Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: Andrzej77 »

luk2asz pisze:A kto tu mówi o całodziennym [paleniu w kominku] - przecież napisałem, że kominek jest uzupełnieniem przepływowego kotła gazowego z zasobnikiem. W lutym i marcu jeżeli nie ma w ciągu dnia mrozów poniżej -4 st. to gaz nie włącza się w ogóle, a w najzimniejszym pomieszczeniu temperatura nie spada poniżej 19 st.
Pisałeś też:
luk2asz pisze:...W zeszłym sezonie uruchomiłem gaz w lutym ale tylko dlatego, że mi się pojawiła mała istotka w domu i potrzebowałem stałą temperaturę...
Nie chcesz mi chyba wmówić, że do lutego opędziłeś na paleniu po 19:00 i dorzuceniu około północy. Chyba raczej musiałeś palić w kominku i w dzień. :niewiem:
Poza tym nazwa "tradycyjny gazowy piec przepływowy z zasobnikiem wody użytkowej", której użyłeś, nie wskazuje na wykorzystanie tego sprzętu do instalacji CO.
Jak to mówią "jeden lubi jak mu cyganie grają a drugi jak mu buty śmierdzą" (nie doszukiwać się analogii :fuck: ). Lubisz kominek - używasz kominka. W moim przypadku to zauroczenie minęło po kliku miesiącach. Mając ognisko w pokoju mamy nierozsądnie rozłożoną temperaturę: blisko kominka (i w zbyt małym salonie gdzie on jest) nie do wytrzymania, a jak się dupa wygrzeje w 40 stopniach, to jak się wejdzie do pomieszczenia, gdzie jest logiczne 21 stopni - marzniemy. Grzejnik ma ok. 60 stopni. Ogień w kominku, w zależności od kilku warunków, od 500 do nawet 1100 stopni. Mam kominek naprzeciwko wypoczynku. Jak sobie przypomnę jak parawany ustawiałem, żeby żar od paleniska nie bił po ryju... :egh:
Nie wspomniałem jeszcze o mega suchym powietrzu w domu. Kominek wysuszy wszystko, co zawiera wilgoć, włącznie ze spojówkami, skórą, wodą w kranie :grin: itp.
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
luk2asz
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1642
Rejestracja: 15.05.2009, 11:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: luk2asz »

Stałą temperaturę tzn. 21-22 st. a nie skoki 0d 18 - 23. Zapraszam, mam sofę 4 m. od kominka i daje się wytrzymać, nie walę do kominka całego wkładu, choć przyznam, że raz zagrzałem wodę do 87 st. jeszcze 3 i by się system chłodzący włączył. A po za tym to wszystko zależy od układu architektonicznego. Ja mam salon otwarty na jadalnię, kuchnię, a nawet przedpokój więc ma się gdzie to ciepło rozejść. I szkoda tu prowadzić dyskusję bo mieliśmy doradzić, a nie udowadniać kto i jak i za ile. Generalnie przy nowoczesnym piecu gazowym, dobrze izolowanym budynku drewno jest droższe od gazu ale to mnie nie zraża. Aha mam dwu funkcyjny piec gazowy (przepływowy) , więc nie wiem dlaczego nie mogę go użyć do CO. Mało kominek również mam spięty z CWU. I dobrze mi z tym wszystkim :lol:
Awatar użytkownika
maju
Admin
Admin
Posty: 1374
Rejestracja: 01.06.2008, 16:13
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: maju »

Edi pisze:
Bolek pisze:pompa ciepła zajebista sprawa lecz niestety mocno kosztowa a na dodatek efektywnie pracuje tylko z rekuperatorem co jeszcze zwiększa koszty.
Niezłą opcją jest ogrzewanie nadmuchowe (nie wykorzystuje się czynnika pośredniego - wody).
... czyli zwykły klimatyzator z opcją grzania co obecnie jest już standardem.

Skoro poszukiwany jest tymczasowy system ogrzewania powietrza to chyba najszybciej i najłatwiej będzie zamontować klimatyzator i nim się dogrzewać. Konwencjonalny klimatyzator zapewnia grzanie gdy temp zewnętrzna jest nie niższa niż ok minus 8stC, inverter do - 15 a czasami i niżej. Efektywność takich systemów jest wyższa niż ogrzewania rezystancyjnego (grzejniki elektryczne), zależy od temp zewnętrznej i może wynosić nawet 500% (przy temp zewn ok 10stC) co oznacza, że płacisz za 1kW prądu a otrzymujesz 5kW ciepła. Przy - 15stC na zewnątrz efektywność mocno spadnie ale i tak będzie powyżej 100%.

Zaletą klimatyzacji jest fakt iż w przypadku przeprowadzki możesz ją łatwo zdemontować i zabrać ze sobą.
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: KrzysieG »

Byłem kiedyś u ludzi w bloku i tam gdzie mieli piec węglowy, wstawili taką małą, ładna, żeliwną kozę, wyglądało to super a ciepło od tego fajnie się rozchodziło po całym mieszkaniu. Jeśli to tylko tymczasowe rozwiązanie to moim zdaniem będzie najtańsze i zawsze potem można zabrac piecyk gdzie indziej. No i warunek oczywiście dostęp do komina.
Awatar użytkownika
Bolek
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1127
Rejestracja: 30.09.2008, 20:39
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Libiąż

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: Bolek »

Edi pisze:Nie widzę bezpośredniego związku pompa ciepła - rekuperator. Możesz rozwinąć?
Rekuperator służy do ciągłej wentylacji pomieszczeń za pomocą oczyszczonego przez filtr i wstępnie ogrzanego powietrza co wpływa na niskie straty ciepła wewnątrz pomieszczenia.Pompa ciepła nie pracuje tak jak piec np. węglowy na wysokich temperaturach, więc tradycyjne przewietrzanie za pomocą otwierania okien zwłaszcza przy naprawdę niskich temperaturach zmusza pompę do intensywniejszej pracy a co za tym idzie większe zużycie prądu.
Rekuperator jest dobrym rozwiązaniem przy każdym ogrzewaniu.
Co do problemu falco to też bym proponował kozę z Castoramy z płaszczem wodnym .Pewnie nie będzie wielkim problemem wpiąć to w istniejącą instalację a koszt będzie przyzwoity
Jak się smucisz to jesteś smutas a jak się kłócisz to jesteś ....☺
Awatar użytkownika
haku
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 681
Rejestracja: 25.03.2010, 23:55
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Smolec

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: haku »

Ostatnimi czasy też rozglądam się nad sposobami uzyskania ciepła w domu.
Z moich spostrzeżeń wynika, że jeśli jest opcja podłączenia gazu z "rurki" to jest to najlepsze wyjście. Fakt, wychodzi drożej niż np. ekogroszek, pellet, ale na pewno taniej niż olej i elektryczne.
Zaletą jest bezobsługowość takiego ogrzewania, programujesz dni i godziny w jakich ma być dana temp i masz z głowy. Dodatkowo załatwia ci to problem ciepłej wody, co wbrew pozorom też jest istotne.
Kwestia kominka, nie rozumiem opinii "kotłownia w salonie", kominek to jest bardziej jak mebel dekoracyjny który pięknie wygląda w zimowy wieczór, to ciepło które daje ... rewelacja, nie wyobrażam sobie domu bez kominka.
Oczywiście jeśli będzie nie tak podłaczony (bardzo istotna jest tu średnica i izolacja komina), to efektem będzie wieczne zadymienie pokoju/domu przy otwarciu drzwiczek. Więc jak widać dobrze jest to uwzględnić przy budowie. Można dołożyć płaszcz wodny lub dystrybucje ciepłego powietrza. W przypadku płaszcza jest trochę dodatkowych kosztów, włączenie w instalacja c.o. itd. Przy powietrzu sprawa wygląda znacznie prościej więc aż się prosi taki system o zamontowanie.
Kominka jednak nie można raczej traktować jako "pieca" który będzie ogrzewał dom, tylko wspomagał ogrzewanie, czyli palisz w kominku, temp w budynku rośnie, piec musi więc rzadziej się włączać.
To są oczywiście opcje przy gaz+kominek. Problem robi się przy braku możliwości podłączenia gazu. Przy np, ekogoroszku trzeba mieć już sporą kotłownie, miejsce na składowanie ekogroszku itd. Dodatkowo problem skąd wziaść w lecie ciepłą wodę,
oczywiście chcemy uciec od podgrzewania wody prądem. Można pomyśleć wtedy o solarach, chociaż wtedy i tak trzeba w nich zamontować grzałkę.
Pompa ciepła w twoim przypadku odpada, bo zwraca się przez kuuuupe lat. Rekuperator montuje się na etapie budowy i raczej jest nie do odzyskania przy wyprowadzce.
Jeśli to ma być ogrzewanie na jakiś krótki okres czasu można zacisnąć zęby i płacić rachunki za prąd, albo zamontować klimatyzator, trzeba przeliczyć ile wydasz na modernizacja systemu c.o. i czy ci się zwróci przed opuszczeniem domu.
Jeszcze jedna zaleta kominka... znajomi wybudowali się pod Wrocławiem, chyba dwa lata temu w środku zimy padło zasilanie praktycznie całej wioski, wiadomo... nawet jak się ma zwykły piec, to bez prądu nie będzie działał, bo nie działa pompa, przez dwa dni ogrzewali dom kominiem i dali radę, a co jak by nie było prądu przez tydzień... tylko ewakuacja. Oczywiście jak ktoś mieszka w dużym mieście to takie awarie praktycznie są wykluczone... ale poza miastem...
Awatar użytkownika
Yarro
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 699
Rejestracja: 27.01.2011, 16:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: Yarro »

haku pisze:Kwestia kominka, nie rozumiem opinii "kotłownia w salonie", kominek to jest bardziej jak mebel dekoracyjny który pięknie wygląda w zimowy wieczór, to ciepło które daje ... rewelacja, nie wyobrażam sobie domu bez kominka.
Kominek masz wtedy, gdy palisz w nim dla przyjemności. Kotłownia zaczyna się wtedy, gdy musisz napalić w nim codziennie.
Awatar użytkownika
Edi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 64
Rejestracja: 12.12.2010, 19:04
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa / Falenitza

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: Edi »

Bolek pisze:Rekuperator służy do ciągłej wentylacji pomieszczeń za pomocą oczyszczonego przez filtr i wstępnie ogrzanego powietrza co wpływa na niskie straty ciepła wewnątrz pomieszczenia.Pompa ciepła nie pracuje tak jak piec np. węglowy na wysokich temperaturach, więc tradycyjne przewietrzanie za pomocą otwierania okien zwłaszcza przy naprawdę niskich temperaturach zmusza pompę do intensywniejszej pracy a co za tym idzie większe zużycie prądu.
Rekuperator jest dobrym rozwiązaniem przy każdym ogrzewaniu.
Wiem jak działa rekuperator. Rozumiem co masz na myśli choć na początku nie wynikało to ze sformułowania, że "pompa ciepła działa efektywnie tylko z rekuperatorem". Zgadzam się z ostatnim zdaniem (rekuperator jest również dobrym rozwiązaniem przy chłodzeniu - w końcu "odzyskuje ciepło").
maju pisze:... czyli zwykły klimatyzator z opcją grzania co obecnie jest już standardem.

Skoro poszukiwany jest tymczasowy system ogrzewania powietrza to chyba najszybciej i najłatwiej będzie zamontować klimatyzator i nim się dogrzewać. Konwencjonalny klimatyzator zapewnia grzanie gdy temp zewnętrzna jest nie niższa niż ok minus 8stC, inverter do - 15 a czasami i niżej. Efektywność takich systemów jest wyższa niż ogrzewania rezystancyjnego (grzejniki elektryczne), zależy od temp zewnętrznej i może wynosić nawet 500% (przy temp zewn ok 10stC) co oznacza, że płacisz za 1kW prądu a otrzymujesz 5kW ciepła. Przy - 15stC na zewnątrz efektywność mocno spadnie ale i tak będzie powyżej 100%.

Zaletą klimatyzacji jest fakt iż w przypadku przeprowadzki możesz ją łatwo zdemontować i zabrać ze sobą.
Pracuję w branży HVAC (z nastawieniem na V i AC) i mimo wszystko nie poleciłbym klientowi klimatyzatora jako jedynego źródła ogrzewania budynku / mieszkania (tzw. "okresy przejściowe" to inna sprawa). No chyba, że zachodzą bardzo sprzyjające warunki. Ostatnio miałem klienta, u którego do klimatyzacji mieszkania agregat został zainstalowany w garażu podziemnym. W takim wypadku warunki zewnętrzne mają niewielki wpływ na sprawność obiegu.

Wracając do mojego pierwszego posta w tym temacie:
Są na rynku rozwiązania łączące funkcje pompy ciepła powietrze-powietrze (czyt. klimatyzatora) z piecem gazowym (nadmuchowym). Elementami systemu m.in. są: piec gazowy z wentylatorem oraz freonowy wymiennik ciepła oraz agregat klimatyzacyjny jako opcja. Skupiając się na ogrzewaniu działa to tak, że w okresach przejściowych źródłem ciepła jest agregat klimatyzacyjny działający w trybie pompy ciepła, a w okresach, w których temperatura zewnętrzna obniża sprawność układu, źródłem ciepła jest piec gazowy. Osobiście w przyszłości pewnie będę rozważał taką opcję. Producenta nie przywołam, żeby nie robić reklamy :).
"Roads? 'Where we're going, we don't need roads."
DOMI
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 430
Rejestracja: 17.03.2010, 14:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: B.B /Bydgoszcz. Hovden i Setesdal. Norge

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: DOMI »

Ja natomiast polecam tego gościa; http://www.falenczyk.and.pl/
Mam piec na biomasy (pelet,zboża, brykiet drzewny którym palę)
piec z podajnikiem raz rozpalasz i tylko dokładasz do podajnika co 3-4dni.
Dom 120m ocieplony - spalanie nie przekraczało 1T miesięcznie przy -25C (1T opału okło 470-500 PLN)
Trampuś wiadomo...
Suzuki Jimny "kurczak"
Ford Focus "foczka"

Wiatr we włosach,w oczach łzy a na blacie cztery trzy
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Ogrzewanie domu/mieszkania-porada...

Post autor: falco »

uuu, aż się ciepło zrobiło tak rozgorzała dyskusja... ;)

Dziękując za wszelkie wskazówki, śpieszę z odpowiedzią, że Jarzynka postara się coś wykrzesać na miejscu, bo są znaczne ograniczenia...
Brak komina, brak gazu, więc zapewne skończy się na wymianie grzałek, by najtańszym kosztem wykorzystać już istniejącą infrastrukturę na najbliższą zimę (obecnie w grę wchodzi tylko prąd).
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości