Islandia 2016- na dwa motocykle.

Relacje i zdjęcia z zagranicznych wypraw.
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Islandia jest niesamowita- mówią turyści, Islandia to MAŁY ŚWIAT tak określają tą wulkaniczną wyspę Islandczycy.
Dlaczego?
Tylko na Islandii można zobaczyć widoki i miejsca, których nigdzie nie ma na naszej planecie. To jedyny kraj, którego nie można sobie wyobrazić. Wszak trudno wyobrazić sobie kraj wielkości 1/3 Polski, gdzie prawie nie ma drzew, gdzie jest zaledwie 1% użytków rolnych, tereny zielone stanowią niecałe 20% (mchy, porosty,trawy,krzewy), a reszta, czyli 80% to góry wulkaniczne, fiordy, jeziora polodowcowe,kratery,lodowce, gorące źródła i interior w którym nie ma niczego. Tak właśnie- widzieliśmy "NIC". Stoimy na równinie i po horyzont (20-30km) widzimy jak wiatr miecie żużel, pył wulkaniczny, omijając kamienie i głazy. Gdzieś na horyzoncie majaczą czarne wzniesienia, może góry. Pustka !
Islandię zwiedziliśmy w sierpniu 2016 roku , dwa tygodnie,we dwóch na motocyklach enduro; Afryce z Mirkiem (Garwolin) i Transalpie z Piotrem (Lublin).
[img][/img]
Czy kogoś to interesuje?
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5548
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: wojtekk »

Bardzo! Pisz!!!
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Losi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 05.12.2015, 13:56
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kielce

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Losi »

Jeszcze pytasz. Foty dawaj :thumbsup:
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: HarryLey4x4 »

Dawaj , dawaj. Też chętnie powspominam...
Awatar użytkownika
Megi
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 94
Rejestracja: 14.02.2014, 19:19
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Łódź

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Megi »

Pewnie, dawaj :-) Zrobiłam w tym roku 3 350 km 4x4 po zimowej Islandii, więc również służę radą, gdyby ktoś miał życzenie :-) Pozdrawiam
Wersji dema dawno nie ma, to prawdziwa ja...
Awatar użytkownika
Pingwin
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 561
Rejestracja: 06.12.2008, 00:10
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Nysa/Reykjavik

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Pingwin »

Eeee ,ta Islandia to chyba troche wieksza jest niz napisales :wink:

Ps. Zachecam do napisania kilku slöw dla potomnych :thumbsup:
Dawniej gdziala
Awatar użytkownika
Cocio
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 263
Rejestracja: 19.01.2013, 20:22
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Małogoszcz

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Cocio »

Pisz i dawaj foty :)
Ja "niestety" tylko puszką byłem tam 2x... Z chęcią powspominam :)
A może coś nowego/ciekawego odkryję dzięki Twojej relacji...
darius
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 164
Rejestracja: 09.07.2008, 23:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: darius »

dawaj dawaj.

D
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Haj, przepraszam, :niewiem:
walczę ze zdjęciami, :thumbsdown: z tysiąca mam wybrane 40, ale coś mi nie wchodzą a tu przygotowania do świąt. :thanks:
W drugi dzień świąt powalczę. :yaho:

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mazak
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 248
Rejestracja: 08.12.2011, 00:57
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Spalding/Warszawa

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Mazak »

no to czekamy
tylko nie zapomnij :lanie:
darius
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 164
Rejestracja: 09.07.2008, 23:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: darius »

Czekamy!

D

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
pete17
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 556
Rejestracja: 23.08.2016, 08:18
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Pabianice

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pete17 »

Drugi dzień świąt to już jutro...będzie co oglądać :thumbsup:
Lubię motory...wszystkie.
Awatar użytkownika
Kijo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 220
Rejestracja: 10.03.2011, 18:41
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: FG

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Kijo »

Czekamy, czekamy :)
Honda CL 350 / Beta Alp 4.0
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Obrazek
Bohaterzy wyprawy,
nie zawiedli, tylko benzyna i odrobina oleju na łańcuch.
Dwa tygodnie na Islandii, ponad 4 tysiące kilometrów po asfalcie, szutrze i drogach „ kategorii F” czyli bez mostów a przejazd na tzw. „własne ryzyko”. Dojazd do promu w Danii i powrót do Lublina ( 4 dni - 3200 km)oraz ( 2 dni , na promie do Seysfiordur i dwa dni z powrotem) łącznie 21 dni i 7200 km.

Przeczytaliśmy wszystkie dostępne relacje z wypraw na Islandie z poprzednich lat .Dzięki WAM byliśmy przygotowani. Wydawało się nam, że nic nie może nas zaskoczyć. A jednak! na północy przeczołgała nas pogoda. Pierwsze 5 dni w deszczu (momentami nic nie było widać) , temperatury w nocy 3-5 oC i 15-17 oC w dzień oraz wiatr tak silny że momentami nie dało się jechać. Deszcz nie padał prostopadle tylko poziomo. Islandia nie ma własnego klimatu dlatego jest olbrzymia zmienność pogody, z jednej strony fiordu leje a z drugiej świeci słońce.
Jadąc na Islandię warto mieć na bieżąco dokładne informacje o pogodzie i podejmować decyzje dokąd jechać. Pada na północy trzeba jechać na południe. Jedynką ze wschodu na zachód to 700 km i da się przejechać w ciągu jednego dnia.
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Obrazek
Naliczyłem 142 motocykle ale z tablicami polskimi tylko nasze. Warto wjechać na prom z przodu, ponieważ każdy sam mocuje maszynę i trzeba zorganizować sobie liny z uchwytami a chętnych jest dużo. Prom jest wielki ale kołysze nie źle więc awiomarin należy zabrać z sobą i coś do mycia, coś do spania aparat itp.ponieważ do motocykli dostęp jest dopiero na Wyspach Owczych.
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Pingwin pisze:Eeee ,ta Islandia to chyba troche wieksza jest niz napisales :wink:

Ps. Zachecam do napisania kilku slöw dla potomnych :thumbsup:
wg. przewodnika Pascal, Islandia "to druga wyspa pod względem wielkości w Europie i ma 103 125 km kwadratowych"

Za oknem śnieżyca (Lublin19.04 godzina 6:20)więc zostaję w domu i nadrabiam zaległości.

Obrazek
Ach Ci Włosi, takim czymś objechał kawał świata.

Obrazek
Ponieważ lało , celnicy tylko przykleili naklejki i nie zaglądali do bagaży, dzięki czemu byliśmy zabezpieczeni w konserwy na całą wyprawę. Normalnie nie wolno wwozić mięsa i jego przetworów.
Zgodnie z planem pojechaliśmy na północ do PORSCHOFN (nazwy będę pisał po polsku), najdalej położony na północy,czynny port rybacki. Celem było zanocowanie koło latarni FONTUR na półwyspie LANGANES. Zamiast pięknych widoków mieliśmy zimny, poziomy deszcz i widoczność kilkanaście metrów.
Obrazek
Ale spotkaliśmy tego człowieka, ziomola, który mieszka na Islandii od kilkunastu lat, jest z-cą burmistrza do "specjalnych" zadań, zaprosił nas na kawę i kilka godzin poświęcił na doradzaniu , gdzie, co i jak. Do latarni nie możemy jechać bo droga zamknięta "tak wieje", jak nie wolno to trzeba przestrzegać, bo bardzo wysokie kary i nikt nie udzieli wam pomocy. Wiele dróg funkcjonuje na tzw. "ryzyko własne, nie działa ubezpieczenie, sami musicie sobie poradzić , ponieważ z Islandii musicie wywieść motocykle, cło przekroczyłoby wasze możliwości" Od 2015 roku na Islandii obowiązuje prawo, które zezwala na kampingowanie jedynie w wyznaczonych miejscach itd oraz co zwiedzić na północy.
Islandia prawie nie ma zabytków materialnych, wybuchy wulkanów wszystko zniszczyły, bardzo słabe zaludnienie (300 tysięcy, mniej niż Lublin) i bieda przez setki lat. Ma za to coś czego możemy im pozazdrościć. Literaturę (sagi z XIII-XIV wieku w języku ojczystym), muzykę, ballady i najstarszy parlamentaryzm świata. Na czym polegają reklamowane cuda Islandii, dlaczego w 2016 roku odwiedziło ich prawie dwa miliony turystów. Nie będę opisywał naszego podróżowania ale z tysiąca zdjęć wybrałem kilkadziesiąt i tematycznie przedstawie.



Obrazek
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: Adam_M »

Czekam na dalszy ciąg, zapowiada się świetnie :)
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Wodospady. Podobna najpiękniejsze na świecie. Widzieliśmy kilka dużych i kilkanaście mniejszych. Porozrzucane po całej Islandii. Na północnym wschodzie najpotężniejszy wodospad Europy - Dettifoss Obrazek , robi wrażenie podobnie jak kanion wyrzeźbiony przez niegoObrazek
Piękny jest Godafoss czyli wodospad bogów. po przyjęciu chrześcijaństwa w 1000 roku, przewodniczący Althingu wyrzucił z niego posągi bóstw pogańskich.
Obrazek
Na zachodzie jest wodospad kaskadowy Dynjandi chyba najpiękniejszy jaki widziałem.
Obrazek
Na południowym-zachodzie jest Gulfoss tzw.złoty wodospad" najczęściej odwiedzany przez turystów
Obrazek
Gdzieś przeczytałem że jadąc F910 w kierunku wielkiej zapory hydroelektrowni jest piękny kaskadowy wodospadzik którego jedna z kaskad toczy gorącą wodę, Możliwość wykąpania się w gorącym wodospadzie i przenocowania nad brzegiem była bardzo interesująca.
Obrazek
Niestety żaden z progów nie miał gorącej wody

Lodowce pokrywają znaczą część wyspy. Moim marzeniem była wyprawa na lodowiec ale ekwipunek nie mieścił się w kufrach motocykla a wypożyczenie sprzętu wraz z przewodnikiem nie wchodził w rachubę. Przynajmniej popatrzeć , dotknąć, posmakować .
Z jedynki bocznym szutrem można dojechać do OREAFAJOKUL z najwyższym lodowcem 2119 HVANNADALSHNUKUR- robi wrażenie
Obrazek.
Struktura lodowca nie pozwala na spacer bez liny, raków itp Obrazek
Jak się oderwie też ma wagę , tym bardziej że bryły mogą być olbrzymie, jak te w lagunie JOKULSARION
Obrazek
Obrazek
whiter
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 256
Rejestracja: 28.01.2017, 19:17
Mój motocykl: XL650V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: whiter »

więcej, więcej... :)
Awatar użytkownika
pieter
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.01.2013, 17:12
Mój motocykl: XL700V

Re: Islandia 2016- na dwa motocykle.

Post autor: pieter »

Witam, dzisiaj będzie gorący temat.
Zacznę od kraterów wulkanów, niestety nieczynnych. Jest ich wiele, oglądaliśmy dwa HVERFIALL, który z daleka wygląda majestatycznie
Obrazek
natomiast w środku nie jest już taki "straszny", jego erupcja była 2800 lat temu
Obrazek
ciekawiej wygląda VITI którego dno wypełnia woda.Jego erupcja była w 1724 roku
Obrazek
Zaglądaliśmy również do jaskiń z gorącą wodą GRJOTAGIA
Obrazek
oraz pola geotermalne, gdzie błotko bulgocze i jest bajecznie kolorowo.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jutro będzie dalsza część gorącego tematu.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości