Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Dzięki Transalpowi nabrałeś doświadczenia i chcesz zrobić następny krok w motocyklowej przygodzie?
Tu znajdziesz kącik poświęcony innym jednośladom.
Bartass
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 25.11.2009, 07:35

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Bartass »

Z tymi filtrami powietrza to pierwsze słysze. Ja po ponad 12000 na jedej z ST tylko przedmuchałem filtry, bo na moje spokojnie sie nadawaly jeszcze. Mówcie co chcecie, ale ja po śmiganiu na AT po 3 mies ją sprzedałem, bo.... przereklamowany to sprzęt... Prawda, oba te motocykle prowadzą się różnie, każdy kupi to, co mu pasuje.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: wojtekk »

Koledzy - może pozostawmy ten wątek jako zwykłą relację, dywagacje, zastanawianie się, a nie jako przepychankę czy udowadnianie wyższości jednego motocykla nad drugim :)

P.S. Na rozluźnienie. Dziś miałem straszny sen. Pojechałem na tor nowym motocyklem... Czopkiem... I na zakrętach, jadąc pełnią swych umiejętności i ograniczeń motocykla (z czego byłem niesamowicie dumny choć piekielnie zmęczony tą ekwilibrystyką) byłem z siebie niesamowicie dumny jak wiele da się wycisnąć ze sprzęta. Ale obróciłem się przez ramię i zobaczyłem, że jakieś enduro radzi sobie dużo lepiej a kierownik nic a nic się nie męczy... Przez resztę snu (i jazd na torze) snułem się na tym motocyklu (rozładowywał mi się dodatkowo aku) zastanawiałem się czemu ja swój motocykl zmieniłem na czopka i - cholera - dojść nie mogłem...
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: czupakabra »

Czyżby w snach , starczy wiek Cię prześladował :wink:
wojtekk pisze:Dziś miałem straszny sen. Pojechałem na tor nowym motocyklem... Czopkiem...
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: zimny »

No to najwyższy czas żebym się ujawnił - bo przecież afrą jeżdżę, uwielbiam ją i czasem myslę że mam skłonności do fanatyzmu znanego u sąsiadów :wink: Sąsiadów, którzy masowo przesiadają się na dużego lub średniego KTMa, pragę zauważyć.

kamiltee - fajnie zacząłeś dywagacje i opis ST. Tak bym powiedział że obiektywnie całkiem :wink: Najciekawszą rzeczą jest to że i ty i jarek macie ST a przy tym zupełnie odmienne zdania na temat tych maszyn. Ja z kolei przesiadłem się Trampka więc mam też jakieś porównanie.

Jak sprzedałem Trampa to miałem mocny dylemat - Tenera czy Afryka. Przysiadałem się do obu motocykli - oba są bardzo dobre. Więcej - to są świetne motocykle. U mnie ostatecznie przeważyły takie kwestie - ogólna konstrukcja Afryki jest rozwinięciem Trampka, bardziej przemyślanym pod wieloma względami, co bardzo mi pasuje. Serwisowo - poprzednie motocykle to były hondy z silnikami V, bardzo je polubiłem, trochę poznałem i też mnie to przekonało. Dodatkowo, poznałem kilku lokalnych afrykanerów, przejechałem się na ich afrykach - i upewniłem się że to jest TO :thumbsup:
Natomiast co mnie zniechęciło do tenery - otóż mity, że chla jak smok, że serwis trudny i drogi itp, itd. Teraz wiem że przynajmniej ich część to brednie i błędem było słuchanie się lokalnych znawców.. To co było ważną kwestią - to krótka kanapa w ST, a jeżdżę dużo z pasażerką. W AT cudu nie, ale jest lepiej. No i jednak trudniejsza dostępność wszelakich szpejów, akcesoriów do ST, bo ten motocykl jest u nas mniej popularny.
W tym momencie jedyne co mi się marzy to odchudzenie afryki o 30-40kg :swieczki: to byłby dla mnie wtedy ideał :wink:

Pozdrawiam
zimny


Wojtek - ja kiedyś miałem choppera takiego jak w podpisie. W sumie to nawet fajny tył i w dobrym stanie, tylko nie hamował (TA z jedną tarczą to były heble jak żylety po przesiadce z shadowki), nie przyspieszał, zawieszenie miało chyba skok 30mm, serwis był upierdliwy a branie zakrętów to była procedura a nie czynność :grin: Poza tymi "drobnymi" wadami to był całkiem dobry motocykl :smile: Nawet nie wiecie jaką radochę sprawiły po tym doświadczeniu słabe hamulce trampka, jego miękki wahacz, kiepskie zawieszenie i nie za mocny silnik :ok: Jeżeli wrócę do tego typu motocykla - to na późną starość, jak już będę miał problemy aby wsiąść na enduro-turystyka :grin:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Bartass
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 25.11.2009, 07:35

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Bartass »

Chciałbym dodać jeszcze, że dzięki lokalnym Twórcom forumowum dostęp do wszelkich akcesoriów do Super Tenery- idąc przez centralki, stelaże pod givi a alu, kilka typów gmoli i jeszcze kilku innych dupereli jest bardzo dobry :)
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: kamilltee »

Dokładnie Bartas! w artykułach sprzed 7-8 lat piszą, że trudno o akcesoria - co obecnie jest bzdurą. Pewnie: wybór jest mniejszy ale jest.
Jest to właśnie kolejny mit oprócz spalania, trudnego serwisu i pękających ram.

Jaro - mam takie wrażenie - trafił na jakiś wyeksploatowany egzemplarz i widzi problemy tam gdzie ich standardowo nie ma - ot choćby popychacz wałka biegów. Jak coś jest zużyte to się to wymienia. Jak czegoś nie ma to się nie psuje. I tyle. Oczywiście to jego subiektywne odczucia (czytałem ich więcej na xtzclub), ale właśnie z tego rodzą się kolejne mity... No i mam wrażenie, że jednak jest stronniczy na korzyść Hundy :)


Tak czy inaczej ja 15-20 letnie motocykle traktuję jako stare motocykle które wymagają cierpliwości i serca. Nigdy nie powiedziałem złego słowa o AT, ale chciałem skorygować wpisy niesprawiedliwe dla ST. Wszystko w temacie :)
Właściwie zazdroszę Jaro, bo chciałbym mieć i AT i ST - i takie dylematy jak on. i do tego DRZ400 :)
a ze staroci: jakiegoś custom-scramblera, Junaka lub Enfilda 500, SR500 ... no i XT500 :) ło jezusicki, jeszcze kilka :)

Porównanie TA do ST jest jeszcze bardziej nietrafione "Klasowo" niż to (choć ciekawe dla ST) http://www.scigacz.pl/Yamaha,XTZ750,Sup ... 16746.html

czuj czuj - czuwaj
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Wolo »

Kamil, byłem przy naprawie dźwigni biegów w ST- śruba stanowiąca oś obrotu jest niebezpiecznie krótka, płytko wchodzi w obudowę silnika.
Gość, który to naprawiał po ok 2 godzinach miał rozrobione całe gniazdo i desperacji wszystko zaspawał ;)
Nie krytykuję, bo sam już Trampka nie mam, tylko mam wrażenie, że słabo przemyśleli w jamasze akurat tą sprawę, bo przecież o uszkodzenie dźwigni, zwłaszcza w offie, nietrudno.


Pozdro :)
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Bartass
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 25.11.2009, 07:35

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Bartass »

Po przekulaniu kilkudziesięciu tys km na Tenerkach jeszcze nie słyszałem, aby był jakiś problem z dzwignią.. A miałem już kilka Tenerek (razem 6).
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Jaro-Ino »

A mi się wydawało, że ktoś stronniczy to taki, który nie ma, a krytykuje ;)

Ja kupiłem ST, żeby poznac ten motocykl i porównać. Przy AT też czasem kląłem jak coś robiłem, w TA musiałem ciąć śruby kątówką itd. Nie tyle jestem stronniczy co rzetelny w ocenie sprzętów, które do tego samego stopnia rozbierałem, tak samo jeździłem i porównuje te same elementy. Nie napisałem, że ST to dno, a AT to królowa :cool: Biorąc pod uwage same odczucia co do podzespołów to wiadomo, że dla ST plus to silnik, a dla AT to heble i zawias. A upierdliwości serwisowe i czasem jakieś utrudnienia to druga sprawa, którą się niewielu interesuje, bo np oddają sprzęt do serwisu.
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: kamilltee »

1) Stronniczy jest ten co chwali jedno bez względu na fakty, albo naginając fakty :)
2) Nigdy nie krytykowałem AT, więc to raczej mnie do mnie.

meritum:
Owszem - brak składanej końcówki - to minus.
btw: Kolega Trocin kupił za 20 zł dźwignię od DR i dospawał samą końcówkę :)

Widziałem glebę która wykrzywiła całą dźwignię i przy prostowaniu dolne mocowanie (oś) popychacza się ułamała... pierwszy mechanik wykręcił ukręconą śrubę i wkręcił nową. A Wy tu mówicie o jakimś rzeźniku co desperacko wszystko zaspawał... zrobił się z tego problem medialny - wiadomo: powtórzą trzy razy i będzie kolejny mit.
Ale po prawdzie: AT ma kilka rzeczy prościej pomyślanych. Fakt.

ps: stronniczość mam wrażenie wyszła np. przy regulacji zaworów "do których się tylko zagląda co 12 tkm" :)
Moja ST ma 75 000 km i przy drugiej regulacji (prawdopodobnie drugiej w całym jej życiu) zmieniliśmy 2 płytki, które kolega miał w skrzyneczce. A dla Ciebie "czekanie na płytki" to już wielka wada :) Podobnie jak sprawdzanie oleju - też: wielka wada.... no tak to jakoś odczytuję, może nietrafnie.

Wada - wadą: ale ile jedno i drugie ma zalet !!! :ok: :ok: :ok: :ok:

calusy :)
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
Awatar użytkownika
kko
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 640
Rejestracja: 03.05.2010, 10:46
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: kko »

zimny pisze:Jeżeli wrócę do tego typu motocykla - to na późną starość, jak już będę miał problemy aby wsiąść na enduro-turystyka :grin:
I taki stary i niedołężny będziesz w stanie skręcać tą armaturą ? :tongue:
Później się dziwią, że motocyklem lasy wycinają...
"Nie trzeba być cynikiem, wystarczy, że rozumie się ludzi" - T.P.

XL 1000V SD02
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: kamilltee »

zimny pisze:.... To co było ważną kwestią - to krótka kanapa w ST, a jeżdżę dużo z pasażerką.
na wszystko znajdzie się rada :)
poprzedni właściciel w Szwajcarii założył takie coś - samoróbka

Obrazek
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Jaro-Ino »

Owszem.
Da się dospawać składaną dźwignie, wstawić w zbiornik oczko, wymienić sprężyny na progresy, dołożyć kawałek siedzenia, wstawić dysze od Szwajcara itd itd. Tylko AT ma kilka rzeczy w standardzie :D BO jest różnica między posiadaniem fabrycznego sprzętu, który spełnia nasze kryteria, a między sprzętem, który musimy pod siebie bardziej dostosować ;)

Dla mnie ideałem byłoby połączenie ST z AT :)
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: zimny »

Ale kto kupuje Afrę czy Teresę po to żeby jej NIE modyfikować i utrzymywać w 100% fabrycznym setupie? :lol: Każdy coś rzeźbi i to fajne jest :thumbsup:

A patent z przedłużeniem kanapy ciekawy :wink: jak do kufra centralnego się wrzuci parę kilo to pewnie idzie na koło do 3 biegu :thumbsup:

Przy najbliższej okazji namówię wojtkak cobyśmy się zamienili na parę godzin na motocykle i wszystko będzie dla mnie jasne :smile:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: wojtekk »

kamilltee pisze:
zimny pisze:.... To co było ważną kwestią - to krótka kanapa w ST, a jeżdżę dużo z pasażerką.
na wszystko znajdzie się rada :)
poprzedni właściciel w Szwajcarii założył takie coś - samoróbka
Krótka kanapa w ST jest faktem i nic go nie zmieni :) Dla mnie to plus, bo nie lubię nikogo wozić, więc nie zwracałem uwagi na ten minus biorąc za plus :)

Ale chyba i tak się da jeździć patrząc na relacje Łysola, który z dziewczyną pojechał na Magadan.

Minusem takich modyfikacji jest potężna dźwignia jak się da ciężki centralny. Te kilka centymetrów w tył to jednak wielka różnica dla stelaża i w konsekwencji dla ramy.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: kamilltee »

Kanapa jest krótsza, bo motocykl jest krótszy (i ma większy prześwit) oraz ma dość solidny alu bagażnik ze śmiesznie małym schowkiem. Minusem jest to że kanapa jest oryginalnie przykręcona 2 konkretnymi śróbami, które są pod boczkami. Oczywiście można to przerobić na szybkozłączkę :)

Kanapa jest za to bardzo wygodna dla kierowcy - jechałem po 12-14 h ( z Kiel 1100 i z za Monachium1200km) jednym ciągiem i tyłek nie bolał (co do duporżnięcia o którym donoszą afrykanerzy niech się wypowie ktoś kto dłużej jechał na siedzeniach Hondy :) - ja nie).

Jeżdżę sam, więc mnie problem nie dotyczy - słyszałem, że problem bardziej nie jest w długości ale w tym, że pasażer się zsuwa - i na to też jest rada :)
siedzenia np od MX vulkana :
Obrazek


Wychodzi na to, że ST to sprzęt dla tych co lubią podłubać przy akcesoriach (ja lubię, mam co robić w zimę).
A AT są również różne "furie afrykańskie", i też trzeba dłubać - ale faktycznie (szczególnie RD07/A) ma więcej modyfikacji miłych użytkownikowi "w serii".

Cóż - wychodzi na to, że ST nie jest dla wszystkich :) ale dla pasjonatów, co mi osobiście odpowiada :)
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2267
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: mirkoslawski »

ale łaaaadna ta Tereska.... :omg: :mouthshut:
Bartass
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 25.11.2009, 07:35

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: Bartass »

Przypatrzcie się jeszcze przednim tarczom na adapterze, zawias przedni ma też regulację- ST Łojka z forum.
Awatar użytkownika
kamilltee
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 184
Rejestracja: 09.03.2012, 11:02
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: kamilltee »

Łojek (nasz guru-member) ma tam jeszcze kilka patentów

oczko
Obrazek
wieksze tarcze
Obrazek
owiewka rally, nowe lampy
Obrazek
dodatkowy schowek na narzedzia, nowy regulator
Obrazek

malowanie wzorowane się na mistrzowskim:
Obrazek


podobne malowanie ala replika od MX-Vulcana (dobre źródło zakupu sprowadzonych ST): https://picasaweb.google.com/1163843263 ... 8/XTZ75020
Obrazek


ps
1) jakby ktoś chciał poznać szczegóły ST lub wskazać jakąś część : https://picasaweb.google.com/1062838644 ... 6/SkAdanie
2) kanapa w detalach https://picasaweb.google.com/1163843263 ... NAPAXTZ750
jest XTZ 750 ST - Desert Rat - dla znajomych Paproch
Super Tenere - legenda Dakaru
http://passion4travel.pl/index.php/cate ... motocykle/
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Super Tenere XTZ 750 a Transalp

Post autor: zimny »

Faken, ta Teresa była chyba na sprzedaż jakieś pół roku temu za coś około 8500zł. Piękna sztuka - przynajmniej wizualnie. A powiedzcie posiadacze ST - jak to jest z jej wysokością względem afryki rd07a? Pewnie z moimi 173cm mógłbym podyndać nogami na postoju :sad:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość