Jakie opony? LISTA

Akcesoria do motocykla, gmole, kufry, sakwy, grzane manetki, słowem dodatkowe wyposażenie.
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

Szybka odpowiedź dla szukających info:
Wybrałem komplet Mitas Invander MC-30. Jak się będą sprawować napiszę w innym poście.

Stoję przed wyborem opon.
Mam kilka modeli na oku:
MITAS INVANDER
MICHELIN ANAKEE
MITAS E-08
METZELER TOURANCE

Jazda 90% po asfalcie, reszta raczej utwardzane drogi. Na początku myślałem, żeby w ciemno brać tourance'y, ale jak poczytałem, że po 5tyś km mogą wyglądać jak po 4 sezonach to chyba odpuszczę. foto poglądowe:
Obrazek
Jak z resztą modeli? wiem, że dużo osób jeździ na e-08, jak z ich trwałością? są najtańsze w tym zestawieniu.
Ostatnio zmieniony 29.09.2016, 16:18 przez Adam_M, łącznie zmieniany 1 raz.
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: tomekpe »

Opona nie sprowadza się do przebiegu, jaki na niej zrobisz. Jeśli w ramach tych 10% poza asfaltem nie planujesz nic wymagającego, to brałbym Anakee, ze względu na moje świetne doświadczenia z Anakee 2 (ale modelu 3 nie znam).

Metzelery są bardzo trwałe i takie spękanie jak na zdjęciu u mnie owszem było, ale na nic to nie wpływa, było i się nie powiększało. Za to przyczepność na mokrym po kilku sezonach była dramatyczna.

Miałem też dwa modele Mitasów (inne, tj. E07 oraz E09) - nie są zbyt przyczepne na mokrym, na suchym było OK. Jak jeździsz w dobrą pogodę i robisz długie przebiegi, to będzie świetny wybór. Jak bardziej "całosezonowo" - to weź jak najlepszą gumę, która przy 5 stopniach i deszczu nie zamieni się w łyżwy.
Awatar użytkownika
Biedron
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 815
Rejestracja: 20.05.2010, 11:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Biedron »

Mogę się wypowiedzieć o Mitasach E-08. Dla mnie opona tragedia. Były to pierwsze opony jakie miałem na trampku gdy go kupiłem. Mięsa dużo, miały chyba 2 lata. Pojeździłem troszkę na nich wokół komina i potrafiłem na mokrym asfalcie prześliznąć się przez skrzyżowanie.... jak na lodzie. Na Rumunię na przód założyłem jakieś Shinko a tyle został E-08. Każde odkręcenie manetki powodowało uślizg tyłu na mokrym asfalcie. Na górskich drogach TIRy mnie wyprzedzały na serpentynach. Opona jak poczuła wilgoć zachowywała się jak na lodzie. Dużo lepiej na mokrym mi się jeździ na C-02 niż na E-08.
Nigdy więcej MITASA na asfalt.
Ja jako następne kupiłem Contiescape i to była bajka w porównaniu do Mitasa. Na szutrach, delikatnym piasku spisywała się bardzo dobrze, zawłaszcza jak była nowa i pseudo-kostka fajnie się wgryzała w teren.

Dla mnie oponą szosową z opcją zjazdu z czarnego to Heidenau K60 Scout na tył. Z przodu mam TKC 80 i na asfalcie zachowuje się bardzo przyzwoicie a i w terenie robi robotę.
Biedron
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

tomekpe pisze:Jeśli w ramach tych 10% poza asfaltem nie planujesz nic wymagającego, to brałbym Anakee, ze względu na moje świetne doświadczenia z Anakee 2 (ale modelu 3 nie znam).
Tak, raczej te 10% to dojazdy do działek czy coś, bardziej kwestia konieczności niż celowej jazdy w terenie ;) A czy te Michaliny nie zdzierają się zbyt szybko? Taką opinie o nich czytałem, że latając po asfalcie szybko kończy się środek opony. Czytam, że strasznie głośne są 3. Ale czy szosowa opona może być głośniejsza od enduro na asfalcie?
Biedron pisze:Mogę się wypowiedzieć o Mitasach E-08. Dla mnie opona tragedia.
Czyli jednak cena idzie w parze z jakością. Co prawda po mokrym staram się nie jeździć, ale jak już trzeba będzie to wole się nie zaskoczyć. Mam teraz Bridgestone'y, ale stare, więc na mokrym nie sprawują się dobrze.
Biedron pisze:Heidenau K60 Scout na tył. Z przodu mam TKC 80.
Tak oglądam te opony i chyba jednak wybiorę coś bardziej asfaltowego ;)
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

Czytam o tych anakee 3 i podobno to porażka, śliska opona, hałaśliwa strasznie.
Jeszcze rzucił mi się w oczy Heidenau ale model k76
K76
trochę wygląda jak Tourance, ciekawe jak z wytrzymałością
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Nadol »

Jeszcze jest TKC70 o którym pisał na forum Falco.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

TKC70- póki co trochę za drogi komplet jak dla mnie. Chciałbym zmieścić się w 700zł na komplecie. Chyba póki co najbardziej do gustu (patrz cena/jakość) przypada mi ten Heidenau k76, najwyżej za dwa sezony zmienię na coś innego ;)

Taki opis znalazłem na innym forum tych k76:
"Właściwości porównywalne do Metzeler Tourance, dobra trakcja na szutrze (nie lubi grubych szutrów i kamieni), słabo w piasku, kiepsko w błocie, cicha idealna na trasy asfaltowe nawet na mokrej nawierzchni dobrze trzyma. Wystarcza na stosunkowo długie przebiegi/"

A tutaj dla porównania moje obecne oponki, których już niestety nie produkują, a chętnie bym kupił drugi komplet :/ bieżnika jest grubo ponad połowa, ale ze względu na swój wiek (2010) zrobily sie twarde.
"Wysoki bieżniki duże przebiegi. Bardzo stabilnie się prowadzi, dośćdobrze w deszczu oraz w lekkim terenie lepsza od Anakee. Idealna opona na suchy asfalt, znakomiata w drobnych i grubych szutrach, polnych drogach bez nadmiaru błota oraz trawie. Stosunkowo cicha i moim zdaniem niedoceniana."
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: tomekpe »

TKC70 mam świeżo zakupione. Niezłe, ale bez rewelacji, np. do świetnych wg mnie Anakee 2 nie ma porównania niestety. Ślisko na mokrym. Na suchym są rzeczywiście fajne.
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: ArturS »

Opony MITAS serii MC to totalnie inna guma niż Mitasy, które znamy z serii E, czy C. Pod symbolem MC kryje się marka Sava, czyli fabryka ze Słowenii. Mam dobrze przetestowaną dualową MC-23 (takie trochę bardziej agresywne TKC80) i jestem nimi zachwycony jeśli chodzi o zachowanie na mokrym asfalcie. Niestety schodzą tak samo szybko jak TKC. Asfaltowej wersji nie testowałem, ale spodziewam się analogii, czyli bardzo dobrej przyczepności za bardzo przystępną cenę. Ale bez testów to takie wróżenie z fusów ;)
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

No w necie też nie ma za dużo o tych mc30, wiem, że za granicą są sprzedawane jako sava. Niby stówkę tańsze od k76, ale ciekawy jestem czy warto oszczędzić aż tyle na oponach. Też nie chciałbym kupić drogich i niespelniajacych moich oczekiwań opon.. Opon szukam na następny sezon dlatego już teraz się rozglądam :)
Kurde ale mi namieszałeś trochę w głowie tymi mitasami, myślałem, że to taki sam rodzaj gumy jak w E-08. Też ładnie te mc-30 wyglądają- tutaj z forum BMW zdjęcie:
Obrazek
może za 4paczki warto spróbować? wygląda, że mięcha trochę jest na nich.

Dopiero teraz zauważyłem, że te mc-30 ,trampkowym rozmiarze, za komplet kosztują prawie tyle co heidenau k76;/

Tapnięte z Huawei P7
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: tomekpe »

No tak tylko że Heidenau, to nie jest guma 90/10... (żeby nie było, fajne opony, ale inny segment).
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

no według tego co czytam heidenau k76 to 70/30, tak jak tourance
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: tomekpe »

Adam, spójrz na Tourance, potem spójrz na Heidenau i zastanów się nad tym 70/30. Miałem podobny dylemat i poza asfaltem to nie są podobne gumy. Poza tym na początku pisałeś o 90/10.

Jak Ci wszystko jedno, to bierz najtańsze gumy i szkoda pisać na darmo:)
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

K76
Obrazek
Torance
Obrazek
Wyglądają podobnie. Może i jest roznica poza czarnym.
Ale masz rację, zdecyduje się na komplet mitasow mc-30 :)
Dzięki Panowie! :)


Tapnięte z Huawei P7
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: tomekpe »

Ty także masz rację, bo mi się namieszały w głowie Heidenau K60 scout - a to te oglądałem jako alternatywę do moich Tourance. K60 się różnią, K76 są podobne. Ja ostatnie kupiłem TKC70, jak pisałem powyżej.

Grunt, że decyzja podjęta. Napisz potem recenzję w wątku o oponach.
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

Tak myślałem, że pomyliły Ci sie k76 k60:) tyle jest tego towaru na rynku, ze można się pogubić :p jak kupię, założę i trochę pojeżdżę to nieomieszkam napisać coś o nich:) zmiana może okazać się spora bo aktualnie jeżdżę na jakiejś innej rozmiarówce.

Tapnięte z Huawei P7
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
Slawol74
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 240
Rejestracja: 10.10.2015, 17:29
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Slawol74 »

[quote="Adam_M"]TKC70- póki co trochę za drogi komplet jak dla mnie. Chciałbym zmieścić się w 700zł na komplecie. Chyba póki co najbardziej do gustu (patrz cena/jakość) przypada mi ten Heidenau k76, najwyżej za dwa sezony zmienię na coś innego ;)

Taki opis znalazłem na innym forum tych k76:
"Właściwości porównywalne do Metzeler Tourance, dobra trakcja na szutrze (nie lubi grubych szutrów i kamieni), słabo w piasku, kiepsko w błocie, cicha idealna na trasy asfaltowe nawet na mokrej nawierzchni dobrze trzyma. Wystarcza na stosunkowo długie przebiegi/" POTWIERDZAM METZELER TOURANCE NIE NIENAWIDZI GRUBEGO SZUTRU , KAMIENI I ZDRAPANEGO ASFALTU . ASFALT I UBITA GLEBA JEST OKEJ . I TE KOSTKI PO 3500KM http://www.fotosik.pl/zdjecie/3015e05059afa64c
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Adam_M »

Ze względu na to, że jednak jeżdżę głównie po czarnym zostanę póki co przy wyborze Mitas MC-30. Jak się nie sprawdzą albo będę chciał polatać coś w terenie to kupie drugi komplet bardziej terenowych opon ;)
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
Slawol74
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 240
Rejestracja: 10.10.2015, 17:29
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: Slawol74 »

Wczoraj pierwszy konkretny teren . Dużo piachu nawet bardzo . Metzeler tourance nie dawał rady . Dobre na asfalt i ubity teren .
rafi
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 97
Rejestracja: 01.01.2016, 23:16
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Jakie opony? LISTA

Post autor: rafi »

Slawol74 pisze:Wczoraj pierwszy konkretny teren . Dużo piachu nawet bardzo . Metzeler tourance nie dawał rady . Dobre na asfalt i ubity teren .
Ja się dwa razy wypuściłem w teren na Metzeler tourance i nie polecam. Problemy zarówno w piasku jak i w błocie :dupa: chodzi jak chce. Czekam teraz na obiecane przez bracistę kostki i może bardziej odważnie w teren.
Junak M10 -> Kawasaki KZ400J -> ............. -> Honda XL 650V
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości