Jakie lekkie moto

Dzięki Transalpowi nabrałeś doświadczenia i chcesz zrobić następny krok w motocyklowej przygodzie?
Tu znajdziesz kącik poświęcony innym jednośladom.
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: przemo77390 »

Marcin-BB pisze:DR350 SE to 145 kg i siodło na wysokości około 90 cm- raczej trudny zestaw do nauki dla kogoś o wzroście 170 cm. Ja mam 180 wzrostu i długie nogi, a czasem brakuje podparcia, jak stanę w koleinie lub na stromym podjeździe. Można oczywiście obniżać, ale to półśrodek. "Kopane" DR jest sporo lżejsze, ale trzeba więcej cierpliwości i samozaparcia, bo potrafią sprawić problemy z odpalaniem- zwłaszcza po zalaniu.
No i naprawdę ciężko kupić zdrowe DR350 za mniej jak 6 tyś zł. Ja szukałem pół roku, w końcu sam przywiozłem z Austrii, ale kosztowała w sumie 8 tyś zł.
Dobra, niezniszczona DRZ-ta, to minimum dycha. Chan Krymski sprzedawał fajną sztukę e tej cenie- nie wiem czy w końcu poszła, bo to było przed wakacjami. Tyle, że DRZ też wysoka- podobnie jak DR350.
Niskie i lekkie jest XT350, ale to już zabytek i ciężko znaleźć coś w chociażby przyzwoitym stanie. To są świetne i bardzo dobrze zrobione motocykla, ale już z poprzedniej epoki, więc zawieszenie i hamulce są kiepskie. Da się to oczywiście poprawić, ale nigdy nie będzie to nawet w połowie tak fajne jak zawias w 20 lat młodszej DRZ czy WR.
Nie ma tu złotego środka i prostych rozwiązań. Jest za to jedna zasada- co tanie to drogie. Olałbym wszystkie oferty z allegro i olx- chyba, że znasz dobrze sprzedającego i możesz mu zaufać. Większość motocykli z ogłoszeń w necie to strupy zużyte i zmęczone, tylko na sprzedaż umyte i podpicowane. Jak ktoś ma uczciwy i dobrze przeserwisowany sprzęt, to nie sprzeda go z 5 tyś. Albo bierz coś z forumowej giełdy, albo sam szukaj, ale nie w PL, tylko na zachodzie. Będzie drogo, ale będziesz zadowolony.
Dzięki - dlatego nie mam spiny będę szukał aż coś porządnego się znajdzie. Sam sprowadzałem sobie już jeden sprzęt z Niemiaszek i trzeba będzie to się pojedzie ale jak cos w Polsce się znajdzie to jestem zainteresowany.

A czym Sambor ciora w swoich wyprawach - przykład ostatniej "Tylko dla Orlic" - co to za maszyny tam są?
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Nadol »

Sambor ma DRZ400E, DR650SE, XR650R.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: przemo77390 »

nadol pisze:Sambor ma DRZ400E, DR650SE, XR650R.
Dzieki. Powiedzcie mi jeszcze a jakie sa wasze opinie na temat TTR600 - czytalem ze silnik zajebistyvale reszta osprzetu bardzo droga. Ktos na jakims forum napisal ze zeby wiedzial ze tyle kasy wpakuje to by juz dawno kupil chyba XR i cieszyl sie jazda.
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Qter »

Btw. Oprócz chanakrymskiego jeszcze madafakinges z FAT miał DRZ 400 w wersji E, no i oczywiście mirkoslawski ma X-a ale tego trza by sporo dla Ciebie obniżać bo to kawał chłopa...

Podpytaj też Trud-a o jego kawasaki - IMHO bardzo zacne moto a nie doceniane u nas.

PZDR

Qter

P.S.
Jak chcesz się do DRZ-ty przymierzyć to wiesz gdzie mieszkam ;) DR 650 ma też kilka osób - można też popróbować się po przymierzać jeśli w "tą" stronę Cię ciągnie... z tym, że to duale -> enduro a nie off... Aha, LC4 też się łapie jeśli chcesz uprawiać taką turystykę jak dziewczyny na wyjazdach samborowych...
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: ArturS »

przemo77390 pisze:
nadol pisze:Sambor ma DRZ400E, DR650SE, XR650R.
Dzieki. Powiedzcie mi jeszcze a jakie sa wasze opinie na temat TTR600 - czytalem ze silnik zajebistyvale reszta osprzetu bardzo droga. Ktos na jakims forum napisal ze zeby wiedzial ze tyle kasy wpakuje to by juz dawno kupil chyba XR i cieszyl sie jazda.
TT600R to najtańszy singiel tej klasy w utrzymaniu. Wprawdzie np filtr powietrza dostępny na rynku tylko oryginał, ale to gąbka wystarczająca na... naście lat. Tylko że TT600R to model na kopajce, bez guzika, a TT600RE z guzikiem zawieszeniowo wcale nie jest lepszy od trampka. No i to kloc straszny. W krzaki średnio się nadaje. To świetny enduro-turysta. W krzaki to już lepiej XR400
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
suchy72
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 81
Rejestracja: 09.05.2013, 19:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: suchy72 »

Ja też szukałem i szukałem już miałem kupować DRZ-400E ale się zgapiłem to sobie kupiłem husqvarne te 450.Miałem lęki, że to motocykl wyczynowy i sobie nie poradzę ale się udało.Huska idealna na błoto i poligony ,same zalety lekka ,mocna jest zabawa polecam.
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: przemo77390 »

Dzięki wszystkim ale nie urywam dyskusji wręcz przeciwnie wszelkie info mile widziane.

Troszkę już wiem w jakim kierunku będę podążał:

Motocykl: Soft Enduro - zwany dualem. Dlaczego a no dlatego że pozwala to na zabawę i zachowanie większych interwałów serwisowych.
Pojemność: 400 - 650 - Dlaczego ano dlatego że ten stosunek pojemności pozwoli mi na zachowanie większej mocy a to z kolei przełoży się na to że będę mógł załadować swoje cielsko pobawić się w lesie ale jak przyjdzie mi do głowy laweciarska wyprawa to załaduje swoje cielsko i bambetle i nie będę odczuwał dyskomfortu mocy.
Waga: max 150-155 kg - im mniej tym lepiej. Wiem że to sporo ale przy tej pojemności nie da się inaczej a i tak pozwoli to mi na zabawę dużo większą niż posiadanym 260 kg klocem.

Niestety ale wszystkie te aspekty podyktowane są ekonomią. Nie stać mnie na utrzymywanie kilku motocykli bo wole te pieniądze przeznaczyć na jakaś wyprawę, wiec należy poszukać kompromisu. Motocykl chce utrzymywać ładnych parę lat jak i nie dłużej a wiem że eksperymentowanie powoduje tylko straty w portfelu. Dlatego tak jak pisałem wyżej zabawa i ewentualna wyprawa kształtuje taki wybór. Czy dobry nie wiem bo nie mam aż takiego doświadczenia ale wydaje mi się że jest to w jakiś sposób rozsądne podejście.

Zapomniałbym - co sądzicie o KTM-ie czy któryś wpisuje się w powyższe aspekty?
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Qter »

przemo77390 pisze:CUT!

Zapomniałbym - co sądzicie o KTM-ie czy któryś wpisuje się w powyższe aspekty?
O ile dobrze kojarzę to Marta Wujka ma KTM LC4 w wersji Military - czyli rozrusznik + większy bak i całkiem nieźle spełnia to twoje założenia. Chyba w zeszłym roku Marta wróciła nim na kołach z Kirgistanu tak więc do turystki enduro/lekki off ten moto wydaje się być rozsądnym wyborem. Co do jakości KTM się nie wypowiadam - ma on swoje bolączki typu wysprzęglnik i inne pierdoły - ale da to się poprawić i można jeździć dalej. Pogadaj z Martą albo z Wujkiem na temat tego moto przy okazji. Pomarańcza ma swoich wyznawców.

IMHO - podpytaj też na forum AT - tam masz też sporo doświadczonych podróżników enduro/off, którzy nie są zalogowani na tym forum.

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: przemo77390 »

Qter pisze:
przemo77390 pisze:CUT!

Zapomniałbym - co sądzicie o KTM-ie czy któryś wpisuje się w powyższe aspekty?
O ile dobrze kojarzę to Marta Wujka ma KTM LC4 w wersji Military - czyli rozrusznik + większy bak i całkiem nieźle spełnia to twoje założenia. Chyba w zeszłym roku Marta wróciła nim na kołach z Kirgistanu tak więc do turystki enduro/lekki off ten moto wydaje się być rozsądnym wyborem. Co do jakości KTM się nie wypowiadam - ma on swoje bolączki typu wysprzęglnik i inne pierdoły - ale da to się poprawić i można jeździć dalej. Pogadaj z Martą albo z Wujkiem na temat tego moto przy okazji. Pomarańcza ma swoich wyznawców.

IMHO - podpytaj też na forum AT - tam masz też sporo doświadczonych podróżników enduro/off, którzy nie są zalogowani na tym forum.

PZDR

Qter
Dzięks. Ona ma 400 czy 640 ??

Pozdr
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Leo »

Marta ma 400 [WINKING FACE]

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Leo »

Ja mam 640 w wersji enduro... to jest dokład ie 160 kg wagi motocykla [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: przemo77390 »

Leo pisze:Ja mam 640 w wersji enduro... to jest dokład ie 160 kg wagi motocykla [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Cześć Leo - 160 kg już zatankowanego?
No i teraz która będzie lipniejsza wersja 400 czy 640 ???????????? Jak z wysokością czy sobie dam radę, jak z wadami tych LC4 itp. Bądź Pan mądry i wybierz z pomiędzy tych wszystkich, czyli DR 650 SE, XR600R, DR-Z 400, KLX400 no i LC4
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Qter »

Hejka,

DR 650 mają "u nas" wojtekk i Browar - pogadaj z nimi o przymiarce.

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Leo
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1815
Rejestracja: 27.09.2011, 16:15
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Leo »

Tak :) 160 kg waży już zatankowany (z bakiem enduro wchodzi 12 litrów paliwa czyli na jakieś 250 -300 km).
Jeśli chodzi o wady LC4 to sporo osób uważa je za awaryjne motocykle, ale powiem szczerze, że u mnie przez 2 lata nie było żadnej poważniejszej awarii. Więc to jest chyba trochę tak, że trzeba kupić z dobrych rąk i później pilnować czynności serwisowych - wtedy moto śmiga elegancko :) (odpukać w niemalowane, żebym nie żałowała tych słów)
A za to zawieszenie jest cud miód orzeszki!
Przy wzroście 174 nie mam problemu z sięganiem do ziemi.
Ostatnio zmieniony 15.09.2017, 12:31 przez Leo, łącznie zmieniany 1 raz.
Serwus... Jestem nerwus :D

http://www.onetemuwinne.wordpress.com

Był Trampek 600 i KTM LC4 640 ADV, jest Afryka RD07a
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: tomekpe »

przemo77390 pisze:
Leo pisze:Ja mam 640 w wersji enduro... to jest dokład ie 160 kg wagi motocykla [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Cześć Leo - 160 kg już zatankowanego?
No i teraz która będzie lipniejsza wersja 400 czy 640 ???????????? Jak z wysokością czy sobie dam radę, jak z wadami tych LC4 itp. Bądź Pan mądry i wybierz z pomiędzy tych wszystkich, czyli DR 650 SE, XR600R, DR-Z 400, KLX400 no i LC4
Tak sobie czytam i widzę, że ten wątek jak kilka poprzednich idzie w stronę "motocykla do wszystkiego". Miało być lekkie moto, jest "lżejsze ciężkie moto" które może być uniwersalne. Może akurat tego potrzebujesz, ale jako aktywnie czytający forum zauważam, że ten sposób myślenia się powtarza. "Na wszelki wypadek" nieco większa pojemność, "na wszelki wypadek" ma być także w trasę, i kończy się na "prawie Trampku". Dla posiadaczy jednego motocykla to rozwiązanie rozsądne, dla kogoś kupującego drugi motocykl - tu już nie jestem pewien.

Z drugiej strony, rozumiem, że interwały serwisowe mogą być uciążliwe i dlatego sam nie zdecydowałem się na coś drugiego, małego i mam jeden motocykl. Ale jednak jak zmieniać, to zmieniać na coś innego (czyt. np. 250tkę, a nie 600tkę).
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Qter »

tomekpe pisze:
CUT!

Tak sobie czytam i widzę, że ten wątek jak kilka poprzednich idzie w stronę "motocykla do wszystkiego". Miało być lekkie moto, jest "lżejsze ciężkie moto" które może być uniwersalne. Może akurat tego potrzebujesz, ale jako aktywnie czytający forum zauważam, że ten sposób myślenia się powtarza. "Na wszelki wypadek" nieco większa pojemność, "na wszelki wypadek" ma być także w trasę, i kończy się na "prawie Trampku". Dla posiadaczy jednego motocykla to rozwiązanie rozsądne, dla kogoś kupującego drugi motocykl - tu już nie jestem pewien.

Z drugiej strony, rozumiem, że interwały serwisowe mogą być uciążliwe i dlatego sam nie zdecydowałem się na coś drugiego, małego i mam jeden motocykl. Ale jednak jak zmieniać, to zmieniać na coś innego (czyt. np. 250tkę, a nie 600tkę).
podpisuje się obiema rękami pod tym co napisał Tomekpe - ja mając 2-gie (duże) moto bym się skupiał na pojemnościach max do 450 + możliwość jako takiego zamocowanie rogala...

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Nadol »

Mam takie samo zdanie co Tomek.
Miało być lekkie a wychodzi na to że albo LC4 albo DR650SE. To może być alternatywa dla trampka ale raczej nie jako dodatkowe, uzupełniające moto.
Zostaw trampka i poważnie pomyśl o klasie 250 (200-300). Jak uważasz, że mało mocy to bierz 2T.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: ArturS »

Interwały serwisowe w czymś co służy do krzaczenia to pikuś. Tam się nie lata długich dojazdówek. Zrobienie czymś takim "drugim" przebiegu rzędu 2000km na sezon, to spory wyczyn i chyba przestawienie kolejności - to drugie byłoby pierwszym, a ciężki na trasę wyciągany byłby od święta na zlot, czy wyprawę. Poza nie martwiłbym się za bardzo częstymi interwałami, bo do takich sprzętów pakuje się filtr typu wkład (8-15zł), wlewa z litr oleju i po sprawie, koszty żadne. Koszty zaczynają się dopiero przy remontach, więc tutaj trzeba podejść z głową. I to wcale nie jest tak, że jak się kupi DRZ to będzie tanio. Owszem, DRZta jest tania gdy traktowana jest jako dualsport, do latania po szutrach, ale już przy krzaczeniu potrafi szybko wydoić z kieszeni kilka tys.pln.
Jak ma być lekkie, to tak jak pisze tomekpe, nie szukać kompromisów "na zapas". To ma być max lekkie, z max dobrym zawieszeniem. Szukać tylko jaki model jest do ogarnięcia serwisowo. Kupisz starszego KTMa czy Betę z RFSem, to części od zarąbania, silnik mega żywotny. Kupisz Huskę z rocznika, w którym należała do hgwkogo, to ebay zostanie twoim najlepszym przyjacielem. Ja bym się pokręcił na KTMowym forum i czatował aż ktoś będzie chciał wyzbyć się sprawdzonego RFSa.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
Kristobal
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1181
Rejestracja: 19.06.2011, 15:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: WKZ/WR
Kontakt:

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: Kristobal »

Temat wałkowany tu i tam nie raz. To jak zakup najlepszego roweru, dżipa, ubioru itp. Nie ma złotego modelu, złotym środkiem jest mieć kilka modeli. :) Wszystko ma plusy i minusy. Trzeba poczytać, wybrać kilka na swój rozum, a następnie macać, słuchać, jeździć! Poznasz teorię przejdź do macania :) Zaraz skreślisz kilka złotek. I dopiero szukaj cukierka.
Honda XL350R'85/ Yamaha XJR1200'95/ Kawasaki KLE650'09
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Jakie lekkie moto

Post autor: zimny »

Jest taki mój wątek "Motocykl szutrowo-terenowy", tasiemiec / telenowela ale jest tam dużo wiedzy nt tego typu motorków. Kluczowe pytanie to do czego ma służyć - jak tylko krzyczenie bez przelotów to jakieś 250/350 i będzie cacy. A jak trochę wycieczki jakieś latanie po drogach i piachach ale bez mega szaleństw to DR, XT, TT itp itd. Takie single i tak pozwalają na wiele więcej niż Trampek i dają więcej frajdy. Ożenić wszystkiego ze wszystkim się nie da.

Aha, na szutrowania i piaszczyste drogi paradoksalnie czasem ciut cięższe moto lepiej się sprawdza bo jest stabilniejsze przy prędkości, takie ja mam doświadczenia. A w ciężkim terenie wiadomo - każdy kg jest na minus.

Ja sobie darowałem jeżdżenie po krzakach na rzecz co najwyżej szutrowej rekreacji i problem wyboru mi zniknął :-) Freewind na TKC i E09 daje jako tako radę a i asfaltem komfortowo poleci.
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość