Kierunek Portugalia

Jedziesz gdzieś? Proponujesz spotkanie? Napisz o tym
Awatar użytkownika
pepe68
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 18.10.2009, 00:46
Lokalizacja: Radom

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: pepe68 »

Kiddo pisze:No to ja mam pytanie bo najwyrazniej coś zle robię :smile: " moim zdaniem 3 tygodnie spokojnie wystarczy jeszcze powinniście poleżeć na plaży parę dni." 9500Km i 21 dni. Minus 1 Valencja ( Barcelona ) minus jeden Gibraltar, minus jeden Lisbona. Na inne historie typu St.Tropez czy Mont St.Michel tez przynajmniej jeden dzień. O leżeniu na plaży już nie wspominam. Zostaje 17 czyli po -/- 560km dziennie. To jakie wy macie dzienne przeloty ? Czy zwiedzacie wszystko z autostrady ? :smile:
560 km Autostradą to jest 6 godzin. Doda ma 24 ,śpimy 8 godzin, to zostaje jeszcze 10 godzin na zwiedzanie, picie piwa i rozbijanie namiotów. poza tym z Centrum Polski do pierwszego punktu wycieczki jest 1000km, to robimy w jeden dzień :crossy: to już dzionek jesteśmy do przodu. Z Lizbony do Bilbao jazda przez Hiszpański interior, czyli wielkie nic, też 1000km na 1 strzał. Ja podobną trasę zrobiłem w 2 tyg
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: slawekk »

pepe68 pisze:Cześć
Zrobiłem podobną trasę w 2015. moim zdaniem 3 tygodnie spokojnie wystarczy jeszcze powinniście poleżeć na plaży parę dni, pod warunkiem ,że w miarę sprawnie będziecie organizować.Ja jeżdżę sam, w grupie zawsze może się trafić ktoś taki, kto definitywnie zamuli wycieczkę i wtedy dupa. Grosa i Stelvio, już możesz wykreślić z listy, tak jak i inne wysokie alpejskie przełączę przed 15 czerwca na 99% zamknięte. Andora też leży powyżej 2000m.n.p.m wiec sprawdź czy nie będzie jeszcze śniegu. jeśli masz jakieś pytania pytaj i powodzenia :thumbsup: . podsyłam link do filmu z wyjazdu i galerii fotek

https://www.youtube.com/watch?v=ZubYEkqt3V8

https://get.google.com/albumarchive/110 ... ixVuojSdCA
Pepe68 dzięki za informację, te Alpy to był luźny pomysł który chyba sobie odpuścimy, co do Andory to jestem nastawiony optymistycznie, mam nadzieję że Pireneje szczególnie po stronie hiszpańskiej będą przejezdne.
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: slawekk »

pepe68 pisze:
Kiddo pisze:No to ja mam pytanie bo najwyrazniej coś zle robię :smile: " moim zdaniem 3 tygodnie spokojnie wystarczy jeszcze powinniście poleżeć na plaży parę dni." 9500Km i 21 dni. Minus 1 Valencja ( Barcelona ) minus jeden Gibraltar, minus jeden Lisbona. Na inne historie typu St.Tropez czy Mont St.Michel tez przynajmniej jeden dzień. O leżeniu na plaży już nie wspominam. Zostaje 17 czyli po -/- 560km dziennie. To jakie wy macie dzienne przeloty ? Czy zwiedzacie wszystko z autostrady ? :smile:
560 km Autostradą to jest 6 godzin. Doda ma 24 ,śpimy 8 godzin, to zostaje jeszcze 10 godzin na zwiedzanie, picie piwa i rozbijanie namiotów. poza tym z Centrum Polski do pierwszego punktu wycieczki jest 1000km, to robimy w jeden dzień :crossy: to już dzionek jesteśmy do przodu. Z Lizbony do Bilbao jazda przez Hiszpański interior, czyli wielkie nic, też 1000km na 1 strzał. Ja podobną trasę zrobiłem w 2 tyg
Mam nadzieję, że się wyrobimy a jeśli się nie uda to mówi się trudno. Maksymalnie mamy 24 dni, biorąc pod uwagę, że do Monako przelecimy autostradami to trochę czasu będzie do przodu. Przy zgranej ekipie damy radę.
Awatar użytkownika
pepe68
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 18.10.2009, 00:46
Lokalizacja: Radom

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: pepe68 »

Andorę na pewno przejedziesz i główne drogi w Pirenejach pewnie też, Może być Zimno, ja byłem w sierpniu i na przełęczach dobrze piż..ło ale wystarczy zjechać w dól i już spoko. W Pirenejach i nad oceanem San Sebastian/ Bilbao dokuczała mi wilgoć deszcze mżawki i poranne mgły, nic nie można było wysuszyć.(w Polsce wtedy było +35C, taki paradoks).
Awatar użytkownika
Kiddo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 205
Rejestracja: 30.01.2015, 17:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stuttgart/ Gdańsk
Kontakt:

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: Kiddo »

Każdy podróżuje inaczej. Ja właściwie nigdy z autostrad nie korzystam. Chyba, że mus. Na ITT bedę zmuszony, przynajmniej do Pragi, sypać autostradą a to ze Stuttgartu jest właśnie jakieś 560 kilometrów. Tyle,że dla mnie i mojej 26 letniej TA600 560km to nie sześć a przynajmniej 7-8 godzin ( pauza co 100km, fajeczka albo tankowanie albo jedno i drugie ) 1000 km jednego dnia to raczej nie dla nas :sad: Autostradą przez Francję ? :lanie: Dla mnie dzienne przeloty we Francji to tak +/- 350km. Tyle jest do zobaczenia, że właściwie mógłbym rowerem jechać :smile: . No ale jak się chce zobaczyć wszystko to co na liście w takim czasie to chyba nie ma wyboru. Trasa jest niezła i z chęcią sam bym się wybrał ale musiałbym mieć miesiąc urlopu :smile: Jadąc w grupie to byśmy się dopiero wieczorem na kempingu spotykali...
Awatar użytkownika
Kiddo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 205
Rejestracja: 30.01.2015, 17:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stuttgart/ Gdańsk
Kontakt:

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: Kiddo »

pepe68 pisze:Andorę na pewno przejedziesz i główne drogi w Pirenejach pewnie też, Może być Zimno, ja byłem w sierpniu i na przełęczach dobrze piż..ło
A to ważna informacja bo się w Lipcu wybieram. Obejdzie się bez termo bielizny ?
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: slawekk »

sacchi pisze:Slawku temat trochę nam przestygł ale trzeba wrócić do planów i określić trochę konkretów. Skompletujmy na początek listę państw, przez które będziemy przyjeżdżać, bo chciałbym przygotować naklejkę na nasz wyjazd.
Niemcy,
Szwajcaria,
Francja,
Andora,
Hiszpania,
Portugalia,
Luksemburg?
Belgia?
Holandia?

Tomek dopisz jeszcze Monako.
Awatar użytkownika
Amper
romeciarz
romeciarz
Posty: 33
Rejestracja: 02.10.2013, 20:38
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: Amper »

Spoko, Monako już dopisane!
wodnik57
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.02.2017, 13:43
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: wodnik57 »

Witam, to moj pierwszy post poza powitalnym, więc pozdrawiam wszystkich. O transalpach wiem niewiele , a o Hiszpanii więcej dlatego się dopiszę. Trasę do Hiszpani robiłem wielokrotnie samochodem i nie wiem na ile szybciej będziecie się przemieszczać na motocyklach. Jeśli zgodnie z przepisami to niewiele, nie licząc stania w korkach kiedy możecie się przepychać do przodu. Rozumiem , że Niemcy robicie autostradą i wpadacie do Szwajcarii, tu pamiętajcie o winiecie. Osobiscie tuż przed granicą szwajcarską skrecam do Francji i dalej lecę na południowy zachód w kierunku Barcelony, lub Bordeaux(Bordo). Jadąc autostradami po Francji może uda Ci sie przejechać 800-1000 km w ciągu dnia. Dla samochodu to około 90 euro za opłaty, motocyklem taniej. Jeśli nacionalkami to limit 90 i 50 w miescie, wsi, trudno osiągnąć średnia przebiegu 70 km/h. Ale jedziesz przecież na wakacje więc luz. Jak już ktoś napisał uważaj na radary. Jest ich pełno także w małych wioskach i zwykle działają. Zrozumiałem, że masz w planie zjazd na lazurowe i pociągnąć wzdłuż wybrzeża. Pojedziecie w pierwszy weekend majowy kiedy tysiące Francuzów wybierze sie nad morze. Poruszanie sie po nadmorskich kurortach jest bardzo uciążliwe. Radziłbym wbijać sie w nie tylko jeśli macie coś konkretnego do obejrzenia.
Ale o Hiszpanii.
Figueras - muzeum Salvadore Dali, Barcelona: barrio gotico, park Guell, katedra Sagrada Familia, architectura Gaudiego, Port i daej jeśli chcecie zwiedzić Andorre tp przez przepiękne góry Montserrat , również monastyr i górska kolejka i pózniej dowolnie piąć się na północ przez pireneje do Andorry. W pirenejach praktycznie gdziekolwiek się nie ruszycie jest super żeby pokręcić się motocyklem. Polecam Park Narodowy Valle de Ordesa czy Sant Maurici z poonad 50 jezioramiWracając w kierunku Walencji polecam drogę przez góry i odwiedzenie toru w Alcaniz. Koło Zaragoza półpustynie Monegrost i pozostałości po wojnie cywilnej, Belchite i liczne okopy i umocnienia.
Wiecie, że 5-6-7 maja to mistrzostwa Swiata GP w Jerez de la Frontera koło Kadyksu? Może wpadniecie? Będzie kilka tysięcy naszych kolegów z całej Europy? Nawet może ja się wybiore:)
Sitges miasto geyów za szczególnym klimacikiem chłopców trzymających się za ręce
Tossa del Mar - kurort i stare mury, zamek
Sagunto, na pólnoc od Walencji, ruiny rzymskie, Walencja - miasto Nauki, spore akwarium Morskie, Samo miasto tak umiarkowanie
Peniscola, stare miast i zamek nad samym morzem Papa Luny . Z Peniscoli można przeleciec super szutrówkami przez Sierra de Irta odwiedzajac na jednym ze szczytów pokażne ruiny zamku i zakończyć w Alcossebre w restauracji casa Isabel wcinając pyszne owoce morza w bardzo przyzwoitych cenach. Zjeżdżając jakieś 20 km na południe wzdł€ż morza ladujecie w Orpesa del mar ze swoimi kąpieliskami. Można sie nieżle odgruzowac po pierwszych 3000km.
Npisz czy o takie informacje Ci chodziło to mogę jeszcze coś dopisać. Zeby Cie trochę zaintrygować doda, że interior jest o wiele ciekawszy niż brzeg. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: HarryLey4x4 »

Wodnik, pisz pisz. Ja taką trasę planuję z rodziną kamperem , więc wiele właśnie takich informacji się przyda. :thumbsup:
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: slawekk »

Super, dokładnie na takich informacjach mi zależy.
Czy możesz coś podpowiedzieć odnośnie Aragonii? Na tą chwilę planuję zobaczyć Torlę oraz Loarre Castle.
wodnik57
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.02.2017, 13:43
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: wodnik57 »

widzę, że ciągnie Cie Aragonia. I bardzo dobrze. Załóżmy więc , że straciłes tylko tydzień żeby przejechać całe Niemcy, szwajc., Francję, Monaco, odwiedzając oczywście po drodze np Colmar, Sztrazburg (stare miasto, kanały) zatańczyłeś na moście w Avignon, odwiedziłes teatro romano w Orange, pospacerowałes po murach Carcassone i rzuciłeś okiem na któryś z zamków Katarów lądujesz w okolicach Perpignan jakieś 30-40 km od granicy z Hiszpanią. Musisz zdecydować którędy chcesz sie wgruść w Hiszpanię. Jeśli chcesz Aragonię może byłby to dobry moment, żeby ruszyć w góry, czyli skręcasz w prawo i tniesz do Andorry. Otrzesz się o Canigou, najwyższy szczyt Pirenejów , będzie pewnie jeszcze w śniegu. Ta okolica obfituje w ciepłe źródła i tak jak na przykład w Eau de Therme bywają zbiorniki z ciepłą/gorącą wodą w centralnych unktach wiosek, ogólnie dostępnych. SIadasz moczysz nogi, odpoczywasz. Przejeżdzasz Andorre zawiedziony, że już nie jest tak tanio jak kiedyś, no może jeszcze w dobrej cenie kupujesz dziewczynie dobry perfum, a sobie 1.5 litra whisky o co tam lubisz. Jeśli nie pijesz to po prostu zatankuj do pełna przed wjazdem do Hiszpanii. Możesz wyjechać asfaltem jadąc na południe albo w Massanie skręcić na Pal (droga CG4)i wspiąć sie do granicy kierując sie na Tor (wieś już w Hiszpanii). Na granicy kończy sie asfalt i zaczyna się piękna droga gorami.Jak masz auto mapę to jest ona tam zaznaczona.Jedynie jak jest dużo śniegu to może być zamknięta. Nic takiego, wracasz wtedy do głównej drogi na południe. droga otwarta , jedziesz na Tor, z Toru na Sort i potem na przykład na Vielhe. Po drodze masz rzeki z oferta rafftingu, kajaków , kamienna architekture, mijasz lub odwiedzasz park sain Maurici i kierujesz się w kierunku Monte Perdido i Ordesy. Tam koniecznie odbywasz spacer przynajmniej 2 godzinny w góre kaskad na rzece Arazas - Cola de caballo, idziesz w Torli lub Broto na obiad zamawiając 500-700 gramowy antrykot, który pewnie Cie pokona więc spytaj wcześniej kelnera jaka jest jego zwyczajowa waga i zamówcie na spólę, praktyka stosowana tam powszechnie a spróbować warto. W Hiszpanii zobaczysz co znaczy dobra wołowina. W Boltani masz klimatyczne SPA w starym monastyrze. Stamtąd górami możesz przejechać do Bieskas i dalej na południe w kierunku Huesca i Zaragoza (Saragossa). Możesz tez skoczyć na północ do Panticosy - też SPA. Dość duże. Z Zaragoza masz 3 opcje, na wschód do Barcelony, lub wcześniej zjazd z drogi A2 na Alcaniz, Morella i po górach do Peniscoli, na Pd-wsch w kierunku na Teruel i Walencje. Tu masz po drodze oprócz Teruelu region Carinena, winnice i bodegi a także pozostałosci po wojnie cyilnej, potem przepiekne miasteczko Albarracin , mury, zamek , a także ciekawy akwedukt wykuty w skale w jego okolicy. Sporo miejsc do powłóczenia sie przed siebie. Za Teruelem też ciągle możesz ruszyć na wschód przez Montanejos - kolejne wody termalne, albo zjechac do Walencji. Trzecia opcja to kierunek na Madryt i Alhama de Aragon - SPA a przede wszystkim Monasterio de Piedra z przepieknymi kaskadami na rzece piedra, pokazem karmienia dzikich ptaków ,muzeum kakao i produkcji zakonnego piwa. Swoją drogą nigdzie indziej w Europie nie widziałem takiej ilości ptaków drapieżnych. Jeśli chciałbyś zobaczyć przy okazji sępy latające na wysokości twojego nosa w odległości mniejszej niż 10 metrów to niestety musiałbyś ruszyć jeszcze głębiej w interior. Ale może być cienko z czasem, bo chcesz jeszcze Le Mount Saint Michelle i Belgię...W Zaragoza fajny sklep firmowy LS2, w Barcelonie niezły outlet z ciuchami na moto i akcesoriami i b. dobre ceny :)
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: slawekk »

Orientujesz się, czy można dojechać motocyklem do Ruta Cola De Caballo w Parku Ordesa?
Na mapach gogle jest tam zaznaczony parking ale w necie znalazłem informację, że można tam dojść lub dojechać autobusem.
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: HarryLey4x4 »

Wodnik, nie organizujesz przypadkiem wypadu motocyklowego do Hiszpanii ?
Jeśli tak , to jestem pierwszy na liście chętnych :thumbsup:
wodnik57
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.02.2017, 13:43
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: wodnik57 »

Sławekk, tak, można dojechać pod trasę cola de caballo i jest parking i info tur.
Harry , niestety nie mam jeszcze odpowiedniego moto, żeby się tam wypuścić. Na razie mogę to robić tylko Patrolem, ale jak zdecydujesz się ruszyć to chętnie pomogę w miare możliwości
wodnik57
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.02.2017, 13:43
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: wodnik57 »

Wrzuciłem na szybko w viamichelin twoją planowaną mniej więcej trasę przejazdu i wyskoczyło mi prawie 8000 km. Na 3 tygodnie to baaardzo dużo.... Jeśli jednak jedziesz bez sztywnego harmonogramu i zabukowanych hoteli czy campingów to zawsze możesz zmodyfikować plany. Będzie sie podobało :)
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: HarryLey4x4 »

wodnik57 pisze:Sławekk, tak, można dojechać pod trasę cola de caballo i jest parking i info tur.
Harry , niestety nie mam jeszcze odpowiedniego moto, żeby się tam wypuścić. Na razie mogę to robić tylko Patrolem, ale jak zdecydujesz się ruszyć to chętnie pomogę w miare możliwości
Nie ma problemu, mam kilka Patroli, zatem mówisz masz... ;-)
slawekk
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 67
Rejestracja: 05.08.2010, 12:51

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: slawekk »

wodnik57 pisze:Wrzuciłem na szybko w viamichelin twoją planowaną mniej więcej trasę przejazdu i wyskoczyło mi prawie 8000 km. Na 3 tygodnie to baaardzo dużo.... Jeśli jednak jedziesz bez sztywnego harmonogramu i zabukowanych hoteli czy campingów to zawsze możesz zmodyfikować plany. Będzie sie podobało :)
Dokładnie tak jak napisałeś, nie ma sztywnego harmonogramu i zabukowanych noclegów. Założenie jest takie, że robimy tyle kilometrów na ile pozwalają nam siły, jazda raczej spokojna, bez sztywnego trzymania się zegarka a pod wieczór szukanie noclegu oraz planowanie kolejnego dnia.
Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe miejsca, niekoniecznie oblegane przez turystów lub fajne drogi szutrowe, śmiało pisz, z góry dziękuję.
wodnik57
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.02.2017, 13:43
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: wodnik57 »

Tak w skrócie, żeby nie zanudzać:
Miasta:
Toledo - stara stolica Hiszpanii, przepiękna starówka otoczona murami,
Granada i Ogrody alhambry a wieczorem Lażnie arabskie z przesłodką herbatką miętowa bez ograniczeń, coś typowego dla kierowców :)
Kadyks (Cadiz) Stare miasto , blisko masz do Jerez de la Frontera - świetne przedstawienie tresury/tańca koni andaluzyjskich.
Jak już tam będziecie to ciekawostką jest El Rocio, mała wioska po drugiej stronie rzeki Guadalquivir w sercu Parku Doniana, który też bardzo polecam - mokradła i b. różnorodna fauna. El Rocio to wioska jak z westernu , plac centralny bez asfaltu, mozna podjechać do baru konno i zostaniesz obsłużony be zsiadania z konia, butiki z wyrobami ze skóry etc
Sevilla - między Kadyksem i el Rocio
Cordoba -Katedra - meczet - Arabowie do tej pory nie pogodzili sie z jego stratą
Merida - Teatr Rzymski - ciągle wystawia sie tam sztuki na otwartej przestrzeni
Caseres - kapitalnie zachowane Sredniowieczne miasto
Avila - mury i stare miasto
Salamanka - stare miasto i akademickie a wiec nocne Zycie i niedrogie zakąski często dodawane gratis do piwa/wina
Segovia - bardzo ciekawe stare miasto i zamek Alcazar , najlepszy prosiak z pieca. Całkiem niedalegk, żywcem wyrwana ze średniowiecza wioska Pedraza i wokól sporo widokowych, kiepskich dróg
Peniafiel zamek z bodegą i degustacja wina.
Generalnie dolina rzeki Duero - szlak bodeg i zamków arabskich i katolockich - przebiegała tam kiedys granica miedzy państwem arabskim a chrzescijanami. Stąd Berlanga de Duero, Gormaz, Burgo de Osma etc
Soria - miasto i prowincja - mniejsze zaludnienie niż na Saharze, płaskowyż ponad 1000 m.n.p.m. mnóstwo bezdroży , część doliny Duero, mnóstwo zabytków romańskich, rzymskich i arabskich, miasta trzech kultur, bo nie należy zapominać , że żyli tam też Żydz
Na pólnocy Santillana del Mar,super stare miasto, obok jaskinie Altamira i Soplao a także safari Zoo gdzie przejechać sie da samochodem w Cabarceno
Santander - morze i owoce morza
Bilbao - Gugenheim pyszne zakąski i wino i niedaleko najpełniejsza kolekcja RollsRoysa w Europie i inne stare samochody, warto - Torre Loizaga
wodnik57
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.02.2017, 13:43
Mój motocykl: nie mam jeszcze TA

Re: Kierunek Portugalia

Post autor: wodnik57 »

Miało być krótko...
Natura
sierra i rio (rzeka) Sugura
Doniana
Canion del Rio Lobos za swoimi sępami
Cebollera
Picos de Europa
Almeria, dzikie piękne plaże i plany filmowe hiszpańskich westernów
Pas nadmorski Cantabrii i Kraju Basków jest rewelacyjny, mnóstwo klifów, tylko nie wiem czy dacie radę czasowo.
W Portugalii albo omijacie autostrady , co nie zawsze jest łatwe, albo zarejestrujcie się w toll payu o jakkolwiek tam się to nazywa , przy wjeździe. Nie ma bramek. Ale to pewnie już wiecie.
Tam polecam Sierra estrela, Aveiro Porto ze swoimi bodegami , Tomar z jednym z największych zamków Templariuszy, Guimares, Coimbra, najbliżej Lizbony - Sintra - pełno zamków w jednym miejscy, Cascais - sympatyczny port, tanie hostele z widokiem na ten właśnie, jakis fort , Sesimbra - tak dla relaksu i plaży, możliwość dania nura jak ktoś lubi .
Jakieś wątpliwości to pytaj.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość