Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
poss'ter
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 931
Rejestracja: 02.01.2013, 18:10
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Gdańsk

Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: poss'ter »

Hejka
Pytanie do praktyków bo teoretycznie to mogę sobie policzyć/wyobrazić...
Może ktoś z was z racji wykonywanego zawodu zna odpowiedź na pytanie czy zmieszczę 4 motocykle o wielkości trampka na lawetę samochodową (taką pod jedno auto).
Czy da się trampki ustawić prostopadle (lub prawie prostopadle) do osi przyczepy?
Czy lepiej jednak 2 x 2 - tzn ustawione po dwa na każdą stronę lawety?
Dodam że max. DMC przyczepy mogę mieć 1800kg a to nie ułatwia.
Dla dociekliwych - nie chodzi o handel 2oo, a o turystykę z motocyklami na przyczepie :) bo z Gdańska wszędzie daleko :egh:

Takie zdjęcie znalazłem w necie:

Obrazek


pozdrawiam
poss
"NIE ŁAM SIĘ" - Wajdek
ex1
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 128
Rejestracja: 22.07.2012, 22:14
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: ex1 »

dasz radę bez problemu,

my wiezlismy 4 motocykle wcale nie dużo mniejsze niż trampki na lawecie zrobionej z małej kampingówki :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
poss'ter
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 931
Rejestracja: 02.01.2013, 18:10
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: poss'ter »

ex1 pisze:dasz radę bez problemu,
Fajnie... zaczynam być dobrej myśli :) Pamiętasz szerokość przyczepy, bo przyczepy kempingowe mają ok 2,20 m szerokości, ale u ciebie koła wystają poza obrys...
Podoba mi się koło zapasowe na dyszlu przyczepki :)
"NIE ŁAM SIĘ" - Wajdek
ex1
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 128
Rejestracja: 22.07.2012, 22:14
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: ex1 »

spójż na człowieka obok a zrozumiesz że przyczpka nie może mieć 2,2 szerokości.. :D koła mieściły się w obrysie zaś sama szerokość podłogi tonie więcej niż 1,60
Awatar użytkownika
Kristobal
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1181
Rejestracja: 19.06.2011, 15:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: WKZ/WR
Kontakt:

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: Kristobal »

Właśnie, też jestem zaczęty w interesowaniu się takim przewozem. Czasy są niewolnicze i ludzie 14 dni mogą dostać bez klękania na kolana, a jak 4 dni ma zejść na dojazd do fajnego rejonu, to dodatkowo upadla. :bija: Dlatego szykuje się, że mój Trampi zostanie zgwałcony przez długą ciężką czarną (???) :omg: :niewiem: lawetę….. Mamy do zabrania jakieś 730kg w czterech bajkach i to do auta osobowego kombi jakieś 2t dmc. Proszę wkręconych w temat o linki gdzie to było już przetrawiane coby ameryki nie odkrywać. Trochę guglałem i coś widziałem. Wiemy już że lekkich DMC 750 jest sporo nawet za 35zł do pożyczenia ale na 3 moto, większe polećcie na 4 z najazdówką. Jak to się ma z opłatami na autobanach, przejściach graniczynych, jak czas przejazdu się ma do czasu z mapy, czy pasy transportowe z Praktikera/CPNu wytrzymują tą jazdę itp.
Kierunek Bałkany, tłumny w tym roku Białoczerwonymi. :smile:
Honda XL350R'85/ Yamaha XJR1200'95/ Kawasaki KLE650'09
ex1
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 128
Rejestracja: 22.07.2012, 22:14
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: ex1 »

w dowodzie auta masz napisane ile może one ciągnąć.. nie każdy pociągnie Tonę
druga kwestia to sam nacisk na hak.. większość do osobówek ma nie wiecej niż 80 kg, przy dużych lawetach może byc to problem
na 4 motocykle wystarczy poprostu duża laweta, nawet jednoosiowa, ale szukałbym koniecznie taką z hamulcem najzadowym, inaczej zapomnij o ciągnięciu tak dużego cieżaru osobówką. dobrze aby była też amortyzowana

pamietaj też aby całkowite DMC nie przekroczyło 3,5 tony wtedy łapiesz się na inne przepisy i masz przekichane,

na autostradach normalnie, jak samochód z przyczepką

pasy do motcoykli wystarczą takie o szerkości 3, 4 cm, wiem że wszyscy kupują takie dla tirów.. ale to nie ma sensu za bardzo, normalnie pas 4 cm ma nośność około tony nawet. ważne aby pasy tak pospinać aby się nei poprzecierały o nic.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: Neno »

ex1 pisze: pasy do motcoykli wystarczą takie o szerkości 3, 4 cm,
Ex1 dobrze prawi. Myśmy swego czasu mocowali właśnie na takie pasy o szerokości 3cm.
Pasy pochodziły z al... no z tego - serwisu aukcyjnego :D
Spokojnie dały radę: ponad 8.000km i wsio w porządku.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: Jaro-Ino »

Warto dodać, że jak samochód ma DMC 2 tony, a przyczepa 1,8 to łapiecie się na Viatoll. Druga rzecz, że często samochody osobowe mają dopuszczalną masę przyczepy 600-750kg bez hamulca i 1200-1500kg z hamulcem najazdowym. Nie liczy się rzeczywisty ciężar! Dobrym rozwiązaniem może się okazać mały bus o DMC 2750kg i przyczepa lekka. 2 moto w busa, 2 na przyczepce i reszta paki na pozostałe pakunki. Generalnie zanim będziecie myśleć tylko o tym czy motocykle wejdą na przyczepke popatrzcie w dowodzie samochodu jaki ciężar może ciągnąć i od tego zacząć poszukiwania lawety.

Co do nacisku na kule to wiele haków ma 50kg, a uciąg 3 tony. Ważne jest odpowiednie zamontowanie ciężaru na przyczepie, żeby punkt równowagi był nieznacznie przesunięty za ostatnią oś.
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: kamilltee »

nie wiem ile trampów zmieścisz :):):) ale uważaj by nie wsadzić ich za dużo :)
ostatnio rozkminiałem campingi i wyszło mi tak (pewnie to już wiesz, ale może inni nie wiedzą bo część tych info była dla mnie zaskoczeniem):

Problem 1: co może ciągnąć konkretna przyczepę (odpowiedź Policji poniżej ****, niepotrzebna jest waga)
Problem 2: czy ma przeładowaną przyczepę = jeśli masa rzeczywista jest większa od DMC w dowodach (potrzebna jest waga)
Problem 3: czy masz uprawnienia na taki zestaw = do DMC zestawu 3500 w dowodach wystarczy kat B (niepotrzebna jest waga), przy DMC zestawu 3500- 4250 musimy posiadać prawo jazdy kategorii B z kodem 96. to nowość od stycznia 2013
http://www.l-instruktor.pl/wokol-prawa/ ... bgqEedSiBI
(B+E to jeszcze półka wyżej: Prawo jazdy kategorii B+E zezwala na kierowanie pojazdem o dmc. 3500 kg. i ciągnięcie przyczepy o dmc. 3500 kg. )
Problem 4: czy musisz płacić Viatol = powyżej DMC zestawu 3500 w dowodach (niepotrzebna jest waga) - a kary za brak Viatola są absurdalne - za każdą bramkę.


Ad1: To nie jest prosty temat – przepisy przepisami a Policja i tak nie ma wagi - kolega zadzwonił do dwóch komisriatów i dostał dwie sprzeczne informacje (dotyczyło MMC i DMC przyczepy), po czym zaproszono go z dokumentami .... bo policja musiała się zastanowić (sic!)

Teoretycznie pole F3 dowodu auta mówi o sumie DMC zespołu, a pole O1 i O2 o masie przyczep bez hamulca i z hamulcem.... no własnie...ale do DMC przyczepy (F2 w dowodzie przyczepy ) czy MMC przyczepy (F1 w dowodzie przyczepy)?
**** Odpowiedź oficjalna Policji w innym przypadku opisanym tu: http://forum.karawaning.pl/topic/10944- ... ita/page-4
„ w trakcie policyjnej kontroli funkcjonariusz sprawdzając zapisy w dowodzie rejestracyjnym „ciągnika” znajdujące się w polach oznaczonych O.1 bądź O.2 będzie odnosił się do dmc przyczepy (pole F2) a nie do jej mmc (pole F1). Wynika to z faktu, iż mmc w żadnym razie nie może stanowić odniesienia do sprawdzenia czy dany pojazd może ciągnąć stosowną przyczepę czy też nie. "

I na koniec jeszcze jedno zamieszanie opisane tamże:
„o DMC mówi jeszcze jeden zapis powyższego rozporządzenia. Określa on maksymalną masę przyczepy z hamulcem najazdowym na poziomie dmc przyczepy<=dmc holownika/1,33. Czyli dmc budki musi być o 33% mniejsze niż dmc holownika, niezależnie od tego co jest wpisane w dowodzie.”


==

fajne, krótkie, solidne i niedrogie pasy (niebieskie) do motocykli są w Norauto
!ważne by przyczepka miała własne koło zapasowe !
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
ex1
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 128
Rejestracja: 22.07.2012, 22:14
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: ex1 »

polecam też zabrać ze sobą 2 lewarki, jeżeli masz lawetę jednoosiową.jeżeli jeszt oś i da się ją podlewarować to wystarczy jeden można też szukać przyczep z podporami
Awatar użytkownika
poss'ter
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 931
Rejestracja: 02.01.2013, 18:10
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: poss'ter »

kamilltee pisze:nie wiem ile trampów zmieścisz :):):) ale uważaj by nie wsadzić ich za dużo :)
ostatnio rozkminiałem campingi i wyszło mi tak (pewnie to już wiesz, ale może inni nie wiedzą bo część tych info była dla mnie zaskoczeniem):

Problem 1: co może ciągnąć konkretna przyczepę (odpowiedź Policji poniżej ****, niepotrzebna jest waga)
Problem 2: czy ma przeładowaną przyczepę = jeśli masa rzeczywista jest większa od DMC w dowodach (potrzebna jest waga)
Problem 3: czy masz uprawnienia na taki zestaw = do DMC zestawu 3500 w dowodach wystarczy kat B (niepotrzebna jest waga), przy DMC zestawu 3500- 4250 musimy posiadać prawo jazdy kategorii B z kodem 96. to nowość od stycznia 2013
http://www.l-instruktor.pl/wokol-prawa/ ... bgqEedSiBI
(B+E to jeszcze półka wyżej: Prawo jazdy kategorii B+E zezwala na kierowanie pojazdem o dmc. 3500 kg. i ciągnięcie przyczepy o dmc. 3500 kg. )
Problem 4: czy musisz płacić Viatol = powyżej DMC zestawu 3500 w dowodach (niepotrzebna jest waga) - a kary za brak Viatola są absurdalne - za każdą bramkę.


Ad1: To nie jest prosty temat – przepisy przepisami a Policja i tak nie ma wagi - kolega zadzwonił do dwóch komisriatów i dostał dwie sprzeczne informacje (dotyczyło MMC i DMC przyczepy), po czym zaproszono go z dokumentami .... bo policja musiała się zastanowić (sic!)

Teoretycznie pole F3 dowodu auta mówi o sumie DMC zespołu, a pole O1 i O2 o masie przyczep bez hamulca i z hamulcem.... no własnie...ale do DMC przyczepy (F2 w dowodzie przyczepy ) czy MMC przyczepy (F1 w dowodzie przyczepy)?
**** Odpowiedź oficjalna Policji w innym przypadku opisanym tu: http://forum.karawaning.pl/topic/10944- ... ita/page-4
„ w trakcie policyjnej kontroli funkcjonariusz sprawdzając zapisy w dowodzie rejestracyjnym „ciągnika” znajdujące się w polach oznaczonych O.1 bądź O.2 będzie odnosił się do dmc przyczepy (pole F2) a nie do jej mmc (pole F1). Wynika to z faktu, iż mmc w żadnym razie nie może stanowić odniesienia do sprawdzenia czy dany pojazd może ciągnąć stosowną przyczepę czy też nie. "

I na koniec jeszcze jedno zamieszanie opisane tamże:
„o DMC mówi jeszcze jeden zapis powyższego rozporządzenia. Określa on maksymalną masę przyczepy z hamulcem najazdowym na poziomie dmc przyczepy<=dmc holownika/1,33. Czyli dmc budki musi być o 33% mniejsze niż dmc holownika, niezależnie od tego co jest wpisane w dowodzie.”


==

fajne, krótkie, solidne i niedrogie pasy (niebieskie) do motocykli są w Norauto
!ważne by przyczepka miała własne koło zapasowe !
Auto - dmc 2538 kg, O1 1800kg,
Przyczepa - dmc 1400kg, ładowność 1100kg
Ładunek - 4 tampki = ok 1000kg
Kierownik - B+E
Viatol - dotyczy, ale tylko niektóre drogi, płatne można omijać jeśli ma się ochotę kluczyć, można zapłacić jeśli nie chcesz kluczyć

Jest ok, czy czegoś mi tam jeszcze brakuje?
"NIE ŁAM SIĘ" - Wajdek
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: torak »

Na FAT-cie, swego czasu magiki załadowały 5 afryk na lawetę
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
ex1
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 128
Rejestracja: 22.07.2012, 22:14
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: ex1 »

torak pisze:Na FAT-cie, swego czasu magiki załadowały 5 afryk na lawetę
Torak kiedy przyznasz się chłopakom że już nie jesteś trampkarzem.. ;)
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: kamilltee »

poss pisze:
Auto - dmc 2538 kg, O1 1800kg,
Przyczepa - dmc 1400kg, ładowność 1100kg
Ładunek - 4 tampki = ok 1000kg
Kierownik - B+E
Viatol - dotyczy, ale tylko niektóre drogi, płatne można omijać jeśli ma się ochotę kluczyć, można zapłacić jeśli nie chcesz kluczyć

Jest ok, czy czegoś mi tam jeszcze brakuje?

nie wiem jakie masz pole F3 czyli max DMC zestawu (w dowodzie auta) - ale skoro kierownik ma B+E to pewnie wie więcej odemnie w temacie :)
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
Awatar użytkownika
poss'ter
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 931
Rejestracja: 02.01.2013, 18:10
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: poss'ter »

kamilltee pisze:
poss pisze:
Auto - dmc 2538 kg, O1 1800kg,
Przyczepa - dmc 1400kg, ładowność 1100kg
Ładunek - 4 tampki = ok 1000kg
Kierownik - B+E
Viatol - dotyczy, ale tylko niektóre drogi, płatne można omijać jeśli ma się ochotę kluczyć, można zapłacić jeśli nie chcesz kluczyć

Jest ok, czy czegoś mi tam jeszcze brakuje?

nie wiem jakie masz pole F3 czyli max DMC zestawu (w dowodzie auta) - ale skoro kierownik ma B+E to pewnie wie więcej odemnie w temacie :)
Nic nie mam, tzn mam kreseczki, to dobrze?
"NIE ŁAM SIĘ" - Wajdek
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ile trampków zmieszczę na przyczepę/lawetę?

Post autor: Jaro-Ino »

Dobrze, bo nie ma ograniczenia :) Wtedy liczy sie ile na haku możesz ciągnąć z hamulcem lub bez :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 1 gość