Termostat i układ chłodzenia

Montaż i demontaż elementów układu chłodzenia: termostat, pompa wodna, wiatraki, chłodnice, prowadzenie przewodów
Piterr
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 30.11.2009, 22:56

Re: termostat

Post autor: Piterr »

serdeczne dzięki za szybą odpowiedź mishieck zatem jutro do sklepu i kupuję do tico vernet pozdrawiam
Informatyk
Czytacz
Czytacz
Posty: 4
Rejestracja: 19.10.2014, 16:35
Mój motocykl: XL600V

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Informatyk »

Jako, że ostatnio montowałem u siebie termostat Verneta i przejechałem na nim kilkaset kilometrów mogę co nie co powiedzieć. W końcu motocykl utrzymuje prawidłową temperaturę nawet gdy jest zimno :D Do rzeczy, chłodnice (obie!!!!) pozostają kompletnie zimne aż do otwarcia termostatu (wskazówka wychodzi delikatnie poza zimą strefę). Prawdą jest, że te sprzęty nagrzewają się bardzo wolno mimo sprawnego termostatu. W temperaturze 12 stopni na postoju motor pracował chyba z 10 minut i dopiero wtedy otworzył się termostat i osiągnął prawidłową temperaturę pracy. Oczywiście pod obciążeniem nagrzewa się szybciej, ale nie ma rewelacji. W temperaturze 13 stopni optymalną temperaturę pracy osiąga po około 5 lub 7 km. Podejrzewam, że to między innymi poprzez te żeberka na silniku (moja wersja PD06 93 rocznik). Ciekawostka: te silniki były pierwotnie chłodzony tylko powietrzem, później został przekonstruowany i włożone do transalpów :P Kiedy motocykl osiągnie optymalną temperaturę pracy (1/4 skali) trzyma ją aż do końca jazdy. W trakcie jazdy występują delikatne wahania wskazówki temperatury ale nigdy nie spada na zimą strefę, podejrzewam, że gdyby w termostacie Verneta nie było tego cypelka (w oryginale dziurka jest bez cypelka) to zjawisko by nie występowało.
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: mariusz1984ktw »

Cześć,

Mam wielką prośbe do osób które wymieniały termostat w TA - czy byłyby w stanie podać marki (i najlepiej modele) termostatów pasujących do transalpa (docelowo szukam do TA 600, rocznik 92)... potrzebuję informacje jak najszybciej.

Mój termostat jest do wymiany, nieszczelny,

Kupiłem termostat Vernet'a TH3328.82J (przypadkiem) - na prawde dobrze wykonany, ale niestety nie pasuje - cypel u góry i obudowa odstaje na 1-1.5 mm, wcześniej w sklepie o mało nie kupiłem termostatu z temperaturą otwarcia 88 st (nie pamietam czy Verneta),

Ktoś na forum pisał że trzeba ten cypel spiłować ... ale musiałbym go ściąć o 1,5 mm - a i tak byłby na styk, wolę chyba zapytać o możliwość wymiany na jakiś inny.

Przy okazji pytanie do osób które też kupiły termostat Vernet - czy musieliście dużo go spiłować, pilnik wystarczy ? - szlifierką mogę go uszkodzić, czy po takiej operacji nic się z nim nie dzieje:
a) czy jak się nagrzeje i rozszerzy to nie dociska do pokrywki
b) czy działa poprawnie - domyka / otwiera ?

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Myszak_krk
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 101
Rejestracja: 25.03.2015, 11:13
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: kraków

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Myszak_krk »

Koledzy, czy do TA 650 będzie pasował ten termostat?
http://allegro.pl/nowy-termostat-daewoo ... 23430.html albo http://sklep.prima-auto.pl/ProductDetai ... 441,208984#

U mnie motocykl grzeje się jak cholera, czuję to nawet przez but moto, a wskazówka unosi się może milimetr nad minimum. Ostatnio włączył mi się wiatrak na chłodnicy (pierwszy raz od zakupu), a wskazówka ani drgnęła.. coś chyba jest nie tak, najłatwiej zacząć od termostatu, może jeszcze czujnik temperatury sprawdzić (jak?) lub wymienić?
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: piotreklodz »

Czujnik temeratury drogi nie jest a jak widać Ci szwankuje.
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
Myszak_krk
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 101
Rejestracja: 25.03.2015, 11:13
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: kraków

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Myszak_krk »

ok, a jest ktoś w stanie powiedzieć, czym różni się taki czujnik za ponad 100 zł (np. http://allegro.pl/czujnik-wentylatora-c ... 91334.html) od takiego za 20 czy 30 zł (np.http://allegro.pl/ir-czujnik-temperatur ... 12607.html), oprócz ceny rzecz jasna?
Awatar użytkownika
gasior56
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 23.10.2012, 17:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: gasior56 »

Są to dwa różne czujniki. Pierwszy to czujnik załączający wentylator. Drugi to czujnik chłodziwa wkręcony w obudowę termostatu (odpowiedzialny za wskazania na desce). Potrzebujesz tego drugiego ;). Ja też. Właśnie powoli się się do tego przymierzam :). Ps. Ja do swojej 600 stki zamontowałem termostat od Tico. Nie wiem czy będzie pasować do 650. Były posty na ten temat.
Awatar użytkownika
Myszak_krk
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 101
Rejestracja: 25.03.2015, 11:13
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: kraków

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Myszak_krk »

na poprzedniej stronie Kolega mishieck napisał, że pasuje od Tico. Dzięki za info nt. czujnika.
Awatar użytkownika
gasior56
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 23.10.2012, 17:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: gasior56 »

Spoko. Daj znać jaki efekt po wymianie czujnika. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: mariusz1984ktw »

Co do czujnikow temperatury i wlacznika akumulatora proponowalbym przed wyrzuceniem 150 zl w bloto sprawdzic nastepujace rzeczy:

1) wyczyscic styki wlacznika wentylatora:
- odpiac wlacznik wentylatora i przeczyscic styk (przeszlifowac)
- odpiac przewod masy podlaczony do prawej chlodnicy (wlacznik zwiera + do masy ktora jest na chlodnicy) - wycziscic, ten styk jest na zewnatrz i zwykle jest bardzo skorodowany i pokryty utlenionym metalem - u mnie powod nie wlaczajacego sie wentylatora.

1.5) bezpiecznik wentylatora.

2) wyczyscic styki czujnika temperatury (jeden styk)

3) kupic pare rezystorow 30 Ohm, 1 Ohm, 15 Ohm, 150 Ohm i sprawdzic (wedlug ksiazki serwisowej) co wskazuje ci wskaznik temperatury:
- 50st - 153 Ohm, czujnik powinien byc na dolnej kresce (C)
- 82st - ok 52 Ohm, czujnik powinien byc juz na wlasciwym polu - u mnie na przyklad 1.5 - 2mm
- 120st - ok 16 Ohm, czujnik powinien byc na gornej kresce (H)
u mnie 35 Ohm to gdzies przed polowa a 27 to za polowa ( o ile dobrze pamietam)

4) prostszym rozwiazaniem bedzie zewrzec do masy (na krotka chwile, bo uszkodzisz wskaznik) - wskaznik powinien "wyskoczyc" powyzej "H"

5) ewentualnie jezeli stwierdzisz jakas nieprawidlowosc w dzialaniu wskaznika temperatury lub chcesz sprawdzic dokladnie wlacznik akumulatora sprawdz czy w instalacji nie ma przerwy lub zwarcia (malo prawdopodobne).

Ewentualnego zwarcia warto szukac przy wlozonym tylko jednym bezpieczniku (obwodu ktory testujesz) - w jednym obwodzie (np. tym zabezpieczonym czujnikiem 15 A) moze byc wpiety przerywacz migacza (opor okolo 28 Ohm) - co sprawi ze na mierniku nawet przy wylaczonych wszystkich ukladach (lamp itp) bedziesz widzial dosc mala rezystancje.

Przydac ci sie moga nastepujace rezystancje czujnika temperatury (mierzylem je u siebie, gotujac plyn chlodniczy - nie wiem czy sa dobre):
60 st - 115 Ohm (moze byc niedokladne, wydaje mi sie ze termometr mog dotykac garnka)
65 st - 93 Ohm (jak powyzej)
70 st - 82 Ohm
75 st - 60 Ohm
80 st - 53 Ohm
90 st - 40 Ohm
95 st - 35 Ohm
100 st - 30 Ohm
105 st - 27 Ohm
.... dalej juz nie mierzylem bo plyn chlodniczy wrze przy temperaturze 107 st.
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: mariusz1984ktw »

Powyzsze informacje dotycza TA 600 - Ty masz TA 650 wiec moze to byc troche inaczej rozwiazane, pomimo wszystko warto przeczysic te styki - jezeli ktorys jest na zewnatrz to wiecej niz prawdopodobne ze utleniony material moze mieszac w dzialaniu calego ukladu chlodzenia.
Awatar użytkownika
Myszak_krk
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 101
Rejestracja: 25.03.2015, 11:13
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: kraków

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Myszak_krk »

Ok, spróbuję. Dzięki
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: mariusz1984ktw »

Ja tez nie :), troche sie naglowilem nad tym schematem, ... a wskaznik temperatury i to jak dziala jest dla mnie wciaz zagadka - pomimo wszystko teraz juz wiem ze jak jest na kresce C to znaczy ze temperatura ponizej prawidlowego zakresu pracy (niedogrzany), ok 1-2 mm na srodkowym polu to juz mozna jechac.

Warto sprawdzic tez czy czasem nie jest odwrotnie niz myslisz - moze wskazowka ani drgnie bo masz "dziurawy" termostat (tak jak ja) - chociaz u mnie, przyznam ze jak sie grzal na postoju to wskazowka pokazywala gorna polowe pola,

No nie wiem, pewnie wykombinujesz, pochwal sie co tam wyszlo z wymian / testow,

Pozdr.
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: mariusz1984ktw »

Jezeli ktos bedzie potrzebował termostat "bez przeróbek" do TA 600, to jednym z pasujących będzie Stahlter 44300.82.

Pomimo tego że pasuje, raczej NIE polecam - termostat polskiej, jezeli nie chinskiej produkcji (Termot).

Zakupilem taki w firmie "krzak" Abak-Moto z Katowic (czego tez nie polecam) i byl krzywy - nie dolegał do obudowy. Po 5 minutach dyskusji z tymi oszustami zgodzili sie wymienic - na inny egzemplarz. Zobaczymy jak bedzie sie sprawował - może nie tak źle jak myśle.
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 360
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Piter!!! »

Rozebrałem obudowe termostatu i yeraz nie wiem w jakiej pozycji powinien byc termostat. Otworem w lewo, prawo, czy na wprost?
Awatar użytkownika
mariusz1984ktw
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 109
Rejestracja: 20.06.2015, 13:03
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Orzesze

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: mariusz1984ktw »

Będzie pasował tylko w jednej pozycji
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3092
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: henry »

Co będzie się działo z układem chłodzenia, jeżeli wymontuję termostat z obudowy ?
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2513
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: Artek »

henry pisze:Co będzie się działo z układem chłodzenia, jeżeli wymontuję termostat z obudowy ?
Układ chłodzenia będzie stale otwarty co doprowadzi do zbyt niskiej temp. płynu. Silnik niedogrzany jest nieekonomiczny i szybciej się zużywa.
Dominator.
wladekkow
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 106
Rejestracja: 02.10.2016, 12:05
Mój motocykl: XL600V

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: wladekkow »

Cześć, mam pytanko - jak uszczelniony jest termostat w 600tce? Oring? Uszczelka?
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Termostat i układ chłodzenia

Post autor: ArturS »

Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości