Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: ostry »

Czy w myśl nowych przepisów można przeprowadzić proces uproszczonej legalizacji tzw samowoli budowlanej która powstała ponad 20 lat temu jeśli nie spełnia kryteriów odległościowych , tj znajduje się od granicy nieruchomości w odległości ok 1,5 m? Minimalna odległość w tym przypadku (bud. gospodarczy, murowany na fundamentach, dach 2-spadowy bez otworów okiennych ) to 3 metry.

A drugie zapytanie to czy budynek na który uzyskano pozwolenie na budowę na podstawie dokumentacji z wadami prawnymi, a konkretnie mapy do celów projektowych i wykazania na niej granicy nieruchomości w taki sposób by spełniała kryteria odległościowe oraz usunięcia na niej numeru działki sąsiadującej (prawdopodobnie by nie musieć listownie informować jej właściciela o przeprowadzeniu pomiarów w terenie) jest budynkiem na którego wydanie pozwolenia na budowę można podważyć?
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: grad74 »

Przy działce o szerokości mniejszej niż bodajże 12 m dozwolone jest postawienie budynku w odległości 1,5m. A na drugie nie mam pomysła.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: ostry »

Tak, zdaje się że przy tych wąskich to nawet w granicy można.
W tym przypadku działka jest szersza, czyli 3m od granicy muszą być zachowane.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: wojtekk »

Ostry, nie znam się zupełnie. Ale nawet gdybym się znał to nie wiem, czy zrozumiałbym drugi akapit składający się z jednego zdania :)))
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
bartekk
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1450
Rejestracja: 28.10.2011, 07:54
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: wrocław - radwanice

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: bartekk »

Czołem, Reguluje to ustawa "warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 191065.pdf
Dział II, rozdział 1 § 12.
Odnośnie drugiej części pytania - decyzja o PNB ( pozwolenie na budowę ) jest do uwalenia.
W życiu są rzeczy ważne i .... ważniejsze.
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: ostry »

wojtekk pisze: 06.11.2022, 14:01 Ostry, nie znam się zupełnie. Ale nawet gdybym się znał to nie wiem, czy zrozumiałbym drugi akapit składający się z jednego zdania :)))
Zawsze mam z tym problem :lol: .
bartekk pisze: 07.11.2022, 14:21 Czołem, Reguluje to ustawa "warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 191065.pdf
Dział II, rozdział 1 § 12.
Odnośnie drugiej części pytania - decyzja o PNB ( pozwolenie na budowę ) jest do uwalenia.
Dzięki, wkleję później cytat z pisma od nadzoru budowlanego, bo coś mnie się tu nie zgadza... niby prawo jest, a nie zawsze... :omg:
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: ostry »

Okazało się że prawo działa raczej wybiórczo, ponieważ nadzór budowlany stwierdził że nie interesuje ich odległość od granicy nieruchomości i po kolei legalizują człowiekowi najpierw samowolę budowlaną, a teraz budynek na który dostał pozwolenie na budowę dzięki przedstawieniu wadliwej mapy do celów projektowych na której granica nieruchomości przebiegała w "odpowiedniej" odległości, parę metrów od istniejącego od prawie pół wieku ogrodzenia. To nic że podał do sądu administracyjnego firmę geodezyjną która 2 lata temu robiła modernizację przebiegu granic ewidencyjnych na tym terenie i przegrał. To nic że jego mapka jest trefna i wyssana z palca. Kompletnie nie pokrywa się z żadnymi dostępnymi materiałami archiwalnymi , zdjęciami lotniczymi z lat 60-tych. Przewertowane wszystkie dostępne materiały. Żyją świadkowie. O co tu q .. chodzi? Facet ma żonę która od 20 paru lat pracuje w starostwie mimo systematycznych zmian politycznych i przechodzi im wszystko. Ma ktoś jakiś pomysł jak uwalić ten folwark ? Śmiem twierdzić, a przez kilka lat wystarczająco nazbierało się materiału, że to wierzchołek góry lodowej. Ma ktoś pomysł gdzie z tym pójść?
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Prawo budowlane - zapytanie do wtajemniczonych.

Post autor: Artek »

Ano tak to się żyło i jak widać dalej żyje w naszym kraju :egh:
Sam znalazłeś sobie odpowiedź na to, dlaczego u Ciebie tak jest.
Dominator.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości