problem z odpaleniem XL600

Moderator: Wolo

Awatar użytkownika
Mongołek
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 54
Rejestracja: 20.07.2016, 23:15
Mój motocykl: XL600V

problem z odpaleniem XL600

Post autor: Mongołek »

Chłopaki, potrzebuję pomocy. Mam problem z odpaleniem po awarii, prawdopodobnie modułu. Kupiłam moduł (zamiennik), wymieniłam ale nadal nie odpala. Może to kwestia świec? tylko nie mam klucza i nie mogę tego sprawdzić :omg:
pomożecie? Może ktoś podjechać do mnie i zobaczyć co nie gra? Mieszkam w Poznaniu, na Łazarzu.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: wojtekk »

Ja w wawie. Ale napisz problemy. Może się zaradzi na odległość.

Czy rozrusznik kręci ?

Czy jak odepniesz przewód z baku to cieknie paliwo ?czy ostatnio coś było robione przy Moto ?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
kewis
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 09.10.2010, 23:26
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Topolin

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: kewis »

Na zlocie mieliśmy podobna sytuację. 600-tka nagle odmówiła posłuszeństwa w czasie jazdy. Tak jakby brakło paliwa.
Chłopaki zrobili szybki przegląd możliwych przyczyn:
1. Paliwo - sprawdzone tak jak pisze Wojtek - OK.
2. Czujnik przy stopce - OK.
3. Iskra - brak na dwóch świecach.
4. Moduły - podmiana - nadal brak iskry.
5. Wyłącznik awaryjny przy kierownicy. Ostatni podejrzany.
Niestety dojście do niego jest problematyczne. Trzeba było ściągnąć boczek i dostać się do kostki. Spięcie na krótko i... hurra, działa.

Trochę się wymądrzam ale cała zasługa po stronie chłopaków: MarekB, Artek i Capri (to jego moto).
Ja tam tylko byłem :)
Każdą podróż pokonuje się głową a nie mięśniami
Złom
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 90
Rejestracja: 20.04.2009, 20:31

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Złom »

Częstym powodem jest albo ten guziczek na kierownicy albo przekaźnik rozrusznika.
Bardzo szybko to można sprawdzić zdejmując boczek i zwierając na krótko przekaźnik (masywnym kluczem, bo przy zwieraniu nieźle prądem spawa).

Jak kręci i odpala to wiadomo gdzie szukać i jest to awaryjny sposób uruchamiania.

Dalej to już tylko podmienić przekaźnik z innego, jak nie pomaga to wtedy rozebrać wyłącznik na kierownicy i sprawdzić czy działa poprawnie.
Awatar użytkownika
Mongołek
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 54
Rejestracja: 20.07.2016, 23:15
Mój motocykl: XL600V

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Mongołek »

dziękuję Wam za odpowiedzi! :) Wichur podpowiedział, że może to być bezpiecznik (przy kierownicy) i rzeczywiście. Okazało się, że ten jeden moduł przepalał bezpieczniki. Teraz odpalił i chciałam się nim przejechać... niestety znowu zgasł, tak jakby w ogóle mocy nie było :/ jak na moje, to oznacza, że drugi moduł trzeba wymienić :omg:
Czy może jeszcze coś innego mu dolega?
tommi
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 268
Rejestracja: 23.01.2012, 21:19
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Poznań

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: tommi »

Pożycz moduł od kogoś z okolicy i jeśli mu się poprawi to wiadomo co go boli :grin:
Awatar użytkownika
Mongołek
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 54
Rejestracja: 20.07.2016, 23:15
Mój motocykl: XL600V

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Mongołek »

usterka zdiagnozowana :ok:
drugi moduł padł :omg:
Awatar użytkownika
Mongołek
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 54
Rejestracja: 20.07.2016, 23:15
Mój motocykl: XL600V

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Mongołek »

słuchajcie, a jeśli padły mi dwa moduły, to może jest to sprawka regulatora napięcia? co myślicie? mieliście taki przypadek, żeby padły dwa moduły?
na woltomierzu, który sobie zainstalowałam pokazywał 13. Tak było przy jednym module.
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Da_ »

Generalnie trampek powinien, choć z oporem, zapalić nawet na jednym module. Im dłużej jednak próbujemy tym więcej paliwa zostaje w cylindrze i prędzej wyładujemy akumulator niż zapali po kilku minutach kręcenia. Jeśli podejrzewamy tylko problem z rozruchem to można, choć nie jest to najlepsza praktyka, poganiać trochę z maszyną na biegu i pokręcić tłokami "na pych". Zabawa raczej zespołowa, ale jak się ma kondycję to można samemu :)

Moduł palący bezpiecznik to dla mnie nowość. Musiałby doprowadzać do zwarcia, a to wydaje mi się dość mało prawdopodobne. Zwłaszcza, że drugi moduł również uległ uszkodzeniu. Sugeruje to problem w innym miejscu, być może kable się gdzieś zwarły/przetarły/rozłączyły? Może jakieś podłączone do motocykla akcesoria są winne?
Regulator jest dobrym podejrzeniem, choć 13V na jałowym nie wskazuje na awarię. Jeśli ogólnie nie przekracza 14,4V to raczej jest sprawny. Ważne, pomiaru należy dokonywać na akumulatorze (lub możliwie "blisko"). Warto też dokonać inspekcji wychodzących z niego wtyczek, czy nie są nadpalone i czy styki są czyste.
Można jeszcze sprawdzić sam akumulator. Czy jest w miarę nowy, czy ma elektrolit i jest w pełni naładowany. To bardzo ważne, bo nawet jak kręci i jest słaby to maszyna nie ruszy (ale powinna na pych) :) Można podmienić na inny celem weryfikacji.
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
Mongołek
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 54
Rejestracja: 20.07.2016, 23:15
Mój motocykl: XL600V

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Mongołek »

Dziękuję Ci za te głębokie analizy :grin:
wymieniłam drugi moduł, chodzi prawidłowo :ok: woltomierz pokazuje 13.7, czyli w normie :smile:
akumulator jest nowy i są w nim elektrolity :smile: Także wygląda na to, że Trampek jest sprawny i gotowy do jazdy :yaho:
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: problem z odpaleniem XL600

Post autor: Da_ »

No to :drinking: i :crossy: ;)
Niech będzie odpalony!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość