Czy to sprzęgło???

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Czy to sprzęgło???

Post autor: mirkoslawski »

Witajcie,
jestem "roczniakiem" i na forum i z trampkiem i moje doświadczenie w diagnozowaniu ewentualnych usterek jest "niewielkie".
Moja Pani to 2000r., 650 cm - w tym sezonie miała pełny serwis (płyny, gaźniki, zawory) - i wszystko było by ok...aż do wczoraj.
Jadąc dosyć dynamicznie, na 3 biegu przy koło 6,8 tyś.obrotów nagle miałem wrażenie "uślizgu" napędu - obroty na dosłownie sekundę weszły na 8tyś ale bez efektu przyspieszenia - później się unormowało i było ok. Na innych biegach tego nie miałem...nigdy wcześniej ani też później jak latałem (zrobiłem jeszcze tego dnia jakieś 60 km po szosie też dynamicznie czasem) tego nie miałem. Łańcuch i zębatki (a przynajmniej tylna) są ok - przedniej niestety nie sprawdzałem ale nie słyszałem żadnych niepokojących odgłosów spadającego łańcucha...czy to sprzęgło? Jeśli macie jakieś pomysły - będę wdzięczny za każdą sugestię bo czasem latam sam bo lasach i nie chciałbym tłumaczyć, co to szerokość i długość geograficzna w razie awarii :ysz:
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: kamikazemario »

Być może powoli się kończą tarcze, wydatek ok 150 zł+ uszczelka 17zł. Sprawdź jednak najpierw czy linka jest odpowiednio luźna i czy chodzi bez zacięć.
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
Awatar użytkownika
Driverd2
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1673
Rejestracja: 16.12.2009, 17:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: Driverd2 »

Albo sprężynki sprzęgła, ale chyba jak już robić to całość, jak się uspokoiło to jeździj może się po prostu podkleiła tarcza ale odpuściła.
Awatar użytkownika
Biedron
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 815
Rejestracja: 20.05.2010, 11:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Pruszków

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: Biedron »

A może po prostu przytrafił Ci się uślizg tylnego koła? :niewiem:
Biedron
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: jedras »

Biedron pisze:A może po prostu przytrafił Ci się uślizg tylnego koła? :niewiem:
haha wyjąłeś mi to z ust :grin:
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: kamikazemario »

Driverd2 pisze:Albo sprężynki sprzęgła, ale chyba jak już robić to całość, jak się uspokoiło to jeździj może się po prostu podkleiła tarcza ale odpuściła.
Jak sie nie spieszy to można po rozebraniu sprzęgła je najpierw zmierzyć, zwykle daleko im do limitu serwisowego.
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: mirkoslawski »

Uślizgu koła nie miałem (to działo się na suchym i dobrym asfalcie i na zegarze było już jakieś 90km/h), na tyle miałem nowego kapcia dunlop'a (trialmaksa czy jakoś tak :) - 50/50 szosa/lekki teren). Rzeczywiście - sprawdzę linkę ale nie zauważyłem, żeby się ślizgało sprzęgło a luzu na klamce jest około 1cm (chyba dobrze?). Sprawdzę jeszcze podczas jazdy - jak się nic nie zadzieje przez 200km - polatam do końca sezonu a w grudniu i tak mam zamiar wymienić napęd i wtedy zaglądnę do sprzęgła. Trochę się zestresowany teraz będę czuł podczas latania więc co najwyżej jakieś do okoła komina latanie zostanie. Jeśli ktoś miał podobne sytuacje - chętnie poczytam, jak je rozwiązał. Dziękuję Wam za sugestie - też tak myślę, że to jednak podklejona tarcza albo sprężyny się "zmiękczyły" - jak rozwiążę - napiszę.
Awatar użytkownika
hiperfokal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 29.10.2009, 21:07
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: hiperfokal »

Cześć, mam podobne objawy, czasami zdaża się że mi obroty podskoczą bez zmiany prędkości i uślizgu koła. dzieje się to przy dynamicznej zmianie biegów z 3 na 4 lub 4 na 5, też zdaża sie gdy wpadne wdziurę, zaznaczam ze na asfalcie i mam pewność że to nie uślizg koła. Mój trampek jest z 2001 r i ma przejechane niby 20 tyś. Napęd, olej i linkę sprzęgła wymieniłem i teraz mam pewność że to sprzęgło. Z wymianą tarcz i sprężyn zwlekam już jakieś 5 tyś km. Narazie śmigam i może się tym zajmę na jesień bo aż tak mi ten uśliżg nie przeszkadza. Stan się nie pogłębia i mam wrażenie że trampki generalnie często cierpią na tą dolegliwość.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wentyl
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 68
Rejestracja: 19.02.2009, 12:21
Lokalizacja: PRA

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: wentyl »

a może olej do :dupa:
motocykl daje wolność, kobieta ją zabiera...
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: mirkoslawski »

zobaczę w takim razie czy się będzie pogłębiało czy nie - jeśli nie będzie gorzej - polatam do końca sezonu i dopiero zajrzę do sprzęgła bo mi szkoda i tak niewielkiej ilości czasu, którą mam na latanie :) a skoro to nie jest stan "agonalny" (chyba) to temat chyba czas odłożyć do "po naprawie" - chyba że jeszcze ktoś miał podobne objawy i je usunął :P
co do oleju - zalałem motulem w maju (jakieś 2000 km temu więc chyba nie powinno być to jego sprawką - olej ma ładny kolor i konsystencje, nie jest przepalony i poziom jest odpowiedni).
Awatar użytkownika
hiperfokal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 29.10.2009, 21:07
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: hiperfokal »

Też nalałem motula 10 w 40, zaznaczę że po zalaniu świeżego oleju nic się nie zmieniło. Moim zdaniem sprężyny już się trochę spłaszczyły i tyle.
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: kamikazemario »

Klamka jak dobrze pamiętam ma mieć 2 cm luzu. Oprócz tarcz sprzęgła, zużyte(skrzywione) mogą być też przekładki co daje podobny efekt. Wymiana sprzęgła to nie więcej jak 3-4 h roboty, spokojnie można się wziąść za to w sezonie :thumbsup:
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: Jaro-Ino »

Wczoraj w burzy i ulewie nie mogłem ruszyć ze skrzyżowania, bo mi tył uciekał na boki :omg: A przy mocnym odkręceniu zabuksowałem na 4. biegu. Dodam, że kostek to ja nie mam :grin: A nawet na twardym suchym asfalcie czasem będzie troche piasku i można się ślizgnąć. Sprzęgło zazwyczaj zaczyna sie ślizgać od najwyższego biegu.
buba
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 88
Rejestracja: 19.06.2008, 07:46
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Trójmiasto/Warszawa

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: buba »

ufffff, jesli chodzi o odjezdzanie tylu moto 'na boki' na mokrym, to juz myslalem ze z moimi gumami jest cos nie tak ;)
dzieki Jaro-Ino za info !
Nawet najdłuższe nogi gdzieś się kończą .....
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: Jaro-Ino »

Buba, bo jest coś nie tak :D Ja chyba za jakiś czas zainwestuje w Micheliny Anakee. Przyczepność na mokrym na nich jest nieporównywalnie większa. Aktualnie Heidenau K76...
buba
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 88
Rejestracja: 19.06.2008, 07:46
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Trójmiasto/Warszawa

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: buba »

oj tam, oj tam .....
to jest nawet przyjemne - jak wczesniej wiesz, ze tak sie dzieje ;)
oczywiscie z wyjatkiem sytuacji awaryjnych, ostrego hamowania ... - bo wtedy jest kaplica ;/
Nawet najdłuższe nogi gdzieś się kończą .....
Awatar użytkownika
MARCINm10
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 474
Rejestracja: 11.09.2012, 20:49
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wielowieś

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: MARCINm10 »

To panowie co z tym sprzęgłem bo mam taki sam problem jak kolega w pierwszy poście
obroty zwiększają mi sie a prędkość ta sama
czy to tarcze do wymiany bo linkę naciągłem luz na klamce jest i jest to samo z tymi obrotami
jakieś porady
modern25
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 942
Rejestracja: 07.12.2011, 17:03
Mój motocykl: nie mam motocykla

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: modern25 »

Tarcze do wymiany . Niedawno przerabiałem to samo . Ja w gaz a honda po swojemu . ( tarcze około 100 z przesyłką plus uszczelka około 30 zł o ile pamiętam )
Robota dla niefachowca max 1 godzina . ( posiadając klucze nie z polomarkietu. )
Konto dezaktywowane na prośbę użytkownika
Awatar użytkownika
MARCINm10
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 474
Rejestracja: 11.09.2012, 20:49
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wielowieś

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: MARCINm10 »

ok dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to sprzęgło???

Post autor: przeszczep »

warto od razu sprężyny wymienić, a instrukcję "jak?" krok po kroku by Ryve masz tutaj:
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... 2a#p156724
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości