Żywotność skutera - opinie

Dzięki Transalpowi nabrałeś doświadczenia i chcesz zrobić następny krok w motocyklowej przygodzie?
Tu znajdziesz kącik poświęcony innym jednośladom.
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Żywotność skutera - opinie

Post autor: zimny »

Ciekaw jestem jaką żywotność mają maxi-skutery oraz zwykłe małe 50-tki. Mowa tylko o markowych - włoskich i japońskich, czterosuwowych.

Ile średnio takie maszyny przejeżdżają bez remontu?

Pytam z ciekawości - moja Aprilia Atlantic 200 ma obecnie na liczniku 31 tys. Z czego 12,5 tys zrobiłem ja - w tym sezonie jeżdżąc do roboty 140km dziennie :grin: Generalnie kończy się już wariator, 12 tys temu wymieniałem łańcuszek rozrządu (kończył się). Po stanie obecnego łańcuszka po 12 tkm (zero zużycia) oceniam że skuterek mógł mieć odkręcone jakieś 20 tysięcy jeszcze zanim przyjechał do polski. Więc można przypuszczać że jego realny aktualny przelot to +/- 45-50 tys., choć mogę się mylić - jeśli fabryczny łańcuszek był marnej jakości to możliwe jest że przebieg 31 tys jest autentyczny.
Oleju nie popija ani grama, jeździ na pełnym syntetyku ,stąd oceniam że silnik jest w super stanie.

Ciekaw jestem czy taki skuter może dociągnąć do 80-90tys bez remontu :niewiem:

A jak jest u Was?

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: czupakabra »

W 4t jest jak najbardziej realny, wszystko zależy od stylu jazdy :szab: , od zestrojenia napędu, im większa pojemność, tym większa zywotnosc :crossy: W silnikach 2t, zależy od tego jak był docierany, jaki olej, 50-tki tak między 25-45 tys. pierścienie się kończą, 100-ki 40-60 tys.( może i więcej ) , a china 3-15(20) tys , zależy co się trafi :grin:
Awatar użytkownika
Robal
romeciarz
romeciarz
Posty: 26
Rejestracja: 03.04.2011, 22:01
Mój motocykl: XL650V

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: Robal »

50-tki tak między 25-45 tys. pierścienie się kończą,
Wydaje mi sie ze 25 tyś km to dla małej 50-tki absolutnie górna granica żywotnosci i tłoka i piercieni.

Natomiast maksiskutery, szczególnie te dwucylindrowe, przy odpowiedniej eksploatacji i nie w 100% miejskiej z pewnością potrafią przekroczyć 100 tyś km.
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: tiarek »

temat gdzie cos moge powiedziec :d

oczywiscie wszystko zalezy od marki, modelu, itp

jesli chodzi o pierdziawki 50ccm, srednio 2t - 16-30kk przebiegu jesli chodzi o chinski/tajwanski/wloski skuter. oczywiscie duzo do gadania ma tutaj to jak kto jezdzi i jak dba. Nie mam zbytnio danych o japoncach. Taki kymco ZX50 2t niby robiony na czesciach hondy potrafi zrobic do 50k przebiegu. z czego 30-40 na orginalnym pasku o.O

4t... rekordzista to 320km :d (nie kontrolowal oleju ;d) gorna granica ciezka do okreslenia. sa takie co przejechaly 30k i nic z nimi nie bylo, sa takie co po 15, ledwo dyszaly.

jesli chodzi o maxi, najwiekszy znany mi przebieg skuterka to Kymco Xciting 500. dwie sztuki. oba ponad 80k (dane zeszly sezon) i smigaja, az milo. Wlasciciel planuje zamiane... na nowego xcitinga :d
srednia pojazdow ktore widuje to ok 30-40k takze ciezko powiedziec
blablabla
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: czupakabra »

Robal pisze:
50-tki tak między 25-45 tys. pierścienie się kończą,
Wydaje mi sie ze 25 tyś km to dla małej 50-tki absolutnie górna granica żywotnosci i tłoka i piercieni.


Mam w tej kwestii małe doświadczenie i raczej się mylisz :cool: warunek, zestrojenie fabryczne ( seryjny napęd i wydech ) oczywiście odblokowany, by dało się tym jeździć :grin:
Chyba, że mówisz o " chińczykach " ?
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: tiarek »

gilera runner 2 takt... srednio remont robi sie przy 20k. czasem 16, czasem 28.
blablabla
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: czupakabra »

No tak, ale w tego typu skuterkach jest inne zestrojenie, bo to taki " scigacz " , i silnik jest bardziej obciążony.
Awatar użytkownika
rrrekin
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 43
Rejestracja: 08.04.2012, 11:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dziekanów Nowy
Kontakt:

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: rrrekin »

Mój Pantheon 150, jak go kupowałem miał tradycyjne 20000km. Wszystko czyściutkie i sprawne, mucha nie siada. Przy przeglądzie na silniku znalazłem napis 24000, co sugeruje, że jednak miał trochę więcej. Zrobiłem nim ~15000 do jego śmierci - konkretnie wyrobiła się panewka/łożysko (cokolwiek tam jest) korbowodu na wale, reszta nadal w stanie idealnym. Ponieważ to jedna część, to kosztuje majątek w stosunku do wartości pojazdu. Jak zacząłem się rozglądać za silnikiem, to cienko, a na Allegro znalazłem za to sporo skuterów z dokładnie tym samym problemem. Sprzedałem skuter w takim stanie jak był i kupiłem trampka, bo moje dzienne przebiegi podskoczyły z 20km do 50-60 :tongue:

Podejrzewam, że trwałość hondowskich 125 i 150 to ok. 40-50kkm, potem naprawa jest cokolwiek nieopłacalna. Drugi feler, to częste wymiany oleju co 4000km.
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: czupakabra »

Ja w takiej pojemności miałem peugeota elystar 150, a sprzedałem go z przebiegiem 45 tys .
Brak oznak zmęczenia, kompresja ok, jedyna rzecz do wymiany, uszczelniacze zaworów, które wymieniłem razem z nowym właścicielem.
Generalnie wiele czynników ma wpływ, na żywotność silnika :cool: jak napisał "tiarek"
...rekordzista to 320km :d (nie kontrolowal
oleju ;d) gorna granica ciezka do okreslenia. sa
takie co przejechaly 30k i nic z nimi nie bylo, sa
takie co po 15, ledwo dyszaly.
więc sprawa mocno dyskusyjna :wink:
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: zimny »

Dzięki za opinie i przemyslenia. Ze 140 km dziennie 100 robię w trasie więc raczej nie zużywa się nadmiernie.

Więc jeszcze jedna kwestia do znawców tematu - ile wytrzymują wariatory w taki sprzętach klasy 150-250?

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: tiarek »

wlaczam se programik serwisowy... sprawdzam po kolei wszystkie maxi... i.... nic :niewiem:
dwie opcje... albo to jest tak blaha sprawa, ze nawet warszafiak umie se to wymienic.
albo wariatory w maxi sa niesmiertelne :d


tez roznie z tym bywa. zalezy od przegladow, paska itp
blablabla
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: czupakabra »

Wariatoty są jak najbardziej śmiertelne, ale można temu zaradzić:
zero pasków typu kevlar , to jeśli chodzi o gładź waria, ale więcej może się spier... z drugiej strony, gniazda rolek ( brak czasu by sprawdzić stan rolek, umyć i smarować ) . Jak skończą się ślizgi, też mogą narobić bałaganu, typu , zjechania prowadnic po których chodzą, może też zniszczyć się przeciw-talerz zamykający rolki ( rozbicie w miejscu mocowania ślizgow, słychać wtedy z napędu stuki)
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: zimny »

czupakabra pisze:Wariatoty są jak najbardziej śmiertelne, ale można temu zaradzić:
zero pasków typu kevlar , to jeśli chodzi o gładź waria, ale więcej może się spier... z drugiej strony, gniazda rolek ( brak czasu by sprawdzić stan rolek, umyć i smarować ) . Jak skończą się ślizgi, też mogą narobić bałaganu, typu , zjechania prowadnic po których chodzą, może też zniszczyć się przeciw-talerz zamykający rolki ( rozbicie w miejscu mocowania ślizgow, słychać wtedy z napędu stuki)
No właśnie to jest wszystko co mi mój mechanik powiedział. Wczesniej skuter jeździł na kevlarowych paskach co zmasakrowało gładź, rolki pewnie jeszcze w italii nigdy nie wymieniane, nie przeglądane, ślizgi pewnie też bo prowadnice są zjechane. Więc mam świadomość że u mnie jest to wynikiem zaniedbań serwisowych przez mariano italiano :smile: Bo np. sprzęgło jest oryginalne i w bardzo dobrym stanie. Wogóle skuterek jest w bardzo dobrej kondycji jako całość :thumbsup:

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: tiarek »

a np pan Mieloch twierdzi, ze kevlar nie wplywa na zuzycie wariatora i jest to mit mechaniorow :)
blablabla
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: zimny »

tiarek pisze:a np pan Mieloch twierdzi, ze kevlar nie wplywa na zuzycie wariatora i jest to mit mechaniorow :)
Hmm...ale to jak to w końcu jest? :smile: I kto to jest p.Mieloch?
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: tiarek »

http://www.team.mieloch.pl/

Gosciu ma jeden z najwiekszych sklepow z czesciami do skuterow. maja tez swoj team racingowy. Ogolnie o skuterach wiedza chyba wszystko :d
szef byl u nich w tym roku na szkoleniach, i tam wlasnie powiedzieli o tych kevlarach.
blablabla
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: zimny »

:mouthshut: No właśnie coś mi się tak kojarzyło :smile:
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: tiarek »

update
zywotnosc wario ok 30k

w kymco downtownie z rolkami pulleya rozwalilo go po ok 25k
blablabla
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: zimny »

tiarek pisze:update
zywotnosc wario ok 30k

w kymco downtownie z rolkami pulleya rozwalilo go po ok 25k
:smile: To by zasadniczo potwierdzało przebieg w moim skuterze :smile:

U mnie były kombinacje z paskami, rolkami itp. Stąd może szybsze zużycie. Tak czy inaczej - trzeba vario wymienić, oczywiście na oryginał OEM.
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność skutera - opinie

Post autor: czupakabra »

tiarek pisze:a np pan Mieloch twierdzi, ze kevlar nie wplywa na zuzycie wariatora i jest to mit mechaniorow :)

" Pan Mieloch " pier..... głupoty, bo chce sprzedawać!!!
Ale jak ktoś twierdzi inaczej, proszę bardzo, zakładać i się przekonać, co będzie :grin:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości