Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
zonewalker
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 17.05.2013, 01:38
Mój motocykl: XL650V

Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: zonewalker »

Witam, dzisiaj oddałem swojego trampka na wymiane opon. Po wyjechaniu od mechanika i pierwszym hamowaniu od razu odczułem że klamka jest twardsza a raczej ma więcej zapasu, jakbym wstawił nowe klocki i miał teraz "więcej hamulca". Z czego to może wynikać ? Zmieniali tylko opony i je wyważyli. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: pat13 »

Cudów nie ma, okładzin nie przybyło. :grin:
Nawet gdyby - to jest układ hydrauliczny z rezerwuarem i nie ma znaczenia ile jest okładziny - powinien zbierać tak samo (choć samo hamowanie może wyglądać inaczej) o ile nie jest zapowietrzony i nie brakuje płynu.
To co opisujesz wygląda jak odpowietrzenie hamulca. Jeśli to dobry serwis i zauważyli, że jest zapowietrzony - może zrobili to gratis w trosce o Ciebie, zapytaj. :smile:
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
zonewalker
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 17.05.2013, 01:38
Mój motocykl: XL650V

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: zonewalker »

Że cudów nie ma to ja wiem, chociaż szkoda, dlatego pisze co za licho. Pojeździłem już trochę i zauważyłem że coś olej chyba z tego zbiorniczka koło manetki góra cieknie bo jakoś dziwnie mokro tam, strumieniami nie leci ale widać zacieki itp. Co to może być, będę tam jechał jutro to zapytam o to o czym piszesz i czemu cieknie. Póki co jednak wszelka dyskusja mile widziana, pzd
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: pat13 »

Jak zdjęli koło, to żeby łatwiej weszło z powrotem mogli ścisnąć zaciski (tłoczki). To może spowodować przepełnienie zbiorniczka, ale potem powinno wrócić do normy (choć ślad wycieku zostanie).
Tak się nie powinno robić, ale chłopaki często idą na łatwiznę. A jeśli jeszcze zrobili to nie wyjmując klocków i bez podkładki to :lanie: .
Dlatego na wymianę kapci lepiej wozić same koła. Fakt, że trzeba mieć czym. :grin:
Ślad / zaciek może być też po dolewaniu płynu (jeśli robił niechluj) przy odpowietrzaniu. :niewiem: Wtedy obejrzyj lakier w okolicy bo płyn hamulcowy agresywnym jest. :wink:
Na wszelki wypadek obejrzałbym dokładnie klocki, ich osadzenie i same zaciski. To nie powinno zaboleć. :grin:
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
zonewalker
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 17.05.2013, 01:38
Mój motocykl: XL650V

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: zonewalker »

Więc byłem dziś, i szeryf powiedział że nic poza wymianą nie robili. Wyciek natomiast pewnie jest od ściśniętych klocków tak jak pisałeś bo gdy o tym wspomniałem to właśnie powiedział że ścisnęli żeby wsadzić więc ten problem raczej z głowy. Nie wiem tylko czemu klamka twardsza teraz, hamulce działają niby dobrze tak jak wcześniej.

Edit: No i jednak coś jest z tą twardością a wyciekiem, ponieważ po powrocie od mechanika powycierałem ten olej z pojemniczka z myślą aby było czysto i teraz po jeździe patrze że znowu troszeczkę leci ... Dlaczego tak się dzieje ?
Edit2: Doczytałem się że być może trzeba odpowietrzyć ten układ tylko ja w ogóle nie mam pojęcia jak to dobrze zrobić, opisze ktoś ?
Gregorius
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 208
Rejestracja: 29.10.2011, 00:57
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Łuków

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: Gregorius »

Skoro jest twardsza klamka to znaczy że przy okazji wymiany opony mimowolnie odpowietrzyli ci hamulce ściskając tłoczki przepompowali płyn z zacisku do zbiornika i prawdopodobnie razem z płynem powędrował jakiś zabłąkany pęcherzyk powietrza.
Co do wycieków to trzeba obejrzeć, wymienić uszczelkę pokrywy zbiornika płynu. Odkręcałeś pokrywę ?
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: pat13 »

zonewalker pisze: No i jednak coś jest z tą twardością a wyciekiem, ponieważ po powrocie od mechanika powycierałem ten olej z pojemniczka z myślą aby było czysto i teraz po jeździe patrze że znowu troszeczkę leci ... Dlaczego tak się dzieje ?
IMO - rozwalili Ci uszczelkę zbiorniczka wyrównawczego. Wciskając tłoczki spowodowali przepełnienie zbiorniczka i nadciśnienie - no i wypchnęło uszczelkę.
Odkręć dekielek zbiorniczka (w standardzie 2 śruby M4 pod PH2) i obejrzyj uszczelkę, jeśli wizualnie OK - załóż ponownie i dokręć. Jesli będzie nadal ciekło - uszczelka do wymiany.
zonewalker pisze:Doczytałem się że być może trzeba odpowietrzyć ten układ tylko ja w ogóle nie mam pojęcia jak to dobrze zrobić, opisze ktoś ?
Na ten temat na tym forum znajdziesz kilka kilo porad - musisz tylko poszukać. Tylko po co? Jeśli klamka twarda - nie ma co rzeźbić.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
zonewalker
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 17.05.2013, 01:38
Mój motocykl: XL650V

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: zonewalker »

Okey, zgodnie za Waszymi poradami jutro obejrzę tą uszczelkę, gdyby była ewentualnie do wymiany gdzie i za ile ją dostanę :P?
Awatar użytkownika
mmax
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 13.08.2009, 21:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Łódź, Ujazd, Tomaszów...

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: mmax »

Klocki krzywo. Nie są równolegle do tarczy.
...wymiana wałków zdawczych i wszystkie inne niewykonalne naprawy...
zonewalker
romeciarz
romeciarz
Posty: 20
Rejestracja: 17.05.2013, 01:38
Mój motocykl: XL650V

Re: Twardsza klamka hamulca po wymianie opon

Post autor: zonewalker »

Przyglądałem się klockom to wyglądają chyba dobrze ale ja to się nie znam ;p Jak je poprawić ?

Odkręcałem zbiorniczek to uszczelka ma się dobrze, wygląda jak nowa, nie popękana ani nic, więc złożyłem wszystko do kupy i skręciłem ponownie. Może to były resztki tego co podeszło, będę jeździł i jak znowu będzie wyciekało to te klocki będzie trzeba poprawić.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości