Klocki szorują o tarcze RD10

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Siara00 »

Cześć. mam mały problem ze swoim przednim heblem, otóż po odpuszczeniu klamki słyszę przez jakieś 5-10 sekund jak szoruje, szumi klocek o tarczę. Problem wystąpił po tym jak złozyłem przedni zawias po wymianie łożyska główki ramy, więc zaciski były zdejmowane. Wcześniej tego nie było na 100%. Pierwsze co, to wyczyściłem zaciski, tłoczki nasmarowałem prowadnicę, wymieniłem gumki i płyn hamulcowy. Mam wrażenie, że nastąpiła poprawa, ale minimalna. Tarcze Sunstar z minimalnym rantem, nie grzeją się, nie są fioletowe, klocki złote TRW(mam wrażenie, że są twarde) w połowie, może 60% zużycia. Mam komplet nowych klocków i zastanawiam się czy nie spróbować zmienić. Generalnie samo hamowanie przebiega bez zastrzeżeń. Czuć, że zwalnia momentalnie po puszczeniu klamki, jedynie występują przez chwilę nieprzyjemne doznania akustyczne w otwartej szybce :) czasem ruszam ze skrzyżowania i skręcam, to podczas skręcania słyszę ten dźwięk jakby metal szorował o metal. Teraz zasadnicze pytanie. Olać to czy szukać do bólu?
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: wojtekk »

Od dawna tak masz ? Bo jak kilka km to poprobuj jeździć dalej. Jak się nie grzeje tarcza to nie ma obawy.

Czy tłoczki wyjales całe ? Czy tylko wysuwales ? Czy gumki obie zmieniane , czy tylko przeciwpyłowa ?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Siara00 »

Powiem Ci, że zrobiłem już z kilkaset km. Tłoczki wyjmowałem, a gumki zmieniłem obie

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: wojtekk »

Zmień klocki - nic im się nie stanie a i tak byś kiedyś zmienił. Zobacz, czy objaw ustąpił.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: grad74 »

A klamkę hamulca masz twardą czy miękką? Bo wg mnie problem może być nie w zaciska g a w samej pompie. Teraz też będę "walczył" profilaktycznie z moją choć niby nic się nie dzieje i hamuje, ale jakaś taka miekkawa.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: KrzysieG »

Teraz też będę "walczył" profilaktycznie z moją choć niby nic się nie dzieje i hamuje, ale jakaś taka miekkawa.

Też tak miałem, już mi do manetki klamka dochodziła, wymieniłem klocki, wszystko przeczyściłem, nasmarowałem dedykowanym smarowidłem, gumki nowe i teraz jest twardy jak...
i też troszkę szoruje po tarczy, ale koło lekko się obraca. Moim zdaniem to wina niedotarcia klocków do starej tarczy, trza poczekać.
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Siara00 »

grad74 pisze:A klamkę hamulca masz twardą czy miękką? Bo wg mnie problem może być nie w zaciska g a w samej pompie. Teraz też będę "walczył" profilaktycznie z moją choć niby nic się nie dzieje i hamuje, ale jakaś taka miekkawa.
Klamka raczej normalna, twarda i w żadnym wypadku nie dochodzi do manetki. Przy odpuszczaniu klamki czuć też, że hamulec puszcza od razu, a koło obraca się swobodnie. Sprawdzałem na centralce. Klocki z tarczą na pewno dotarte, gdyż są to te same, z którymi kupiłem moto. Ja zrobiłem na tym zestawie już jakieś 2 tysiące km, a poprzedni właściciel dużo więcej :) teraz jestem na urlopie, w środę wracam no i chyba skuszę się na tą zmianę klocków, bo nie daje mi to spokoju

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: grad74 »

No to jak koło się obraca, klamkę masz twardą (cokolwiek to znaczy) to lataj i się nie przejmuj, ewentualnie kup cichszy kask :lol:.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Solidworks »

grad74 pisze:No to jak koło się obraca, klamkę masz twardą (cokolwiek to znaczy) to lataj i się nie przejmuj, ewentualnie kup cichszy kask :lol:.
Może być kwestia uszczelek. Pytanie podstawowe czy wymieniane były reperaturki no name czy oryginał.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: wojtekk »

Racja - tanie uszczelki (kiedyś larrson) lubiły puchnąć i puszczały.

Kolejny trop (ale dźwięk byłby iny: łomot :) ) może zgubiłeś blaszki od "trzymania" klocków?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Siara00 »

Gumki założyłem Tourmax, a poprzednie wcale nie wyglądały na zużyte, więc zostawiłem je na wszelki. Blaszki też są na miejscu. Dziś trochę pojezdziłem i ten dźwięk szurania też nie występuje za każdym razem. Magia jakaś :D Nie jest też na tyle intensywny, żeby dyskwalifikował jazdę. Narazie zastosuję się do zasady "jeździć obserwować", a w najbliższym czasie zmienię klocki i dam znać. Korzystam z chyba ostatnich ciepłych dni, kiedy jeżdżę w meshu, a nie w kalesonach :)
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Siara00 »

Wymieniłem dzisiaj klocki. Stare to były złote TRW jak na zdjęciu, bardzo metaliczne się wydają i może przez to tak szeleściły. Nie były bardzo zużyte, wręcz były mniej więcej w połowie, ale po wymianie na nowe nastała kompletna cisza. Akurat jak kończyłem kręcić, to przyjechał kolega i pojechaliśmy na wspólny objazd miasta razem podocierać nowe klocki :) dziękuję wszystkim za pomoc ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: grad74 »

no tak tarły i szeleściły bo miały w sobie w cholerę spieków miedziowych. Zeby nie było tak że tych nowych "nie dotrzesz" tzn zauważysz taką gorsząjakość hamowania że wrócisz do tych które właśnie zdjąłeś. Pisz o tym co zauważyłeś, sam jestem ciekaw , bo też pozmieniałem w moich motkach zwykłę na spiekowe i np w 125tce hamowanie się pogorszyło.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 730
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: old1977 »

a jaworzyńską wczoraj czasami nie jechałeś?bo widzę że nowy forumowicz z Legnicy się pojawił.
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
Awatar użytkownika
Siara00
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 27.07.2020, 22:33
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legnica

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: Siara00 »

old1977 pisze:a jaworzyńską wczoraj czasami nie jechałeś?bo widzę że nowy forumowicz z Legnicy się pojawił.
I to raczej nie jeden raz

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 730
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Klocki szorują o tarcze RD10

Post autor: old1977 »

jak masz ochotę wbijaj na stację kontroli pojazdów na jaworzyńskiej 115 fajnie by było poznać nowego forumowicza pozd.
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość