kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Kurtki, kaski, buty, ochraniacze itp.
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

Witam,
Jako że świeżo nabyłem transalpa a przesiadłem się z xr400r potrzebuje skompletować strój na dalsze wypady...
spędziłem z 10h wertując posty na tym forum i im więcej czytam tym mniej wiem... zastanawia mnie 1: mam obecnie porządną zbroję leatt 5.5 i zastanawiam się czy rozsądniej będzie dokupić do niej kurtkę bez ochraniczy (a jeśli tak to konkretnie jaką?)
czy może dołożyć i kupić komplet np. Modeca Tacoma II (wstępnie kurtka mi się podoba - o spodniach jeszcze nie czytałem - ale tu ilu użytkowników tyle opinii...)
czy lepiej kupić komplet kurtka + spodnie 1 producenta/modelu czy to nie ma znaczenia i można wziąć dowolnych producentów? (np. czy expres spinający kurtkę i spodnie bedzie pasowal...? - pewnie zależy od konkretnego modelu)
Buty crossowe również mam, ale chodzić w tym się nie da więc niedługo przymierzę Forma Adv, tcx airtech, Sidi Adventure i kilka innych zanim wybiorę "swój typ"
Co byście poradzili? (motocyklem jeżdżę głównie jak jest ciepło (powyżej 10'C) i sucho choć czasem jakiś deszcz się trafi, tym będę głównie po asfalcie i leśnych drogach/szutrach - cięższego terenu nie przewiduję...
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: KrzysieG »

Ja mam kurtke modeka i spodnie buse. Po małej wywrotce w Rumunii i obiciu kolana i piszczela postanowiłem wypieprzyć te lipne ochraniacze ze spodni i kupiłem jakieś plastikowe ochraniacze z 2 zawiasami i wkładam je teraz pod spodnie, a jak jest gorąco to zdejmuje portki i zakładam krótkie z ochraniaczami i jest git. Teraz myślę o zbroi jakiejś na gorące dni, a potem jak bedzie ok. do dokupię jakąś kurtkę na zbroję.
Jak masz kasę i nie wywalasz się za często, to może pomyśl o jakimś fajnym komplecie, ale nie szukaj kompromisów, jak chcesz mieć spokój to nie oszczędzaj na ubraniu i bierz z górnej półki.
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

KrzysieG dzięki za radę - też mam porządne ochraniacze kolan na 3 paski i od siebie dodam że jeśli szukasz zbroi to polecam dokładnie to co mam - czemu? chyba jedyna na rynku która ma solidne ochraniacze żeber a jak wrzucisz w google to bardzo częsta i -z autopsji - bolesna kontuzja... na kursie enduro pomyliłem się i z przyzwyczajenia zahamowałem ostro przednim - lot przez kierownicę i myślę sobie: mam zbroję więc jestem chroniony więc aby nie wyrżnąć kaskiem o ziemię wystawiłem rękę - tamta zbroja nie miała osłoniętych żeber za to 1 kamień miał na nie wielką ochotę... nic nie połamałem ale zbita tkanka miękka i 3 tygodnie wyjęte z życiorysu - nawet śmiać się nie mogłem nie mówiąc o wstawaniu z wyrka czy jakimkolwiek sexie :pob: :grin:
między innymi dlatego rozważam czy też zbroi nie zachować gdyż pewnie żadna kurtka żeber nie chroni tak jak ona...

ps:
za komplet (spodnie/kurtka/buty) chciałbym się zmieścić w 2500zł (rocznie i tak nie zrobię więcej jak 2000~4000km)
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: Marcinnn6 »

Skoro potrzebujesz stroju to najlepiej kupić cały zestaw od jednego producenta, tak mi się wydaje, wtedy ekspresy pasują etc. Ja też mam zbroję leatt5.5 i do tego komplet Modeka Ventura GT. I stosuje to wymiennie i w mixie :smile:

I w moim przypadku po wyjęciu z kurtki podpinki i membrany oraz oczywiście wszystkich ochraniaczy (SAS-TEC) mogę założyć zbroję na to kurtkę i spiąć to suwakiem z gaciami. Nie ma mowy żeby chociaż membrana została, nie da się wtedy założyć tego na zbroję. Oczywiście kupno większego rozmiaru, żeby założyć kurtkę z membraną na zbroję jest bez sensem.

Najpierw kupiłem zestaw ciuchów Modeka i naprawdę złego słowa powiedzieć nie mogę. Ale ja trochę tyram trampkiem w terenie, i doszedłem do wniosku że szkoda mi tych ciuchów, bo np suwaki w spodniach w nogawkach już zniszczyłem od błota, piachu syfu. A Ty skoro miałeś XR400 to nie wierze, że cię nie będzie ciągnęło w coś więcej niż szuterki :lol: .. Dlatego kupiłem zbroje oraz spodnie takie crossowe i bluzę, właśnie żeby tak nie męczyć zestawu Modeki.

A jak jest trochę chłodniej i wiem , że nie będę katował po błocie etc to zbroja pod kurtką to jest spoko rozwiązanie. Tylko z tym chłodniej to tak myślę do 15st, bo potem to już by się przydała membrana. Natomiast buty mam sidu crossfire 2. Jak jeżdżę w Modece to nogawki zakładam NA buty (da się, jak suwaki są rozsunięte) - próbowałem spodnie wkładać DO buta, ale to porażka jest. Niewygodnie, za dużo materiału.

Jeszcze apropo spodni Modeka to z kolan na stałe mam usunięte ochraniacze SAS-TEC, gdyż stosuje nakolanniki, dające lepszą ochronę.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: wojtekk »

Kurtka i zbroja. Piszę z telefonu więc nie odnajdę , ale popełniłem kiedyś taki wątek o poszukiwaniu świętego gralla. Tam chyba rozpisalem swoje rozterki
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

Marcinnn6 podziękował - uwagi przyjęte - co do xr400r to jeszcze się jej nie pozbyłem i po teście transalpa (koło zalewu jeziorsko jest mała miejscowość "Księże Młyny" a w niej plaża nad Wartą - całkiem głęboki sypki piach - xr400r na oponach "szosowych" - z przodu TKC80 z tyłu michelin sirac) chyba jej jeszcze nie sprzedam... - xr400r po plaży to bułka z masłem a Trampkiem na prawie nowych heidenau k60 scout przypominało to walkę o życie... - ale przyznaję przeszedł bez zakopania i bez gleby tylko tyłkiem kręciła że hej... ogólnie xr kocham (za dzielność terenową i niezawodność) i jednocześnie nienawidzę (za kopajkę zamiast rozrusznika)

wojtekk za chwilę prześledzę historię Twoich postów tylko uczciwie mówiąc chyba dziś już za dużo :drinking: :impreza:
wróć - 5392 posty... aż tak dużo nie wypiłem :resp:
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

ok - już chyba tradycyjnie okażę się "odmieńcem" - byłem dziś w łódzkim oddziale sklepu 4ride.pl gdzie spędziłem z godzinę przymierzając różne akcesoria... (mega miła, profesjonalna i cierpliwa obsługa)
RST Pro Series Adventure III - zestaw który czytając fora i oglądając filmy na yt uważałem za pewniaka do zakupu... w pełnych 3 warstwach czułem się jak robocop... nie wyobrażam sobie w tym przejść kilometra, dodatkowo góra expresu membrany delikatnie uciskała mnie w okolicy gardła i nie czułem się komfortowo - po zdjęciu podpinki i membrany szło przeżyć ale wciąż uważam że do jazdy będzie ok (bdb ochrona wszystkiego i wentylacja też spoko + sporo kieszeni itp.) ale w porównaniu do zbroi i bluzy enduro (do której przywykłem) to komfort poruszania bardzo mały... nie wyobrażam sobie w tym podróży do Gruzji/Mołdawii itp...
Później spytałem sprzedawcy: lekka kurtka na lato - nie musi mieć ocieplenia ale odpinana membrana i ochraniacze tak - podał mi jakąś Shimę ale nie było mojego rozmiaru, następnie Held ale choć lepiej wciąż nie to... później cały spocony darowałem sobie kurtki i skupiłem się na spodniach - ostatecznie kupiłem spodnie Freestar Road Vintage (na suche dni lata jak znalazł a na deszczowe dni dokupię inne)
Aby nie zakładać nowego wątku: czy znacie jakieś w miarę lekkie komplety/kurtki na lato które za bardzo nie krępują ruchów, mają odpinaną membranę, nie przypominają termosu i zapewniają przyzwoitą ochronę na wypadek szlifu? (jutro zamierzam podjechać i sprawdzić ofertę inter motors)
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: emek »

Leatt ma fajne lekkie kurtki jednak bez wypinanej membrany. To jednak nie jest problem, możesz zawsze kondona na to założyć. Nie oczekuj komfortu na poziomie zbroja + bluza bo jest nieosiągalny przy kurtce. Ja na wyprawy zakładam zbroję i na to kurtkę (z wypinaną membraną). Mam kurtkę BMW RAllye i jest o tyle fajna że po wyjęciu protektorów jest dość lekka i w miarę przewiewna. Plusem jest to że membranę mogę założyć pod spód jak i na wierzch. Objechałem Azję Centralną dwa lata temu, w zeszłym roku Iran. Temperatury 40+ i nie było tragedii. Zresztą tam gdzie gorąco odzież o wysokiej przewiewności nie sprawdza się dobrze. Lepiej szczelnie się zapiąć a bieliznę nasączyć wodą. Jest komfortowo i bez ryzyka odwodnienia w wysokich temperaturach. Po 200 km jak zdjąłem rękawy w kurtce i było mi bardzo przyjemnie prawie się odwodniłem. Nie warto ryzykować dla złudnego komfortu.
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

emek dziękuję za radę i cenną uwagę :thumbsup: - jeśli będzie na miejscu to sprawdzę jak leży, wątpię abym się wybrał motocyklem do Azji (nie dostanę więcej niż 2~2.5 tyg urlopu) ale sporo świata zwiedziłem na zasadzie lot do kraju X, tam dostać się w miejsce Y - wypożyczyć motocykl/skuter/auto czy to tam będzie dostępne - polatać do okoła komina, przenieść się w następne miejsce. Z tym że w przypadku motocykla trasy max po 100~200km od noclegu więc nie zdążyłem się odwodnić a jak chciałem się napić to sklepików/straganów zawsze było pod dostatkiem (Indie, Kambodża, Filipiny i sporo innych). Wstyd się przyznać ale - podobnie jak miejscowi - oprócz kasku praktycznie brak zabezpieczenia z tym że tam się jeździ zdecydowanie wolniej.

ps:
poprzednio napisałem że nie wyobrażam sobie w tym podróży do Gruzji/Azji w odniesieniu do RST Adventure III gdzie czytając fora i oglądając filmy na yr polecano ją na dalekie wojaże w najdalsze rejony świata w tym Afryka/Azja - z moich doświadczeń bym się w tym ugotował ale fakt - nie byłem na takiej wyprawie więc się nie znam.
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

ok - chyba znalazłem niezły kompromis: modeca tacoma 2, jeśli w tydzień nie znajdę nic lepszego padnie na nią ("ruchliwość" i masa znacznie lepsza niż w RST Adventure III a ochraniacze też niezłe - ten na plecach praktycznie do tyłka)
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: wojtekk »

Kolego. Jest szukajka. Nie trzeba na.piechote.

http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... niu+pharao

Co.do.nasaczania woda. Ma jeden minus ale.dopiero po kilku latach. Reumatyzm.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

wojtekk podziękował :ok: :thumbsup:
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: qbi2 »

Ilu ludzi, tyle opinii :) Ja próbowałem jednego i drugiego i u mnie padło na kurtkę i spodnie. Komfort noszenia, chodzenia i zdejmowania/zakładania zdecydowanie lepszy w ciuchach niż w zbroi i ortezach (czy jak to tam zwał). Generalnie polecam RST Ventilator III i na nasze warunki (czytaj Europa, nie Afryka ;) ) sprawdza się znakomicie. Pojeździsz, popróbujesz i za jakiś czas sam będziesz wiedział co wolisz :)
P.S. Aha, jazda typowo turystyczna, żaden off
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

może komuś się przyda:

Modeka Tacoma II
Zrobiłem w tej kurtce dopiero ~600km i to tylko w temperaturach 18~34'C ale mogę polecić ją z czystym sumieniem. BDB wentylacja - powiedziałbym nawet że za dobra ponieważ wieczorem po zachodzie słońca pomimo zapiętych ekspresów wentylacyjnych na ręcach zaczęło mocno przewiewać przez ekspresy i chyba zaziębiłem łokcie... (kurtka bezpośrednio na podkoszulce) ogólnie godny następca zbroi enduro + bluzy: nie krępuje ruchów, z wypiętymi podpinkami jest w miarę lekka i ma solidny ochraniacz pleców sięgający do tyłka (nie jest to żółw ale i tak bdb). W porównaniu do RST Adventure III w tej nie czujesz się jak w zbroi płytowej a jak w miarę normalnym ubraniu - podsumowując: polecam
nie wiem jak sprawdzi się w zimę czy mocnym deszczu ale czytając testy zakładam że będzie ok
jak na razie moja ocena 8.5/10 (traci punkt za "ruchliwość w założonych 3 warstwach")

Freestar Road Vintage
Świetne spodnie jeansowe z kewlarem i ochraniaczami, dobrze leżą są bardzo wygodne i w ciepłe dni naprawdę fajnie się w nich jedzie - z mojego punktu widzenia mają 2 wady: nie wiem czy to wkładka kewlarowa w środku czy coś ale jak jechałem w upał mając słońce po skosie z tyłu dosłownie parzyło mnie w łydkę...jadąc w cieniu czy po zachodzie słońca nie zaobserwowałem tego efektu. Druga sprawa - nie wiem czy też tak macie czy nie :blush: - ale po ok 4.5h w siodle z przerwą na tankowanie i 2 krótszymi (5~15min) przerwami na "rozkoszowanie się przyrodą"/spacer/rozprostowanie kości pomimo tego że co pewien czas jechałem na stojąco jakieś 30km od domu tak mnie zaczęła boleć :dupa: że nie mogłem wysiedzieć... podejrzewam że się spociła i miałem odparzenie ale na szczęście w 1h po dotarciu do domu i długiej kąpieli dyskomfort minął
jak na razie moja ocena 9/10

ps:
zamówiłem również zestaw wojskowy polecany przez wojtekk więc niebawem będę miał porównanie
whiter
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 256
Rejestracja: 28.01.2017, 19:17
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: whiter »

Z 4ma literami miałem to samo, ale głównie przez + 30 spodnie z niewypinaną membraną i... Bawełniane majty.
Zawsze miałem jakieś z Merylu czy coś, a tym razem pure Cotton. Masakra. Mokra pielucha i łzy w oczach na każdym skrzyżowaniu z czerwonym świetłem :D
Awatar użytkownika
geralt
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 47
Rejestracja: 13.06.2018, 22:05
Mój motocykl: XL650V

Re: kurtka z ochraniaczmi czy zbroja i kurtka?

Post autor: geralt »

whiter a o majtkach nie pomyślałem :blush: rzeczywiście 100% pure cotton... czyli muszę poczytać o bieliźnie
swoją drogą skrzyżowania z czerwonym poniekąd były wybawieniem gdyś wtedy mogłem inaczej "pospinać poślady" ale przyznaję że ledwo do domu dojechałem
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości