wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
Radek
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 398
Rejestracja: 20.06.2011, 23:00
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Garwolin

wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: Radek »

koniu1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31.01.2018, 09:53
Mój motocykl: XL650V

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: koniu1 »

Egzamin został unieważniony, co nie zmienia faktu, że egzaminowany mógł wtedy go zdać. Jak zwykle przeciętny Kowalski jest na straconej pozycji.
Awatar użytkownika
krzysiek_honda
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 08.02.2018, 21:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Wołomin

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: krzysiek_honda »

Nie wiem po co wrzucać lewy kierunek, a jechać w prawo na rondzie. Chora akcja. Mnie uczyli tak jak w kodeksie czyli prawy kierunek w momencie opuszczania ronda. Proste .
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: makumba »

Jest takie "niewydarzone" rondo w Lublinie, jak nie masz na nim wrzuconego lewego kierunku to wszyscy myślą, że się zjeżdża pierwszym zjazdem bo nie każdy wrzuca prawy kierunek "zjazdowy". Kierowca objeżdża rondo dalej a włączający się kierowcy z rozpędem wjeżdżają na nie - oczywiście ich wina bo się włączają ale przecież nikt nie chce stłuczki i hamuje na rondzie mimo pierwszeństwa.
Ostatnio zmieniony 09.03.2018, 10:12 przez makumba, łącznie zmieniany 1 raz.
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
krzysiek_honda
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 08.02.2018, 21:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Wołomin

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: krzysiek_honda »

Proponuję takim kierowcą pojechać do miasta Oradea w Rumunii, tam to jest dopiero sajgon na rondach. Cieszyłem się że nikt mnie nie zabił jak próbowałem przejechać. A o kierunkowskazach zapomnij.
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: emek »

Sajgon na rondach to jest w Iranie. Do tego wjeżdżający na rondo ma zawsze pierwszeństwo a ruch jest kosmiczny. Jazda uczy pokory ale ruch jest płynny.
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: makumba »

emek pisze:Sajgon na rondach to jest w Iranie. Do tego wjeżdżający na rondo ma zawsze pierwszeństwo...
Jeżeli przed rondem nie ma znaku ustąp pierwszeństwa to ma zastosowanie reguła prawej dłoni według której ci co są już na rondzie ustępują pierwszeństwa wjeżdżającym na nie - tak jak przy skrzyżowaniu równorzędnym. W Polsce też są takie ronda, mało ich ale się zdarzają nawet w Kraśniku :grin:
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: tomekpe »

Panowie, rozprawa była o obowiązku włączania lewego kierunku.

Takiego obowiązku nie ma - jak ktoś ma prawo jazdy to raczej powinien wiedzieć. Co nie zmienia faktu, że czasem (szczególnie na większych rondach) niektórzy kierowcy wrzucają lewy kierunek dla sygnalizacji swojego zamiaru - nie jest to zabronione, to jest dobrowolne. I nie zaczynajmy dyskusji czy to jest dobrze/źle itp... po prostu sytuacja w przepisach jest jasna. Obowiązek użycia kierunkowskazu jest jedynie przy opuszczaniu ronda


Kiedyś (chyba przed rokiem 2000 ) chyba było zapisane w PORD inaczej, ale to już 20 lat...

EDIT: w sumie jedyne ciekawe jest to, jak uchowała się taka egzaminatorka i dlaczego jeszcze z tym do sądu poszła.. :omg:
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: ostry »

Zgadza się.
Dodam jedynie że rondo mimo iż z reguły ma kształt zbliżony do okręgu, rzadziej inny wymyślny, wymuszony infrastrukturą to należy traktować lub wyobrazić sobie je jako "prosty odcinek" drogi. Czyli jedziemy po nim jak po prostej na której nie ma możliwości skrętu w lewo. Zatem zasygnalizowanie lewym kierunkowskazem jest grzecznościowe, istotne dla kogoś kto ma zamiar się wbić na rondo lub dla własnego bezpieczeństwa. Zatem jeśli nie ma nikogo oprócz nas w pobliżu ronda to nie ma sensu używać lewego kierunkowskazu.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
pete17
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 556
Rejestracja: 23.08.2016, 08:18
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Pabianice

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: pete17 »

ostry pisze:Zgadza się.
Dodam jedynie że rondo mimo iż z reguły ma kształt zbliżony do okręgu, rzadziej inny wymyślny, wymuszony infrastrukturą to należy traktować lub wyobrazić sobie je jako "prosty odcinek" drogi. Czyli jedziemy po nim jak po prostej na której nie ma możliwości skrętu w lewo. Zatem zasygnalizowanie lewym kierunkowskazem jest grzecznościowe, istotne dla kogoś kto ma zamiar się wbić na rondo lub dla własnego bezpieczeństwa. Zatem jeśli nie ma nikogo oprócz nas w pobliżu ronda to nie ma sensu używać lewego kierunkowskazu.
100% zgoda...z klawiatury mi to sprzątnąłeś :smile:
Lubię motory...wszystkie.
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: Qter »

Ja wrzucam i lewy i prawy kierunek. Obowiązku nie ma ale IMHO poprawia to MOJE bezpieczeństwo. ..

Pzdr

Qter

piję bro i palę sziszę
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
whiter
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 256
Rejestracja: 28.01.2017, 19:17
Mój motocykl: XL650V

Re: wjazd na rondo. Z lewym kierunkiem czy bez?

Post autor: whiter »

Dziś w pracy odbyła się dyskusja na temat tego, że włączam lewy kierunek na rondzie. Nie chcę mi się już nawet dyskutować na ten temat. Będę włączać, a nawet włanczać go nadal, bo widzę ilu uczestników ruchu ostudziło to przed wbiciem na rondo. O rądzie już nawet nie wspomnę :p
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości