Domowy filtr powietrza - porada

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Domowy filtr powietrza - porada

Post autor: wojtekk »

Hej,

chcę do mieszkania w bloku kupić coś, co oczyści mi powietrze ze smogu i alergenów. Już wiem jaki producent. Nie wiem, jaki model. Bo:
- może być jeden centralny. Wydajność wskazuje na całe moje mieszkanie (50 metrów).
- a może 2 - 3 (na każdy pokój) mniejsze jednostki. Ale wtedy wydajność przekracza część pokoi.

NIe wiem co lepsze? Cenowo dla mnie ma to mniejsze znaczenie, bo kupuję na lata, chodzi o zdrowie. Ma być dobrze.

Nie wiem, czy lepiej jeden centralny, czy mniejsze?

Plusem centralnego jest mniej urządzeń. Minusem (laickim, bo się mało znam), że może mniejsza cyrkulacja powietrza? Bo to jednak działa na zasadzie obiegu powietrza - tak samo jak kaloryfer. Jeden wielki kaloryfer nie ogrzeje całego mieszkania. Mniejsze, ale w kilku miejscach - tak. Jeden centralny może słabiej oczyścić niż mniejsze.

Czy jest ktoś, kto ogarnia taki temat?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Domowy filtr powietrza - porada

Post autor: tomekpe »

Hint: patrz na koszty wymiany filtrów. Takie filtry do mycia potrafią oszczędzić nawet (w skrajnych wypadkach) kilkaset zł rocznie, tego trochę idzie, a podane interwały serwisowe mogą być skrócone przy naszych poziomach zapylenia.

Kolega ostatnio kupował do takiego metrażu 1 duży oczyszczacz, chwali sobie.

Ale zapewne jest jak piszesz - kilka mniejszych urządzeń może będzie dokładniejsze...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości