kącik fotograficzny / fotografów ?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
tomasz
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 544
Rejestracja: 23.07.2009, 16:21
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: tomasz »

mmax :grin:
pewnie co jeden pasjonat to inna teoria na ten temat
jedno się zgadza że jakość Nikkorów jest bardzo wysoka
a reszto to smolić to :thumbsup: :grin:
To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.
— Paulo Coelho
Alchemik
miód jest dla mięczaków! prawdziwi twardziele żują pszczoły...
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: Jaro-Ino »

Dobra, ogólnie nie chcecie to pytam wybiórczo :tongue:

Jak zrobić zdjęcie, żeby wyostrzone było tyko coś, a reszta zamazana? I jak to zrobić jak chce np wyostrzyć dalszy plan lub ten najbliższy?
Awatar użytkownika
graphia
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 655
Rejestracja: 18.06.2008, 23:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: graphia »

Musisz mieć jasny obiektyw lub użyć długiej ogniskowej. W obydwu przypadkach musisz ustawić przesłonę na możliwie jaki najmniejszą cyferkę (czyli otworzyć maksymalnie przysłonę w obiektywie).
Awatar użytkownika
jaro5000
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 215
Rejestracja: 05.02.2009, 15:55
Lokalizacja: Katowice

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: jaro5000 »

A ja poszedłem w Pentaxa jakiś czas temu, ale nie jestem zawodowcem, więc nie chciałem inwestować ogromnej kasy w szklarnię, bo tym by się skończyło posiadanie Canona lub Nikona. Mam K20d, sprzęt wystarczająco dobry dla moich potrzeb, mam VR w body i wszystkie obiektywy na rynku z metalowymi bagnetami, pasują i współpracują z puszką wszystkie szkła dedykowane Pentaxowi od lat 70-tych. Zakupiłem np b. fajne portretowe szkiełko Pentax SMC 50 1:2 full manualne, ale ostre jak brzytwa, za 60zł. Sigmę 35mm Macro 1:2.8 (przysłona już w automacie) za 200zł- mega fajne szkło- co prawda nie ma AF ale aparat potwierdza ostrość, ewentualnie może wyzwalać migawkę dopiero w momencie jej potwierdzenia. No i w miarę szczelna puszka (kurz i deszcz).

A napisałem to wszystko tylko dlatego, żeby nie było tylko o nikonach :tongue:
xl600v
Awatar użytkownika
mmax
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 13.08.2009, 21:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Łódź, Ujazd, Tomaszów...

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: mmax »

Na małą głębię ostrości wpływ ma:

Ogniskowa (im większa tym mniejsza głębia)
Przysłona (im większy otwór, mniejsza liczba, jaśniejszy obiektyw tym mniejsza głębia)
Rozmiar matrycy ( im większa, pełna klatka, tym głębia mniejsza)
Odległość od obiektu fotografowanego (im mniejsza tym głębia mniejsza)
Odległość tła od obiektu (im większa tym... głębia ta sama ale wydaje się mniejsza)

i teraz żeby zrobić zdjęcie... jak to mówią, z rozmazanym tłem, trzeba dążyć do jak najmniejszej głębi ostrości.
...wymiana wałków zdawczych i wszystkie inne niewykonalne naprawy...
krzysimirn
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 778
Rejestracja: 03.05.2010, 11:05
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wyszków

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: krzysimirn »

ja natomiast zainwestowałem w sprzęt OLYMPUS-a, na początku miałem E520 ale wymieniłem i teraz mam (chyba docelowo zostanie) E3 i dwa szkła na które polowałem ZUIKO 12-60 2,8-4 SWD, i ZUIKO 50-200 2,8-3,5 SWD - i powiem wam że do półprofesjonalnej fotografii to świat i ludzie. Całość uszczelniona ,bryzgo i pyło szczelna więc co chcieć więcej. Oczywiście mam tez jakieś szkła po starym zenicie więc dokupiłem pierścień przejściowy z elektroniką potwierdzająca ostrość na tych obiektywach i w najbliższej dziesięciolatce nie planuję nic wymienić :lol:
Awatar użytkownika
kret
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 30.09.2010, 17:26
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: kret »

a to ja też się podpiszę pod tematem..jako fotoamator :)

lustra jeszcze nie wybrałem, bo nie mogę się na jakiś system zdecydować..najbliżej mi chyba jednak do Canona..miałem małpę tej firmy, mam lustro analogowe, chwalę sobie bardzo! Rozważam jeszcze Nikona albo Pentaxa..wiem, że nie wezmę się za Olympusa, mimo sporego wyboru szkieł oraz ich atrakcyjnej ceny..no nie lubię małych aparatów :tongue: muszę go czuć w ręce :wink:

więc focę tym co mam - Fuji S9600 i sobie bardzo chwalę :thumbsup: nie wiem czy ktoś będzie szczególnie zainteresowany i będzie chciał poświęcić czas, ale jakieś tam moje pstrykanie czy inne graficzne prace leżą tutaj
motocykl jest jak Media Markt - nie dla idiotów..
krzysimirn
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 778
Rejestracja: 03.05.2010, 11:05
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wyszków

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: krzysimirn »

mały.... weź E3 do ręki i zobaczysz, a nie daj boziu dołożyć gripa do niego. Sam korpus to nie plastik tylko obudowa magnezowa więc jest co trzymać w dodatku pyło i wodoszczelna więc zobacz ile kosztuja takie uszczelnione body innego producenta (o podobnych parametrach)w dodatku stabilizacja w korpusie sprawia że podłączone rosyjskie obiektywy tez mają stabilizację - i jakby ktoś się chciał pośmiać z tych obiektywów to polecam najpierw poczytać o takim np TAIR 3S i przeliczyć co się z niego otrzymuje przy standarcie 3/4 jakie się dostaje przy tym światło.Ja na początku chodziłem z gripem ale już mi przeszło. Jak byś pofocił jakieś wesele całą noc albo inną długą imprezę to tez byś zaczął odłączać wszystko co zbędne.
Awatar użytkownika
kret
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 30.09.2010, 17:26
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: kret »

Spokojnie kolego krzysimirn :) Trzeba przyznać, że E3 to puszka już z wyższej półki..z byle kitem kosztująca ponad 7k. Najbardziej popularne E420-520 (i tym podobne) to jednak lustrzanki kompaktowe i w porównaniu do chociażby EOS'a 550D małe. Z owoców sowieckiej myśli technicznej jeśli chodzi o obiektywy się nie śmieje, jakość optyki i efekty z niej otrzymywane są naprawdę super w porównaniu do ceny..zabija trochę waga ale coś za coś. Więc Jupitery, Sonnary, Soligory czy dobre poczciwe Heliosy to świetne szkła, część miałem, a Heliosa mam nadal :) Więc naprawdę nie trzeba mnie odsyłać do czytelni. A co do focenia całą noc na weselu? No nie zamierzam :) Fotografia to dla mnie pasja i przyjemność a nie praca czy źródło zarobku :) Pozdrawiam.
motocykl jest jak Media Markt - nie dla idiotów..
krzysimirn
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 778
Rejestracja: 03.05.2010, 11:05
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wyszków

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: krzysimirn »

a wiesz ja miałem wcześniej e520 - swoja drogą miałem do niego jakiegoś gripa i razem już się robiło kawałek sprzętu. Ja wymieniłem tylko i wyłącznie z uwagi na to uszczelnienie i teraz nie muszę bać się o ten sprzęt jak idę gdzieś focić w teren. Co do tych rosyjskich obiektywów to ciężar faktycznie czasem powala ale z drugiej strony wiesz że masz w ręku coś tak pancernego że nie ma prawa właściwie tym sprzętom się coś stać. Jednak jak się weźmie plastikowe obiektywy kitowe to ma się wrażenie że to się może zaraz popsuć. A z tym śmianiem się z rosyjskich obiektywów to pisałem żartem , nie wytykałem nic nikomu absolutnie. raczej dla tych co się nie znają było to jak podkreślenie ich dobrych walorów. Ja tam tez zawodowo nie focę ale 3 razy zdarzyło mi się na weselu u rodziny porobić zdjęcia bo nie wykombinowali fotografa na czas i raz u siostry na studniowce. W sumie jak widziałem potem efekty mojej pracy i "zawodowych" fotografów co wzięli i zgarnęli po 2k za taką noc to powiem że raczej nie mam się czego wstydzić, mi by było wstyd oddać zdjęcia niedoświetlone lub prześwietlone i brać za to kapuchę a oni mieli to głęboko w :dupa: Swoja drogą ja swoją E3 kupiłem używaną bo na nówkę by mi było szkoda kasy ale i tak tania nie była jak dla mnie, jak się dołoży koszt szkieł (tez kupowałem używane) i lampę zewnętrzną to się okazuje że sporo kasy wychodzi mimo że kupowane z drugiej ręki.

Jak coś jeszcze będę pisał to proszę nie odbierajcie tego osobiście tyko traktujcie to jako formę dyskusji- wymiany zdań.
Awatar użytkownika
kret
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 30.09.2010, 17:26
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: kret »

krzysimirn pisze:Jak coś jeszcze będę pisał to proszę nie odbierajcie tego osobiście tyko traktujcie to jako formę dyskusji- wymiany zdań.
Nooo, ale tylko trochę odebrałem osobiście :wink: Nazwij to zmęczeniem, czy chwilową ciemnotą umysłową, cokolwiek :) I pisać mam nadzieję, że będziesz, i może jakieś zdjęcia pokażesz? Chociaż może lepiej nie, bo się załamię i zacznę bardziej za lustrem płakać :lol:
motocykl jest jak Media Markt - nie dla idiotów..
krzysimirn
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 778
Rejestracja: 03.05.2010, 11:05
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wyszków

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: krzysimirn »

bez przesady- jak chcesz to obejrzyj zdjęcia z naszej wyprawy na Krym w tym roku - o ile oczywiście już nie oglądałeś.
Awatar użytkownika
kret
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 30.09.2010, 17:26
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: kret »

już mi się podoba! lecę po piwo i oglądać :)
motocykl jest jak Media Markt - nie dla idiotów..
Awatar użytkownika
miroslaw123
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3622
Rejestracja: 14.06.2009, 13:28
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

fotoksiążka

Post autor: miroslaw123 »

Panowie, a co poradzicie w dziedzinie zrobienia, zmontowania i wydrukowania fotoksiążki / fotoalbumu? Może ktoś z was się tym zajmuje zawodowo? Na razie znalazłem kilka propozycji: fotojoker, fotoksiazka czy empik a chodzi mi po głowie zrobienie czegoś takiego, bo pociecha rośnie a zdjęć nagranych a pendraku nie zawsze da się pokazać...
Ostatnio zmieniony 24.11.2010, 14:58 przez miroslaw123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Unzagi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 77
Rejestracja: 23.08.2010, 11:36
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: fotoksiążka

Post autor: Unzagi »

miroslaw123 pisze:Panowie, a co poradzicie w dziedzinie zrobienia, zmontowania i wydrukowania fotoksiążki? Może ktoś z was się tym zajmuje zawodowo? Na razie znalazłem kilka propozycji: fotojoker, fotoksiazka czy empik a chodzi mi po głowie zrobienie czegoś takiego, bo pociecha rośnie a zdjęć nagranych a pendraku nie zawsze da się pokazać...
Pytałem kolegi fotografa, polecał mi http://www.najlepszefoto.pl i http://www.labfoto.pl.
Jeżeli wydaje Ci się, że co drugi Twój pomysł jest genialny - dopij wódkę i idź spać...
Awatar użytkownika
stanik
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 93
Rejestracja: 16.04.2009, 23:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: stanik »

Jeśli chodzi o fotoksiążkę, to ja zrobiłem ze swojego ślubu za pośrednictwem http://www.najlepszefoto.pl i jestem mega zadowolony. Program jest dosyć prosty w obsłudze ale lepiej posiedzieć nad projektem chwile, bo jest na prawde baaaardzo dużo opcji, filtrów itp, ktore człowiek odkrywa z czasem. Mój projekt powstawał z dwa tygodnie, zanim pojawiła się wersja ostateczna. Do tego, po wysłaniu projektu do druku, zadzwonił Pan, który sprawdzł cały projekt i zalecił kilka poprawek, bazując na swoim doświadczeniu. Przesyłka była za około tyfdzień od zamówienia, bardzo dobrze zabezpieczona (mają formy ze steropianu, w które wkładają książki, przynajmniej moje w formacie 30x30 tak były zapakowane).
Cóż, tylko mogę polecić :)
krzysimirn
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 778
Rejestracja: 03.05.2010, 11:05
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wyszków

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: krzysimirn »

Poza faktem że wychodzi to dość drogo w stosunku do tradycyjnych zdjęć i albumu to jest to fajna pamiątka. Warto iść gdzieś i pomacać okładki które są dostępne i to najlepiej w kilku punktach rożnych producentów bo różnica jest duża -ale i cena także. Ja korzystałem z CEWE FOTOKSIĄZKA i tak jak wspomniałem jako pamiątka z wyjazdów jest fajnym rozwiązaniem ale ekonomicznie w stosunku od tradycyjnych zdjęć dużo droższym.
Awatar użytkownika
jaro5000
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 215
Rejestracja: 05.02.2009, 15:55
Lokalizacja: Katowice

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: jaro5000 »

jakiś czas temu "pochwaliłem się" Pentaxem. To teraz się"chwalę" że jest na sprzedaż. Bynajmniej nie dlatego, że mi się odpodobał- wręcz przeciwnie- życie mnie zmusiło do bardzo szybkiego znalezienie sporej gotówki. Gdyby ktoś był zainteresowany to odsyłam do działu sprzedaży lub na allegro http://allegro.pl/show_item.php?item=1366389197 :swieczki:

Pozdrawiam
Jaro
xl600v
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1429
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: herni74 »

Pozbyłem się małego kompaktu OLYMPUS TOUGH 3000 i szukam czegoś lepszego ale używanego w robieniu fotek. Mam na uwadze używane modele LUMIX DMC- TZ7 lub SONY DSC-HX5V albo LUMIX DMC -TZ19. Który polecacie . który będzie lepszy i wart zakupu?
Awatar użytkownika
Skippy
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 27.02.2011, 21:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: kącik fotograficzny / fotografów ?

Post autor: Skippy »

A do czego Ci to?

Edit:
Sony jest mniejszy i ma GPS - a to naprawdę fajna rzecz - wrzucasz zdjęcia z podróży na flickr, czy picassę i widzisz na mapie jak jechałeś :) Do tego jest mniejszy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości