Porady Prawne !!!

motocyklowo
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

Radi, ja tak za bardzo to Ciebie nie rozumiem :( W cytowanym przez Ciebie artykule wyraznie jest napisane:
"Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi."
i z tego wynika, ze musza byc spelnione wszystkie trzy podpunkty z punktu 1, a punkt 2 precyzuje, jaki pojazd i jak moze byc parkowany na chodniku. Zauwaz, ze w tym drugim punkcie mozliwosc parkowania na chodniku POWINNA byc poprzedzone odpowiednim znakiem (tzn pod znakiem D-18 (parking) powinna byc tabliczka T - cos tam ;) ze wskazaniem jak powinien byc zaparkowany pojazd - czy w calosci na chodniku, pod skosem itd.).
Aha i jeszcze jedno. Jezeli jest znak B-36 (zakaz zatrzymywania sie) to nie jest spelniony warunek z p1pp1 umozliwiajacy parkowanie i nie ma potrzeby roztrzasac pp2 :) Mysle, ze caly problem dotyczy tego, ze w przepisie jest mowa o jezdni, a nie o pasie drogowym, ale tu z pomoca przychodzi:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2002 r.
w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

§ 28. 1. Znak B-35 "zakaz postoju" oznacza zakaz postoju pojazdu; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce.
2. Znak B-36 "zakaz zatrzymywania się" oznacza zakaz zatrzymania pojazdu.
3. Zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36:
1) dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie,
2) dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy,
3) nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.
4. Zakaz wyrażony znakiem B-36 obowiązuje, z zastrzeżeniem § 32 ust. 2, do odwołania lub do miejsca umieszczenia znaku B-35.
5. Umieszczona pod znakiem B-35 lub B-36 tabliczka T-24 wskazuje, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz wyrażony tym znakiem, zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela.
6. Znaki:
1) B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste",
2) B-38 "zakaz postoju w dni parzyste"
oznaczają zakaz postoju pojazdów odpowiednio w nieparzyste lub parzyste dni miesiąca; zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24; przepisy ust. 1 i 3-5 stosuje się odpowiednio do tych znaków.
7. Umieszczone pod znakiem B-35, B-36, B-37 lub B-38 tabliczki wskazują:
1) T-25a - początek zakazu wyrażonego znakiem,
2) T-25b - kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
3) T-25c - odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.
8. Znak B-35, B-36, B-37 lub B-38 wraz z tabliczką T-26, umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został ustawiony.

Ufff. No to chyba wsio :)
był XL 700
jest BMW K 1300 S
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojs »

jedras cytryna to Xantia Break 1, z silnikiem 1,9 TD

paczo3, podeslij zeskanowane kwity, pliz.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
artek30
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 116
Rejestracja: 12.12.2008, 22:24

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: artek30 »

Paczo3 pisze:W tym temacie proszę o pytania postaram się odpowiedzieć na zadane pytania z kolegami po fachu !!!
Tematy nie tylko z RD walcie ze wszystkim postaram się pomóc !!!
Mnie chodzi o przepis RD(zdania są podzielone wśród instruktorów i policjantów)
postaram się opisać sytuację:
Jadę drogą z pierwszeństwem która skręca w lewo ,prosto i w prawo są drogi podporządkowane:
czy jadąc za pierwszeństwem mam obowiązek użycia kierunkowskazu ?
czy jadąc prosto też?
i czy w prawo też?
czy coś się zmienia jeżeli niema drogi w prawo
ps .normalna droga bez oddzielnych pasów ruchu
http://img209.imageshack.us/i/69123260zb9.jpg/

interesuje mnie tylko odpowiedź fachowca,podparta art RD(ewent. uzasadnienie)
i czy we wszystkich krajach UE jest tak samo
nie interesuje mnie logika i gdybanie
Nie prędkość zabija tylko nagłe zatrzymanie...
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: pat13 »

Kierunkowskaz służy do sygnalizacji zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy.
Art. 22.5. PRD Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Nie ma związku ze znakami nakazu skrętu lub przebiegu drogi głównej. W twoim przypadku, jadąc w lewo włączasz lewy, jadąc w prawo włączasz prawy, jadąc prosto - nie włączasz. Nawet jak będą wyrysowane na jezdni linie przebiegu.
Obejrzyj to: http://ww6.tvp.pl/View?Cat=6287&id=889502
Awatar użytkownika
artek30
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 116
Rejestracja: 12.12.2008, 22:24

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: artek30 »

Dzięki temat zakończony
Nie prędkość zabija tylko nagłe zatrzymanie...
Awatar użytkownika
ramires
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 152
Rejestracja: 22.06.2008, 15:13
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: ramires »

wojs pisze:
ramires pisze:Co do PKO i eurokonta plus - korzystalem nie tak dawno az 3 razy z ich uslug.
Puszką co prawda ale wygląda to tak, że to firma ELVIA jest odpowiedzialna za to ubezpieczenie.
Ramires .. wiem ze napewno assistance dotyczy samochodu mlodszego niz 10 lat ...
Jezeli masz kwity albo doswiadczenie, że udalo Ci sie skorzystac z assistance na moto ... nie tylko w kraju ale i za granica to podeslij prosze taki kwit.

Cytryna ma niestety 13 lat wiec odpada ... TA dokladnie tyle samo wiec chyba raczej nie mam czego szukac w Elvii :(
hmm, matiz rocznik 99 - dwa razy holowanie
maluch rocznik 88 - raz holowanie

jedyne kwity jakie podpisywalem to potwierdzenie "wykonania" usługi przez Pomoc drogową ... żadnego kwitka nie dostałem, wszystko załatwiane na telefon było.
PRO ADVenture - Przygotowanie motocykli do przygody
ul. Powstańców Śląskich 7a, 44-144 Żernica
GPS: N 50º14'58, E 18º36'54 - tel. +48 513.743.030 | +48 603.928.137
e-mail: ramires@pro-adventure.pl lub daniel@pro-adventure.pl
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojs »

ramires pisze: hmm, matiz rocznik 99 - dwa razy holowanie
maluch rocznik 88 - raz holowanie

jedyne kwity jakie podpisywalem to potwierdzenie "wykonania" usługi przez Pomoc drogową ... żadnego kwitka nie dostałem, wszystko załatwiane na telefon było.
Kuzwa ... zyjemy w roznych krajach czy co ???
No mi za cholere (ani Elvia ani PKO SA) nie chca potwierdzic ze moge miec assistance na pojazd (a dalej zaznaczone auto) majacy ponad 10 lat.

W Twoim przypadku matiz jeszcze sie łapie na 10 latka ;)
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: pat13 »

Taka ciekawostka - kto zawinił? :
http://www.autokrata.pl/ogien/6327/potw ... yklisty/2/
-Puszkarz bo wymusił/nie ustąpił gościowi którego nie widział
czy
- Motong - bo nadmierna prędkość ?

Nie komentuję toru jazdy motonga bo na zwolnionym tempie to każdy jest mistrzem kierownicy.
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: torak »

Pewnie koledzy po fachu się wypowiedzą, ale jeśli mogę to zauważyłem że do zderzenia doszło na pasie który był wolny. Motocyklista w ostatnim momencie zjechał na pas na którym się zderzyli.
Jednym zdaniem: mocno się postarał aby przyłoić w mietka.
O jego prędkości nie piszę bo nie warto. :thumbsdown:
Z drugiej strony kierowca mietka nie ustąpił pierwszeństwa.
No więc...
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
Novy
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 144
Rejestracja: 16.07.2008, 19:32
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: De

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Novy »

pat13 pisze:Taka ciekawostka - kto zawinił? :
http://www.autokrata.pl/ogien/6327/potw ... yklisty/2/
-Puszkarz bo wymusił/nie ustąpił gościowi którego nie widział
czy
- Motong - bo nadmierna prędkość ?

Nie komentuję toru jazdy motonga bo na zwolnionym tempie to każdy jest mistrzem kierownicy.
Współwinni.
NAT w DCT
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

Novy pisze:
pat13 pisze:Taka ciekawostka - kto zawinił? :
http://www.autokrata.pl/ogien/6327/potw ... yklisty/2/
-Puszkarz bo wymusił/nie ustąpił gościowi którego nie widział
czy
- Motong - bo nadmierna prędkość ?

Nie komentuję toru jazdy motonga bo na zwolnionym tempie to każdy jest mistrzem kierownicy.
Współwinni.
Nie, tu ewidentna wina samochodu. Typowy lewoskret i obowiazkiem wykonujacego ten manewr jest ustapic pierszenstwa, a to, ze nie widzial tym bardziej zobowiazuje go do zachowania szczegolnych srodkow ostroznosci. Motocyklista moze zostac ukarany za przekroczenie predkosci, o ile zostala gdzies zmierzona.
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: jedras »

qbi2 pisze:
Novy pisze:
pat13 pisze:Taka ciekawostka - kto zawinił? :
http://www.autokrata.pl/ogien/6327/potw ... yklisty/2/
-Puszkarz bo wymusił/nie ustąpił gościowi którego nie widział
czy
- Motong - bo nadmierna prędkość ?

Nie komentuję toru jazdy motonga bo na zwolnionym tempie to każdy jest mistrzem kierownicy.
Współwinni.
Nie, tu ewidentna wina samochodu. Typowy lewoskret i obowiazkiem wykonujacego ten manewr jest ustapic pierszenstwa, a to, ze nie widzial tym bardziej zobowiazuje go do zachowania szczegolnych srodkow ostroznosci. Motocyklista moze zostac ukarany za przekroczenie predkosci, o ile zostala gdzies zmierzona.

Co nie zmienia faktu, że jak by jechał wolniej i odbił we własciwą stronę najprawdopodobniej wyszedł by z tego bez szwanku.
Morał z tego taki, że nawet jak masz pierszeństwo musisz uważać!!!
Awatar użytkownika
Novy
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 144
Rejestracja: 16.07.2008, 19:32
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: De

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Novy »

O niemalże identycznej sytuacji opowiadał mój ojciec.
Rzecz działa się w Niemcowni. Pan puszką chciał wyjechać z podporządkowanej, popatrzył w jedną stronę, drugą, jeszcze raz popatrzył i wyjechał. Nagle bum. Kierowca motocykla uderzył w lewą stronę samochodu na wysokości łączenia przedniego błotnika z drzwiami kierowcy. Motocykliście na szczęście nic groźnego się nie stało, bo przeleciał nad maską (trochę się tylko poobijał), ale pan Policmajster jak przyjechał na miejsce zdarzenia popatrzył, wysłuchał relacji obydwu i co stwierdził?
JEDNOZNACZNA wina motocyklisty, który jechał zbyt szybko. W innym przypadku kierowca puszki zauważyłby go.
Na przedstawionym filmiku sytuację oglądamy z wysoko umieszczonej kamery i mozemy snuć domysły.
Nikt nie zwrócił uwagi, że gość wyjeżdża Mercem, który też ma długą maskę. Faktem jest, że zamiast deptać i szybko zjechać ze skrzyżowania to szło mu to wolno, ale gdybać można.
Osobiście chciałbym poznać wydaną opinię Policji albo werdykt sądu.
NAT w DCT
Awatar użytkownika
artek30
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 116
Rejestracja: 12.12.2008, 22:24

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: artek30 »

Mam pytanie głównie do Pat13 jak się mają przepisy RD odnośnie przewożenia dzieci na motocyklu .Mam syna 4l którego wożę przed sobą i córkę 11l którą przewożę normalnie , nieraz na paradach wiozę oboje.. :egh:
Kaski oczywiście mają motocyklowe.
Nie prędkość zabija tylko nagłe zatrzymanie...
Awatar użytkownika
Wacek
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 287
Rejestracja: 15.03.2009, 12:27
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: za miedzą Warszawa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Wacek »

artek30 pisze:Mam pytanie głównie do Pat13 jak się mają przepisy RD odnośnie przewożenia dzieci na motocyklu .
A mogę ja? Mogę, mogę? Trochę grzebałem w temacie.

Dziecko jest normalnym pasażerem, nie ma dolnej granicy wieku. W papierach motocykla masz 2 miejsca, więc możesz wieźć tylko jednego pasażera.
Jeżeli dziecko jest młodsze niż 7 lat, nie możesz jechać szybciej niż 40km/h (Art.20 p.6 Prawo o Ruchu Drogowym).
Kask to oczywista sprawa.
W Polsce foteliki i inne mocowania nie są wymagane.

Tyle na ten temat mówi PoRD. Z zasłyszanych sytuacji - sprawą dyskusyjną jest, czy można wozić dziecko przed sobą ("na baku" na pewno nie, bo nie jest do tego przystosowany).
był: XL 600V '96
jest: RD04 '92
Awatar użytkownika
miroslaw123
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3622
Rejestracja: 14.06.2009, 13:28
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: miroslaw123 »

Panowie (Panie oczywiście też :grin: ) czy ktos może pomóc koledze na forum:
http://www.grupa-poludnie.info/viewtopi ... d95#109137
Ps. jak coś to moge wkleić odpowiedź na forum grupy południe :punk:
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: torak »

A ja mam pytanie które jakiś już czas mnie irytuje i nie mam komu go zadać.
Jaką władzę ma instytucja pod nazwą Nadzór ruchu? W Szczecinie latają z niebieskim kogutem na dachu i podobnych do Policyjnych mundurach. Działają w ścisłej koligacji z Komunikacją miejska(autobusy, tramwaje...).
Czy mają prawo zatrzymać i kontrolować papiery i w ogóle, jakie mają prawa???


Ps. Przydał by się osobny dział, bo się koktail zrobi
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

torak pisze:A ja mam pytanie które jakiś już czas mnie irytuje i nie mam komu go zadać.
Jaką władzę ma instytucja pod nazwą Nadzór ruchu? W Szczecinie latają z niebieskim kogutem na dachu i podobnych do Policyjnych mundurach. Działają w ścisłej koligacji z Komunikacją miejska(autobusy, tramwaje...).
Czy mają prawo zatrzymać i kontrolować papiery i w ogóle, jakie mają prawa???


Ps. Przydał by się osobny dział, bo się koktail zrobi
Generalnie to jak sama nazwa wskazuje nadzoruja ruch :) A tak powaznie to sa od komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje itp) i jak dochodzi do zdarzenia z takim pojazdem to oni wykonuja czynnosci, ale co i jak to juz niestety nie wiem :(
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: pat13 »

artek30 pisze:Mam pytanie głównie do Pat13 jak się mają przepisy RD odnośnie przewożenia dzieci na motocyklu .Mam syna 4l którego wożę przed sobą i córkę 11l którą przewożę normalnie , nieraz na paradach wiozę oboje.. :egh:
Kaski oczywiście mają motocyklowe.
Sorki, artek, z racji sezonu zajmowałem się ostatnie 2 tygodnie kolonizowaniem łukaszenkolandu i nie bywałem na forum.
Ale Wacek sprawę załatwił profesjonalnie :resp:
Dorzucę tylko uwagi:
1. Sprawę u nas reguluje tylko wspomniany przez Wacka przepis. Trzeba uważać u innych, bo np. w angolandzie pasażer musi sięgać nogami podnóżków (kierowca też :lol: ).
2. Wożenie przed kierującym to stara szkoła korzeniami sięgająca przepisów uchwalonych w czasach gdy na drogach królowały WSKi i obecnie nie mająca żadnych podstaw prawnych. Nie jest jednak zabronione.
3. Wożenie "na baku" to proszenie się o kłopotliwą rozmowę z panami w białym kepi, coś jak przewożenie ludzi "na pace". Chyba, że dziecko siedzi na siodle a na baku robi tylko "żabę" - wtedy :thumbsup:
4. Jak wozisz dwójkę dzieci to zerknij ile masz miejsc w dowodzie rejestracyjnym bo to jest jedyne ograniczenie ale może być kłopot.
5. I na koniec mały nonsensik jakich pełno w naszych przepisach:
"autostrada przeznaczona jest dla ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep (PRD art. 2 pkt 3)"
A motong z małym dzieckiem ? Technicznie może, formalnie nie. Autostrad jednak u nas tyyyle, że nie jest to chyba problem :grin:
Awatar użytkownika
Buba20
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 111
Rejestracja: 11.08.2008, 15:41
Lokalizacja: Wieruszów
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Buba20 »

Nie wiem czy mogę pisać w tym temacie ale mam pytanie czy jest tu jakiś notariusz, bo mam kilka pytań dotyczących "przepisania nieruchomości" i ich kosztów
"Patrz w lusterko, spójrz dwa razy - motocykle są wszędzie"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 1 gość