TCSłownik ortograficzny

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

TCSłownik ortograficzny

Post autor: Andrzej77 »

Generalnie znakomita większość z nas rozumie różnice między "u" i "ó", "rz" i "ż", "h" i "ch" i z powodzeniem stosuje je w pisowni (choć bywało różnie). Najnowszą plagą jest pisanie łącznie, a właściwie rozdzielnie. Hitem jest "na prawdę", używane masowo w takim kontekście, w którym powinno być "naprawdę". W ciągu ostatnich kilku minut znalazłem jeszcze "na pruty", "w śród " i "nie podważalne". Gdybym to kolekcjonował, to mój post byłby o wiele dłuższy.
Sorry.... Takie zboczenie :smile:
Dzię kuję :wink:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
Bolek
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1127
Rejestracja: 30.09.2008, 20:39
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Libiąż

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Bolek »

Andrzej dopiero co zarzucałeś koledze "że ma misje"a ty co wyprawiasz :lol: :lol: :lol:
Jak się smucisz to jesteś smutas a jak się kłócisz to jesteś ....☺
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Andrzej77 »

Ale nie zarzucałem, tylko skazywałem na niepowodzenie! Za to moja (i nie tylko moja) ma szanse! :grin:
Są trampkowi radykałowie, którzy brzydzą się autokorektą w edytorach, a wstydzą (tudzież w stydzą) się pytać lub sprawdzać i myślę, że gdyby "wszystkie babole świata" zgromadzić w jednym miejscu, może temat zostałby uznany za wyczerpany i wciąż te same błędy nie byłyby powielane dziesiątki razy.
Może i misja..., ale skala nieporównywalnie mniejsza :ok: Szanujcie język :tongue:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
Chmielo
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 152
Rejestracja: 04.01.2010, 11:29
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Chmielo »

A ja dziękuję za autokorekte bo bym do tej pory nie znał zasad pisowni ortograficznej :thanks: :haha:
dawniej Lewar.
Awatar użytkownika
Skippy
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 27.02.2011, 21:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Skippy »

Popieram jak najbardziej. Językiem trzeba się świadomie posługiwać. Gorąco zachęcam do przeczytania:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pows ... y_językowe
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Andrzej77 »

WOLF pisze:
Andrzej77 pisze:Ale nie zarzucałem, tylko skazywałem na niepowodzenie! Za to moja (i nie tylko moja) ma szanse! :grin:
Są trampkowi radykałowie, którzy brzydzą się autokorektą w edytorach, a wstydzą (tudzież w stydzą) się pytać lub sprawdzać i myślę, że gdyby "wszystkie babole świata" zgromadzić w jednym miejscu, może temat zostałby uznany za wyczerpany i wciąż te same błędy nie byłyby powielane dziesiątki razy.
Może i misja..., ale skala nieporównywalnie mniejsza :ok: Szanujcie język :tongue:

Proszę....
Przetłumacz na polski....
PS.
jestem tępy, nie trybię :swieczki: :swieczki:
Na prawdę? :wink: (to co pisałem było do Bolka - pościk nad moim - i to On powinien bardziej rozwinąć)
Z całą pewnością (czyli na pewno) nie jesteś tępy, a mogłeś jedynie mnie nie zrozumieć.

Rozwinę więc: wklep w szukajkę słówko: "prawdę". Wyskoczy 12 stron po 20 wyników na każdej. Średnio w 17 przypadkach na każdej stronie słówko "prawdę" poprzedza przyimek "na" (jako oddzielne słowo), co w 99% przypadków jest błędem ortograficznym.
Dalej: wklep "napewno" - 31 stron przemawiających za koniecznością dalszej edukacji.
Klepiemy "śród" - tylko jedna strona... Jestem szczerze zawiedziony. Na pocieszenie - we wszystkich postach jako błąd. Słowo "śród" istnieje samodzielnie jako dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika "środa", a w znaczeniu "między nami" piszemy "wśród".
"Wogóle" też ma niezłe statystyki.
Albo takie "z tąd" zamiast "stąd" czy "tak że" zamiast "także". Zgroza panie i panowie!
Więcej grzechów nie pamiętam, co nie znaczy, że ich nie ma. Będę uzupełniał bo mam uzasadnione obawy, że za dwa pokolenia Polacy nie bedą w stanie zapisać tego, co mówią, a za 5 pokoleń będą szczekać :omg:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
Bolek
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1127
Rejestracja: 30.09.2008, 20:39
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Libiąż

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Bolek »

Andrzej77 pisze:Ale nie zarzucałem, tylko skazywałem na niepowodzenie! Za to moja (i nie tylko moja) ma szanse! :grin:
Myślę niestety,że nie ma szans .Musiał byś walczyć z całym systemem szkolnictwa :grin:
W dzisiejszych czasach można przejść całą edukację nie przeczytawszy ani jednej lektury,nie istnieje takie coś jak dyktando,mało tego ,nikt nie uczy dzieciaki jak pisać ,żeby potem to odczytać :lol: ,wszystkie egzaminy są w formie testów,jeden długopis wystarczy ci na wszystkie lata nauki :haha: :haha: Więc sam widzisz,że to walka z wiatrakami.
Za czasów mojej młodości wychodziło się z liceum z łbem napchanym wiedzą wszelaką a teraz ktoś stwierdził, że ta wiedza do wykonywania określonego zawodu nie jest potrzebna i mamy fachowców,którzy są świetni w tym co robią a nie wiedzą z kim Polska graniczy :grin:
Jak się smucisz to jesteś smutas a jak się kłócisz to jesteś ....☺
Awatar użytkownika
Skippy
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 27.02.2011, 21:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Skippy »

Póki co - na forum piszą osoby, które mają więcej niż 10 lat i wiedzą, co to dyktando, i, mam nadzieję, czytały jakieś książki. I nie trzeba walczyć z całym systemem szkolnictwa. Jak się wypunktuje najczęstsze błędy i ktoś to przeczyta, to, myślę wystarczy, aby coś z tego załapał/zapamiętał.
Ostatnio zmieniony 03.05.2011, 13:07 przez Skippy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Andrzej77 »

Ale, ale! Bolek, ja "reformuję" wyłącznie Nasze środowisko. Na reformę niereformowalnego bym się nie porywał :smile:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: wojtekk »

Skippy pisze:Puki co na forum piszą osoby, które mają więcej niż 10 lat i wiedzą co to dyktando i mam nadzieję, czytały jakieś książki. I nie trzeba walczyć z całym systemem szkolnictwa. Jak się wypunktuje najczęstsze błędy i ktoś to przeczyta to myślę wystarczy, aby coś z tego załapał/zapamiętał.
Bardzo proszę ;) Uważam, że żaden wstyd popełniać błędy - robimy je wszyscy - większe i mniejsze. Cała sztuka to:
a/ nie obrazić się jak dostaje info o błędzie (zdrowy objaw, ale chodzi przecież o wyciągnięcie wniosków, a nie chęć dokopania komukolwiek)
b/ umieć zwrócić uwagę. Staram się nie pisać na forum o błędach - ale po to ten wątek więc wyjątek robię tutaj. Piszmy sobie na priw z prośbą o edycję postu i sprawa załatwiona. Bez nerwów :)

Andrzej77 pisze:Ale, ale! Bolek, ja "reformuję" wyłącznie Nasze środowisko. Na reformę niereformowalnego bym się nie porywał :smile:
Każdy z nas ma wrażenie, że reformuje reformowalne - a patrząc na innych pukamy się w czoło myśląc, że bez sensu się chłopina narobi :D Wydaje mi się, że ja tak myślę o Twojej krucjacie, a Ty o moich, co? ;) Ale i tak uważam, że warto :D
Ostatnio zmieniony 03.05.2011, 11:09 przez wojtekk, łącznie zmieniany 1 raz.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Wacek
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 287
Rejestracja: 15.03.2009, 12:27
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: za miedzą Warszawa

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Wacek »

wojtekk pisze:
Skippy pisze:Puki co na forum piszą osoby, które mają więcej niż 10 lat i wiedzą, co to dyktando, i, mam nadzieję, czytały jakieś książki. I nie trzeba walczyć z całym systemem szkolnictwa. Jak się wypunktuje najczęstsze błędy i ktoś to przeczyta, to, myślę, wystarczy, aby coś z tego załapał/zapamiętał.
Bardzo proszę ;)
A przecinki, Wojtku? ;-) Zdania wielokrotnie złożone i liczne wtrącenia - od przecinków powinno być gęsto :-D
był: XL 600V '96
jest: RD04 '92
Awatar użytkownika
Skippy
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 27.02.2011, 21:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Skippy »

No, z tymi przecinkami to zawsze miałem problem ;)
Nieco poprawiłem poprzedni post.
wojtekk pisze:b/ umieć zwrócić uwagę. Staram się nie pisać na forum o błędach - ale po to ten wątek więc wyjątek robię tutaj. Piszmy sobie na priw z prośbą o edycję postu i sprawa załatwiona. Bez nerwów
Profilaktyka jest bardzo istotna, więc warto pisać też publicznie. Oczywiście nie w formie:
1. Skippy napisał póki przez u w temacie <link>
2. Xxxxx napisał yyyyy przez ch w temacie <link>
...
Błędy się zdarzają, każdy może coś źle napisać, zgubić literkę czy przecinek. Takie błędy raczej przez przypadek, niż przez niedouczenie. (O tych przecinkach muszę doczytać, bo się teraz dużo zastanawiam, gdzie postawić ;) ). Natomiast, jeśli w co piątym poście widzimy "narazie", "w śród" itp. to chyba warto je tu wymieniać. Często ludzie nie wiedzą, że piszą błędnie, czy bez sensu (jak źle używają wyrazów i wyrażeń) - i tu warto zadbać o edukację.

Edit:
Andrzeju, jak wymieniasz nagminne błędy, dobrze byłoby napisać jak i dlaczego jest poprawnie. Ktoś przeczyta, może zapamięta. Nie sądzę, aby komuś się chciało szukać w słownikach i książkach.
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Wolo »

Andrzej, myślałem kiedyś o czymś takim, a tu proszę- temat powstał :thumbsup:

z mojej strony dodam: mamy koło przednie i koło TYLNE, a nie "tylnie"
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
kko
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 640
Rejestracja: 03.05.2010, 10:46
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kłodzko

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: kko »

Wolo pisze: z mojej strony dodam: mamy koło przednie i koło TYLNE, a nie "tylnie"
Pamiętam jak mi to wyróżniłeś kiedyś :lol: Ole ! Corrida ! Niezły byk był :grin:
"Nie trzeba być cynikiem, wystarczy, że rozumie się ludzi" - T.P.

XL 1000V SD02
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Andrzej77 »

Wolo pisze:Andrzej, myślałem kiedyś o czymś takim, a tu proszę- temat powstał :thumbsup:
Wiedziałem, że Ty we mnie kamieniem tu nie rzucisz :smile:
Więc proponuję tu posprzątać i pozostać przy formie:

motór - motor (właściwie motocykl)
napewno - na pewno,
na prawdę - naprawdę,
na pruty - napruty,
narazie - na razie,
nie podważalne - niepodważalne,
tak że - także,
tylnie - tylne
wogóle - w ogóle
w śród - wśród,
z tąd - stąd,


Każdy chętny dopisuje, zachowując kolejność alfabetyczną i zasadę, że punktujemy tylko byki, które wystąpiły na forum (nie wszystkie, które nam przyjdą do głowy - od tego są gotowe już słowniki).
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
exuser

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: exuser »

Fajnie, że dbacie o jenzyk :wink: ale..
Językoznawcy mówią otwarcie, że Język , jako forma żywa, tworzona przez użytkowników, ulega ewolucji. Co więcej, gdyby nie te zmiany, nadal mówilibyśmy np. językiem staropolskim- ładnym, ale jednak obecnie śmiesznie brzmiącym. Dlatego zapewne, podobnie jak w czasach minionych, część z Nas będzie radykalnie bronić form, a inni idąc " ulicznym rozwojem języka", będą mieli swoje argumenty....
Motór na Forum to nie błąd. To nazwa własna, z wyboru, wyróżnienia, że nie chodzi o motor w innym znaczeniu niż motocykl. Po prostu- slang językowy, wytworzony przez użytkowników motocykli, rozumiany w tym środowisku odpowiednio do intencji ( podobnie jak np. słownictwo poszczególnych grup zawodowych). Nie popadajmy w skrajności...latanie też będziesz eliminował?
Już widzę jak umawiamy się na wyjazd:
" Czy Waćpan/ Waćpanna, będzie kontent/-a w obecności mojej osoby, brać udział w sobotniej przejażdźce motocyklowej? Po odstawieniu motocykli do garażu, będziemy degustowali piwo i konsumowali mięsiwa nad ogniem żywym robione...."
PS. MOTÓR, latanie itp. zostają. Bendem Rejtana uskuteczniał broniąc.... :lol:
Dober
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 775
Rejestracja: 26.08.2010, 22:39
Mój motocykl: nie mam już TA

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Dober »

Andrzej77 pisze: wogóle - w ogóle
Podobno jedna i druga forma jest już dopuszczalna...wg najnowszej wykładni...
Honda TransAlp 1997 => Suzuki V-Strom 650 AK8 => Suzuki V-Strom 650 AL2 => Suzuki GS500 K2 & BMW R1200GS 2009
oraz parę innych przelotnie ;-)
Awatar użytkownika
Skippy
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 27.02.2011, 21:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Skippy »

Wolf - ok, język się rozwija, z tym motórem i lataniem masz rację. Natomiast resztę trochę przekolorowałeś. Jest znacząca różnica między rozwojem, a (wtórnym) anaflabetyzmem. Uważasz, że jak 80% użytkowników na forum będzie pisać "ktury" - to będzie ok?
Trzeba tu rozdzielić kwestie gramatyki, znaczenia, czy formy. Najlepiej zaznaczyć, o czym się pisze, bo później będą nieporozumienia ;)

Dober, możesz podać źródło? Czy tak podobno usłyszał kolega sąsiadki kuzyna itp.
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Andrzej77 »

Dober pisze:
Andrzej77 pisze: wogóle - w ogóle
Podobno jedna i druga forma jest już dopuszczalna...wg najnowszej wykładni...

Miodka można nie lubić (ja aurat za facetem przepadam), ale ciężko podważyć jego autorytet

Wolf, tak jak napisał Skippy. Slang slangiem, ale jako nastolatek miałem kolegę, który zawsze mówił "motór". i uwierz, nic to nie miało wspólnego ze slangiem. Myślę również, że i tu nie każdy ma świadomość prawidłowej formy. Poza tym "latanie" to przenośnia (takie słowo istnieje), a "motór" to błąd lub slang (w języku polskim nie ma takiego słowa).
Jestem przekonany, że ewolucja języka polskiego nigdy nie pójdzie w kierunku szeroko pojętej dowolności pisowni, a to jest głównym problemem...
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Dober
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 775
Rejestracja: 26.08.2010, 22:39
Mój motocykl: nie mam już TA

Re: TCSłownik ortograficzny

Post autor: Dober »

Ja Miodka również szanuję i lubię...zwłaszcza jak wytłumaczył poprawność stosowania słowa "zarachuje"... :grin:
Honda TransAlp 1997 => Suzuki V-Strom 650 AK8 => Suzuki V-Strom 650 AL2 => Suzuki GS500 K2 & BMW R1200GS 2009
oraz parę innych przelotnie ;-)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości