Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - fotoporada

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - fotoporada

Post autor: zimny »

Wiem że temat jest powszechnie znany - ale pomyślałem że warto pokazać krok po kroku regenerację/naprawę modułu zapłonowego do Trampka PD06. Objawy miałem niezupełnie typowe - moto odpalało mi na jeden cylinder jak jest chłodno i wilgotno. Długo szukałem przyczyny aż w końcu zacni koledzy z forum poradzili zamienić moduły..no i okazało się że jeden z modułów jest winowajcą. Zacząłem szukać pod kątem zakupu - na widok ceny.. :swieczki: Więc postanowiłem spróbować choć na jakiś czas usprawnić tą małą, wredną czarną puszkę. Po kolei:


1. Po demontażu modułu bardzo ostrożnie odcinamy jego górną pokrywę (tą z wytłoczonym logo fabryki - producenta) przyrządem typu dremel, proxxon. Może być też ręczna piłka, wszystko zależy od zdolności manualnych operatora. Pod plastikiem jest około 1,5mm gumy i tu przeba uważać aby nie dopiłować się do samej płytki drukowanej. Więc ostrożnie i powoli. Po zdjęciu plastiku musimy "obrać" płytkę drukowaną z przyklejonej do niej ww. gumy. I tu także robimy to ostrożnie aby nie oderwać razem z gumą kilku elementów które są wlutowane powierzchniowo.

Obrazek

2. Jak widać poniźej - u mnie razem z gumą zeszła część farby ze ścieżek. Później sobie z tym poradzimy. Co ciekawe - już po zdjęciu plastiku guma w tych miejscach nie przylegała do płytki, myślę że to jeden z powodów niesprawności. Drugi powód którego się dopatrzyłem - część lutów była pęknięta (poziomo), nie odchodziły od płytki ale były delikatnie pęknięte. Takich lutów było około 20.Obrazek

3. Początkowo zabrałem się za najbardziej newralgiczne miejsce - luty gniazdka modułu i okolice. Dodatkowo w okolicach lutowań poszerzyłem obszar lutowniczy zdrapując farbę i traktując miedź pastą lutowniczą. Następnie - odsysanie cyny.

Obrazek

4. Zdecydowałem się na usunięcie cyny z wszystkich lutów - widać poniżej na zdjęciu. Żmudna i czasochłonna robota - ale popłaca.

Obrazek

5. Na poniższym zdjęciu - cała płytka polutowana na nowo, świeżą cyną, ze sporą ilością kalafonii. Jeszcze bardziej żmudna robota :-) Nie polecam lutownicy transformatorowej, raczej coś około 50-60W ale punktowe i precyzyjne. Do tego cienka - 1mm cyna. Ja używam prostej stacji lutowniczej za ok 140zł.

Obrazek

6. Po sprawszeniu pod lupą poprawności wszystkich lutowań - zabieramy się za malowanie płytki płynną kalafonią. Jest to dobre rozwiązanie z co najmniej dwóch powodów - dobrze zabezpiecza ścieżki i luty oraz w razie konieczności dalszego lutowania na płytce - nie ma żadnego problemu. Zdecydowanie polecam. Wada - schnie około 24 godziny, można przyspieszyć podgrzewając co jakiś czas suszarką (ostrożnie - nie przegrzać elementów na płytce!)

Obrazek

7. Poniżej cała płytka pomalowana kalafonią.

Obrazek

8. Z jakiejś paczki wyciąłem dwa kawałki miękkiej folii/wypełniacza, nie wiem jak to dokładnie nazwać. Łączna grubośc około 3mm. Przede wszystkim nie przewodzi prądu i jest dość miękkie - w zastępstwie gumy która była tu poprzednio.

Obrazek

9. Całość przyklejam klejem na gorąco - uważam to za dużo lepsze rozwiązanie od zwykłego silikonu. Równie dobrze uszczelni, lepiej sklei, a nie zawiera dodatków octowych, nie przewodzi prądu. Wiem że koledzy składali moduły na silikon i działają - ja wybrałem rozwiązanie które wydaje mi się pewniejsze.

Obrazek

10. Następnie obrobienie naddatków kleju skalpelem.

Obrazek

11. Na wszelki wypadek szczelnie i dokładnie okleiłem moduł taśmą izolacyjną.

Obrazek


I to by było na tyle - moduł działa bez zarzutu, maszyna elegancko pali na dwa cylindry :yaho: . Ważne - należy dokładnie sprawdzić działanie modułu przed zaklejeniem, a najlepiej przed pomalowaniem kalafonią. Zobaczymy na jak długo takie rozwiązanie posłuży. Mam też nadzieję że powyższe wypociny będą dla Was przydatne :wink:

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
kko
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 640
Rejestracja: 03.05.2010, 10:46
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: kko »

Mam inne rozwiązanie - robiłem tak z drogimi kartami graficznymi (nie podam producenta :smile: ), które po roku nie chciały działać. Wystarczy wstawić obiekt do piekarnika - temp około 180 stopni na kilka minut. Cyna się ponownie roztopi i wszystkie pęknięcia i zimne luty przestaną mieć znaczenie. Może to w jakiś sposób ułatwi lub skróci żmudną pracę.
"Nie trzeba być cynikiem, wystarczy, że rozumie się ludzi" - T.P.

XL 1000V SD02
Awatar użytkownika
CUinHell
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 01.09.2009, 22:04
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa- Wesoła

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: CUinHell »

Zimny jest na forum juz taka fotorelacja. Nie zmienia to faktu, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. :ok:
Teraz Africa Twin RD04 HRC, KTM 990 Adventure
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: zimny »

CUinHell ,tak pamiętam - sam się tamtą relacją wspierałem przy moich działaniach. Ja zastosowałem kilka swoich patentów, chciałem pokazać wszystkim fotki i opis, może się przyda, zawsze im więcej takiego materiału - łatwiej się zmobilizować do samodzielnych napraw - w końcu nie jeden z Nas będzie miał jeszcze w przyszłości do naprawy to małe, wredne, czarne pudełko :wink:

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
Cezary113
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 102
Rejestracja: 10.07.2009, 21:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: Cezary113 »

zimny, a ode mnie :thanks: i :resp: za kawał dobrej roboty!
Pozdrawiam, Czarek.
shymano
romeciarz
romeciarz
Posty: 29
Rejestracja: 27.04.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: shymano »

Gratuluję tym którym reanimacja się udała, mój moduł niestety pomimo przelutowania od nowa wszystkich połączeń nadal odmawia współpracy. Musi go boleć coś więcej :-( Pozostają poszukiwania nówki sztuki albo bardziej zdolnego operatora lutownicy :-)
Nic na siłę, weź większy młotek.
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: zimny »

Czarek, dzięki serdeczne.

Shymano, popatrz, na niemieckim ebayu są we "względnie" rozsądnej cenie:

http://cgi.ebay.de/Honda-Transalp-XLV-6 ... 2883381502

Ja zamierzam kupić zapasowy (na dalsze wyjazdy, aby się czuć bezpiecznie) - więc może warto pomyśleć o wspólnym zamówieniu i wysyłce na pół.

A BTW - nie zrobiłeś zwarć na lutach? Miejscami jest tam ciasno, sprawdziłeś wszystkie luty i połączenia miernikiem i pod lupą? Może błąd lutowniczy? Czy moduł wogóle nie działa, czy przerywa?

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
shymano
romeciarz
romeciarz
Posty: 29
Rejestracja: 27.04.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: shymano »

zimny pisze: A BTW - nie zrobiłeś zwarć na lutach? Miejscami jest tam ciasno, sprawdziłeś wszystkie luty i połączenia miernikiem i pod lupą? Może błąd lutowniczy? Czy moduł wogóle nie działa, czy przerywa?
Wydaje mi się ze nie zrobiłem zwarć, ale...
Sprawdzając miernikiem mam zerowy opór pomiędzy punktami, które zaznaczyłem żółtymi kropkami:
Obrazek
Tak na oko to chyba nie powinno tak być. Myślałem że zapaćkałem cyną za bardzo te punkty - ścieżki są tam blisko siebie - ale po odessaniu cyny zwarcie jest nadal. Czy masz może jakiś otwarty moduł pod ręką żeby zweryfikować czy to ma tak być, czy w moim jest uszkodzenie?
Moduł wogóle nie działa. Zanim się za niego zabrałem działał mniej więcej przez 2% czasu jazdy - załączał się na krótkie chwile. Obrotomierz nie działał wogóle nawet wtedy kiedy załączał się drugi gar. Objawy były niezależne od temperatury silnika i obrotów. Po tym jak polutowałem styki przez chwilę był postęp - odpalił na 2 gary i działał na wolnych obrotach obrotomierz - ale przy przygazówkach zamiast w górę wskazówka wędrowała w dół - do zera. Po może minucie dwóch pracy na postoju znów moduł padł - przestał działać i obrotomierz i zapłon na jeden cylinder (tylny). Polutowałem więc styki od nowa (za pierwszym razem te które wyglądały stuprocentowo dobrze ominąłem), ale po podłączeniu nie zadziałał już ani na moment...
Nic na siłę, weź większy młotek.
shymano
romeciarz
romeciarz
Posty: 29
Rejestracja: 27.04.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: shymano »

Zimny, miałeś rację - jednak zrobiłem zwarcie na lutach - złączyłem nóżki tranzystora T1. Poprawiłem i jest już prawie dobrze, moto pali na oba cylindry, ciekawe jak długo. Obrotomierz nadal nie działa, więc moduł w przyszłości i tak muszę wymienić ,no ale grunt że póki co da się latać i poznawać sprzęta :-)
Nic na siłę, weź większy młotek.
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: zimny »

Shymano, gratulacje :wink: Cieszę się że udało się zreanimować. Normalnie czujnik obrotomierza jest pod tylnym garem - spróbuj zamienić moduły miejscami i zaobserwuj co się dzieje - może to kwestia drugiego modułu.

Ważna rzecz - jak masz zamocowane moduły - pionowo? Przejrzyj forum, jest kilka porad jak zamocować moduły aby były bezpieczne.
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
shymano
romeciarz
romeciarz
Posty: 29
Rejestracja: 27.04.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: shymano »

Obrotomierz na drugim module działa - to już testowałem wcześniej. Zastosowałem się od wyczytanych rad i obróciłem moduły, ale podjarany tym że naprawa się udała już zapomniałem zamienić je miejscami. Teraz mam je mega opatulone i zabezpieczone przed wibracjami a słońce świeci więc już nie chce mi się ich rozbebeszać od nowa :-) Bez obrotomierza chwilowo przeżyję. Moduły owinąłem kilkoma warstwami takiej cienkiej pianki zabezpieczającej od jakiegoś sprzętu elektronicznego. nie nasiąka wodą i jest miękka, więc powinna wystarczyć. Dla pewności jeszcze dołożę poprzeczkę z płaskownika.
Kolejne zadanie po lekturze forum to deflektor. Mam 190cm i wysoką szybę, więc dostaję strumieniem powietrza prosto w kask. Hałas większy niż w poprzednim moto w którym nie było w ogóle szyby. Ale skoro technika gięcia pleksi w piekarniku jest już opracowana i dobrze opisana to nic tylko korzystać z tej wiedzy :-)
Nic na siłę, weź większy młotek.
DOMI
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 430
Rejestracja: 17.03.2010, 14:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: B.B /Bydgoszcz. Hovden i Setesdal. Norge

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: DOMI »

właśnie wróciłem z garażu i moduł polutowany dzięki Zimny za obszerny opis.Dzięki niemu zajęło mi to niecałą godzinkę (iskrzyło na paru lutach to je poprawiłem)
mam nadzieję że pociągnie parę lat :grin:
pytanko -czy zabierać się od razu za drugi czy poczekać aż zacznie szwankować ?
Trampuś wiadomo...
Suzuki Jimny "kurczak"
Ford Focus "foczka"

Wiatr we włosach,w oczach łzy a na blacie cztery trzy
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: zimny »

Miło że moje wypociny się przydały :ok: Ja bym poczekał aż ew. zacznie szwankować, poczytał opis naczelnego jak w trybie awaryjnym połączyć kable aby moto chodziło na 2 gary na jednym module i na teraz zająłbym się zabezpieczeniem modułów przed :dupa: Widziałem że koledzy spawali jakieś poprzeczki do ramy moto. Ja poszedłem na skróty i nieinwazyjnie, kupioną na allegro poprzeczkę przykręciłem do siedzenia (od spodu). Idealnie opiera się o ramę (przez gumowe podkładki) i nie ma żadnej ingerencji w ramę moto. Nic nie dotyka też modułów. Polecam ten patent :cool:

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
CUinHell
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 426
Rejestracja: 01.09.2009, 22:04
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa- Wesoła

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: CUinHell »

Ja między dwa moduły mam wsadzony drewniany kołek, który wystaje i na nim opiera się kanapa, tak już kupiłem i latam. Proste, tanie, skuteczne :smile:
Teraz Africa Twin RD04 HRC, KTM 990 Adventure
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: zimny »

CU, też fajny pomysł- najważniejsze że działa! :smile:

To mi przypomina historię sprzed 10 lat, lekcja chemii w LO. Pierwsza lekcja o alkoholach, nauczycielka pyta jakie metody wytwarzania alku znamy. Ktoś nieśmiało podaje jakieś skomplikowane laboratoryjne metody..po długiej krępującej ciszy mój kumpel odzywa się: Wie Pani, to taki domowy sposób...fermentacja. Na co nauczycielka triumfalnie: Brawo, nieważne czy domowy, stodołowy czy jakikolwiek, ważne że SKUTECZNY! Siadaj, piątka! :smile:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: Da_ »

Pozytywnie przeprowadziłem powyższą operację na swoim module (ale tylko dla kilku lutów) i pozostała jedynie kwestia zamknięcia. Niestety nie byłem dostatecznie elegancki i odpiłowana pokrywa nie całkiem się zachowała :D Większa jej część została, ale nie mogę po prostu jej przyłożyć i objechać klejem.
Moduł wydaje się nie grzać podczas pracy toteż wymyśliłem sobie, że położę bezpośrednio na płytkę wycięty kawałek folii (tzw. "strecza") i całość pokryję silikonem (po brzeżek, dla szczelności). Na to położę odciętą obudowę, jak wyschnie to okleję taśmą izolacyjną. W ten sposób silikon nie będzie oddziaływał na luty, a całość pozostanie szczelna i nie wypadnie (bo mogłaby, silikon będzie trzymał się tylko krawędzi obudowy ze względu na folię). W razie ponownej rozbiórki wystarczy naciąć silikon i odejdzie z folią.
Myślicie, że taka folia na płytce będzie OK? Nie znam się na takich elektronicznych sprawach :)
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
Zaix
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 11.10.2010, 20:06
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Bydgoszcz/Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: Zaix »

jak z tworzywa to powinno być ok :thumbsup:
Zanim nałożysz cokolwiek na styki polecam pokryć je warstwą kalafonii(rozpouszczasz w denaturacie pokrywasz pędzlem), będziesz miał pewność że są zaizolowane i zabezpieczone :grin:
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: zimny »

Zaix pisze:jak z tworzywa to powinno być ok :thumbsup:
Zanim nałożysz cokolwiek na styki polecam pokryć je warstwą kalafonii(rozpouszczasz w denaturacie pokrywasz pędzlem), będziesz miał pewność że są zaizolowane i zabezpieczone :grin:

Święta prawda :thumbsup: Dodatkowo zabezpieczamy też płytkę przed przeskakiwaniem iskier...
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: Da_ »

Dzięki! Odrobiłem zadanie domowe i idąc za radami na elektrodzie zakupię rozpuszczalnik nitro i pomieszam z kalafonią aż wyjdzie herbata.
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
Iwona&Rafal
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 89
Rejestracja: 19.09.2011, 21:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Re: Naprawa / regeneracja modułu od PD06 by zimny - foto por

Post autor: Iwona&Rafal »

Regeneracja modułów była pierwszą rzeczą jaka okazała się do zrobienia po zakupie naszego trampka.
Motor od czasu do czasu nie palił na jeden cylinder, pierwsza diagnoza padła na świece ale po wymianie nic się nie zmieniło.

Po przeglądnięciu forum prawie z pewnością można było stwierdzić ze to któryś z modułów.

Naprawa dzięki licznym opisom wykonana bezproblemowo: moduł przecięty ręczna piłką do metalu i wszystkie styki przelutowane na nowo.

Po naprawie moduły umocowane już poziomo pod kanapą i od 3000km spokój:) :yaho:

Dziękujemy za poradę :)
Droga może być Celem

http://in-outdoors.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości