metaliczny odgłos

Motocykl nie pracuje prawidłowo i nie masz zielonego pojęcia, jaki układ może być niesprawny? Napisz tutaj. ( po zdiagnozowaniu usterki temat zostanie bądź usunięty, bądź przeniesiony do właściwego działu).
Jaca88

metaliczny odgłos

Post autor: Jaca88 »

Witam,

Mój Transalp (1988), gdy zimny wydaje dziwny, metaliczny odgłos, coś dzwoni, puka - dzieje się tak tylko przy obrotach mniej więcej 2500. Jeśłi obroty są mniejsze lub większe nie ma żadnego problemu. Po rozgrzaniu odgłos cichnie. Pukający zawór (raczej) wykluczam, gdyż przed regulacją występowało to samo, poza tym powinien pukać w całym zakresie obrotów.. W różnym zakresie obrotów występują różne drgania - w zakresie 2500 są bodaj największe - co może drgać? Czy ktoś z was spotkał się z podobnymi objawami?

Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: metaliczny odgłos

Post autor: mr bulwa »

Jeśli nie jesteś pewien czy to z wnętrza slinika to sprawdź śruby i mocowania osprzętu. U mnie też pojawiło się dzwonienie i okazało się, że śruby od mocowania kolektora przy przednim cylindrze są poluzowane, dociągnięcie rozwiązało problem. Często też dzwoni ta blaszka przy wydechu lub coś z okolic mocowania gmoli, w zależności od konstrukcji... A jeśli z wnętrza to może sprzęgło? Stetoskop lekarski się wtedy przydaje...
Ostatnio zmieniony 29.07.2011, 13:13 przez mr bulwa, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Next22
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1224
Rejestracja: 24.08.2009, 15:35
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: POLICHNO

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Next22 »

Też obstawiam sprzęgło . Mam ten sam rocznik i u mnie zaczyna dzwonić sprzęgło jak brakuje oleju w silniku
(znak że zijadł i trzeba dolać ) :smile:
Wszystko dobre ale Trampek najlepszy :)
Niebieski
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 59
Rejestracja: 14.06.2008, 22:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: GKA

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Niebieski »

mi tak dzwoniła wkładka klaksonu jak się obluzowała (który mam przykręcony do mocowania silnika i wpadał w wibracje, przytrzymaj klakson w dłoni i sprawdź, nic Cie to nie kosztuje
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Paweł »

1, Jaca, napisz czy dzwoni czy puka, bo to zasadnicza różnica.
2, A w momencie krótkiej przegazówki też to słychać?
3, Jak puścisz obroty z tych około 2500 to cichnie natychmiast czy dźwięk się jakby "zawiesza" jeszcze na chwilę?
4, Podczas nagrzewania zjawisko zanika powoli czy natychmiast przy jakiejś określonej temp.?
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Jaca88

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Jaca88 »

1. Dzwoni.

2. Nie słychać w momencie przygazówki, wydaje mi się, że to jest ściśle związane z wibracjami - odpalcie motocykl, dodajcie gazu i spójrzcie np na gmola - ok. 2500 mocno się "trzęsie" - coś musi wpadać w wibracje.

3. Cichnie natychmiast.

4. Powoli - po ok. 15 min. jazdy nie słyszę już tego odgłosu.
Jaca88

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Jaca88 »

Odpaliłem go przed chwilą i znowu badałem temat.

1. To nie klakson.

2. Oleju dolałem już wcześniej - jest powyżej połowy na mierniku i dalej to samo.

3. Co ciekawe, bezpośrednio po odpaleniu nie słychać, dopiero po 1-2 minutach. Skłaniam się to hipotezy, że to sprzęgło broi. Może ma to związek z tym, że jak nacisnę na nie to słychać takie "tykanie", nie wiem może to oznaka, że już się kończy.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc - nie jest to takie uciążliwe i przerażające, ale ja jestem raczej z tych dla których praca silnika to najlepsza muzyka, lubię jak wszystko gra jak powinno.
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3967
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Re: metaliczny odgłos

Post autor: ostry »

No to przeca gra.... ino metalicznie Obrazek .
Jeździj zawsze dłużej niż 15 minut i będzie dobrze :wink: .
A jeśli to sprzęgło , to prędzej czy później da o sobie znać.
Jeśli dzwoni jakiś element zewnętrzny, to macaj dobrze cały motocykl podczas tego "dzwonienia" i coś znajdziesz.
Bez nagrania dźwięku albo sprawdzenia przez kogoś live nie ma sensu szukać dziury w całym.
Jeździć, jeździć! :smile:
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
wdawid
romeciarz
romeciarz
Posty: 21
Rejestracja: 15.06.2011, 19:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Śrem

Re: metaliczny odgłos

Post autor: wdawid »

Może się podłącze z moim problemem :)
U mnie sprawa wygląda tak, że po ok 1-2 min pracy silnika przy obrotach 3,5-4tys, 4,5-5tys z motocykla wydobywa się metaliczny dźwięk.
Bardziej go słychać z prawej strony motoru, z tego co zauważyłem/ usłyszałem wydobywa się z górnej części silnika - choć mogę się mylić.
Raczej to dzwonienie niż pukanie, przy krótkiej przegazówce też to słychać, a gdy obroty z tego zakresu spadną lub wzrosną to dzwonienie znika.
Słychać to cały czas, na rozgrzanym silniku i podczas dłuższej jazdy.
Generalnie posprawdzałem, podotykałem większość rzeczy, które mogłyby się poluzować i niby nic z tych rzeczy.
Poglądowo nagrałem filmik, jakość nie powala, za dużo też nie uchwyciłem, ale może komuś pomoże w postawieniu diagnozy ;)
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Jaro-Ino »

Nie brzmi to zbyt przyjemnie. Wydaje się jakby jakaś blacha była obluzowana. Na to stawiałbym w pierwszej kolejności. Może wpadło Ci coś na obudowe silnika przy ramie. Albo jakiś klakson się obluzował, ramka od akumulatora, wydech. Zdejmij tłumik i sprawdź czy to to.
Awatar użytkownika
wdawid
romeciarz
romeciarz
Posty: 21
Rejestracja: 15.06.2011, 19:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Śrem

Re: metaliczny odgłos

Post autor: wdawid »

najbardziej martwiło mnie to, że dźwięk pojawiał się po rozgrzaniu silnika.. ale jeszcze raz wszystko sprawdziłem i się okazało, że jedna śruba mocująca gmole się poluzowała i to było przyczyną :) choć do teraz nie wiem dlaczego na zimnym nie dzwoniło :P
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: metaliczny odgłos

Post autor: Jaro-Ino »

Bo elementy metalowe rozszerzają się pod wpływem ciepła. Mówiłem, żeby nie panikować ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość