Przednia zębatka - zużycie, wada?

Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Marcinnn6 »

zamówiłem przednią zębatkę oryginał Honda, zabezpieczenie od forumowego Thorgala - no i tak dzisiaj stwierdziłem że zdejmę starą zębatkę, to jutro założę nową. Po odkręceniu plastikowego dekielka zębatka w całej okazałości:

https://goo.gl/photos/XGkEwJ3e5HXs5sCd9

moje pytanie jest takie: dlaczego łańcuch zaczął rzeźbić zębatkę. jakieś 4tys km temu zaglądałem żeby obejrzeć zębatkę i jestem prawie pewny że zębatka wyglądała normalnie. bez tych śladów od łańcucha. Później tylko kontrolowałem naciąg łańcucha. co może być przyczyną takiego wycierania zębatki. Nie chce włożyć oryginalnej zębatki która tania nie jest i żeby mi ją szlak trafił za moment. myślałem że może koło źle ustawiłem przy naciąganiu łańcucha, tylko to mi przychodzi do głowy, ale raczej to mało prawdopodobne bo motocykl prowadził się normalnie. w czym jest problem??
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3404
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Qter »

Dla mnie wygląda to na normalne zużycie. Zrób zdjęcie z góry dla porównania. Po ilu km zmieniasz? Poszukam jutro zdjęcia swoich zębatek dla porownania.

Pzdr

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Marcinnn6 »

kupiłem moto w czerwcu i przejechałem około 5tysi. wcześniej nie wiem ile ta zębatka jeździła. A z tym zdjęciem to z której góry mam zrobić :smile: położyć na płasko i fotkę czy pionowo tak jakbym na zęby patrzył z góry? hehe
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3404
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Qter »

Na płasko
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3404
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Qter »

20150616_214929.jpg
to moja zebatka po wyjeździe do Albanii 2 lata temu. Przejechane około 5 kkm.

Pzdr

Qter
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Marcinnn6 »

nie ma takich śladów od łańcucha po boku jak moja. U mnie łańcuch jakby wrzynał się w bok zębatki. Qter looknij na te "srebrne" ślady na mojej zębatce, u Ciebie wogóle tego nie ma
Awatar użytkownika
Leopold
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 22.03.2013, 21:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Leopold »

wygląda troszkę na nie osiowe prowadzenie łańcucha daj fotkę w osi zębów tak jak prowadzi łańcuch.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: grad74 »

To znaczy że tak wygląda Twoja zębatka po 4 tysiącach km??? Moja tak wygląda po 20 kkm (tak tak nie zmieniłem jej po 10 kkm...) , ale... mam założoną olejarkę własnej roboty i Panie smarowanie i jeszcze raz smarowanie - i wałka (miedzią) też co 2-3 tysie (albo jak mam wenę to częściej) i też jest jak nowy.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: tomekpe »

pytanie którą stroną była założona? odwrotny montaż to wracający problem. Czasem intuicja zawodzi nawet mechaników.
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Marcinnn6 »

więc pod tym samym linkiem dodałem zdjęcia na płasko z dwóch stron i widok z góry na zęby:

https://goo.gl/photos/XGkEwJ3e5HXs5sCd9

Leopold - no ładnie to ująłeś. fotka w osi zębów dodana. Ale z tej perspektywy nie widać tych "wrzynów" tak to nazwałem. Ale co by powodowało taką pracę i zjadanie zębatki na bokach? z drugiej strony zębatki te ślady są ale zdecydowanie mniejsze.

grad74 - nie, nie wygląda tak po 4 tys, kilka postów wyżej napisałem, że moto kupiłem 5 tysi temu. a 4 tysie temu zaglądałem w zębatkę i wałek i wydaje mi się że nie było tego ale 100% pewności nie mam, może byłem zbyt podjarany nowym sprzętem i tego nie zauważyłem :wink: a zębatka ile ma to nie jesteśmy w stanie określić, może ma 15tysi

tomekpe - założona była poprawnie oznaczeniami w stronę montującego nie silnika. Ta strona mniej wyszlifowana była w stronę silnika. Tak więc poprawnie

kolega Qter wrzucił fotki po 5tysi. I tam na tej zębatce nie ma nawet odrobiny takich ubytków, czy by się pojawiły po kolejnych 15 tysiącach? czy jednak to nie jest normalne zużycie?
Awatar użytkownika
mallory
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 133
Rejestracja: 27.09.2013, 09:05
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: mallory »

Łańcuch tnie zębatkę. Widziałam to kumpla gdy miał złą stroną założoną, ale Ty mówisz, że była napisami do zewnątrz czyli dobrze. Zostaje opcja, że ośka koła nie była równo ustawiona i łańcuch szedł po skosie.
Awatar użytkownika
Leopold
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 22.03.2013, 21:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Leopold »

Na łańcuchu też musisz mieć znaki po takim szlifowaniu.
Sprawdź łańcuch.
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Przednia zębatka - zużycie, wada?

Post autor: Marcinnn6 »

mallory i Leopold w sumie wasza diagnoza jest taka sama, mi w sumie nic innego do głowy nie przychodzi a jak pisałem w międzyczasie naciągałem łańcuch i może zrypałem tą podstawową czynność :ohmy: przyjrzałem się dzisiaj jeszcze tylnej zębatce ok, i łańcuchowi - brak jakichkolwiek niepokojących oznak (jednak ogniwa są twardsze niż sama zębatka) - chyba nie pozostaje mi nic innego jak założyć nową zębatkę (przymierzałem dzisiaj i mam porównanie ze starą, to nówka wchodzi bym powiedział ciasno) i tym razem przyłożyć się do odpowiedniego naciągnięcia łańcucha i późniejszej kontroli, na początku w miarę częstej. Bo to pewnie już po paru kilometrach będzie widać że łańcuch zaczyna jechać zębatkę.

no bo nie wiem, chyba że coś radzicie żeby jeszcze sprawdzić czy jakieś inne pomysły?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość