Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Dzięki Transalpowi nabrałeś doświadczenia i chcesz zrobić następny krok w motocyklowej przygodzie?
Tu znajdziesz kącik poświęcony innym jednośladom.
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

Jako że mam wygodny i całkiem szybki asfaltowo-turystyczny motocykl który do swoich zadań jest świetny...kupiłem zabytkowe enduro - babcię Tereskę :smile: Ten tasiemiec odpowiada na pytania dlaczego akurat stara Tenera i dlaczego nie jeden Trampek:

viewtopic.php?f=191&t=19819&start=260

Dobrzy ludzie naprowadzili mnie na właściwą drogę. Istotne jest to że chciałem i szukałem motocykla w jakimś stopniu wyjątkowego, unikatowego.

XT600Z Tenere 1VJ (choć nie do końca). Wizualnie to mi akurat zawsze bardziej 2KF i 3AJ się podobała a najbardziej te nowsze 3TB. 1VJ to taki "Słonik" :D Jak to żona określiła (porównując do V-Stroma) - niebiesko-żółty brzyyydal. W ocenie domowników to najbrzydszy motocykl jaki miałem - ja się z tym kategorycznie nie zgadzam :tongue:

Głównie decyzja o zakupie padła na ten motocykl bo: znamy się z poprzednim właścicielem, a motocykl był dbany w ostatnich latach, sporo w nim zostało zrobione:

viewtopic.php?f=168&t=19782

Po konsultacji z ArturemS mam pewność że mam bardzo nietypową hybrydę:
- Rama z kodem 3AJ ale kształt jak w 1VJ i pod bębnowy tylny hebel, airbox z 3AJ,
- silnik 3AJ, jeden z pierwszych z "nowym" wieloklinem ale jeszcze posiadający kopajkę.

Artur mówi że to była jedna z pierwszych 3AJ, możliwe że taka przejściówka.

Oryginalnie mogła wyglądać tak:

Obrazek

Zawias o dużym skoku, silnik jak traktor i totalny brak komfortu w trasie (wieje, wibruje, hałasuje) - super :grin:

A to mój nabytek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wczoraj pojeździłem trochę :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do wrażeń z jazd po szutrach - opowiem później, ale jest tak jak pisali ci co spróbowali dużego singla. Dokładnie tak :cool:

W tym wątku postaram się zamieścić nieco porównań także do Trampka, do VStroma nie ma sensu bo to dwa odrębne motocyklowe światy.

Na początek na pewno zdejmę stelaże boczne - są mi zbędne, jakbym kiedyś gdzieś daleko się wybierał to założę. Poza tym oczywiście sety pasażera bo też zbędne. No i przednia opona...z tyłu e09 daje radę.

Taka stara Tenera ma naprawdę klimat :wub:

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: wojtekk »

Czekam z niecierpliwością na relację!

Fajnie, że ją kupiłeś. Dobry nabytek z dobrych rąk w dobre ręce!

P.S. Nie ściągaj stelaży… Jeden szlif (czego nie życzę) i koszt plastików się zwraca…
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
bogdan79
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 436
Rejestracja: 30.03.2011, 17:24
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: bogdan79 »

śliczne moto, jak się patrzy na foty to tylko odpalić i do przodu! ps. przemalowałbym ten żółty plastik na niebiesko chyba by się bardziej zgrywało :)
Silnik, dwa koła i mina wesoła…
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1947
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: Adampio »

Ja długo chorowałem na ten model Tenerki ale wybito mi ja z głowy (ze względu na mój wiek) i kazano kupować Trampka :)
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: ArturS »

wojtekk pisze: P.S. Nie ściągaj stelaży… Jeden szlif (czego nie życzę) i koszt plastików się zwraca…
Stare tenerki mają plastiki jak z gumy :grin:
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

ArturS pisze:
wojtekk pisze: P.S. Nie ściągaj stelaży… Jeden szlif (czego nie życzę) i koszt plastików się zwraca…
Stare tenerki mają plastiki jak z gumy :grin:
No właśnie! Wczoraj rozbierałem trochę Tenerkę i zwróciłem na to uwagę - te boczki są tak elastyczne że chyba gleby im nie straszne. Plastik z którego jest zrobiony nie ma nic wspólnego z tym który znam z VStroma czy Trampka.
Stelaże boczne i sety pasażera zdjąłem i odłożyłem w garażu, może kiedyś się przydadzą - ale do jazdy solo nie przewiduję żadnych bocznych kufrów czy stelaży. Natomiast zważyłem i mam w ten sposób minus 4,5kg na motocyklu :smile:

Na przyszłość jeszcze wydech Huzara - ale muszę zważyć oryginał aby wiedzieć czy jest przynajmniej 2-3kg różnicy. Więcej nie ma co odchudzać bo jest po prostu dobrze :wink:

Tak w ogóle to bardzo podoba mi się wszechobecna prostota w tym motocyklu :thumbsup: Potwierdziłem też że airbox mam 3AJ, ciągnie powietrze spod kanapy.

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: wojtekk »

ArturS pisze:
wojtekk pisze: P.S. Nie ściągaj stelaży… Jeden szlif (czego nie życzę) i koszt plastików się zwraca…
Stare tenerki mają plastiki jak z gumy :grin:
Wiem - nie o to mi chodziło :) Raczej o przytarcia, a wiem, że Marcin to pedant ;)
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

Wojtek, no bez przesady :cool: czy to że planuję docelowo mieć drugi komplet boczków "na niedzielę" to już pedantyzm? :grin:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2267
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: mirkoslawski »

Graty Zimny! To chyba najładniejsza Yamaha, jaka do tej pory wyszła z fabryki pianina :ok: Niech Cię wozi tam, gdzie DL nie da rady i przywozi całego bo to, że "błoto wciąga" to sam się teraz przekonasz i czuję, że już niedługo majtas e09 na tyle Ci nie wystarczy :grin:
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

No frajda jest i z DLem idealnie chyba będą się uzupełniać, zaraz z Sitem na dr750 ruszamy na szutrowanie. A propos opon - z tyłu to na razie e09 jest super ale co założyć na przód? Mam niestety jakąś szosową...
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2267
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: mirkoslawski »

Wkładaj CST 755 - będziesz ZADOWOLONY :wink:
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

mirkoslawski pisze:Wkładaj CST 755 - będziesz ZADOWOLONY :wink:
Dzięki mirek - myślałem nad Motozem Desert, ale ta CST755 będzie idealna. Wiem to po dzisiejszej jeździe :smile:

Situ przyjechał nie DR-750 a Swoim ukochanym GS-em. Z tym że to GS z przodem od LC8 990 a na tyle amor Ohlinsa jest o ile pamiętam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowując:
- nie zaliczyłem gleby :omg:
- Situ jak zawsze zapowiedział że "same twarde szutry" a czasem czułem się jak dziecko w piaskownicy :wink:
- żenująco jeżdżę w terenie,
- Situ jeździ rewelacyjnie, po kopnym piachu gdy ja walczyłem on ciął tym GSem jak crossem,
- Tenera jest zajefajna, skoki zawieszeń są super - nie było opcji żeby coś dobiło,
- w zasadzie dla przyjemności prawie za każdym razem odpalałem ją z kopa,
- tu gdzie trampkiem walczyłem o utrzymanie pionu Tenerą wystarczy na dowolnych obrotach odkręcić i jeeeedzie,
- 3h jazdy (w sumie ze 100km) = litry potu i zakwasy na jutro,
- muszę się bardzo dużo nauczyć, podstawy wyjaśnił mi Situ - dzięki :thanks:
- KONIECZNIE muszę zmienić przednią oponę, szosowa guma w piachu jest bardzo problematyczna. Zamówię CST755,
- błoto niezbyt mi się podoba ale piach to jest to :wink:

No i kluczowa sprawa - masa motocykla. Z racji wysokości słonika czuć że to nie cross 115kg. Ale te 30-40kg różnicy w stosunku do Trampka robi kolosalną różnicę jak dla mnie. Z jazdy szutrami Tenerą częrpię po prostu przyjemność. I jeszcze jedno - charakterystyka silnika XT. Toto jedzie jak traktor, nie sposób go zdławić bo zawsze ma moment i pyrkając radośnie sobie poradzi. Trampka musiałem non sto trzymać w obrotach bo inaczej nie było mowy o ratunkowym odwinięciu gazu.

Jestem zadowolony :smile: No i wygląd tenery :thumbsup:

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

Z gatunku - "Spotkania z historią" - prezentacja XT600Z z 1986r :smile:

https://youtu.be/E3aLFVPlMAo
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: wojtekk »

zimny pisze:Wojtek, no bez przesady :cool: czy to że planuję docelowo mieć drugi komplet boczków "na niedzielę" to już pedantyzm? :grin:
Ja sobie szukam do drki drugiego kompletu ciuszków :)
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Terrorr
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 690
Rejestracja: 10.07.2011, 14:13
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: Terrorr »

wojtekk pisze:
zimny pisze:Wojtek, no bez przesady :cool: czy to że planuję docelowo mieć drugi komplet boczków "na niedzielę" to już pedantyzm? :grin:
Ja sobie szukam do drki drugiego kompletu ciuszków :)
DR650 to zajebista maszyna (w końcu miałem możliwość pojeżdżenia godzinkę), poręczna jest na maxa, a silnik przyznam o wiele dynamiczniejszy niż w nowszych yamaszkach TT600 a nawet XT660R ! dół tego silnika robi taką robotę że nawet się nie ma ochoty żyłować na wysokie obroty...tego dołu mi brak w kacie (wysokie obroty jakie lubi kat jakoś chyba mnie nie kręcą, wolałbym "lokomotywę")...

silnik od DR + reszta z LC4 ADV i byłaby mieszanka doskonała - wręcz WYBUCHOWA ! :grin:
Stajnia gościła: XL600V + DRZ400E + NX250
Stajnia gości: KTM 640 ADV
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

Z tymi drugimi ciuchami na enduro to nie jest zły pomysł. Ja wiem już na pewno że potrzebuję drugi kask - jakiś bardziej przewiewny od mojego integrala...no i coś na kolana.

A DR650SE - cóż, sam bym go najpewniej kupił ale ma 3 "wady" a tak naprawdę tylko 1 w porównaniu do XT:
- dobry egzemplarz to nie 5-6 tys a 9-10 (nie wada ale taka cecha),
- wiele ich nie ma, trza szukać (też cecha),
- o ile się orientuję to drogi części silnikowe w razie remontu, do XT jest taniej (to uznajmy za wadę choć nie jakąś poważną).

A poza tym - DRka bardzo mi się podoba :smile: Wizualnie bo nie jeździłem - ale jeśli ciągnie podobnie jak DR750BIG to szacun :grin:

W XT bardzo mi się podoba jego traktorowaty charakter - na moje umiejętności i potrzeby akurat. No i pancerność silnika.

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

Wczoraj wieczorem akcja wymiany opony - z jakiejś DURO szosowej (oddam za flaszkę) na nową CST755 od ArturaS :grin: Nie mam porównania do innych tego typu gum, jedynie do K60 Scout i TKC80 ale w porównaniu z nimi ta CST na piachu jest REWELACYJNA!

Obrazek

Rajd Dakar odcinek Garwolin-Wilga :grin:

Obrazek

Obrazek

...i odcinek Wilga-Łaskarzew :cool:

Obrazek

W sumie ze 3h jazdy - banan na gębie, na asfalt wyjeżdżałem tylko w razie absolutnej konieczności :thumbsup:

Okazuje się że nie jeżdżę tak źle tylko na piachu przednia opona robiła kolosalną różnicę. Tam gdzie się męczyłem wcześniej i tańczyłem z motocyklem teraz na stojąco z gazem ogarniałem. Im więcej jeżdżę po szutach, piachach i błocie tym bardziej mi się to podoba! A nie sądziłem że tak będzie!

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: Qter »

Uważaj bo błoto wciąga :)

Pzdr

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: zimny »

No właśnie tak mówią...choć jak na razie najbardziej podoba mi się wszelkiego rodzaju piach :cool: Idealna nauka techniki i równowagi.
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Yamaha XT600Z Tenere 1VJ - zimnego

Post autor: Sylwek »

Zimny,polatałeś solidnie,to teraz do skrzynki prywatnych zajrzyj :cool: .

A Quter ma rację:błoto zaciąga konkretnie :grin: .
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości