Volto-termo-czaso-mierz

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

Za namową kolegi Wolo nakładam nowy temat o moim dziele :D
Słowo wstępu:
Jakiś czas temu przeglądając nasze wspaniałe forum stwierdziłem że chciałbym u siebie zainstalować woltomierz ... pierwsze co w takiej sytuacji robie to alledrogo w celu rozpoznania rynku i dostępnych możliwości ... trafiłem całkiem przypadkiem na dwa ciekawe rozwiązania elektroniczne które opisywałem i innym temacie ... tym gdzie sie szpera po aukcjach.
zakupiłem opcję wg mnie najbardziej rozbudowaną i najciekawszą z dostępnych na allegro.
Do rzeczy:
Mając sprzet w ręku zaczołem podchodzic do problemów które rodziły sie w mojej głowie juz przed zakupem a najważniejszym z nich była wodoszczelność obudowy urządzenia ... a w zasadnie to jej brak.
Pierwszy mój pomysł na obudowe był bardzo podobny do zrealizowanego czyli aluminiowa płytka o grubości 15mm z wyfrezowanym wgłębieniem na urządzenie. Wg mnie najlepsze z możliwych rozwiązań jednak nie udało mi sie dostac płytki ... chciali mi sprzedac jedynie arkuch 1200x2500 :resp: ... stwierdziłem ze to chyba za duzo na taka obudowe :D
Znalazłem w pracy plexi o grubości 10mm skęciłem dwie grubości i przystąpiłem do frezowania ( wiertarka stołowa, właściwy frez i kilka ścisków z płaskownikiem dały mi całkiem sgrabną frezarkę ręczną ). gdy juz udało sie wyskrobać gniazdo z małym luzem wywierciłem 3 otworki na przewody w takie sposób aby rozkręcając dwie warstwy plexi można było je ułozyć w powstałych rynienkach :ok: przewody 3,6mm wiertło 3,8mm , klej do gwintów jako uszczelniacz :D
Na wierzch przyklejona folia z opakowania czepka pływackiego ( gruba na 1,2 mm i miękka ). Urządzenie ma 5 przycisków funkcyjnych potrzebnych jedynie do wstępnych ustawień jednak czasami trzeba miec do nich dostęp.
Efekt końcowy:
zdjęcie z bliska
Obrazek
mocowanie na kierownicy na poprzeczce przy pomocy dwóch blach wygietych w kształt literki OMEGA i 4 śrub M4 z gniazdami gwintowanymi w obudowie z plexi.
Obrazek

Całość kosztów to 210 zł za urządzenie z przesyłką , 1,8zł za klej kropelka ( jeszcze zostało ), plexi wyniesona z roboty ( i tak to był odpad ), 8 śrub M4 i jakies 8 roboczogodzin :D

satysfakcja z wykonanej pracy .... bezcenna :D
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: robii23 »

Super wyszło. Gratulacje :resp:

Można więcej zdjęć prosić z montażu, albo chociaż już gotowego (miejsca czujników, doprowadzenie kabli, mocowania, itp) :thanks:
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

Dzizas .... zapomniał bym o najważniejszym .... :D
Jak to działa :)
Termometr wew. pomiar temp płynu wychodzącego z przedniego cylindra ( dokładniej to temp stalowej rurki przed kolanekiem jeszcze )
Termometr zew. łatwo sie domyslić :grin:
Zegar i Data nie wymaga komentarza:)
Woltomierz ma ciągły pomiar napiecia z odświerzaniem co około 2-3 sec., alarm niskiego napiecia ustawiany przez uzytkownika poziom alarmu, napiecie wyłaczenia i załaczenia urządzenia- jeżeli ustwaimy 13V to po przekroczeniu 13V urządzenie się obudzi ... jesli napiecie spadnie poniezej 12,7V ( bo wyłączenie jest o 0.3 V niżej ) to po czasie jaki sobie ustawimy ( skok co minuta ) urządzenie sie automatycznie uśpi i bedzie energooszczedne i nie bedzie swiecic.
To tyle z podstawowych spraw ... jeszcze ma ostrzeganie przed gołoledzia i takie tam .... tendencje wzrostu i spadku temp na podstwie ostatnich pomiarów ( strzałka przy temp wew. na zdjeciu mówi ze temp ciagle rośnie )
Teraz tylko czekac i testowac na drodze :)
LEWA W GÓRE :thumbsup:

EDIT:
Dziabne moze nawet dziś kilka fotek ładnych takich ... to wkleje coś:)
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: falco »

Siema,

co z zasilaniem?
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

falco pisze:Siema,

co z zasilaniem?
Orginalnie jest wtyk zapalniczkowy jednak przerobiony on zostanie na wpiecie na kable gdzieś w okolicy kierownicy ale przed stacyjka bo po odłączeniu zasilania wszystkie parametry zostają zapamietane jednak czas sie zatrzymuje i powraca do chwili ostatniego normatywnego zasiania.
Zasilanie toleruje napiecia 9-16V i jest realizowane tym samym przewodem co pomiar wiec z urządzenia wychodza trzy kable ( napiecie , temp W , temp Z )
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: falco »

Czyli będziesz podłączał po stacyjce, tak? Ile pobiera prądu w stanie spoczynku? Rozumiem, że po każdym włączeniu zasilania musisz od nowa ustawiać zegar, tak?

edycja:
aaa, już doczytałem, że "przed stacyjką", w takim razie tylko kwestia "prądożerności". Jak z widocznością w nocy/słońcu?
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

falco pisze:Czyli będziesz podłączał po stacyjce, tak? Ile pobiera prądu w stanie spoczynku? Rozumiem, że po każdym włączeniu zasilania musisz od nowa ustawiać zegar, tak?
Zasilanie PRZED stacyjką - 24h
Pobór prądu w stanie spoczynku 10mA co daje jakies 0,1W ( co daje jakis tydzień dwa zanim z aku zejdzie tyle aby napiecie spadlo ponizej 12V i około 1-2 W podczas pracy przy maksymalnej jasności wyświetlacza ... a tu fajny gadzet-fotokomorka sciemniajaca w zaleznosci od światła zewnętrznego ( możliwosc ustawienia minimalnej i maksymalnej jasnosci wyswietlacza i do tych wartości zmiennych interpoluje w zaleznosci od warunków ).

Pytajcie dalej :D
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
dzekson
romeciarz
romeciarz
Posty: 34
Rejestracja: 09.06.2010, 00:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: dzekson »

Fajny gadżet, też myślałem o czymś takim, już miałem upatrzony z netu odpowiedni panel pomiarowy.
Ale ma jedną zasadniczą wadę - mały LCD bez podświetlania. Ten Twój patent jest lepszy, jeśli więc możesz to zapodaj
proszę stronkę skąd można go sobie zamówić. Domyślam się, że wyświetlacz ma OLED bo tak ładnie świeci :wub:

I może wiesz na jakim mikrokontrolerze jest on zbudowany? Czy producent daje możliwość zmiany programu urządzenia?
Pytam o to, bo jeśli by tak było, popracowałbym kiedyś nad dostosowaniem go do własnych potrzeb,,,
Np. zastąpiłbym nadmiar tych temperatur wskaźnikiem poziomu paliwa w baku z sygnalizacją rezerwy,
czego w Transalpie bardzo bardzo brakuje.

Ale na razie tak jak jest wydaje się OK :thumbsup:
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

mówisz masz ...http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=5883104
co do pytań technicznych o procesor, programowanie ... to ja prosty inzynier od kupy :dupa: (sanitarny) jestem i słabo sie w tym oriętuje i nie interesowało mnie to kompletnie. W instrukcji nie ma nic na ten temat... urządzenie nie ma zadnych portow komunikacyjnych i jest NIEROZBIERALNE ale wydaje mi sie ze to jakas manufaktura wiec moze warto z producentem wejsc w kontakt. Co do nadmiaru temperatur ... a bo ja wiem ... temp powietrza fajna rzecz i przydatna ... a temp silnika powtorzona i cyfrowa zawsze daje jakis obraz chociażby o tym czy silnik juz sie rozgrzal czy temp dalej rosnie ... czy sie chlodzi, moze warto przykryc chlodnice w jesienne poranki i takie tam :d
POZDRAWIAM :)

EDIT:
... i bardzo sie ciesze ze ktoś sie zainteresowal tematem no i ze komuś sie moje dzieło podoba :) chociarz nie ujrzałem upragnionego :resp: :dupa: hehe :D
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

Co mi jeszcze przyszlo do głowy ... aby porozmawiac z producentem przed zakupem o tym aby nie zakładał wtyczki zapalniczki tylko dał "gołe kable z oznaczeniem PLUZ/MASA/trzeci(i tak spięty z masą) bo rozbierajac wtyczke tracimy gwarancje ... ja o tym nie wiedzialem ale i tak rozebralem bo mi sie nie chcialo kombinowac dodatkowego gniazda i gadac po fakcie z producentem.
PLUS-zielony
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: falco »

Na Twoim miejscu pokombinowałbym z zasilaniem, bo wartość poboru prądu w spoczynku jest dość spora. Zakładając starzenie się akumulatora oraz warunki postoju motocykla, gdzie urządzenie samo dodatkowo doświetla ekran (swoją drogą niezły patent, ciekawe jak sprawdza się w praktyce) i można się zdziwić rozładowaną baterią po kilku dniach... :sad: Dla przykładu alarm, który będę zakładał ma pobór poniżej 0,005A, wbrew pozorom, to bardzo ważny aspekt, bo bateria w motocyklu, to raptem 12Ah.

Rozmawiałem z producentem (wcześniej) gdy szukałem podobnego urządzenia dla siebie, właśnie pod kątem innych ustawień czy zmiany oprogramowania/napisów, ale niestety nie był zainteresowany.
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
Docent
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 365
Rejestracja: 20.06.2010, 08:43
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: Docent »

Ale co tu kombinowac :niewiem: ?? Zasilanie musi być na 24h bo zegar bede musiał ustawiac co odpalenie.
Ekran jest doświetlany jedynie podczas użytkowania moto bo jesli napiecie spadnie poniżej założonego ( 13-0,3V) to ekran wygasa całkowicie. :ok:
Aku juz mam leciwy jednak warunki ma dobre bo +12-18C cały czas poza tym prostownik postawiony tuż przy moto i ładowanie przez gniazdo zapalniczki :thanks: umożliwiają stałą kontrole i proste doładowanie aku co tydzień czy dwa. :sex:
"MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY" - lektura obowiązkowa przed wyjechaniem na drogę ...
W życiu pewne są tylko śmierć i podatki ...
Transalp '99 600V
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: falco »

Ponieważ tradycyjnie musiało upłynąć tyle wody w Wiśle, aby zakupiony przeze mnie kolejny gadżet stracił... gwarancję, zanim go rozpakuję i zamontuję, przesyłam fotki z pierwszych przymiarek... ;)

Udało mi się dorwać nowszy model urządzenia z większym wyświetlaczem, sterowany pilotem zamiast przycisków (ustawia się raz, chyba, że zapragnie jakiś zmian...) w dużo niższej cenie... :ok:

Kolory czcionek i podświetlenie ustawiłem bliźniacze do zegarów, dzięki czemu bardzo ładnie się komponuje nad wskaźnikami. Pozostało zrobić obudowę z mocowaniem i będzie GIT! :cool:

Ekran startowy po przekręceniu kluczyka (do zdjęcia umieściłem na kierownicy, ale docelowo będzie nad zegarami)

Obrazek

Po chwili przechodzi w tryb informacyjny, pokazując tylko te dane, które chcemy, dodatkowo jest kalendarz, który na razie wyłączyłem. Do opisu Docenta dodam od siebie, że można ustawić różne alarmy. np. spadku napięcia, wyższe ładowanie też widać na samym wyświetlaczu. Temperatury również można dowolnie ustawić albo wyłączyć. Wskaźnik ustawiłem w ten sposób, że gasi się wkrótce po wyłączeniu kluczyka. Alarm jest sygnalizowany mruganiem wyświetlacza, do tego naprawdę dużo możliwości ustawień, kolorów, danych, opóźnień wyłączania, itp...

Obrazek
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
kret
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 30.09.2010, 17:26
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: kret »

wygląda fajnie! :thumbsup:

gdzie kupowałeś i za ile? jak z prądożernością?
motocykl jest jak Media Markt - nie dla idiotów..
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: falco »

Kupiłem okazyjnie na aukcji, która starowała od złotówki, to jest model podobny do tego co ma Docent tylko, że nowszy V TECH PRO.
Poniżej wszelkie dane i szczegółowy opis (nie mam nic wspólnego ze sprzedającym).

http://allegro.pl/termometr-pilot-zegar ... 32943.html
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Volto-termo-czaso-mierz

Post autor: MADRAFi »

Cos takiego bym sobie zamontowal ale nie mam pomyslu gdzie to umiescic i jak.
Widzialem jeszcze takie fajne, ale niestety bez obudowy :(

http://allegro.pl/super-samochodowy-ter ... 75810.html
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość