Kierunek Pamir

Jedziesz gdzieś? Proponujesz spotkanie? Napisz o tym
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Witam. 
W terminie 29 maj - 29 czerwiec wybieram się w kierunku Pamiru. Może ktoś ma podobne plany i chce połączyć siły. 
Na tą chwilę jadą dwa motocykle a fajnie byłoby pojechać na 3-4. 
Spanie w tanich kwaterach lub namiot. 
Chętnych zapraszam do kontaktu. 

https://goo.gl/maps/xsLR88XN9FMsywP8A
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Kierunek Pamir

Post autor: emek »

Jak lecisz przez Moskwę to bym sugerował nie odbijać na ten krug, który wybrałeś tylko polecieć dalej i objechać Moskwę przez MKAD.
Jechałem jedną i drugą trasą i mimo wszystko lepiej się leci wewnętrznym krugiem. Zewnętrzny krug (ten co pokazany na mapie) to wąska ścieżka z przejazdami kolejowymi i sporo tam utrudnień. Nie ma jak wyprzedzać a samochodów opór. Na MKAD jak wpadniesz to nie zwracasz uwagi w którym kierunku pojedziesz (lepiej w tym mniej zabitym) bo kilometry zrobisz podobne, samochodów tez sporo ale pasów zdecydowanie więcej i sam MKAD oblatuje się relatywnie szybko. Ewentualnie możesz poleciec drogą przez UA w obie strony, chyba że Moskwa jest też celem innym niż tranzyt.
W Kirgistanie lepiej objechac Issyk Kul od południa niż górą bo górą to nic nie ma i widoki takie sobie a po drodze tylko 2 jakieś małe kaniony w kierunku północnym (wjechałem ale w mojej ocenie nic ciekawego). Jak będziesz w tym terminie leciał od Ak-Tal w kierunku Dżalalabadu to masz przełęcz Kaldamo, zaraz za Kazarman. Sprawdź sobie wcześniej czy jest przejezdna bo tam się zdarzają osuwiska. Jak byłem w sierpniu to w tym czasie była nieprzejezdna. Potem buldożery zrobiły robotę ale pogoda tam lubi płatać figle i na początku września było tak.
Obrazek
Trzy lata wcześniej w 2016 przejechaliśmy tą przełęcz ale lało niesamowicie a do tego na szczycie około zera stopni i śniegiem waliło. Pokonanie 40 km zajęło nam ze 3 godziny.
W TJK omijasz Korytarz Wakhański lecąc M41. Rozważ przejechanie przez Vrang do Ishkashim i dalej na Chorog. Trasa zdecydowanie ciekawsza. Jak masz miesiąc czasu to warto spenetrować Kirgistan ciut mocniej bo z Twojej trasy to w zasadzie nie zobaczysz nic oprócz Issyk Kul i SOng Kul. Omijasz Tash Rabat, przełęcz MELS, Kel Suu, przełęcz Arabel i kupę innych miejsc wartych zobaczenia (nie czepiam się tylko zwracam uwagę bo za pierwszą wizytą też ominąłem sporo ciekawych miejsc). Od południa Issyk Kul masz kanion Skazka, wjazd do kopalni złota i na przełęcz Arabel, Tash Rabat. To tylko niektóre miejsca które omijasz jadąc nudną północną stroną Issyk Kul. Do tego od północy jest bardzo słabo z kafe z jedzeniem, do jeziora jest bardzo daleko a jak droga zbliża się do jeziora to masz kurort Czołponata, którego nie polecam.
Zweryfikuj trasę raz jeszcze. Niektóre miejsca jak Kel Suu wymagają permitów bo to pogranzona więc weź to pod rozwagę. Permit trzeba załatwić wcześniej.
Uważajcie na policję w KRG bo już stoją z radarami w byle wsi i polują na turystów. Od inostrańców krzyczą kilkukrotnie więcej niż od lokalesów. Obligo jazda na światłach.
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Dzięki Emek za sugestie.
Mapa stanowi tylko zarys trasy którą chcemy jechać. W pierwszej kolejności chcemy dojechać do Kanionu Szaryński, więc jedziemy przez Ukrainę najkrótszą i najszybszą trasą.
Kirgistan - chcieliśmy objechać jezioro Issyk-Kul od północy, ale faktycznie południowa część jest dużo bardziej interesujące, więc to napewno zmimy.
Tadżykistan - Korytarz Wakhański oczywiście jest w planach.
Uzbekistan - Samarkanda, Buchara, Ayaz kala, Gayur kala, Moynag.
Trasa powrotna będzie uzależniona od czasu który nam zostanie.
Czasu do wyjazdu jeszcze trochę zostało, więc gdybyście mieli jakieś wskazówki to piszcie śmiało.
Na tą chwilę jadą trzy osoby.
Schakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 27.12.2019, 17:52
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Kierunek Pamir

Post autor: Schakal »

A jakimi motorkami podróżujecie?
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Ogólnie enduro: Ktm Adventure , Trimph Tiger, BMW GS, Suzuki Vstrom.
Udało się zebrać fajnych ludzi i mam nadzieję, że taką ekipą wyjedziemy i wrócimy.
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Kierunek Pamir

Post autor: herni74 »

slawekk pisze:Ogólnie enduro: Ktm Adventure , Trimph Tiger, BMW GS, Suzuki Vstrom.
Udało się zebrać fajnych ludzi i mam nadzieję, że taką ekipą wyjedziemy i wrócimy.

Uważaj bo rok wcześniej to wszyscy jada a później to zaczyna rodzina przyjeżdżać z Ameryki ..... :lol: :lol: :lol:
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Wiem, wiem... :lol:
Obecnie jesteśmy na etapie załatwiania wizy do Rosji.
Pierwsze koszty już są, a czym dalej tym kosztów będzie więcej i trudniej będzie się wycofać.
Ekipa jest zdeterminowa na sukces :ok:
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Kierunek Pamir

Post autor: herni74 »

slawekk pisze:Wiem, wiem... :lol:
Obecnie jesteśmy na etapie załatwiania wizy do Rosji.
Pierwsze koszty już są, a czym dalej tym kosztów będzie więcej i trudniej będzie się wycofać.
Ekipa jest zdeterminowa na sukces :ok:

:lol: koszty ....? Koszta to były kiedyś , bo wizy miały wszystkie kraje Azji centralnej (oprócz Kirgistanu) W sumie w 2014r koszt samych wiz wynosił 2.5tys. zł a to była połowa kosztów wyjazdu na 30 dni do Pamiru . Teraz to w sumie masz tylko wizę rosyjską za 500zł
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Wiza rosyjską ok. 700zł ( zleciliśmy to firmie, wiza biznesowa 2xwjazd) + E-Visa do Tadżykistanu oraz Górskobadachszańskiego Wilajetu Autonomicznego (GBAO) ok. 72 $ + ubezpieczenia itp..
Powinienem się zmieścić w 1200 zł.
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Kierunek Pamir

Post autor: herni74 »

slawekk pisze:Wiza rosyjską ok. 700zł ( zleciliśmy to firmie, wiza biznesowa 2xwjazd) + E-Visa do Tadżykistanu oraz Górskobadachszańskiego Wilajetu Autonomicznego (GBAO) ok. 72 $ + ubezpieczenia itp..
Powinienem się zmieścić w 1200 zł.


Z ciekawości
a po co wiza biznesowa? zamierzacie być ponad 30dni. Turystyczna 30 dniowa 2-krotna kosztowała 500zł ze wszystkim przez pośrednika Tamara Wiza http://www.tamarawizy.pl/
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Biznesowa jest trochę droższa ale bardziej elastyczna.
Wydaje mi się, że biznesowa daje większe możliwości jak zmienimy trasę, gdzieś dłużej zostaniemy. Turystyczna jest mocno związana z planem podróży, jest data powrotu i wtedy musimy być na granicy, na konkretnym przejściu.
Założenie było takie, że wszyscy wyrabiamy taką samą wizę, co by nie było niepotrzebnego zamieszania na granicy.
My wybraliśmy biznesową na 30 dni, była jeszcze opcja na 90 dni.
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Kierunek Pamir

Post autor: herni74 »

slawekk pisze:Biznesowa jest trochę droższa ale bardziej elastyczna.
Wydaje mi się, że biznesowa daje większe możliwości jak zmienimy trasę, gdzieś dłużej zostaniemy. Turystyczna jest mocno związana z planem podróży, jest data powrotu i wtedy musimy być na granicy, na konkretnym przejściu.
Założenie było takie, że wszyscy wyrabiamy taką samą wizę, co by nie było niepotrzebnego zamieszania na granicy.
My wybraliśmy biznesową na 30 dni, była jeszcze opcja na 90 dni.

Absolutnie wiza turystyczna nie jest związana z planem podróży. Daty wjazdu i wyjazdu są chyba również i w wizie biznesowej?
. Wiec jak wybrałeś biznesową na 30 dni to bez sensu . Po uja brać droższą wizę jak to samo masz w tańszej wizie turystycznej30-dniowe. Wiza biznesowa ma sens wtedy jak jedziesz na ponad 30 dni bo turystyczna nie ma takiej długości a z tego co pisałeś to jedziecie na 30 dni. .Chyba ,że o czymś nie wiem a byłem w Rosji dobrych kilka razy :lol:
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Kierunek Pamir

Post autor: Sylwek »

Herni, Ty się nie śmiej. Pozostaw to na kolejny weekend :lol: .
Faktycznie, teoretycznie turystyczna jest bardziej restrykcyjna, w praktyce, nikt tego nie sprawdza. Sprawność obsługi na granicach matuszki Rossji, ciągle pozostaje dla mnie wielką niewiadomą, niezależnie od rodzaju wizy :omg: .

Na biznesowej, trzymiesięcznej, dwukrotnej, mknąłem SHL-ką do Kirgizji, więc też można :grin: .
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Pewnie, że można :thumbsup:
Jeśli przepłaciliśmy to trudno. Praktycznie nikt tego nie sprawdza, ale nigdy nie wiadomo jak to będzie w czerwcu. Teoretycznie lepsza jest biznesowa.
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Kierunek Pamir

Post autor: Sylwek »

slawekk pisze:Jeśli przepłaciliśmy to trudno.
Wiesz najlepiej, że to nie tak. Na takiej wycieczce, im mniej niewiadomych, tym lepiej.
To nie rutyna, codziennego wypadu do spożywczaka po chlebek.

Jedźcie i wracajcie cali i zdrowi :thumbsup: .
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Kierunek Pamir

Post autor: emek »

slawekk pisze:Pewnie, że można :thumbsup:
Jeśli przepłaciliśmy to trudno. Praktycznie nikt tego nie sprawdza, ale nigdy nie wiadomo jak to będzie w czerwcu. Teoretycznie lepsza jest biznesowa.
Biznesowa jest lepsza tylko wtedy jak wjeżdżasz do Rosji więcej niż dwa razy na jednej wyprawie. Przy waszym planie podróży to nierealne. Z tego co mi wiadomo to wnioski wizowe do Rosji da się złożyć najwcześniej 60 lub 90 dni przed planowanym wyjazdem, który sam musisz określić.
Skoro wyjeżdżacie planowo ok 29 maja to biuro nie złożyło jeszcze papierów i możecie zmienić wnioski z biznes na turystyk bo jesteście w czasie. Pozwoli wam to zaoszczędzić mniej więcej 5 stówek na głowę. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją żeby biuro pobrało ode mnie jakąkolwiek kasę zanim mieli wbite w paszport wizy a w Rosji jestem od 4 lat co roku lub częściej. Co najwyżej mogą od was wziąć kasę za obowiązkowe ubezpieczenia na 30 koła juri których wymagają Rosjanie do wydania wizy. Jeśli tak to ubezpieczenia te możecie wykorzystać zarówno do wizy biznes jak i turystycznej bo na 100% nie złożyli jeszcze wniosków. Co to za biuro?
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Do wizy biznesowej potrzebne jest zaproszenie, na które się czeka około miesiąca, na nie właśnie czekamy. Różnica w cenie między turystyczną a biznesową to ok. 200zł.
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Kierunek Pamir

Post autor: emek »

W jakim biurze robisz? Możesz podrzucić jaki koszt bo tam gdzie zwykle robię wizy nie ogarniają biznesowych.
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Pamir

Post autor: slawekk »

Poszło na Priv.
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Kierunek Pamir

Post autor: Sylwek »

emek pisze:Biznesowa jest lepsza tylko wtedy jak wjeżdżasz do Rosji więcej niż dwa razy na jednej wyprawie.
Pozwolisz, że nie zgodzę się. Trzy lata temu, dwukrotna, biznesowa trzymiesięczna, była najbardziej optymalnym rozwiązaniem, przede wszystkim pod względem finansowym, ale także szeroko pojętej "problematyczności".

Warto popytać w kilku miejscach ( u kilku pośredników). Rosyjskie przepisy oraz możliwości pośredników sprokurowały u mnie chęć corocznej aktualizacji. Biznesową robiłem poprzez Wizę Center, a już kolejną, turystyczną, poprzez biuro w Krakowie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość