Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 825
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Hawk1985 »

Wiem wiem to forum motocyklowe, ale może ktoś ma w tym jakieś doświadczenie, lub zajmuje się tym zawodowo.

Ostatnio przy fali upałów naszła mnie taka refleksja, wyrzucamy w cholerę butelek plastikowych, a ponoć u nas w wiosce woda jest dobrej jakości.
Gdyby założyć przed kranem dodatkowy filtr oczyszczający, to ilość generowanych plastików się zmniejszy, no i 1m3 wody kosztuje tyle co 5 butelek 1.5l

Ktoś mi powiedział żeby wybrać filtr o "odwróconej osmozie", który dobrze filtruje wodę, wyłapując nawet bakterie.

Zamysł jest taki aby zrobić rozdzielacz na zasilaniu zimnej wody w kuchni, i zamontować dodatkowy kranik do wody pitnej - który będzie filtrowany przez filtr schowany pod zlewem.

Ktoś ma w tym jakieś doświadczenie i może coś polecić?
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: tomekpe »

Hawk1985 pisze:Wiem wiem to forum motocyklowe, ale może ktoś ma w tym jakieś doświadczenie, lub zajmuje się tym zawodowo.

Ostatnio przy fali upałów naszła mnie taka refleksja, wyrzucamy w cholerę butelek plastikowych, a ponoć u nas w wiosce woda jest dobrej jakości.
Gdyby założyć przed kranem dodatkowy filtr oczyszczający, to ilość generowanych plastików się zmniejszy, no i 1m3 wody kosztuje tyle co 5 butelek 1.5l

Ktoś mi powiedział żeby wybrać filtr o "odwróconej osmozie", który dobrze filtruje wodę, wyłapując nawet bakterie.

Zamysł jest taki aby zrobić rozdzielacz na zasilaniu zimnej wody w kuchni, i zamontować dodatkowy kranik do wody pitnej - który będzie filtrowany przez filtr schowany pod zlewem.

Ktoś ma w tym jakieś doświadczenie i może coś polecić?
U mnie w firmie stoją takie urządzenia, filtr do wody z kranikiem, do tego schładza / grzeje wedle potrzeb. Woda pyszna i dla mnie lepsza od butelkowanej (smakowo).

tu podobne (wiem, drogo):

https://allegro.pl/oferta/kostkarka-do- ... 7957980027

W domu używam po prostu istniejącego dystrybutora wody wbudowanego w lodówkę (tam jest z tyłu zwykły prosty filtr węglowy).
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 825
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Hawk1985 »

To co wkleiłeś do biura bajka, ale nie czegoś takiego szukam.
Kostkarka jest mi nie potrzebna, a i ciężko by było napełnić tym jakiś większy bidon/butelkę.

Bardziej mi pasuje coś co zamontuje w pobliżu zlewozmywaka, z takiego typu kranikiem:
Obrazek
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
kudlaty
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 29.07.2013, 15:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Offtock ;-)

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: kudlaty »

Teściowie mają coś takiego (nie dokładnie ten model, ale zasada filtrowania taka sama): https://allegro.pl/oferta/system-uzdatn ... 8078111924
Sprawdza się całkiem dobrze.
Awatar użytkownika
pecze
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 63
Rejestracja: 30.07.2016, 15:30
Mój motocykl: Africa Twin

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: pecze »

Tylko pamiętać o serwisowaniu tego urządzenia. Nie pamiętam co ile, bo dawno temu to miałem, ale trzeba koniecznie filtry wymieniać. Chyba też jakaś część filtrowanej wody idzie w ścieki. Wywaliłem to jak mi zaczęły rachunki wzrastać co miesiąc. Okazało się że pękła jakaś membrana i 18m3 wody po cichutku poszło w pizdu w ostatnim miesiącu jego pobytu.
Ostatnio zmieniony 02.07.2019, 14:25 przez pecze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Nadol »

Znam co najmniej 2 przypadki zalania przez rozszczelnienie tego typu filtrów. Jeden podczas wyjazdu za granicę.
Teraz jeszcze przypomniał mi się niedawny przypadek mojego kolegi - nie miał filtrów ale w instalacji zostało zwiększone ciśnienie (wymieniane rury w okolicy) i wynikiem też było zalanie.
Przyda się reduktor i ubezpieczenie.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Rolo
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 726
Rejestracja: 26.07.2010, 15:19
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Rolo »

Primo: kranówka nie potrzebuje żadnego uzdatniania żeby była zdatna do picia, każda jest "czysta". Większość uzdatniaczy defcacto obniża jej jakość poprzez usuwanie składników mineralnych, nie jest to jakiś wielki problem, bo nasz orgaznizm dostaje wystarczającą ilośc tych samych mikroskładników z pożywienia.
Marketing producentów wody mineralnej i filtrów doprowadził do naszego strachu przed kranówą, a np we Wrocu woda ma sumę składników mineralnych wyższą niż sporo wód butelkowanych, mistrzostwem marketingu jest woda Żywiec Zdrój Danona, której suma składników mineralnych jest niższa niż w większości kranówek. Skład swojej wody kranowej można sprawdzić na stronie lokalnych wodociągów. Prodcenci filtrów i uzdatniaczy straszą np. "osadem" a to właśnie nic innego niż te minerały (wapń głównie) za który płacimy w wodzie z butelki.
Niesety moja kranówa mimo, że jest całkiem bezpieczna i ma spoko skłąd jest ciulowa w smaku, dlatego za bodaj 70 zł kupiłem dzbanek Brity (ale polecam o każdy inny), w których raz na miesiąc wymieniam filtry, na Allegro są dostępne zamienniki za parę złotych. Są też dostępnę, tzw fitry sportowe, które nie usuwają skłądników mineralnych i ja te kupuję.
Taniej i bardziej przyjaźnie dla mamci planety, której narobiliśmy już i tak za wiele przykrości, zdecydowanie polecam.

P.S. Woda butelkowana no najbardziej marżowy podukt spożywczy, z marżami sięgającymi kikuset procent, koszt liczy się w groszach a najwyższy koszt to plastik właśnie.
Motocyklistę jest w stanie zrozumieć tylko pies wystawiający pysk za okno jadącego samochodu
TA XL 650 '01 => AT XRV 750 '02
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Nadol »

Jakość wody miejskiej jest coraz lepsza ale pozostaje jeszcze jakość samych doprowadzeń do odbiorcy końcowego.
Filtry nie zawsze pomagają: https://portalkomunalny.pl/filtry-pogar ... ia-372548/
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
sajmonwww
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 836
Rejestracja: 19.06.2010, 10:24
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: sajmonwww »

Moje doświadczenie mi mówi że woda kranowa jest the best. Kiedyś nie wyobrażałem sobie życia bez butelkowanej a że lubię gazowaną to robił się problem. Teraz używam soda stream https://www.sodastream.pl/ i gazuję kranówę, nie płacę za wodę butelkowaną, nie produkuje plastiku... Co do filtrów to mam za zaworem 2 sznurkowe i 1 węglowy, ale to dzisiaj podstawowy zestaw i generalnie wylapuje zanieczyszczenia mechaniczne...
Awatar użytkownika
Elwood
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 130
Rejestracja: 25.02.2009, 13:33

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Elwood »

W 2012-stym byłem na wyrypie z kumplem, który buduje oczyszczalnie ścieków. Obecnie siedzi w Katarze, a budował tez tę warszawską czy np. moskiewską.
Nie ma lepszej wody niz obecna kranówa. Kupowanie wód tego typu w sklepach jest po prostu rozrzutnością... To tak, jakby za paliwo na jednej stacji placić 35zł/l tylo dlatego, że podoba się nam jej reklama.
Lejąc do szklani kranówę w istotny sposób ograniczylibyśmy wiele rzeczy ale przede wszystkim własne finanse.
A już w ogóle nie nabierajcie się na hasło: krystalicznie czysta woda. Taka woda nadaje się do akumulatorów co najwyżej.
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Leo »

A ja rozumiem Twój problem, bo na samą myśl w jakim stanie muszą byc stare rury, którymi kranówka jest doprowadzana to mi się jej odechciewa. Jednocześnie jestem w miarę możliwości antyplastikowa.
Moim rozwiązaniem jest zwykły filtr Dafi - taki dzbanek z filtrem węglowym.
Na prawdę to daje radę, filtruje szybko, a i woda jest smaczniejsza (nie ma dziwnego posmaku, który wyczuwam w kranówce, a mi przeszkadza)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
Rolo
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 726
Rejestracja: 26.07.2010, 15:19
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Rolo »

Leo pisze:A ja rozumiem Twój problem, bo na samą myśl w jakim stanie muszą byc stare rury, którymi kranówka jest doprowadzana to mi się jej odechciewa. Jednocześnie jestem w miarę możliwości antyplastikowa.
Moim rozwiązaniem jest zwykły filtr Dafi - taki dzbanek z filtrem węglowym.
Na prawdę to daje radę, filtruje szybko, a i woda jest smaczniejsza (nie ma dziwnego posmaku, który wyczuwam w kranówce, a mi przeszkadza)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Baśka, te legendy o "jakość rur" to widze tylko na stronach producentów butrelek albo filtrów, albo z przekazów jak wyżej. Zastanawiam się co z taką plastykową abo żeliwną rurą przez którą przepływa czysta woda miało by się niby stać, żeby to w jakikolwiek wpływało na zdrowie pijącego, mikroby sie nie zalegną bo nie mają na czym, reagować to też nie ma tam z czym, naprawde nie wiem. Wodociągoi ospowiadają za jaokść wody aż do Twojego kranu, więc pewnie w razie jakichś wątpliwośći pewnie można ich poprosić o przebadanie próbki ze swojego kranu.
Motocyklistę jest w stanie zrozumieć tylko pies wystawiający pysk za okno jadącego samochodu
TA XL 650 '01 => AT XRV 750 '02
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Nadol »

W starych rurach przede wszystkim występować będzie duża ilość manganu i żelaza.
Jak masz nową instalację w budynku to nie ma się co martwić, no może tym co po drodze.

Obrazek
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Leo »

nadol pisze:W starych rurach przede wszystkim występować będzie duża ilość manganu i żelaza.
Jak masz nową instalację w budynku to nie ma się co martwić, no może tym co po drodze.

Obrazek
Fuuuujjjj
Wygląda to ochydnie!

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Leo »

Rolo pisze:Baśka, te legendy o "jakość rur" to widze tylko na stronach producentów butrelek albo filtrów, albo z przekazów jak wyżej. Zastanawiam się co z taką plastykową abo żeliwną rurą przez którą przepływa czysta woda miało by się niby stać, żeby to w jakikolwiek wpływało na zdrowie pijącego, mikroby sie nie zalegną bo nie mają na czym, reagować to też nie ma tam z czym, naprawde nie wiem. Wodociągoi ospowiadają za jaokść wody aż do Twojego kranu, więc pewnie w razie jakichś wątpliwośći pewnie można ich poprosić o przebadanie próbki ze swojego kranu.
Obawiam się, że mnie nie przekonasz... Warszawska kranówka ma obrzydliwy smak, który znika po przepuszczeniu jej przez filtr węglowy.
Jak chcesz - pijesz wodę z kranu, ale pozwól też innym swoją wodę filtrować :D


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
Awatar użytkownika
Elwood
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 130
Rejestracja: 25.02.2009, 13:33

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Elwood »

Warto zapoznać się w jaki sposób jest kontrolowana dzisiaj jakość wody.
Filtry węglowe są znakomite do usuwania zapachów. Radzą sobie też z zanieczyszczeniami organicznymi typu pestycydy, herbicydy, chlorem czy wieloma innymi związkami, które z najdziemy w... studni np.:) (poza chlorem).
Zaś absolutnie nie są skuteczne w usuwaniu rozpuszczonych zanieczyszczeń nieorganicznych lub metali takich jak sole lub minerały (zanieczyszczenia powodujące osady lub twardość wody), antymon, arszenik, azbest, bar, beryl, kadm, chrom, miedź, fluor, rtęć, nikiel, azotany i azotyny, selen, siarczany, tal lub niektóre nuklidy. Usunięcie tych zanieczyszczeń wymaga zastosowania filtru odwróconej osmozy lub destylacji.
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 833
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: magneto »

Słuchajcie, z kranówką to jest tak, że w tym wątku każdy może mieć rację :swieczki:
Po prostu jakość wody w naszym kranie zależy od lokalnych możliwości. Transport wody (nawet dobrze pomyślanymi rurociągami i pompami) na odległości ponad 20 - 30 km powoduje wzrost kosztów samej wody do wartości nieakceptowalnych. Po prostu - woda jest tania, pompowanie drogie (nie mówiąc już o kosztach inwestycji w pompownię i rurociągi).
A więc w każdej lokalizacji w wodociągu jest taka woda, którą w sensownej odległości można pozyskać i uzdatnić. A to oznacza, że gdzieś mamy wodę "źródlaną" , a gdzieś "wodę na miarę naszych możliwości".
To znaczy, że można mieć wodę ze studni głębinowych (u nas nawet z głębokości ok. 350 m) albo pozyskaną z rzeki (np. Wa-wa).
Technologie uzdatniania zdecydowanie się różnią, normy pozostawiają "widełki", więc każda kranówka może mieć zupełnie inny skład (a co za tym idzie smak, właściwości zdrowotne - minerały, ale też i "wsparcie" dla kamieni nerkowych, tworzenie kamienia w czajnikach, pralkach itd.).
W wypadku wód głębinowych najczęściej wystarczy wodę napowietrzyć i przefiltrować przez odpowiednie żwirki (podobno spędziły [Edyta - te wody ] głęboko pod ziemią 10 - 20 tys. lat), ale często bywa "twardsza", tworzy więcej kamienia itp.
Wody powierzchniowe wymagają dodatkowo oczyszczenia biologicznego (chlorowanie, ozonowanie, lampy UV itp.), często jest "miększa", ale trudniej np. się opłukać po kąpieli.
A to już stanowi dużą różnicę, jeśli pozostałości środków użytych do uzdatniania pozostają w wodzie w naszym kranie.
Jako ciekawostkę podam, że w Warszawie w wodociągach - na straży jakości wody pozyskiwanej do uzdatnienia stoją... no... małże. Tutaj link

BTW: Na zdjęciach umieszczonych prze Nadola - w osadzie w rurach praktycznie nie widać związków manganu (te tworzą osad niemal czarny).
BTW 2 : Smak powszechnie ocenianej jako "najlepsza kawa parzona w Bieszczadach" kawy zależy od... wody z lokalnego ujęcia.

A piszę to jako wodociągowiec z ponad 30-o letnim stażem...
Ale na filtrach domowych się absolutnie nie znam :niewiem:
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: makumba »

Nasuwa mi się taki wniosek, że lepiej pić... wóde :lol:
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 825
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Hawk1985 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i opinie :ok:

Doszedłem do następujących wniosków.
Do pracy nabędę filtr typu dzbanek przelewowy.
Swoją drogą trafiłem na fajne porównanie 4ro częściowe https://www.youtube.com/watch?v=fAtueaL2deE , szkoda że sprzed 6ciu lat bo to wszystko mogło się zmienić między czasie

Do domu myślę o opcji typu wywalenie jednego filtra który mam w piwnicy, a w jego miejsce wstawienie zrobionego zestawu filtrów
https://www.youtube.com/watch?v=-FsdCQLovmo
• polipropylenowy – usuwa z wody piasek, drobne zawiesiny, tłuszcze, produkty korozji i inne zanieczyszczenia,
• węglowy – usuwa chlor i jego związki oraz zanieczyszczenia organiczne, a ponadto niweluje zabarwienie oraz nieprzyjemny zapach,
• zawierający żywicę jonowymienną – usuwa jony wapnia i magnezu, przez co zmiękcza wodę
• usuwający szkodliwe azotany, które mogą prowadzić do anemii i sinicy.
1szy byłby filtr polipopylenowy
2gi węglowy
3ci ew zmiekszający
ponoć azotanów w sieci nie ma

Taki zestaw filtrów można by zrobić samodzielnie i użyć ogólnodostępnych filtrów https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrau ... do-filtrow niekoniecznie Dafi
Do tego wymienić sitka na bateriach w domu i miałbym dobrą wodę w każdym kranie
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Filtr do wody kranowej - czysta kranówka do picia

Post autor: Nadol »

No i fajnie. Ja w domu używam Brite z wkładami Maxtra+.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 2 gości