Jak przygotować trampka do zimy...

Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.
kamato
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 78
Rejestracja: 16.04.2013, 08:18
Mój motocykl: mam inne moto...

Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: kamato »

Witam
Zastanawiam się, jak przygotować moto do pierwszego zimowania. Co wymieniać między sezonami i kiedy(teraz czy wiosną), jak i co czyścić, czym konserwować, co z akumulatorem(odłączyć, czy podłączyć pod jakąś sprytną ładowarkę). Zbiornik zalewać pod korek, czy zostawić suchy? Napiszcie jak to wygląda waszych garażach... Dodam tylko, że u mnie motorek stoi w ogrzewanym garażu 10-15 stopni.
Jeżeli temat już był, to zgóry przepraszam...
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: tomekpe »

Temat już był, faktycznie :) używaj szukajki...

Wymiana oleju lepiej przed zimą, koła napompować, zatankować do pełna, a akumulator trzymać w domu naładowany; nie odpalać motocykla w przerwie zimowej. W takim garażu możesz przykryć od kurzu, ale uważaj na ew. skraplająca się pod pokrowcem wilgoć.
Awatar użytkownika
jakmor
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 524
Rejestracja: 20.03.2011, 10:52
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: jakmor »

tomekpe pisze:Temat już był, faktycznie :) używaj szukajki...

Wymiana oleju lepiej przed zimą, koła napompować, zatankować do pełna, a akumulator trzymać w domu naładowany; nie odpalać motocykla w przerwie zimowej. W takim garażu możesz przykryć od kurzu, ale uważaj na ew. skraplająca się pod pokrowcem wilgoć.
Ja upuszczam powietrze z ogumienia do poziomu 1bar. :ysz: Oczywiście w przypadku posiadania stopki centralnej, w przeciwnym razie cza motka podbudować na klocku. Reszta :ok:. Ja dodatkowo jeszcze czyszczę/smaruję zaciski po całym sezonie, teflonuję linki, pastuję lakierowane elementy, czyszczę/smaruję łańcuch, plakiem zabezpieczam plastyki, wymieniam płyn hamulcowy, filtry i bardzo, ale to bardzo dokładnie czyszczę całego parcha. :grin:
Odważni może nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale ...
Awatar użytkownika
Darick 81
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 20.05.2013, 10:38
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: Darick 81 »

Warto kuknąć tutaj http://www.youtube.com/watch?v=QjcOhK6j ... 13ED3774B5, film składa się z trzech części, fajnie pokazane na podstawie starszego brata africa twin. Jest to moje pierwsze zimowanie motka, dlatego też jestem bardzo ciekaw co i jak, na pewno posłucham się bardziej doświadczonych tutaj, plus posprawdzam dla pewności łożyska w kołach i wahaczu, o ile nie będzie problemu z wyciągnięciem półosi, bo w oryginale była wkładana na sucho.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: tomekpe »

jakmor pisze:
tomekpe pisze:Temat już był, faktycznie :) używaj szukajki...

Wymiana oleju lepiej przed zimą, koła napompować, zatankować do pełna, a akumulator trzymać w domu naładowany; nie odpalać motocykla w przerwie zimowej. W takim garażu możesz przykryć od kurzu, ale uważaj na ew. skraplająca się pod pokrowcem wilgoć.
Ja upuszczam powietrze z ogumienia do poziomu 1bar. :ysz: Oczywiście w przypadku posiadania stopki centralnej, w przeciwnym razie cza motka podbudować na klocku. Reszta :ok:. Ja dodatkowo jeszcze czyszczę/smaruję zaciski po całym sezonie, teflonuję linki, pastuję lakierowane elementy, czyszczę/smaruję łańcuch, plakiem zabezpieczam plastyki, wymieniam płyn hamulcowy, filtry i bardzo, ale to bardzo dokładnie czyszczę całego parcha. :grin:

Czemu spuszczasz powietrze? Przecież jedna z opon będzie miała kontakt z podłożem, a co za tym idzie - będzie się deformować, no fakt, że raczej minimalnie. Nominalne ciśnienie szkodzi oponom?
kamato
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 78
Rejestracja: 16.04.2013, 08:18
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: kamato »

Metalowe części, felgi, szprychy itp. czyszczę naftą. Czy po tym jeszcze eszystko czymś nasmarować??
Awatar użytkownika
jakmor
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 524
Rejestracja: 20.03.2011, 10:52
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: jakmor »

tomekpe pisze:
Czemu spuszczasz powietrze? Przecież jedna z opon będzie miała kontakt z podłożem, a co za tym idzie - będzie się deformować, no fakt, że raczej minimalnie. Nominalne ciśnienie szkodzi oponom?
... tak mi kiedyś polecił gumiarz. A pod przednie koło podkładam kawałek klocka żeby nie miał kontaktu z słoną wodą jak wjeżdżam ośnieżoną puszką. Tym samym ciężar na tyle przenosi się na tył że koło ledwo dotyka ziemi. A 1bar to jest ciśnienie na tyle jeszcze duże że opona się nie odkształca.
Odważni może nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale ...
modern25
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 942
Rejestracja: 07.12.2011, 17:03
Mój motocykl: nie mam motocykla

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: modern25 »

Ja np. Wlewam rzadszy olej bo na gęstym 2 lata temu miał trampek problemy z kręceniem rozrusznika :) i prostownik trzymam pod ręką . Dla tego to robie bo nie koncze sezonu . w zeszłym roku zima u mnie trwała 6 albo 7 tygodni . ( ostatnio własnie o tym rozmawiałem z żoną ) :) a dłużyło się .... o rety . masakra .
o i tak mozna zimą polatać tak jak ci tu Gentelmeni https://www.youtube.com/watch?v=WHPjP7O2uhA
Konto dezaktywowane na prośbę użytkownika
Awatar użytkownika
gerard
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 695
Rejestracja: 08.03.2009, 01:40
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: gerard »

no właśnie , a pro po przygotowania trampka do zimy . . . .. :grin: .. . . . .jakie opony polecajcie, ale nie w teren. Po prostu asfalt , raz ubity śnieg , raz mokre pomieszane z oblodzeniem, troche nawianego lub świeżego śniegu, bigos plus polska sól drogowa :lol: . O śnieg raczej w moich stronach się nie martwię i ogólnie bym o to nie pytał ale zima ma zaskoczyć a mam regularne wycieczkik w planie. Kostka wiadomo chyba najlepsza ale właśnie w teren , na mokro/śnieżne asfalty już chyba nie bardzo. Nie mam doświadczenia jazdy w takich warunkach :tongue: , więc pytam.
Awatar użytkownika
wujas
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 478
Rejestracja: 01.08.2011, 23:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl/Huwniki

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: wujas »

kamato pisze:Metalowe części, felgi, szprychy itp. czyszczę naftą. Czy po tym jeszcze eszystko czymś nasmarować??
Ja w ramach nudy zeszłej zimy dodatkowo potraktowałem szprychy pastą tempo bo były nieco zapuszczone w tylnym kole. Trochę zabawy było ale szmatka w łapę i naprzód. Efektu nie powstydziłby się właściciel niejednego kredensu :ok:
kamato
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 78
Rejestracja: 16.04.2013, 08:18
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: kamato »

wujas pisze:
kamato pisze:Metalowe części, felgi, szprychy itp. czyszczę naftą. Czy po tym jeszcze eszystko czymś nasmarować??
Ja w ramach nudy zeszłej zimy dodatkowo potraktowałem szprychy pastą tempo bo były nieco zapuszczone w tylnym kole. Trochę zabawy było ale szmatka w łapę i naprzód. Efektu nie powstydziłby się właściciel niejednego kredensu :ok:
Czy ścierna pasta nie spowoduje później, szybszego korodowania?
Awatar użytkownika
ant6
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 849
Rejestracja: 17.03.2013, 20:10
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: ant6 »

Darick 81 pisze:Warto kuknąć tutaj http://www.youtube.com/watch?v=QjcOhK6j ... 13ED3774B5, film składa się z trzech części, fajnie pokazane na podstawie starszego brata africa twin. Jest to moje pierwsze zimowanie motka, dlatego też jestem bardzo ciekaw co i jak, na pewno posłucham się bardziej doświadczonych tutaj, plus posprawdzam dla pewności łożyska w kołach i wahaczu, o ile nie będzie problemu z wyciągnięciem półosi, bo w oryginale była wkładana na sucho.

no właśnie pytanie, na filmie jest żeby klamkę sprzęgła ścisnąć do kiery, coby sprężyny sprzęgła były ściśnięte, a tarcze nie sklejone ze sobą?
Jak Wy robicie?
If nobody hates you, you're doing something wrong
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: Da_ »

Tarczki rozklejasz, ale co ze zużyciem linki? Niby można na zimę montować starą w zastępstwo... :roll:
Chyba trochę za daleko posuwa się to zimowanie. Serwis serwisem, każdy wymienia co potrzeba czy to zima czy to lato.
Jak się komuś nudzi to może pokryć motocykl warstwą ochronną w płynie (na rdzę), są specjalne preparaty. A tak to nie ma co kombinować, tożto Trampek! Przykryć od kurzu czymś przewiewnym i nie ruszać aż przyjdzie ochota pojeździć :crossy:
Niech będzie odpalony!
Michal202
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 80
Rejestracja: 19.03.2012, 18:53
Mój motocykl: XL650V

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: Michal202 »

A ma pytanie czy ktoś na zimę wlewa do cylindra olej w małej ilości w celu zabezpieczenia przed zimowym postojem ? Pytam dlatego ze posiadam jawe 350 i w instrukcji obsługi jest napisane ok 3 cm3 oleju na cylinder i kilka razy poruszyć rozrusznikiem.
WSK MB03
JAWA 350 634
TRANSALP 650
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: Adampio »

Moim zdaniem to wymóg dwusuwa, który smarowany jest tylko olejem z mieszanki.
Awatar użytkownika
Genek
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 401
Rejestracja: 05.01.2010, 00:14
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Opalenica

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: Genek »

Ja kiedyś wlewałem trochę oleju do 2T i kręciłem rozrusznikiem na ściągniętych fajach, ale teraz mi się nie chce :lol:
W gruncie rzeczy porządnie umyć sprzęta, olej jak kto woli to wymienia, przesmarować co trzeba. Aku pod kontrolą, sucha szmata w wydech, dodatkowo ustawiam na centralce i podpieram tak by koła były w powietrzu, ciśnienie w kołach ok 1-1,5 at. Bak na full.
Czyszczenie szprych pastą tempo? Nie ma to jak ścierać warstwę cynku/niklu czy co tam siedzi :niewiem: Naftą można, ale po co jak jest tłusta i zaraz kurz chwyci ? Przede wszystkim pamiętajmy, że nasze sprzęty to nie prom kosmiczny. Zdrowia i wiosny :impreza:
Ja, dwa koła i buzia wesoła :) o'#o ....
Awatar użytkownika
wujas
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 478
Rejestracja: 01.08.2011, 23:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl/Huwniki

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: wujas »

Genek pisze: Czyszczenie szprych pastą tempo? Nie ma to jak ścierać warstwę cynku/niklu czy co tam siedzi :niewiem: Naftą można, ale po co jak jest tłusta i zaraz kurz chwyci ? Przede wszystkim pamiętajmy, że nasze sprzęty to nie prom kosmiczny. Zdrowia i wiosny :impreza:
Miałem wersję pasty lekko ścierną więc myślę, że szprychom nie zaszkodziłem a usunąłem z nich to co chciałem tzn. trudne do wyczyszczenia resztki smaru z łańcucha i zmatowienia . Zauważyłem też, że kolejne zabrudzenia po smarze czy smole łatwiej usunąć gdyż powierzchnia szprych jest gładsza.
Co racja to racja Genek trampek to nie prom kosmiczny :lol: Sam po zimie jak tak spojrzałem na moją wygłaskaną, wypucowaną maszynę zastanawiałem się czy to wypada żeby motor enduro tak wyglądał. Ale kilka wypadów w teren i wszystko wróciło do "normy" :grin:
rort_
romeciarz
romeciarz
Posty: 32
Rejestracja: 09.06.2012, 20:56
Mój motocykl: XL600V

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: rort_ »

gerard pisze:no właśnie , a pro po przygotowania trampka do zimy . . . .. :grin: .. . . . .jakie opony polecajcie, ale nie w teren. Po prostu asfalt , raz ubity śnieg , raz mokre pomieszane z oblodzeniem, troche nawianego lub świeżego śniegu, bigos plus polska sól drogowa :lol: . O śnieg raczej w moich stronach się nie martwię i ogólnie bym o to nie pytał ale zima ma zaskoczyć a mam regularne wycieczkik w planie. Kostka wiadomo chyba najlepsza ale właśnie w teren , na mokro/śnieżne asfalty już chyba nie bardzo. Nie mam doświadczenia jazdy w takich warunkach :tongue: , więc pytam.

Zimówki Heidenau'a Snow-Tex K66 se kup.
Ja zakładam E-09 na tył, ale tylko przejazdy polne - asfalt rzadko. Przód jeszcze nie zatwierdzony.
Ostatnio zmieniony 30.11.2013, 15:15 przez rort_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gwardia
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2858
Rejestracja: 01.11.2010, 17:24
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: gwardia »

Ja nie przygotowuję, po prostu stoi, jak zdążę to zatankuję do pełna.
"Jutro zawsze będzie jutro więc jutro jutra już nie będzie"
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak przygotować trampka do zimy...

Post autor: Wolo »

Wrzuciłem klocka na podnośnik- ot całe przygotowanie do zimy :)

Obrazek
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości