Szukam prostej nawigacji samochodowej dla osoby starszej

Opisy sprzętu, odbiorników, porady dotyczące wyboru GPS-a
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 839
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Szukam prostej nawigacji samochodowej dla osoby starszej

Post autor: Hawk1985 »

Witam
Szukam prostej w obsłudze i czytelnej nawigacji samochodowej dla osoby starszej 60+ na bakier z technologią (brak znajomości obsługi komputera, telefon starego typu z klapką).
Nawigacja koniecznie po polsku, mapa Polski w zupełności wystarczy nie potrzebuje map innych krajów.
Ktoś przerabiał ten temat i może coś polecić?
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Szukam prostej nawigacji samochodowej dla osoby starszej

Post autor: Adampio »

Oszkurna, poczułem sie strasznie staro z moimi 59 :)
Ale, że w wieku 70 lat nauczyłem moją ś.p..Matkę Skype, poczty w Thunderbirdzie i wysłania sesmesów a nie wiem ile tego "+" to pomędrkuję trochę.
Podstawowa rada to niech rzeczona osoba robi bardzo dokladne notatki co w jakiej kolejności klikać. Będą jak znalazł jak parę tygodni nie bedzie jeździć i wszystko zapomni.
Czy ta osoba potrafi wysyłać SMSy i tym samym ogarnia mentalnie nawigowanie klawiszami gora-dół i akceptowanie wyboru trzecim klawiszem? Bo na tym poległem przy osobie 88 letniej uczonej pisania SMSów.
Jesli nie potrafi to raczej pacówka na 7 calowym tablecie Ja znam tylko Androida. No i czy ta osoba kiedyś podróżowała turystycznie i zna się na mapach jako takich? Wtedy niepotrzebna jest wizualizacja 3D
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 839
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Szukam prostej nawigacji samochodowej dla osoby starszej

Post autor: Hawk1985 »

Adampio pisze:Czy ta osoba potrafi wysyłać SMSy i tym samym ogarnia mentalnie nawigowanie klawiszami gora-dół i akceptowanie wyboru trzecim klawiszem? Bo na tym poległem przy osobie 88 letniej uczonej pisania SMSów.
Jesli nie potrafi to raczej pacówka na 7 calowym tablecie Ja znam tylko Androida. No i czy ta osoba kiedyś podróżowała turystycznie i zna się na mapach jako takich? Wtedy niepotrzebna jest wizualizacja 3D
Chodzi o mojego tatę, smsy jeszcze ogarnia choć rzadko korzysta, nauczyłem go obsługi smart TV.
Co do nawigowania to sporo kiedyś jeździł po kraju i za granicę korzystając z papierowych map właśnie, więc tu nie będzie problemu
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Szukam prostej nawigacji samochodowej dla osoby starszej

Post autor: Adampio »

To ja bym zaczął od OSMAND-a. Do 15 pobrań map darmowy wiec można szybko zacząć test na zwykłym smartfonie. Niech najpierw Tata jedzie koło Ciebie z smartfonem z ręku i pełni rolę pilota tyle że już nie z papierową mapa tylko z nowym wynalazkiem. Otrzaska się przy okazji z Androidem, no i kontakt międzypokoleniowy się zacieśni :grin: I albo Tata załapie ale trzeba będzie szukać czegoś innego.
Ja starsze osoby wdrażałem do zwykłych komputerów z Oknami prosząc je na początku o granie w pasjansa (Solitiaire). Jest to coś co znają a dodatkowo znakomicie przyzwyczaja głowę i rękę do obsługi okienek.
Szybko da się sprawdzić czy Tata woli nawigację z głosem czy bez (ja w każdej nawigacji głos wyłączam, nawet na motórze).
No i problem dla Ciebie może jeszcze nieznany czyli akomodacja zwana inaczej starczozwrocznością. Ja mam do jazdy samochodem z nawigacją okulary tzw. ćwiartki, dzięki którym mogę spokojnie prowadzić i zobaczyć coś na nawigacji odpalonej na małym telefonie, i stad nieprzypadkowa moja sugestia użycia docelowo tabletu 7 cali.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam prostej nawigacji samochodowej dla osoby starszej

Post autor: Nadol »

Najprostszy chyba będzie TomTom. Znam przykłady dużo starszych osób co ogarniają urządzenia TomToma a nie korzystają z komputerów i smakfonów.
Z polskich programów/map to MapaMap (po Polsce lepsza od map TomToma). Bardzo prosty interfejs.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości