Szukam uniwersalnej opony

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2513
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Artek »

Slawol74 pisze:dzwoniłem i mają przód 90/90 21 ale tył tylko 130/90 17 . zastanawiam się czy będzie ok . jak myślicie ? .
Jeśli chodzi o wymiary to jest :thumbsup:
Znajomy narzekał na przednią gumę z tego modelu, ALE jeden skowronek... :wink:
Dominator.
Awatar użytkownika
tomekc
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 87
Rejestracja: 22.03.2011, 19:36
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekc »

Przeczytalem pare stron, wyglada ze micheliny shirac prowadza -to chyba bedzie moj wybor. Ale....zamin kupie, jest pytanko o opony mefo explorer https://www.opony-guru.pl/produkt/MEFO+ ... 7/R-137386. Nikt ich nawet nie wymienil z nazwy jako propozycja, jest az tak zle ze nikt sie nie skusil, nic nie slyszal (dobrego czy zlego) o nich? Podobno niemce to produkuja.........
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1524
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Sylwek »

tomekc pisze: Nikt ich nawet nie wymienil z nazwy jako propozycja, jest az tak zle ze nikt sie nie skusil, nic nie slyszal (dobrego czy zlego) o nich? Podobno niemce to produkuja.........
Bo zapomniał :tongue: . Miałem mnóstwo różnych opon p/t, w różnych kombinacjach i jeszcze żadne się nie powtórzyły. Jeżdżę na tym, co akurat mam założone i nie chce mi się przekładać. Skutek jest taki, że w błoto na np. Siracu, a w ostatni weekend, jechałem w deszczu i śniegu do Narola, na MT 21 z przodu i podłysiałej Karoo 3 z tyłu.

Mefo miałem na przedzie, robi nie najgorzej jako dual, ze wskazaniem w średni teren. Elastyczna, ma mniej warstw oplotu, niż gumy wypadowe. Heniek miał Mefo na tyle podczas naszego wypadu w Pamir i skutek był taki, że ta opona przegrzewała się od temperatury, dziennych dystansów i obciążenia bagażem. Odpadały klocki bieżnika i, w konsekwencji, na Ukrainie, zmieniał na coś innego.

Moim, skromnym zdaniem, niezła guma w lekki teren, do stosunkowo lekkiego motocykla i do codziennej jazdy bez napinki. Miękka, na mokrym lepsza od Mitasa 07. Czy lepsza od 07 Plus nie wiem, bo tej ostatniej nie testowałem. Ale może Pete, na wiosennym się wypowie, bo takowego Mitka mu ostatnio montowałem.
harins
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 259
Rejestracja: 25.11.2014, 21:29
Mój motocykl: XL650V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: harins »

Hej, takie pytanie w temacie opon. Czy ktoś z Was ma kontakt do Huberta z motogumy.pl?
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2513
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Artek »

harins pisze:Hej, takie pytanie w temacie opon. Czy ktoś z Was ma kontakt do Huberta z motogumy.pl?
Hubert zamknął firmę, zmienił branżę.

Ja mam dobre doświadczenia z skyseba https://allegro.pl/uzytkownik/skyseba/sklep i tireexpert
https://allegro.pl/uzytkownik/tireexpert/sklep
Dominator.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

Również polecam "skyseba".
harins
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 259
Rejestracja: 25.11.2014, 21:29
Mój motocykl: XL650V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: harins »

Dziękuję za pomoc.:) Spróbuję poszukać tam, gdzie proponujecie.
blankito111
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 02.05.2019, 18:52
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: blankito111 »

Ponieważ szukam opony na przód do trampka 600 przeleciałem te kilkadziesiąt stron tematu i przeczytawszy opinie zdecydowałem się na TKC 70. Niestety okazało się ,że nie mogę znaleźć tego modelu TT czyli z dętką. Mam teraz oponę Conti Escape właśnie z dętką więc dedukuję ,że nowa też taka ma być. Jak to jest ,że wielu trampkarzy poleca TKC 70 skoro nie ma ich z dętką? Czegoś tu nie rozumiem-można zakładać bezdętkowe do trampka na przód?
miras23
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 19.06.2020, 21:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: miras23 »

Mogę się mylić ale szprychy dętka alumy bez dętki.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

Do moto z felgami wymagajacymi dętki (TT) można oczywiście również zakładać opony typu bezdętkowego (TL), nie ma to znaczenia (oczywiście zakładamy również dętkę). Różne modele opon występują w wersji TT lub TL lub TT i TL równocześnie. Często nie da się kupić innej opony niż TL i wtedy taką montujemy (oczywiście zakładamy również dętkę), bo innego typu po prostu nie ma, a nam się taki model podoba.

Są koła szprychowane gdzie konstrukcja felgi pozwala na zakładanie opon bezdętkowych (bez dętki), jest tego typu rozwiązań mało i głównie w nowych i drogich moto (np. duży GS, CRF 1100 w wersji AS, XTZ 1200, V-Strom w wersji XT).
blankito111
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 02.05.2019, 18:52
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: blankito111 »

Dzięki za info.Ale teraz to już nie wiem jaką oponę brać-czy bezdętkową TKC 70 i wkładać dętkę czy może fabrycznie dętkowego Siraca lub Metzeler TOURANCE ? Może coś doradzicie-jeżdżę 70 asfalt/30 lekki teren ale głównie zależy mi na bezpieczeństwie prowadzenia w zakrętach ,dobrym trzymaniu się opony do asfaltu.
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Solidworks »

Łatwiej będzie na dętkowych oponach bo możesz zdjąć na trasie w przypadku "kapcia". Bezdętkowe są sztywniejsze i sam tego raczej nie zrobisz.
Klejące i szybko schodzące Sirack.
Tourance to długodystansowe, ale jak jeździsz jak "człowiek" tzn,. normalnie bez szaleństw to wystarczą.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

blankito111, o Tourance coś tam napisałem tutaj: http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... ce#p390288

Ostatecznie jednak znowu kupiłem komplet Tourance, tylko tym razem w wersji TL. Solidworks ma rację, typowo dętkowe opony łatwiej ściągnąć/założyć.
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1524
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Sylwek »

Tylko, że coraz mniej na rynku opon dętkowych.
Odnoszę wrażenie, że producenci gum typu tt, kierują się w stronę typowego terenu, a adv coraz częściej są bezdętkowe.
Dętkowe rozmiary trampkowe, afrykańskie, deerkowe czy tenerowe to już pomału muzeum. Zresztą, dzisiejsze 125 mają takie obuwie, tylko znów nośność nie ta :smile: .
blankito111
romeciarz
romeciarz
Posty: 27
Rejestracja: 02.05.2019, 18:52
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: blankito111 »

Założyłem Continental TKC 70 bezdętkową plus dętka i muszę powiedzieć ,że jest ogromna różnica na plus.Co prawda moja stara opona była 10cio letnia ale nie posiadała wyraźnych oznak zużycia, to jednak musiała być już ''plastikowa" ponieważ teraz motocykl prowadzi się o niebo lepiej. Tzn - przód jest bardziej ''miękki'', lepiej wybiera,znacznie pewniej pokonuje się zakręty,hamowanie o wiele lepsze no i nie trzęsie przy wyższych prędkościach.Trampek jakby złapał nowe życie.Nie zdawałem sobie sprawy ile ogumienie ,jego stan i poziom zużycia ,może zmienić.Za oponkę dałem 350zł z przesyłką
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Nadol »

2020 Adventure Tire Shootout by ChapMoto.com | 25 Top Performing ADV or Dual Sport Tires

https://www.youtube.com/watch?v=gjtgLz1LjnE
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
Sal
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 136
Rejestracja: 05.11.2016, 18:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Sal »

Solidworks pisze: 27.07.2020, 12:45 Klejące i szybko schodzące Sirack.
Niestety potwierdzam. Mój Michelin Sirac na tyle po przejechaniu trochę ponad 6 tyś km w pandemicznym 2020 roku ma już tylko 3,5 mm bieżnika. Kleją się pięknie, w deszczu można sobie na dużo pozwolić. Tylko, że to za droga impreza. Zużyły mi się 3x szybciej niż Pirelli Scorpion Trail.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2687
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: grad74 »

A ja pomimo pierwszego sceptycznego podejścia jako do opon uniwersalnych, po tym jak trochę pojeździłem przekonałem się do Hidenau K60 na przód i tył. W błocku idzie (na nowych bieżnikach) jak amfiblia, na czarnym i czarnym mokrym wystarczająco trzyma.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Huzar
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 302
Rejestracja: 12.12.2020, 22:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Huzar »

METZELER TOURANCE czy Heidenau k60 komplet do 650 taki uniwersał sobie wymyśliłem ale czterech nie kupię i tu proszę o pomoc w wyborze. I jeszcze jedno, przy wymianie opon ,dętki należy też wymienić? Gumy o ilę pamiętam to z 18 roku są.
Awatar użytkownika
bialy
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 224
Rejestracja: 19.05.2018, 21:49
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: bialy »

Huzar pisze: 26.01.2021, 21:00 METZELER TOURANCE czy Heidenau k60 komplet do 650
Przejrzyj jeszcze ten temat :)

viewtopic.php?f=27&t=21976&start=180
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości