Biebrzą...

Jedziesz gdzieś? Proponujesz spotkanie? Napisz o tym
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Biebrzą...

Post autor: Neno »

W tym roku padło na Podlasie i tytułową rzekę. Dlaczego ?
Bo ambicje urosły i liczę, że ten jeden dodatkowy dzień zapewni jeszcze więcej doznań. Poza tym to jedyna w Polsce rzeka w całości prowadzącą wśród turzycowisk, łąk i mokradeł (Bagna Biebrzańskie). Niemal w całości biegnie przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego i trzeba wykupić bilety wstępu do Parku.

Termin: start w piątkowe popołudnie z Dolistowo Stare 14.07
Tam zostawiamy swoje 2/4 kółka i jedziemy w górę rzeki, tak naprawdę to pewnie gdzieś na Kanał Augustowski gdzie zostaniemy zwodowani. W zależności od pory "zrzutu" pokonamy 1,2 a może nawet 3 śluzy na owym kanale.
Śluzy są płatne, należy przygotować na nie trochę grosza, o tym potem.
Z racji tego, że są one otwarte w określonych porach - w przypadku późnego startu raczej zdecydujemy się na start z Lipska, Biebrzą - po prostu stracilibyśmy całe piątkowe popołudnie/wieczór, ale sprawa jest do dogadania.
W podjęciu decyzji skąd ruszymy pomóc nam może również pogoda, gdy będzie lepsza bardziej na zachód - ruszymy z Rajgrodu (trasa dość ciężka, miejscami przypominająca nasz ubiegłoroczny spływ Marychą:
viewtopic.php?f=3&t=21577
Trasa typowo nizinna o wyjątkowo słabym prądzie koryto częściowo zarośnięte roślinnością wodną. Szlak prowadzi z jeziora Rajgrodzkiego rzeką Jegrznią przez jezioro Dreństwo i miejscowość Woźnawieś; na 21,5 km wchodzi w granicę BPN, dalej wiedzie skrajem "Czerwonego Bagna" wśród podmokłych łąk. Następnie biegnie rzeką Ełk.

Mapka obrazująca teren działania ;)
Obrazek
Źródło: https://www.biebrza.org.pl

Tym razem śpimy raczej na kempingach - płyniemy przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego. Prawdopodobnie pierwszy nocleg uda się zrobić na dziko.
Standard pól namiotowych jest różny, od wyposażonych w łazienki i toalety w Osowcu, Dolistowie, Goniądzu i Lipsku do pola bez żadnej infrastruktury, np. w Kamiennej Nowej

Tradycyjnie prowiant, wodę i co tam komu do szczęścia trzeba zabrać więc na piątek, sobotę i niedzielne śniadanie. Oczywiście śpimy pod namiotami więc oprócz nich należy zabrać:
- coś od komarów
- materac/karimatę/matę
- śpiwór (temp. w nocy ma oscylować w granicach 10-16*C)
- szczelny worek marynarski na nasz sprzęt - lub owinąć bagaż po prostu w gruby foliowy worek.
- sprzęt do gotowania, sztućce, miska, kubek, prowiant i napoje
- ciepły ciuszek na wieczór, najlepiej z długim rękawem by była ochrona przed komarami
- filtr słoneczny UV
- nakrycie głowy
- rękawiczki rowerowe
- bielizna, kosmetyczka, ciuchy na zmianę itp.
- strój kąpielowy

Spływ raczej dla ludzi czujących klimat, szukających wyzwań i przygody - to nie jest rzeka którą spłyniemy bez wiosłowania popijając piwko, to raczej tylko wieczorem, przy ognisku.

Nie wybraliśmy jeszcze wypożyczalni kajaków (choć mam jedną na oku) ale koszty przybliżone już znam:
- kajak - 30 zł/doba
- transport osób i kajaków - do podziału na ilość uczestników spływu : 2 zł/km
- karta BPN 6 zł/dzień
- dodatkowo płatne śluzy i pola namiotowe

Spływ kończymy w poniedziałek po południu, tam gdzie dopłyniemy, nie ukrywam, że osobiście mam ochotę dopłynąć do ujścia Biebrzy, czyli do miejsca gdzie wpada do Narwi ( m. Ruś lub trochę wcześniej - most koło Wizny).

Głównym utrudnieniem mogą być duże ilości roślinności wodnej w korycie rzeki, szczególnie na odcinku od Rajgrodu aż do Biebrzy oraz komary!
Rekompensatą jest wielka przestrzeń, dzika przyroda, silnie meandrujące naturalne koryto rzeki, liczne starorzecza i sielskie krajobrazy na wielu odcinkach.
Jeśli będziemy mieli dobre tempo, ewentualnie zmęczone organizmy lub po prostu ochotę... to możemy wyskoczyć na chwil kilka na ląd i zwiedzić twierdzę w Osowcu.

Kilka zdjęć Biebrzy, jak również kilka z ostatniego spływu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Biebrzą...

Post autor: grad74 »

Neno, pisze się : pieprzą a nie biebrzą :wink: :tongue: . A na poważnie wspaniały opis i świetne zdjęcia - ot "psio - męska" przygoda :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: . Chciało by sie , ale szef by mnie chyba ... yyy... zastrzelił - jak bym poprosił o 2 urlop? :niewiem: :lol:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Wujek
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 19.06.2008, 20:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biebrzą...

Post autor: Wujek »

A ja owszem, czemu nie?
Wujek.
MZebro
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 187
Rejestracja: 18.10.2011, 18:32
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warmia

Re: Biebrzą...

Post autor: MZebro »

To w takim razie, lista startuje :haha:

1. Wujek
2. Mzebro
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Biebrzą...

Post autor: Neno »

To już za tydzień, pora dogrywać szczegóły, myślę, że decyzję podejmiemy w środę bo jak na razie pogoda każe nam spier*** ;(
https://www.yr.no/place/Poland/Podlachi ... /long.html
Ewentualnie na szybko, po uzgodnieniu z Wami, przeniesiemy spływ na inną rzekę, w inny rejon kraju ( to akurat da się szybko załatwić, ważne by zebrała się odpowiedni duża grupa min. 4 kajaki).

1. Wujek
2. Mzebro
3. Ewa + Ernest + Forest (płyniemy w 3 osobowym kajaku :D)
4. ?
Wujek
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 19.06.2008, 20:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biebrzą...

Post autor: Wujek »

Niestety - odpadam. Sorry.
Wujek.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Biebrzą...

Post autor: Neno »

Wujek pisze:Niestety - odpadam. Sorry.
No szkoda, z Forum będą raptem 2 osoby ;(
Nawet taki jeden co to nigdy spływów nie odpuszczał - tym razem... Eh ;(
Do następnego w takim razie!
Zdjęcia jak jakieś wyjdą wrzucę kiedyś.
Fizolof
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 358
Rejestracja: 25.06.2013, 22:39
Mój motocykl: XL600V

Re: Biebrzą...

Post autor: Fizolof »

Neno pisze:
Wujek pisze:Niestety - odpadam. Sorry.
No szkoda, z Forum będą raptem 2 osoby ;(
Nawet taki jeden co to nigdy spływów nie odpuszczał - tym razem... Eh ;(
Do następnego w takim razie!
Zdjęcia jak jakieś wyjdą wrzucę kiedyś.
Jakby to powiedzieć/napisać.... Twój termin pokrywa się z terminem kolejnego Babskiego Zlotu... więc większość "przypadkiem" zwiedza i jest przejazdem niedaleko zlotu :haha:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości