Jak poprawić fundament na działce pracowniczej?

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
PawelD
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 114
Rejestracja: 21.04.2021, 22:15
Mój motocykl: XL600V

Jak poprawić fundament na działce pracowniczej?

Post autor: PawelD »

Ponieważ czas goni, a profesjonaliści odpuścili temat słowami typu: „nie realizujemy tak małych zleceń” oraz „nie przyjmujemy zleceń na działkach typu „rodos””, muszę zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Chodzi o wyrównanie poziomów w starym fundamencie na działce. To co jest ma zamienić się w dobrą podstawę pod domek drewniany, parterowy 6x6 metrów wraz z tarasem.

Będę wdzięczny bardzo za wszelkie sugestie. Najlepiej byłoby to zlecić komuś z doświadczeniem ale nikogo takiego nie mam, a moje zapytania spotykają się z milczeniem, w najlepszym razie z odmową.

Na zdjęciach widać stan obecny. Różnica poziomów to ok. 15 cm. Część z tarasem będzie wystawała poza fundament.

To co sobie wymyśliłem, w oparciu o rzeczy wygrzebane online, to w skrócie oczyszczenie istniejącego stanu z wszelkiego syfu, zrobienie szalunku, położenie siatki zbrojeniowej, zalanie betonem, nie wiem jeszcze jakim - będę musiał sam go mieszać w wiadrze czy innej taczce, na „gruszkę” za wąskie dojazdy.

Czy przekombinowuję i powinienem po prostu dobrać odpowiednio wysokie bloczki? Jeśli tak, to chyba nie powinny tak po prostu leżeć na tym co widać na zdjęciach tylko jakoś je się chyba mocuje?

Pod część tarasową w mojej łepetynie wymyśliła się wiertnica spalinowa do gruntu, kartonowe szalunki, zbrojenie do środka i beton… Rzecz jasna wszystkie prace po wielokroć weryfikowane sznurkiem, poziomicą, laserem… nie wiem jeszcze czym ale zdaję sobie sprawę że ma być równo.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i porady. Ciśnienie powoli mi rośnie, domek przyjedzie pod koniec lipca, a mamy czerwiec…
Działka jest w Nowosolnej pod Łodzią jakby cudownie okazało się, że ktoś ma czas, ochotę i wiedzę aby pomóc (nie za darmo rzecz jasna) osobiście :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
nostrik
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 170
Rejestracja: 27.09.2017, 23:57
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak poprawić fundament na działce pracowniczej?

Post autor: nostrik »

Cześć, budowlańcem nie jestem, ale pomagałem przy budowie trzech murowanych, całorocznych domków rekreacyjnych :grin: W ramach rodzinnej pomocy.
Napiszę, jak ja to widzę: ilość łączeń i spękań w widocznej części tarasowej oraz zupełnie inny rodzaj fundamentu i podmurówki pod obecnym domkiem, dla mnie wyklucza wzmocnienie tego wylewką. Musiałby by chyba być, jak sarkofag w Czernobylu. Zbrojenie powinno być przymocowane do tego starego podłoża, którego stan moim zdaniem nie gwarantuje solidnego trzymania zbrojenia i co za tym idzie wylewki. Nie wiem jakie są teraz cuda chemii budowlanej, ale nie jestem przekonany do trwałego połączenia obu nawierzchni. Poza tym, może nie równo osiadać, szczególnie, że nowy domek będzie większy od tego wzmocnionego fundamentu. Po mojemu to przerost formy nad treścią. Jest jeszcze trochę czasu, ja bym to rozebrał i zrobił nowy fundament, w jednolitej technologii, o właściwych wymiarach.

Tytułem wyjaśnienia, te nasze domki to też był swego rodzaju przerost formy nad treścią, bo ilość zbrojenia i betonu uniosłyby trzypiętowy blok. Jeden z domków stanął dodatkowo na kamiennej podmurówce. Żeby było "w starym stylu" :lol: Takie małe, rodzinne skrzywienie.
Awatar użytkownika
KJU
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 454
Rejestracja: 10.04.2013, 09:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Słojczany

Re: Jak poprawić fundament na działce pracowniczej?

Post autor: KJU »

Hej, akurat remontuje dom i tematy mi są znane,
Widzę po zdjęciach, że technologia kombinowana, widać cegły i pewnie zbrojenie jest wątpliwe,
Jeśli masz stawiać nowy dom z drewna to tylko na nowym fundamencie, stary zawsze będzie pękał , o wyrównaniu nie ma mowy nie nadlejesz kilku centymetrów betonu, bo skruszeje.
Stary fundament możesz rozbić , a gruz użyć jako wypełniacza na dno nowego.
Jeśli chodzi o beton kupuję tzw. suchy i sam dolewam wody i mieszam leję, u ciebie kłopot jest w ilości, bo wyjdzie ponad 10 kubików (6mx6mx0.3m) w ciągu jednego dnia je jesteś w stanie przerobić takiej masy betonu, bez dojazdu, zostaje wózek widłowy z tzw. kolebą i grucha betonu, lub minikoparka
Do takiej konstrukcji wystarczy drut 10mm i oczko 20cm, ważne jest umieszczenie tego zbrojenia tzn. ok 5-6cm od dolej krawędzi płyty.
Są też wypożyczalnie z tzw. minikoparkami - taką maszyną można dużo zrobić i zmieści się na działkowych drogach. Koszt nie mały ok. 400PL za dobę - ale warto.
Mam nadzieję że pomogłem Ci coś tym wpisem.
Pozdrawiam KJU
życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiadomo co się trafi

http://zamiedzaidalej.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Krzych BBI
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 481
Rejestracja: 13.04.2012, 21:09
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Jak poprawić fundament na działce pracowniczej?

Post autor: Krzych BBI »

Rozebrać i zrobić nowy. To taka bardzo szybka odpowiedź. Krawężniki, cegła, spękana płyta betonowa i do tego niewłaściwa głębokość posadowienia, tak przypuszczam, bo na foto widzę tylko odkrywkę przy krawężniku. W Polsce mamy 4 strefy przemarzania gruntu - u Ciebie to 1,0 m. Żeby zrobić to dobrze należy wykonać ściany fundamentowe o głębokości co najmniej 1 m (na podbudowie z chudego betonu) pod budynek i taras, wybrać grunt pomiędzy ścianami fundamentowymi, dać odpowiednią zasypkę, zagęszczając warstwami, podkład z chudego betonu, izolację pionową, a przede wszystkim poziomą (folia), a następnie wylewkę betonową. To tak w wielkim skrócie. Będzie solidnie. Jeśli masz pytania pisz priv-a, dzwoń.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości