Gruzja 2019

Jedziesz gdzieś? Proponujesz spotkanie? Napisz o tym
Awatar użytkownika
Brysiek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 123
Rejestracja: 06.09.2015, 13:10
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Gruzja 2019

Post autor: Brysiek »

Termin , bez konkretu, Maj-Czerwiec 2019 w zależności od wynegocjowania opieki nad gówniakami i urlopem w Tyrce. Mapa wrzucona bez rozeznania przejść granicznych, konfliktów zbrojnych itp. Takie luźne coś. Czas, pewnie 3 tygodnie. Oczywiście wyprawa moim (nie)śmiertelnym DeeLem. Czeka mnie jego odbudowa po ostatnich tygodniach jazd w mało sprzyjających warunkach ;) . Ważne, że pali już na wszystkie dwa gary. :ok:

https://www.google.pl/maps/dir/Mokronos ... 758224!3e0
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gruzja 2019

Post autor: Leo »

Od razu Ci podpowiem, że nie wjedziesz od północy przez Osetię.
Jedyne czynne przejście to Stepancminda (na Wschód od tego zaznaczonego przez Ciebie ;) )
Jakbyś potrzebował jakichś podpowiedzi w temacie Grzji to w ramach własnej wiedzy służę pomocą ;)
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
Awatar użytkownika
maciejś
romeciarz
romeciarz
Posty: 21
Rejestracja: 21.11.2014, 14:59
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Gruzja 2019

Post autor: maciejś »

Ale kawałeczek dalej już się dostaniesz . Musisz jechać na Władykaukaz jest jedno przejście graniczne VIERKHNY LARS :smile:
mishieck
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 532
Rejestracja: 06.06.2011, 10:26
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: O! Pole

Re: Gruzja 2019

Post autor: mishieck »

Nie szkoda urlopu na taki długi dojazd?
2 razy byłem w Gruzji, 2 razy spędziłem ma miejscu ok. 10 dni i zawsze był niedosyt. Zamiast wydawać kasę na paliwo lepiej zapłacić komuś za transport swojego motocykla na miejsce. Do Gruzji samoloty latają z Wrocławia, Katowic, Warszawy i Gdańska średnio co 2 dni.
Zaoszczędzony czas przeznaczyłbym na zobaczenie Armenii.

Do Gruzji wozi motocykle m.in. Mirmił, Kowal, Neno itd.
Awatar użytkownika
maciejś
romeciarz
romeciarz
Posty: 21
Rejestracja: 21.11.2014, 14:59
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Gruzja 2019

Post autor: maciejś »

Przez Ukrainę i Rosję jest tanio 4 dni na dojazd- spokojnie starczy. A po drugie sama ''DROGA JEST CELEM" :smile:
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Gruzja 2019

Post autor: ArturS »

Jeśli Gruzja jest celem, to musisz lekko zmodyfikować plan, bo nawet jej nie liźniesz. Z mapy masz po prostu objazdówkę dookoła Morza Czarnego.

Jeszcze nie planowałem przyszłego roku, wiele może się zmienić, ale baaaaardzo chciałbym ponownie wrócić do Gruzji. Dla mnie jednak sama Gruzja jest celem, a nie autostradowa dojazdówka. Jak coś to będę jechał busem z przyczepką, ostatnio władowaliśmy się w 5 osób, dojechaliśmy na miejsce w ok 2 dni (52h w jedną, 48h w drugą stronę, z czego z 5-6h na granicach). Możliwe, że do tego czasu będę miał busidło przerobione na wygodne 6 osób (6 osobnych foteli), do tego zaczepię większą przyczepę na 6 moto + toboły. Na miejscu jest gdzie zjechać z czarnego, a nawet trzeba to zrobić i wtedy strach lekki "co będzie jak coś się stanie", a tak bus w Batumi stoi gotowy w razie "W". Ale to już bliżej terminów wakacyjnych będzie wiadomo czy obiorę ten czy inny kierunek, bo po głowie chodzi jeszcze coś głębiej na wschód.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Kozmi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 08.01.2018, 13:38
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Poznań

Re: Gruzja 2019

Post autor: Kozmi »

Gdybyś jednak leciał przez TR, to proponuję zahaczyć o rejony miejscowości Ispir, Yusufeli, Artvin. Bardzo malownicza trasa. W moim przypadku dobrze dopełniła całość. Generalnie polecam TR, sama Gruzja miejscami bardzo ładna (Ushguli, Shatili, Omalo, Dartlo, okolice Borjomi), ale oczekiwania miałem większe, czytając te wszechobecne zachwyty. Każdy ma inne doświadczenia i co za tym idzie oczekiwania, więc trzeba jechać i sprawdzać - najlepiej na kołach, bo właśnie wtedy można odkryć ciekawe miejsca o których mało kto pisze.
Awatar użytkownika
Brysiek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 123
Rejestracja: 06.09.2015, 13:10
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gruzja 2019

Post autor: Brysiek »

Wiec ,
Pierwszy pomysł Gruzji pojawił się 4 lata temu i realizacja miała się odbyć w 2016. Konflikt o Krym , Donbas itp oraz zawierucha w Turcji odwiodły mnie od wyprawy do Gruzji, nie wiadomo było, z której strony się tam mógłbym dostać. Promy tak samo niepewne jak asfalt. "Gruzja 2019" , jakoś trzeba było nazwać a chodzi tak naprawdę rzeczywiście o objechanie Morza Czarnego. Skoro nie mogłem się zdecydować na stronę, to chcę zrobić obie. Marszruta jest wyrysowana bez większego sensu, chodziło o pętelkę i określenie min, kilometrowego. Nidy się do takich nakreśleń nie stosuję. Wiem, że przejście graniczne czynne jest jedno, 10km dalej :) wezmę na to poprawkę :grin: . Co do czasu spędzonego w Gruzji, że mało itp, że szkoda urlopu , paliwa itp. Urlopu mi nie szkoda, jestem znanym ciułaczem urlopowym :) Kilometry i paliwo ; słusznie ktoś zauważył , że droga jest celem :) Jesteśmy stworzeni do jazdy motocyklem a nie latania samolotami... przynajmniej ja pilotem nie jestem :haha: . 10 dni na Gruzję to mało, no cóż, w 2003 roku byłem 10 dni na takiej wysepce Bornholm; pi razy drzwi 40km na 25km. Też mi było mało..zawsze będzie mało a kiedyś tam wrócę. Już dawno przyjąłem system zwiedzania świata w taki sposób, żebym miał po co wracać i za każdym razem okryć coś nowego. Co za tym idzie, jak kiedyś pojadę dookoła Morza Kaspijskiego, to też to pewnie będzie droga na kołach z Polski ale wtedy będę mógł jechać innymi drogami. Zawsze muszę coś zostawić na inną wyprawę po drodze.

Więc czekam na potwierdzenie , że dostanę 3 tygodnie urlopu. W pracy już temat nadany. Stwierdzili że jestem pohebany, że nie wrócę, że mnie zgwałcą ( to akurat lubie w wyjazdach no i jakby w robocie tego nie robili ...), że w domu też się można narąbać i takie tam. Jak będzie zielone światło, zbieram info o wizach i inne pierdolety. :whip: No i mój deel jeszcze nie wie, że znowu będę go męczył ;) Dziadkowi stuknęło tydzień temu 120kkm...
Awatar użytkownika
Brysiek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 123
Rejestracja: 06.09.2015, 13:10
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gruzja 2019

Post autor: Brysiek »

Pytania techniczne, może ktoś może pomóc?:
Jako że bardziej dookoła morza czarnego, może warto olać tymczasowo morze azowskie i
1. Czy przejazd przez Krym i nowy most jest możliwy od strony ukraińskiej
2. Czy ewentualny przejazd przez Krym będzie źle odebrany w Gruzji może przysporzyć problemy?

Wersja z morzem azowskim, notabene nowy etap konfliktu:

3. Czy przejście z Donbasu w kierunku Rostowa nad Donem jest możliwy?
4. Czy lepiej nadłożyć drogi i przebić się nad Ługańskiem?
5. Czy z przyczyn politycznych lepiej ominąć Ukrainę i wbijać się przez Białoruś do Rosji?

W sumie to najbardziej interesuje mnie punkt 1 , 2 i 3, reszta jest bez sensu chyba. :thanks:
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Gruzja 2019

Post autor: herni74 »

Brysiek pisze:Pytania techniczne, może ktoś może pomóc?:
Jako że bardziej dookoła morza czarnego, może warto olać tymczasowo morze azowskie i
1. Czy przejazd przez Krym i nowy most jest możliwy od strony ukraińskiej - Nie jest możliwy z winy Ukraińców!
2. Czy ewentualny przejazd przez Krym będzie źle odebrany w Gruzji może przysporzyć problemy? - Nie będzie źle odebrany ale i tak nie przejedziesz bo Cie nie wypuszczą Ukraińcy

Wersja z morzem azowskim, notabene nowy etap konfliktu:

3. Czy przejście z Donbasu w kierunku Rostowa nad Donem jest możliwy? - Nie możliwy i bezsensu przejazd
4. Czy lepiej nadłożyć drogi i przebić się nad Ługańskiem?- jak wyżej!
5. Czy z przyczyn politycznych lepiej ominąć Ukrainę i wbijać się przez Białoruś do Rosji? - bez sensu (dwie wizy po 400zł) !

W sumie to najbardziej interesuje mnie punkt 1 , 2 i 3, reszta jest bez sensu chyba. :thanks:
Jak na kołach to tylko prom z Odessy do Batum lub na kołach dookoła M,Czarnego
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Gruzja 2019

Post autor: Sylwek »

Krym, okolice Donbasu i Ługańska ( "republiki" ), są uznawane przez Ukraińców jako okupowane. Możesz uzyskać pozwolenie na wjazd na Krym w większych miastach w zasadzie wtedy, gdy masz tam posiadłość albo rodzinę. Niemniej, jako tranzyt, nie widzę natenczas większych szans.
Brysiek pisze: Czy lepiej nadłożyć drogi i przebić się nad Ługańskiem?
Nie musisz się przebijać, wystarczy jechać :tongue: .
Brysiek pisze:Czy z przyczyn politycznych lepiej ominąć Ukrainę i wbijać się przez Białoruś do Rosji?
Sprzeczności widzę :smile: .
Z przyczyn politycznych chcesz ominąć Ukrainę, ale jechać przez Krym?
Nie widzi Ci się nadkładanie drogi nad Ługańskiem, ale przez Białoruś już nie :smile: .

Wiza białoruska trochę kosztuje, po co wydawać te pieniądze na tranzyt.
Promy pływają, ale nieregularnie. Czasem można się zdziwić.
Awatar użytkownika
Brysiek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 123
Rejestracja: 06.09.2015, 13:10
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gruzja 2019

Post autor: Brysiek »

Dzięki herni74 i Sylwek,

nie ma sprzeczności tylko skróty myślowe po procentach , :dupa: :haha:

Cały czas rozpatruję wersję jednak zrobienia kółka. Pewnie bez sensu ale czemu nie. Mam już prawie pewne 3 tygodnie urlopu. Korci mnie jeszcze, co by to zrobić z weekendem majowym, dojdzie co najmniej jeden dzień a może trzy ;) . Jako że Maj jest jeszcze zimnawy, rozważam opcję dojazdu przez Turcję i powrót przez Rosję. Takie cosik nakreśliłem, wyszło 7kkm , wiec pewnie 8kkm:
trasa


Poczytałem trochę o przejściach, wizach , promach itp.
1. Promy, szkoda czasu, 5 dni płynie, niewiadoma czy wypłynie itp.
2. Białoruś rzeczywiście nie ma sensu, poza opłatą dochodzi jeszcze nieakceptowanie przez Rosję "turystów" z UE przybywających przez Białoruś.
3. Wydaje mi się, że najrozsądniej wbić się do Rosji przejściem Hoptiwka-Niechotiejewka i zahaczyć o miejsce największej bitwy pancernej na łuku kurskim.
4. Zastanawiam się, czy ze względu na kilometraż nie zahaczyć o Grozne i Morze Kaspijskie zanim wyschnie ;)

Może ktoś zna odpowiedź na :
1. Wiza do Rosji, turystyczna czy tranzytowa?
2. Przy robieniu wizy do Rosji tranzytowej trzeba okazać wizę kraju docelowego, jak to pogodzić z wjechaniem do Gruzji od Turcji i powrót do Polski przez Rosję i Ukrainę?
3. Zresztą w obie strony nie obowiązują nas wizy; do Ukrainy i Gruzji wiec jak to pogodzić z wizą tranzytową i potrzebą okazania wizy kraju docelowego? Wprawdzie jest zapis, że należy okazać wizę , jeżeli jest wymagana, ale gdzieś na forum była wzmianka, że niektórych "braków potrzeb wiz" Rosja nie respektuje.
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Gruzja 2019

Post autor: Sylwek »

W 3 tygodnie dacie radę.
Moim, skromnym zdaniem, warto byłoby jechać wpierw przez Turcję. Raz: początek maja (pogoda), dwa: powrót często odbywa się na szybko, wrażeń już moc. Rosja, w tej części, to z reguły powrotny tranzyt i niewiele ma do zaoferowania, oprócz tzw. stanu umysłu :grin: . Oczywiście, szanowni czytacze mogą się ze mną nie zgodzić :tongue: . Przejście w Hoptiwce jest duże, czasem można nieźle swoje odstać, ale za to pogranicznicy nie patrzą szczegółowo w bagaże. Choć generalnie wylot z Rosji idzie sprawniej, niż wjazd.

Wiza. Raczej turystyczna jedno- lub dwukrotna, miesięczna. Biznesowa tu niepotrzebna i za droga. Tranzyt może nie przejść właśnie przez brak wizy docelowej; te ostatnie stosuje się raczej do wypadów do krajów Azji Centralnej.

Tak na marginesie. Myślę o wypadzie do Gruzji w roku przyszłym, ale w moim stylu, czyli alpejskim, czyli dzida, dzida, dzida. Przytargałem do garażu kolejny nabytek i wypadałoby mu przewietrzyć gdzieś dalej filtr powietrza :grin: .
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: Gruzja 2019

Post autor: KrzysieG »

Też rozmyślam o tym regionie kiedyś, ale ja bym to zrobił tak: Jazda w tamtą stronę przez południe Turcji a powrót północną Turcji. Nie chce mi się użerać z ukraińską policja i płacić ruskim za wizę. Np tak: https://goo.gl/maps/8W6gmYfkJwF2
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Gruzja 2019

Post autor: herni74 »

KrzysieG pisze:Też rozmyślam o tym regionie kiedyś, ale ja bym to zrobił tak: Jazda w tamtą stronę przez południe Turcji a powrót północną Turcji. Nie chce mi się użerać z ukraińską policja i płacić ruskim za wizę. Np tak: https://goo.gl/maps/8W6gmYfkJwF2


Zapewniam Cie ,że nie ma teraz żadnego "użerania się z policją ukraińską"
Osobiście jak bym miał jechać jeszcze raz to znów wybrałbym opcje przez Ukrainę i Rosję (tanie paliwko i świetni ludzie! )
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Gruzja 2019

Post autor: emek »

Nie ma lepszej opcji dojazdu na kołach niż tak jak wspomina Herni. UA i potem Rosja. Pomijając te mity o rosyjskiej czy ukraińskiej policji, jedzie się bardzo dobrze, paliwo, tanie, żarcie smaczne a ludzie życzliwi. Jedyny problem to granica Nechoteewka lub Sumy gdzie trzeba swoje odstać (najlepiej pokonać ją na tygodniu bo w weekend ruch jest wzmożony). Do Gruzji tą trasą bez napinki dojedzie się w 4 dni a można zaczepić o Kaukaz Północny, który moim zdaniem jest dużo ciekawszy i mniej uczęszczany niż drogi gruzińskie obecnie. Jazda po Gruzji nawet w górach przypomina spacer po Krupówkach podczas konkursu skoków a ostatnia wizyta w Udabnie ewidentnie pokazuje zmiany jakie zaszły w Gruzji w ostatnich latach. Mnóstwo turystów, hostel na hostelu, tłumy po prostu.
Strona rosyjska jest z nieznanych mi przyczyn omijana choć ciekawsza kulturalnie i widokowo. Trasa, którą wyznaczyłeś przez UA jest mało realna bo na wschód od Charkowa i Dniepropietrowska są posty i turystycznie tam się nie wjedzie i choć na upartego pewnie się przebijesz to zbyt ryzykowne pchać się tam w obecnych czasach. Jedziemy na początku czerwca grupą na Kaukaz Północny więc w razie czego będziemy gdzieś w pobliżu.
Awatar użytkownika
maju
Admin
Admin
Posty: 1374
Rejestracja: 01.06.2008, 16:13
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gruzja 2019

Post autor: maju »

tanie paliwko
Tanie paliwo na Ukrainie to już historia.
Różnica w cenie jest już niewielka.
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Gruzja 2019

Post autor: emek »

Chodziło chyba o Rosję. Na Ukrainie ceny zbliżają się do naszych.
zielony67
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 243
Rejestracja: 01.06.2011, 09:37
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Wierzowicw Małe 28

Re: Gruzja 2019

Post autor: zielony67 »

umarł wyjazd?
zielony67
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 243
Rejestracja: 01.06.2011, 09:37
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Wierzowicw Małe 28

Re: Gruzja 2019

Post autor: zielony67 »

Wybieram się do Gruzji 15 czerwca 2019 r. możliwość korekty wyjazdu o 3-5 dni, przez Turcję i z powrotem czas ok. 3 - 4 tygodni może trochę dłużej.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości