XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Enduros70
Czytacz
Czytacz
Posty: 1
Rejestracja: 25.05.2021, 21:29
Mój motocykl: nie mam motocykla

XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Post autor: Enduros70 »

WItam.
Trafił mi się taki delikwent, że włosy z głowy wypadają. Trampek mocno wężykuje kierownicą od 40km/h w dół, nie ma mowy o toczeniu się bez trzymania kierownicy. Koła proste, nowe opony, wyważone, główka ramy zrobiona(próby z różnym dociąganiem łożysk), lagi właśnie rozebrałem i na czujniku zero ugięcia rur, w półki wchodzą obie bez żadnego oporu, ośki proste, łożyska kół bez luzów, napęd nowy. Sprzęt nie nosi śladów wypadku, więc ramy nie podejrzewam. Próbowałem również rozpędzać się i wrzucać luz czy hamowanie silnikiem ma jakiś wpływ, ale bez zmian. Im wolniej jedzie tym bardziej tropi węża. Jadąc stałą prędkością i nie trzymając mocno kierownicy czuć jak sobie mikronkowo szuka śladu. Nie ma tutaj wpływu pęd powietrza, bo jądąc 10-20km/h najbardziej rzuca. Już zostaje tylko tylne zawieszenie, ale nie chce mi się wierzyć, że przy toczeniu się na asfalcie jak stolnica ma to wpływ na takie falowanie.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Post autor: grad74 »

A nie masz rozplecionych jakichś szprych w którymś kole?
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
nostrik
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 170
Rejestracja: 27.09.2017, 23:57
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Szczecin

Re: XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Post autor: nostrik »

A jakie masz opony? Ja miałem podobnie na Mitasach C-02. Jakoś szczególnie mi to nie przeszkadzało, szybko się przyzwyczaiłem. Zresztą występowało tylko na asfalcie, którego unikam :tongue:
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1525
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Post autor: Sylwek »

Luźne szprychy nie powodują zanikania pływania wraz ze wzrostem prędkości, a w zakrętach potrafią nieźle zaskoczyć in minus.
Enduros napisał, że koła proste i wyważone, więc zakładam, że również wycentrowane oraz sprawdzony naciąg szprych.
Nie wspomniał natomiast o oponach, ale to mało prawdopodobne na szosówkach.

Pytanie, jakie łożyska są w główce ramy. Miałem ze dwa razy przypadek, że w tańszym zestawie stożkowych, podkładka uszczelniająca dolne, zbyt ciasno obejmowała koszyczek i ratowałem się sprawnymi z zapasów. Występował podobny objaw jak w temacie.

Kolejny przypadek to lekki owal miseczki główki ramy.
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 838
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Post autor: magneto »

Tak odświeżę temat...
Miałem teraz taki przypadek (co prawda nie XL, a CB, ale motocykl to motocykl jeśli chodzi o takie zachowania):
Po wymianie łożysk w kołach, oleju i uszczelniaczy (pyłowych) w lagach motocykl zaczął dość mocno ( w seisie po puszczeniu kierownicy - w czasie normalnej jazdy było to niewyczuwalne) wężykować przy małych prędkościach. Okazało się, że są luzy w główce ramy (lekkie "cykanie", które występowało oceniałem na leciutki luz na "panewkach" w lagach, jednak tu było OK). Regulacja - nic.
Sprawdzenie, wyważenie koła - nic (no, może zamiast 40 - to wężykował przy 50 kmh). Luzowanie półek, sprawdzenie - nic (no może wróciło do 40).
Postanowiłem wymienić łożyska główki i... jak ręką odjął :-).
Przy dokładniejszym sprawdzeniu starych łożysk (dziś "nurkowałem" w pojemniku na złom w firmie :mouthshut: ) okazało się, że musiały być nierówno nabite / wbite bieżnie zewnętrzne (widać nierówne ślady po kulkach po różnych stronach bieżni). Ewentualnie mogło to się porobić właśnie od zbyt dużego luzu :niewiem: ...
Może to komuś pomoże, bo ja straciłem cały urlop :swieczki: na "wyrwanie chwasta" i nigdzie nie pojechałem :sad: :thumbsdown:
A miało być tak pięknie...
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
bohun
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 08.01.2013, 19:03
Mój motocykl: XL600V

Re: XL 600 wężykuje przy małych prędkościach

Post autor: bohun »

Przejechałem Rumunię z kończącym się łożyskiem główki ramy. Było tak , że przy 40-60 km trzepotało kierownicą. Po wymianie jak ręka odjął. Bieżnia łożyska miała wybite takie miejsce, że kierownica układała się do jazdy na prosto i potrzebowała lekkiego szarpnięcia żeby zmienić lekko skręt. Wtedy nie pracowała swobodnie w małym zakresie i przekładało się to na cała ramę (shimy). Miałem też podobną sytuację gdy jechałem na przegląd w styczniu i przy -5 zamarzła na chwile kierownica w główce ramy też podobny objaw. Adrenalina skacze jak nie możesz balansować i tracisz kontrole. Tylko szarpniecie pomogło.
Kierownica musi mieć swobodny zakres obrotu. Jak jest "ciasno" to zaczyna latać.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości