Mini-Kuchenka gazowa BRS vs Hobo stove by IKEA

Wszystko to, co nie pasuje do pozostałych działów.
Janek-2004
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 248
Rejestracja: 01.04.2018, 15:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Dębowiec

Mini-Kuchenka gazowa BRS vs Hobo stove by IKEA

Post autor: Janek-2004 »

Witajcie,

nabyłem drogą kupna mini kuchenkę gazową BRS. Jako że zbliża się dzień po dniu termin planowanego wyjazdu dokoła Polski zrobiłem w kończący się weekend test polegający na zagotowaniu wody w czajniczku campingowym - ok. 500 ml wody.
Pogoda była szczególnie sprzyjająca bo raz, że nie za ciepło ok 10 st. C po drugie strasznie wiało. Więc warunki kapitalne, żeby zobaczyć ile trzeba będzie czekać na zagotowanie wody na kawę czy herbatę tym maleństwem.
Nastawiłem na pół gwizdka, żeby płomień nie wychodził poza dno czajniczka.
Wynik testu: powiem, że byłem w szoku jak w ciągu 3 minut woda zaczęła wrzeć i zalałem sobie kawkę popołudniową. W następnym wolnym czasie zrobię test jak to gówienko daje rady w ugotowaniu czegokolwiek. A tak to wygląda na zdjęciach; ten pomarańczowy dinksik widoczny obok palniczka to redukcja, dzięki której można ponoć zastosować walcowy kartusz 400 g za 3,5 zł zamiast takiego colemana 300 g za 30 zł. Też nie omieszkam wypróbować. Jeżeli macie taki palnik BRS napiszcie jak się sprawuje po dłuższym czasie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wczoraj robiłem podobną próbę na kuchence na paliwo stałe zrobionej z ociekacza IKEA jak niżej i zagotowanie takiej samej pojemności wody zajęło się 3-4 krotnie więcej czasu niż na palniczku BSR. Co prawda test wczorajszy nie może być obiektywnie uznany bo raz, że wiatr był silniejszy 2 razy niż dzisiaj w trakcie testu, po drugie źle obliczyłem sobie zapas paliwa :smile: .

Pomimo dłuższego czasu gotowania, kuchenka na drewionka ma wg mnie następujące zalety: fajny klimat zwłaszcza wieczorową porą, po drugie daje większą niezależność w razie braku gazu.
Na pewno wezmę obydwie ze wzgledu na niewielkie rozmiary i pomijalną masę.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Mini-Kuchenka gazowa BRS vs Hobo stove by IKEA

Post autor: emek »

Warto jeszcze zwrócić uwagę na wady tego rozwiązania (kuchenka Ikea). Zagotowanie wody na paliwie stałym trwa jak napisałeś dużo dłużej niż na gazie czy kuchence benzynowej. Do tego trzeba mieć na nią specjalne opakowanie bo po użyciu wszystko jest osmolone i brudne. Mimo cienkich blaszek potrzeba sporo czasu aby kuchenka po użyciu wystygła do temperatury umożliwiającej jej spakowanie. Ogółem posiada więcej wad niż zalet biorąc pod uwagę zastosowanie wyprawowe.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Mini-Kuchenka gazowa BRS vs Hobo stove by IKEA

Post autor: grad74 »

Janek, czy walcowy kartusz to te takie żółte gaziwa trochę większe od puszki piwa, dostępne "wszędzie"? No i czy taka przejściówka jest w zestawie?
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Janek-2004
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 248
Rejestracja: 01.04.2018, 15:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Dębowiec

Re: Mini-Kuchenka gazowa BRS vs Hobo stove by IKEA

Post autor: Janek-2004 »

dokładnie takie "prawie" jak puszka piwa. dostępne ogólnie w prawie każdym markecie budowlanym. przejściówka była dołączona do zestawu.
https://pl.aliexpress.com/item/BRS-3000 ... 5c0flVGHJI
ja zapłaciłem za to ok 50 zł - wkleiłem powyżej link z mojego archiwum, ale widzę że opis już zmieniony i dają gratis już nie ten adapter a jakiś inny dinksior.
trzeba pogrzebać bo tego jest pełno tam i może lepszą cenę jeszcze zrobić lub z tym adapterem co ja dostałem.
marek79
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 463
Rejestracja: 29.06.2010, 11:05
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mini-Kuchenka gazowa BRS vs Hobo stove by IKEA

Post autor: marek79 »

Gdy już zużyjecie cały gaz z takiego kartusza z gwintem proszę o niewyrzucanie pustego pojemnika.
Chętnie przygarnę .
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości