecinek którzy pewnie kiedyś tu mieszkali, [spacja] [spacja]a wiadomo ze niektórzy mieli sporo złota :mouthshut: .Taaak,to jest zapewne mapa ukrycia kosztowności spacja które tu zostawili za okupacji... Takie przypadki często miały miejsce.
Mapa skarbu :ok: :lol: ... [spacja] Teraz muszę te wszystkie dziwne znaczki przetłumaczyć,hę... [spacja] na odwrocie też coś jest zapisane
Używanie kropki (jednej) też działa :)
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Trol
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 965
Rejestracja: 12.09.2012, 20:32
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Poland

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Trol »

Znalazłem takie coś ale widzę , że nie działa . Znalazłem oczywiście .

https://support.google.com/chrome/answer/95604?hl=pl
Jestem Trolem poprawnym .Staram się .Nierzadko .
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości