Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Kurtki, kaski, buty, ochraniacze itp.
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Zaczęliście rozmawiać o aktywowaniu rozmowy, więc mam kolejne pytanie... :cool:

O ile w CB czy walkie-talkie mam gruszkę vel przycisk startujący rozmowę, to jak to jest w przypadku zestawów motocyklowych? Nie wyobrażam Sobie ciągłego wciskania podczas jazdy, zwłaszcza, że zdarza się dużo szybkich wymian zdań (nie mówię o plotkowaniu...), to zostawiam piękniejszym Motocyklistkom... :tongue:

Czy aktywacja głosowa jest tylko w wyższych modelach czy to standardowe wyposażenie?
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
wilczek
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1831
Rejestracja: 05.03.2012, 13:45
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: wilczek »

W scali wybieranie głosem jest standardem, najczęściej działa, choć czasem wymaga przycisku. Wyłącza się po minucie przerwy w rozmowie.Ale też nie zawsze, bo gdy mikrofon jest w miejscu, które łapie szum z kasku, to ciągle jest w trybie "on". Wtedy nie przełączy się np na muzykę. Priorytety połączeń można w znacznym stopniu ustawić i zakodować- np co ważniejsze, navi czy tel.Najgorsze, że priprytetem nie będzie nigdy drugi kask, zawsze przerywa rozmowę gdy przychodzi połączenie z np navi czy tel.
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

Falco, to o co pytasz nazywa sie VOX i w tych drozszych modelach to standard.

Niestety przy pewnej predkosci juz podobno nie jest tak rozowo i sie wzbudza gdy tego nie chcesz.
CB i czesc PMR ma dolozony przycisk ktorym aktywujesz rozmowe.
Ja osobiscie mam nadzieje ze mi bedzie dobrze dzialal vox i chcialbym zostac przy tym rozwiazaniu.

Jezeli nie zadales to wyprzedze twoje kolejne pytanie. Dzwiek w scali ustawia sie dla kazdego zrodla dzwieku oddzielnie oraz urzadzenie samo podglasnia jak zwiekszamy predkosc i szum jest wiekszy :D
Dziala zajebiscie skutecznie, na swiatlach mam cichutko, a jak zasuwam to jest calkiem glosno - wystarczajaco by slyszec muze, jednoczesnie nie zaglusza mi "wiatru we wlosach"
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Telefon mi zwisa, bo gdy wsiadam na 2oo, to chowam głęboko w kieszeni zapominając o nim w ogóle. Z Navi korzystam tylko wzrokowo wyciszając komunikaty głosowe, więc jeśli już, to zestaw do kasku byłby mi potrzebny tylko do rozmowy z 2 osobą lub słuchania muzy.

Nigdy nie korzystałem z "funkcji głosowej", więc proszę o korektę, jeśli źle zrozumiałem, domyślam się, że całość po wcześniejszym ustawieniu działa tak:

- podczas jazdy słucham muzy,
- muza się wycisza gdy 2 osoba do mnie coś powie,
- po zakończeniu rozmowy wraca muza,
- analogicznie muza się wycisza gdy ja coś powiem wywołując 2 osobę, tak?

Oczywiście zakładam sprzyjające warunki, czyli na tyle niski hałas z drogi, oraz odpowiednio wyciszony kask, że powyżej stówki można swobodnie rozmawiać czy delektować się dźwiękami muzyki.

Obawiam się, że w przypadku mojego Nolana N43Air takie warunki mógłbym mieć tylko poniżej 70-80/godz (czyli bez sensu), ponieważ posiada rewelacyjną wentylację, więc oczywiście jest głośniejszy od zabudowanych integrali...

Szkoda, że w Wawie nie ma sklepu z tunelem gdzie można przetestować indywidualnie poszczególne kaski, łącznie z komunikacją...

Dzięki chłopaki za klarowne odpowiedzi, bo w tym temacie poruszam się czysto teoretycznie, nie mając doświadczenia z praktyki... :blush:
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5549
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: wojtekk »

Co do systemu w Schuberth'cie - nigdy nie działało mi źle wzbudzanie głosem. Nie wzbudzało się z szumów z zewnątrz. Nie miałem problemów by intencjonalnie wzbudzić.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
gibon
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 215
Rejestracja: 12.05.2010, 18:27
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: gibon »

Ostatnio zmieniony 29.10.2012, 10:18 przez gibon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

gibon nie zasmiecaj. Nie rozmawiamy tu jakiego systemu uzywac tylko jak dziala PMR i czy ktos jest chetny go zakupic.
Zycze szczescia z taka komunikacja w warunkach jakie mialem jadac z Neno i Remim do Siedliska. Noc, mgla nichuja nie widac. A przytoczone przez ciebie przykladay ni uzywania komunikacji glosowej maja sie nijak , gdyz te grupy maja specyficzne potrzeby i swiadomie potrzebuja ciszy lub halas jest tak duzy ze inaczej sie nie da.
Awatar użytkownika
gibon
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 215
Rejestracja: 12.05.2010, 18:27
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: gibon »

sory za zaśmiecanie, wątek wszak dotyczy "PMR 446". Założyłem swój odrębny wątek.
Korzen
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 645
Rejestracja: 09.06.2009, 13:55
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Siedlce

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Korzen »

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Biedron
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 815
Rejestracja: 20.05.2010, 11:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Pruszków

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Biedron »

Korzen pisze:HYHYHY, boje sie kupować!

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... KuisfF1fWU
Mnie to raczej zachęciło :sex: do kupna :tongue:
Biedron
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Już wiem czemu MAFDRAFi tak namiętnie namawia do... hmm... kupna "grupowego"... :rolf: Przekonałeś mnie, zaczynam odkładać kasę na... komunikowanie się... :sex:
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Adampio »

Podebnę sie do tematu. Czy ktos próbowal na motórze zwyklego PMR-a (bez SinegoZęba) w trybie VOX ze sluchawką/mikrofornen na kabelku?
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

Odswiezam temat,

Trafilem na radyjko PMR Midlanda z Bluetooth:

PMR Midland G8 Bluetooth
Obrazek

Cena okolo 320 zl w zaleznosci od sklepu.

Czy byliby chetni na jakies zakupy grupowe ?
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Po ostatniej przygodzie znów chodzi mi po głowie zestaw do gadania, ale cały szkopuł w tym, że konieczne jest zestawienie 2 takich samych sprzętów a przecież gdy jeżdżę z różnymi osobami, to nigdy nie wiem czy w razie "w" będę miał do kogo zagadać... :(

MADRAFi - napisz proszę coś więcej - przede wszystkim co do kwestii wzbudzania o którą pytałem, bo o ile w zestawach do kasków już wiem, że może się wzbudzać przez głos, to jak jest w przypadku w/w radyjka...? Funkcja wciskania guzika u mnie odpada.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Adampio »

@faclo: PMR to jest IMHO jakis standard. Na nartach (Alpy) slychać wielu ludzi na różnych kanalach
Awatar użytkownika
Krzysiek
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 06.07.2010, 15:58
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Krzysiek »

Witam, w w/w radyjku jest funkcja VOX więc jesli chodzi o wywołanie plecaczka podłączonego tez to G8 mamy interkom i możemy rozmawiać między sobą do woli, jeśli chodzi wywołanie kolegi na drugim motongu, który też ma pmr to do tego midlanda jest przycisk wodoszczelny PTT na kierownice i bez odrywania rąk można wywołać.
Fajne radyjko bo kupujac go i zestaw na dwa kaski mamy interkom i pmr między innymi użytkownikami, z funkcją BT możemy połączyć jakiś interkom BT np. MIDLAND BTx1
Sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.
Do połączeń na kablu trzeba trochę dołożyć na kabelki.

http://radiotelesklep.pl/lacznosc-motoc ... etego.html

za radyjko z zestawem na dwa kaski trzeba wydać jakieś 370zł

samo radyjko z BT 280zł
+
zestaw midland BTX1 za 560 i mamy wszystko bezprzewodowo.
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Adampio - chodziło mi o to, że osoby z którymi najczęściej jeżdżę (czyli wtedy kiedy komunikacja w ogóle mogłaby być możliwa), praktycznie nie mają takich samych zestawów (różne firmy nie są kompatybilne), ani razu nie widziałem też aby ktoś miał PMR (oprócz... PIRRa - od którego kupiłem T.Apacza). ;)

P.S. W moim przypadku PMR z opcją guzikową nie wchodzi w grę.

edycja: Krzysiek - dzięki za szczegóły!
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

zawsze masz 2 mozliwosci:

- PTT - przycisk do wcisniecia jak chesz gadac - cos jak w komunikatorach komputerowych w grach wciskasz na kierownicy przycisk i gadasz.
- VOX - aktywacja glosem - ustawiasz czulosc mikrofonu i jak tylko cos powiesz to radyjko nadaje to lub wywoluje jakas akcje.

Ostatnio jechalismy na IZIego i wszyscy mieli scala wiec zestawilismy 4 radia i rozmawialismy, niestetty jak ktos ma glosny kask to nadaje szum, albo ma otwarty kask lub jak wiatr jest duzy, ale da sie przezyc :)
Wada tego jest taka ze zasieg w praktyce jest ograniczony do 100-150m. Auta, uksztaltowanie terenu, drzewa, miasto ograniczaja zasieg itd, z reguly jak sie jest widocznym to jeszcze transmisja dziala.

Ale jezeli ludzie maja rozne komunikatory (nie kazdy kupuje scale) to komunikacja jest niemozliwa i fajnie by bylo by ludzie mieli radia PMR.
Zasieg jest o wiele wiekszy - w kilometrach a nie metrach, pozostala zasada dzialania ta sama.

Do radia PMR mozna dolaczyc zestaw sluchawkowy po kablu jak ktos nie ma kasy na komunikacje bezprzewodowa.

PMR to po prostu nazwa kodowa czstotliwosci kanalow 446 MHz na ktorej mozna sie komunikowac - ustawiaja sie wszyscy na 1 kanal i mozna rozmawiac - cos ala CB
ale to inna czestotliwosc wiec CBradiowcy nie beda przeszkadzac.


Krzysiek gdzie widziales PMR z BT za 280 ? Bo chetnie chce kupic.
Awatar użytkownika
Krzysiek
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 06.07.2010, 15:58
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Krzysiek »

sorry wałkuje temat od piątku i chyba coś mi się pomyliło albo nie umiem znaleźć tej strony tyle tego przejżałem, najtańsza jaką teraz znalazłem 319zł
http://www.cbcaraudio.pl/pmr-midland-g8-bluetooth.html
muszę poszukać jeszcze bo gdzieś ją widziałem tańszą. ino nie umiem znaleźć.

Ktoś używa Midlanda BTX1?
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Zajrzałem na stronę podaną przez Krzyśka - powiem szczerze, że wygląda, to bardzo zachęcająco!
Z tego co zrozumiałem za 380zł kupuję zestaw:
- radyjko, które chowam np. w kieszeni,
- zestaw słuchawki/mikrofon (do 2 kasków),
dzięki czemu mogę gadać z plecaczkiem (dla mnie zbędne) a także z innymi motocyklistami (w zasięgu zbliżonym jak przy CB - znam ograniczenia), którzy również posiadają (jakiejkolwiek firmy) radio PMR.

Nie mogę tylko znaleźć opisu czy w/w radio ma funkcję VOX (uruchamianie głosowe), bo tylko takie rozwiązanie mnie interesuje.
W kolejnym odnośniku jest już opis o VOX. Dzięki! Jestem wstępnie zainteresowany.
Ostatnio zmieniony 14.05.2013, 11:50 przez falco, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość