HDMI standard sygnału?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
bartekk
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1450
Rejestracja: 28.10.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: wrocław - radwanice

HDMI standard sygnału?

Post autor: bartekk »

Czołem, mam do Was pytanie o standardy HDMI. Czy są jakieś "stare" i "nowe"standardy" sygnału. Nie mam na myśli wtyczki, kabla. Chodzi mi o przesyłany sygnał z dekodera satelitarnego do TV.
Kupiłem nowy tv ( 4K) . podłączyłem do "starego" dekodera satelitarnego ( HD) przez kabel HDMI. Pierwsze sparowanie: gra i buczy. Wieczorem wyłączam tv, a rano urządzenia się "nie widzą". Wymieniłem kabel HDMI na 4k. Dalej nic. Infolinia producenta TV twierdzi że mam stary dekoder. Dla mnie sygnał to sygnał, TV widzi coś na końcu kabla ale nie ma obrazu. Jak wyjmę i wsadzę wtyczkę kabla HDMI z TV - wszystko wraca. Wcześniej ten dekoder pracował ( i nadal działa gdy podłączę ) bez problemów z TV HD.
Czy wiek dekodera ma znaczenie ( standard, rodzaj sygnału ) , nie chcę zmieniać dekodera ( jeżeli nie muszę ), bo będę musiał płacić więcej za mniej.
W życiu są rzeczy ważne i .... ważniejsze.
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: HDMI standard sygnału?

Post autor: capri »

HDMI ma różne standardy, podobnie jak DVI, czy USB, co sam potwierdziłeś kupując kabel 4k ;)
W Twoim przypadku ja bym jednak zastosował stary kabel i w tą stronę powinno działać najlepiej (stary nadajnik). Nowego typu odbiornik powinien przyjąć wszystkie standardy w dół, więc mistrz infolinii, najnormalniej Cię zbył. Inaczej sprawa by się miała przy typowej komunikacji dwukierunkowej (np. kino domowe), choć telewizor pewnie i tak chciałby po HDMI sterować włączaniem i wyłączaniem tego tunera, a może nawet i sterować swoim pilotem.

Tyle wywodów, najczęściej z takim problemem spotkałem się przy starszych urządzeniach z uszkodzonym/poluzowanym/niekontaktującym gniazdem. Istnieje ryzyko, że faktycznie telewizor szuka "mądrzejszego" urządzenia po drugiej stronie kabla, ale wtedy zazwyczaj wystarczy wyłączyć funkcję zaawansowanej obsługi HDMI, różnie się to nazywa u różnych producentów, ale ogólnie standard to HDMI CEC.
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
bartekk
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1450
Rejestracja: 28.10.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: wrocław - radwanice

Re: HDMI standard sygnału?

Post autor: bartekk »

capri pisze: 08.01.2021, 10:11 telewizor pewnie i tak chciałby po HDMI sterować włączaniem i wyłączaniem tego tunera, a może nawet i sterować swoim pilotem.
Tak, właśnie jest. I co ciekawe w bazie urządzeń TV ma ten konkretny typ dekodera.
capri pisze: 08.01.2021, 10:11 zazwyczaj wystarczy wyłączyć funkcję zaawansowanej obsługi HDMI, różnie się to nazywa u różnych producentów, ale ogólnie standard to HDMI CEC.
Zobaczę jak wrócę do domu. Wielkie dzięki za konkretną odpowiedź.
W życiu są rzeczy ważne i .... ważniejsze.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość