Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

Witam.
Na początek wyjaśniam że tylko jeden temat w szukajce znalazłem w tej kwestii i generalnie nie zgadzam się z tym co tam jest napisane. Krótko i na temat moje zdanie jest takie , że jeżeli nowa zębatka zdawcza z jednej strony jest płaska a z drugiej strony jest ..nie wiem jak to fachowo nazwać.. powiedzmy ma dystans to powinna być założona tym dystansem w stronę silnika. Na forum przeczytałem iż dystansem na którym są wybite napisy na zewnątrz, forum AT też był taki post że na zewnątrz, ale jak zdjąłem oryginalną zębatkę Hondy i założyłem zamiennik JT dystansem na zewnątrz to odległość między zębem a danym elementem silnika się nie zgadza w stosunku do oryginału i łańcuch będzie krzywo pracował . Założenie zębatki dystansem w stronę silnika powoduje że jest ona założona identycznie jak oryginał mierząc odległość od zęba do określonego punktu silnika. No a tak na chłopski rozum uważam że po to jest dystans żeby łańcuch nie piłował po obudowie silnika bo łańcuch jest szerszy niż zęby i wystaje po bokach zębatki. Proszę o opinie i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu . Jak niejasno opisałem to mogę nagrać filmik lub zapodać fotki
pzdr
Awatar użytkownika
LUK76
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 617
Rejestracja: 13.04.2012, 19:14
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Warszawa

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: LUK76 »

A założyłeś tylko zębatkę, czy zębatkę i zabezpieczenie zębatki? To zabezpieczenie ustala pozycję zębatki na wałku zdawczym...jakoś tak to było...tu jest coś w temacie (tak od 8ej str.)
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... &start=200
A tu jeszcze więcej:
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... ie+zębatki
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

Tak zabezpieczenie ustala położenie zębatki zdawczej zgadzam się. Dzięki z podesłane posty , niestety problem w tym że dalej nie ma jednoznacznej odpowiedzi a zdania są podzielone. Czytam że mechanik z serwisu HONDY twierdzi że zgrubieniem zębatki w stronę silnika czyli ma podobne zdanie jak ja. Zapytam może w inny sposób kolegów , widać na fotce oryginalną zębatke HONDY i jak uważacie czy jest ona założona prawidłowo czy też nie????? Jeżeli uzgodnimy jaka jest prawidłowa odpowiedz to będziemy wiedzieli jak ma być założony zamiennik Sunstar czy JT, bo wynika to z prostego pomiaru suwmiarką. Ja pomiar zrobiłem, ale nie chcę nic sugerować dlatego wpierw poproszę o opinie a potem w zależności od wyniku podam jak należy założyć zamiennik.
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

sorry zapomnialem wstawic linka
Obrazek
link z tematu forumowego
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3966
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: ostry »

Zębatka Hondy ma charakterystyczne wycięcie w gumie kształtem nawiązujące i pasujące do zabezpieczenia tejże, tak jak na foto powyżej. Co sugerowało by iż wycięciem tym należałoby skierować zębatkę na zewnątrz. Kupiłem kiedyś Trampka z Holandii z tak właśnie założoną zębatką. Łańcuch zdążył już ściąć ją o jakieś 0,5 mm bo ewidentnie była nie w osi. Przełożyłem zatem zgodnie z zasadą "napisami/numerami na zewnątrz " co spowodowało przesunięcie zębaki bliżej silnika. Teraz wygląda na to że osiowość jest zachowana, bo nie widać aby ją ścierało po bokach.
Ciekawostką jest natomiast to że zębatka Hondy jest inaczej zdystansowana ... ale aby nie siać herezji to sprawdzę najpierw czy w stosunku do Sunstar, czy do JT.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

Dzieki za 1 opinie. Ja pomiary już zrobiłem bo mam oryginalną Hondy oraz JT ale poczekamy na wiecej opini czy oryginał ze zdjęcia jest założny ok czy nie :-)
Awatar użytkownika
LUK76
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 617
Rejestracja: 13.04.2012, 19:14
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Warszawa

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: LUK76 »

Ja miałem u siebie, bardzo prawdopodobne-niemal pewne, jeszcze fabryczną zębatkę. Kiedy ją zmieniałem w zeszłym sezonie była założona tzw. napisami na zewnątrz. Zmieniłem na nową, ale też oryginał, więc w temacie zamienników nie będę się mądrzył.
BTW będę do zębatki i wałka zaglądał w bliskim czasie, to się przekonam czy jest ok.
Awatar użytkownika
andriu23
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 197
Rejestracja: 17.05.2012, 14:28
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: andriu23 »

W moim TA poprzedni właściciel założył sunstar dystansem do wewnątrz, łańcuch był prze koszony, ślizg na wahaczu też się przekrzywił. Zamieniłem stronami i się naprostowało. Teraz mam nowy zestaw, założyłem dystansem na zewnątrz i jest wszystko równiutko w osi.
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

Z moich pomiarów wynika że jeżeli ta oryginalna zębatka z fotki którą zamieściłem jest prawidłowo założona to zamiennik musi być dystansem w stronę silnika.
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: ArturS »

Powiem szczerze, że zgłupieć można. Patrząc na schemat rozumieć można to dwuznacznie
Obrazek
mi to bardziej wygląda na dystansem na zewnątrz
Obrazek

Obrazek
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: tomekpe »

jtd pisze:Tak zabezpieczenie ustala położenie zębatki zdawczej zgadzam się. Dzięki z podesłane posty , niestety problem w tym że dalej nie ma jednoznacznej odpowiedzi a zdania są podzielone. Czytam że mechanik z serwisu HONDY twierdzi że zgrubieniem zębatki w stronę silnika czyli ma podobne zdanie jak ja. Zapytam może w inny sposób kolegów , widać na fotce oryginalną zębatke HONDY i jak uważacie czy jest ona założona prawidłowo czy też nie????? Jeżeli uzgodnimy jaka jest prawidłowa odpowiedz to będziemy wiedzieli jak ma być założony zamiennik Sunstar czy JT, bo wynika to z prostego pomiaru suwmiarką. Ja pomiar zrobiłem, ale nie chcę nic sugerować dlatego wpierw poproszę o opinie a potem w zależności od wyniku podam jak należy założyć zamiennik.
jtd pisze:Z moich pomiarów wynika że jeżeli ta oryginalna zębatka z fotki którą zamieściłem jest prawidłowo założona to zamiennik musi być dystansem w stronę silnika.

Kolego, mi właśnie tak założyli po konsultacji telefonicznej właśnie z serwisem Hondy. Było źle.

Zapewniam Cię że zakłada się wbrew intuicji, napisem oraz zgrubieniem na zewnątrz. Moja zębatka była przekładana po paru dniach, bo hałasowała. Od tamtej pory minęło już 2-3 lata i wszystko jest nadal dobrze, tzn. łańcuch pracuje idealnie i bez zużycia.
Awatar użytkownika
evoluzione
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 913
Rejestracja: 23.08.2012, 22:24
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurów

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: evoluzione »

Tutaj http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... 83&t=14170 w temacie o trampku mojej żony masz pokazane jak byc powinno i konsekwencje, jak jest nie tak jak trzeba :wink:
Są:
PD10 98 - w najszybszym kolorze :-), PD06 95 - żonki
Była:
XL 125 2001
Masz problem z CB Radiem? - pisz/dzwoń - spróbuję pomóc - http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=68&t=13016
SQ8MXQ
Awatar użytkownika
girgi
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 442
Rejestracja: 19.07.2011, 07:14
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ujazd - OP

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: girgi »

Zapewniam was koledzy: hondowską zębatkę nalezy założyć płaską częścia do przodu!! Tak by te wgłębienie niby na zabezpieczenie zostało puste i było z tyłu!!
Tam pod tą płaską cześcią z gumy jest to zgrubienie metalowektóre w zamiennikach daje się na zewnątrz. Z tyłu metal jest płaski, bez zgrubienia!! To chyba najprostszy sposób na zrozumienie tej zębatki.
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

girgi pisze:Zapewniam was koledzy: hondowską zębatkę nalezy założyć płaską częścia do przodu!! Tak by te wgłębienie niby na zabezpieczenie zostało puste i było z tyłu!!
Tam pod tą płaską cześcią z gumy jest to zgrubienie metalowektóre w zamiennikach daje się na zewnątrz. Z tyłu metal jest płaski, bez zgrubienia!! To chyba najprostszy sposób na zrozumienie tej zębatki.
No to OK. Jeżeli hondowską wgłębieniem na niby zabezpieczenie w stronę silnika , to zamiennik dystansem na zewnątrz. Wtedy położenie łańcucha na zębie jest identyczne w obu przypadkach. (Pomiar suwmiarką od zęba do określonej części silnika). Właśnie to wgłębienie na oryginalnej zębatce mnie zmyliło bo założyłem zabezpieczenie właśnie w to miejsce i idealnie się wkomponowuje także no oko wygląda że tak ma być , no ale wychodzi na to że jest inaczej.
No więc reasumując dla kiedyś czytających : Oryginał HONDA płaską stroną na zewnątrz(wgłębienie w gumie do silnika). Zamiennik dystansem na zewnątrz.
Jak ktoś ma inną wiedzę sprawdzoną to pisać. Panowie handlarze mogą zerknąć jak zakłada się na zachodzie oryginały Hondy, w Polsce częściej zamienniki się zakłada
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: tomekpe »

Morał jest jeden, trzeba mieć trochę zaufania do forum :)

Swoją drogą dziwne, że tak prosty temat budzi tyle kontrowersji. Wystarczyłby prosty napis typu "tą stroną na zewnątrz".
jtd
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 115
Rejestracja: 10.09.2013, 21:51
Mój motocykl: XL700V

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: jtd »

tomekpe pisze:
Swoją drogą dziwne, że tak prosty temat budzi tyle kontrowersji. Wystarczyłby prosty napis typu "tą stroną na zewnątrz".
Każdy morał robi się prosty jak już zna się odpowiedz. Mam trampka z przyserwisowego salonu Hondy z Belgii i koleszko zębatka Hondy założona była tak jak na fotce z początku postu czyli odrotnie :-) a chyba przyznasz, że jak w Belgii jezdzili Tramkami to w Polsce jezdzilismy Mz-kami .
siemka pzdr
Awatar użytkownika
bilu
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 73
Rejestracja: 06.06.2013, 20:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: bilu »

W moim Trampku przywiezionym od niemca hondowska zębatka była założona wycięciem na zabezpieczenie w stronę silnika.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: tomekpe »

jtd pisze:
tomekpe pisze:
Swoją drogą dziwne, że tak prosty temat budzi tyle kontrowersji. Wystarczyłby prosty napis typu "tą stroną na zewnątrz".
Każdy morał robi się prosty jak już zna się odpowiedz. Mam trampka z przyserwisowego salonu Hondy z Belgii i koleszko zębatka Hondy założona była tak jak na fotce z początku postu czyli odrotnie :-) a chyba przyznasz, że jak w Belgii jezdzili Tramkami to w Polsce jezdzilismy Mz-kami .
siemka pzdr
Od tego czasu sporo się zmieniło. Brak wiedzy mechaników w ASO to chyba nic zaskakującego? :)

A chodziło mi o to, że producent zębatek jednym słówkiem na zębatce mógłby rozwiać wszystkie wątpliwości. Bo w tej sytacji to sam nie miałbym pojęcia, gdyby nie porady kolegów. I jak widać nie tylko ja, mądrzejsi też :)
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3966
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: ostry »

Potwierdza się zatem reguła NAPISAMI/SYMBOLAMI DO WIERZCHU . A to że jest tam wycięcie w gumie niestety w kształcie zabezpieczenia które skutecznie potrafi wprowadzić w błąd niejednego, podejrzewam że jest spowodowane tylko tym aby ewentualny nadmiar kleju do gwintów miał gdzie wypłynąć.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
girgi
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 442
Rejestracja: 19.07.2011, 07:14
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ujazd - OP

Re: Którą stroną nowa zębatka zdawcza JT

Post autor: girgi »

Albo żeby tam sobie schować na trasę dodatkowe nowe zabezpieczenie ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości