Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

Post autor: makumba »

Czołem drużyna! Liczę, że są tu metalomaniacy :punk:

Tak żeby podtrzymać świąteczny nastrój chciałem zapytać ile optymalnie obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka - 380V i około 2 kw. aby dobrze na niej pracować? - prosta obróbka typu zbieranie, ostrzenie itp. Mam dosyć takich szlifierek co zwalniają przy ostrzeniu śrubokręta i wpadła mi w oko stara fest maszyna. Pięknie pracowała tylko, że miała 1400 obr. Dla porównania na miejscu uruchomiliśmy obok mniejszą 2800 obr. i jakoś nie widziałem dużej różnicy w obrotach na "oko". Na ogół te ofertowe mają właśnie po +/- 2800 obr. W Internecie nic nie znalazłem na ten temat, a sam nie mam porównania żeby się jakoś do tego odnieść. Natomiast wiem, że są tu Tacy co mogą coś o tym wiedzieć?
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 838
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

Post autor: magneto »

Jako że nie znam się na szlifowaniu, to się wypowiem :smile:
Chyba nie ma jakiejś jedynie słusznej prędkości, wszystko tak naprawdę zależy od prędkości liniowej na styku tarcza-przedmiot (obroty*pi*średnica). A to jeszcze zależy od obrabianego materiału (inaczej szlifuje się stal, inaczej amelinium- to potrafi nieźle "zapchać" tarczę, inaczej "plastiki").
Ale co do silników, to w szlifierkach najczęściej są używane indukcyjne. Tak w skrócie - to (dla napięcia o częstotliwości 50 Hz) mogą być obroty (trochę poniżej) 3000, 1500, 1000, 750, 600.... Czyli 3000 obr/min podzielone przez kolejne liczby naturalne (ilość par biegunów silnika).Prawie zawsze jest tylko jedna wartość - konstrukcja danego silnika. Trzy fazy dają większy moment, niż jedna. Dodatkowo - mniejsze obroty, to przy tej samej mocy - większy moment...
Wesołych Świąt !
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

Post autor: grad74 »

To tak jak Magneto ponieważ też się w ogóle na tym nie znam to też się wypowiem. Zasada jest taka że generalnie im wolniejsze obroty tym mniej przegrzewana jest obrabiany materiał. Co z tego że będziesz miał na jednej szlifierce prędkość kątową brzegu tarczy powiedzmy 65 m/s (taką prędkość ma mniej więcej brzeg nowej tarczy szlifierki kątowej 125 mm) skoro taka prędkość w większości pali i przrgrzewa materiał w większości pozbawiając go jego właściwości. Czasem wolniejsza prędkość jest lepsza bo zbiera materiał ale go nie przegrzewa. W mojej szlifierce stołowej 230v 1400W prędkość obrotowa silnika jest 1250 obrotów/min przy średnicy tarczy 260 mm. Daje to prędkość kątową na brzegu nowej tarczy około 17 m na sekundę. I przy takiej mocy oraz przy takiej średnicy kamienia uważam że szlifowanie jest bardzo fajne ponieważ na przykład na białym kamieniu bardzo ładnie ostrzy mi się wiertła a nie przegrzewa mi ich. Natomiast na drugim szarym kamieniu bardzo dobrze zbiera mi twardą stał.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
MrWaski
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 126
Rejestracja: 16.06.2020, 07:29
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Słocina

Re: Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

Post autor: MrWaski »

Dla szybkiej i wygodnej obróbki stali 30 m/s jest aż nadto. Prędkość obrotową sobie policz w zależności od średnicy tarczy jaką założysz.
Do ostrzenia im wolniej tym lepiej. Najlepiej ostrzyć ręcznie na osełkach.
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

Post autor: grad74 »

Boze, same wariaty na tym forum. Wigilia, już po pasterce, można w końcu wlanąć kielicha ze śfagrem a my siedzimy i piszemy o szlifierkach :haha:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Ile obrotów powinna mieć duża stacjonarna szlifierka?

Post autor: makumba »

No cóż zawsze można zrobić iskry na święta :lol:

W tej szlifierce jest 1400 obr jak pisałem ale Kamienie to tam można ze 300 350 mm założyć więc prędkość "liniowa" na styku wzrasta. Zrobię foto j wrzucę tu jak się uda. Póki co zdrówka!
xl650v, drz 400
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości