Mocowania owiewek - naprawa?

Montaż i demontaż elementów jak: panele boczne, czacha, owiewki, szyby, kanapy, deflektory, lusterka, osłony goleni, błotniki, naklejki, zegary i linki.
Awatar użytkownika
Wojtec
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 231
Rejestracja: 13.08.2012, 09:34
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Wojtec »

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć, jak zakłada się te tuleje gumowe rozporowe trzymające szybę w XL650V ? Wciska się je najpierw przez owiewkę w ten sposób,że ta szersza część (kołnierz ) opiera się na niej i przechodzi przez szybę , czy najpierw przez szybę i szersza część opiera się na wewnętrznej stronie owiewki od "tyłu" ?
Stare rozpadły się w ręce i nie wiem jak mają być .
Z góry dzięki za pomoc.
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Adampio »

Jesli jest tak samo jak w 600-tce to tuleję gumową wkłada w otwór w owiewce kołnierzem do góry, na to nakłada szybę i przez otwór w szybie wkręca się śrubkę z plastikową podkładką w metalową nakrętkę tulejki gumowej.
Awatar użytkownika
Wojtec
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 231
Rejestracja: 13.08.2012, 09:34
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Wojtec »

Dziękuję Adampio.
Może też ktoś podpowie kto ma 650, czy idą też kołnierzem na owiewkę jak w 600 ?
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2513
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Artek »

Wojtec pisze:Dziękuję Adampio.
Może też ktoś podpowie kto ma 650, czy idą też kołnierzem na owiewkę jak w 600 ?
Tak.
Dominator.
Awatar użytkownika
Edi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 64
Rejestracja: 12.12.2010, 19:04
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa / Falenitza

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Edi »

Czołem,
Podczas zimowych porządków chciałem rozwiązać problem przedniej owiewki. W zeszłym sezonie zgubiłem jedną tulejkę, taką jak w tym miejscu. Ta po drugiej stronie też jest już poluzowana.
Jak najlepiej załatwić sprawę? Czy wklejenie nakrętki/tulejki na klej dwuskładnikowy (jaki?) będzie w miarę trwałe?
Z góry dzięki za podpowiedź.
"Roads? 'Where we're going, we don't need roads."
mishieck
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 532
Rejestracja: 06.06.2011, 10:26
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: O! Pole

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: mishieck »

Wklej klejem (tylko nie daj za dużo kleju do otworu bo nie wepchniesz tulejki). Te tulejki są do dostania w castoramie (hasło: tuleja rozporowa).

Na allegro też są: :grin: http://allegro.pl/listing/listing.php?d ... fault-0113
W castoramie były pakowane po kilka sztuk.
Awatar użytkownika
czarna godzina
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 07.03.2014, 19:50
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: czarna godzina »

Enduro nie pęka ale mocowania owiewek pękają. Jakiś idiota zaprojektował te mocowania poza tym strasznie kruchy ten ABS.
W końcu zabrałem się za naprawę/dorobienie połamanych elementów mocowań owiewek i czachy.
Dziwię się, że jakimś cudem to wszystko się trzymało (proces utraty mocowań postępował już od kilku lat).
Koszt 17,50 PLN (klej i brakujące kołeczki-te małe czarne). Teraz trampek ma komplet śrubek, kołków i mocowań.

Przy okazji, zajrzałem do filtra (bo świece coś czarne były), otwieram pokrywę, patrzę a tam.... kaszubska plaża aż się wysypywała :omg:

foto przed i po:
"...Cause tramps like us, baby we were born to run!"
MichalRD10
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 02.05.2016, 13:17
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: MichalRD10 »

czarna godzina pisze:Enduro nie pęka ale mocowania owiewek pękają. Jakiś idiota zaprojektował te mocowania poza tym strasznie kruchy ten ABS.
W końcu zabrałem się za naprawę/dorobienie połamanych elementów mocowań owiewek i czachy.
Dziwię się, że jakimś cudem to wszystko się trzymało (proces utraty mocowań postępował już od kilku lat).
Koszt 17,50 PLN (klej i brakujące kołeczki-te małe czarne). Teraz trampek ma komplet śrubek, kołków i mocowań.

Przy okazji, zajrzałem do filtra (bo świece coś czarne były), otwieram pokrywę, patrzę a tam.... kaszubska plaża aż się wysypywała :omg:

foto przed i po: https://plus.google.com/111793321100027 ... fXqLpRAYBE
Super i to wyszło:)
Czy trzyma się to nadal?
Czy kołki od środka też zaklejaleś?
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Adam_M »

czarna godzina pisze:Enduro nie pęka ale mocowania owiewek pękają. Jakiś idiota zaprojektował te mocowania poza tym strasznie kruchy ten ABS.
W końcu zabrałem się za naprawę/dorobienie połamanych elementów mocowań owiewek i czachy.
Dziwię się, że jakimś cudem to wszystko się trzymało (proces utraty mocowań postępował już od kilku lat).
Koszt 17,50 PLN (klej i brakujące kołeczki-te małe czarne). Teraz trampek ma komplet śrubek, kołków i mocowań.

Przy okazji, zajrzałem do filtra (bo świece coś czarne były), otwieram pokrywę, patrzę a tam.... kaszubska plaża aż się wysypywała :omg:

foto przed i po: https://plus.google.com/111793321100027 ... fXqLpRAYBE
rozwiercałeś te grzybki oryginalne?
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
tomek12
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 108
Rejestracja: 02.07.2017, 21:01
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Szczejkowice / SRB

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: tomek12 »

Szukałem ale nie znalazłem
Próbuję ściągnąć lewą owiewkę w mojej 650 w celu wymiany świecy,nie mam oryginalnego klucza,wszystkie zaczepy odpięte śrubki odkręcone,
Trzyma mnie tylko jeden zatrzask ten pod szybą a nad lampą-jak go odpiąć żeby nic nie uszkodzić ???
Trzeba gmol odkręcić i odciągnąć tą owiewkę ?? pierwszy raz to rozbieram i nie chcę połamać.
W garażu dodatkowo shadow 750 2004 r. i MZ ES 250 1966 r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Pawel »

Niestety, ale żeby w XL650V ściągnąć boczek, to musisz ściągnąć szybę i wtedy dostaniesz się do pewnej śrubki, którą boczek jest przykręcony do lampy (obudowy, która jest wokół lampy). W boczku jest też taki języczek w okolicy lampy, i żeby ściągnąć boczek należy najpierw odkręcić w/w śrubkę, a potem trochę z tym boczkiem pokombinować, aby ładnie wyskoczyło. Jak masz jakieś wysokie gmole, to chyba będzie trzeba je odkręcić. Dla mnie z tą śrubką jest to kompletny BEZSENS, bo trzeba z jej powodu pół moto rozebrać. Tutaj niestety Honda się nie popisała :thumbsdown: .
Awatar użytkownika
tomek12
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 108
Rejestracja: 02.07.2017, 21:01
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Szczejkowice / SRB

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: tomek12 »

Śrubka odkręcona tylko ten języczek trzyma,chyba poproszę Cię żebyś podjechał do Szczejkowic i pokazał jak to rozpiąć
W garażu dodatkowo shadow 750 2004 r. i MZ ES 250 1966 r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Pawel »

Myślę, że problem może tkwić w gmolach, które ograniczają Ci swobodny ruch boczkiem. Boczek trzeba dołem dosyć mocno odgiąć od motocykla i ruszać boczkiem w różne strony tak długo, aż ten języczek sam wyskoczy, tylko nic na siłę. Jak to kiedyś rozbierałem, to miałem większy problem z rozebraniem niż ze złożeniem.
mariusz1970
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 106
Rejestracja: 15.10.2017, 08:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: mariusz1970 »

Pawel pisze:Myślę, że problem może tkwić w gmolach, które ograniczają Ci swobodny ruch boczkiem. Boczek trzeba dołem dosyć mocno odgiąć od motocykla i ruszać boczkiem w różne strony tak długo, aż ten języczek sam wyskoczy, tylko nic na siłę. Jak to kiedyś rozbierałem, to miałem większy problem z rozebraniem niż ze złożeniem.
Mam ten sam ból :omg: , tylko u mnie żeby nie było tak prosto, owa śrubka nad reflektorem, kręci się razem z gwintem w boczku :banghead:
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Solidworks »

Nie ma sensu kombinować zdjąć jedna owiewkę. Warto zdejmować całość tj. owiewki i czachę razem. Jedyny słuszny sposób.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Pawel »

A to tak się da w całości? Nie wiedziałem. Może jakieś wskazówki co trzeba "dodatkowo" odkręcić?
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Solidworks »

Pawel pisze:A to tak się da w całości? Nie wiedziałem. Może jakieś wskazówki co trzeba "dodatkowo" odkręcić?
trzeba zdjąć dolną klatkę pod chłodnicami mocowana jest na tych plastikowych kołkach trzeba podkręcać kołki paneli zasłaniających owiewki są przymocowane do tej plastikowej kratki, trzeba zdjąć szybę, odkręcić śruby mocujące plastiki na dole oraz u góry które są łączone z obudową zegarów po zdjęciu szyby zobaczysz dwa wkręty która również trzeba odkręcić, trzeba wypiąć kostki od żarówek kierunkowskazów oraz od reflektora, odchylić 2 grzybki które są wciskane z owiewek i delikatnie wysunąć całość. Może zrobię zdjęcie z serwisowki. Obudowę zegarów trzeba delikatnie odchylić ponieważ owiewki mają takie wypustki i trzeba je przełożyć należy uważać żeby nie uszkodzić owiewek. Porobię może zdjęcia w których miejscach należy odkręcać śruby/kołki.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
mariusz1970
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 106
Rejestracja: 15.10.2017, 08:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: mariusz1970 »

mariusz1970 pisze:Właśnie zdjąłem boczek, problem tkwił w rozpięciu go nad reflektorem od elementu, który właśnie nad nim idzie. Otóż, odginamy, odchylamy boczek w stronę przodu motocykla i zapięcie wychodzi samo, tak jak łączenie paneli podłogowych. Teraz troszkę pokleję i obsadzę gwinty na klej, które są na wcisk w obudowie bo dwa musiałem kombinerkami wyjąć ze śrubkami :ysz: .
Obrazek
Darek210
Czytacz
Czytacz
Posty: 5
Rejestracja: 17.09.2012, 20:30
Mój motocykl: XL600V

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: Darek210 »

Gdyby ktoś potrzebował ponaprawiać kołki w owiewkach to znalazłem reperaturki na ebay-u w DE. Gość robi je na drukarce 3D z właściwego tworzywa czyli ABS. Można je wkleić lub wspawać.
Nie podaję linku bo zaraz będzie nieaktualny.
Do wyszukania u wujka Google lub ebay.de

Transalp 600 Seitenverkleidung Reperaturset
Nick kolesia: prototypingb

Może się komuś przyda

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MotoRyba
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 16.02.2022, 18:35
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mocowania owiewek - naprawa?

Post autor: MotoRyba »

Podbiję ten temat, ponieważ nie do końca znalazłem nurtującą mnie odpowiedź. Mam Trampola 600, plastiki całe, nie połamane, natomiast brakuje mi kilku kołków montażowych. Spawać czy kleić to zastanowię się potem. Z czego wykonać takie kołki, może są gotowe do wklejenia, (w czasach druku 3D bym się nie zdziwił), może można dotoczyć z jakiegoś plastikowego wałka? Potrzebowałbym wymiary tych kołków, głównie długości, bo średnice mogę zmałpować z tych co mi zostały. Konkretnie idzie mi o te duże boczki, tam chyba powinno być po dwa, krótki i długi. Podajcie wymiary, jak ktoś ma pod ręką. Z góry dziękuję :smile:
Rrrooaaaarrrr!!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość