Index Google

Coś nie działa? Zawartość strony dziwnie wygląda? Daj znać.
zeppastian
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 25.05.2017, 10:33
Mój motocykl: XL600V

Index Google

Post autor: zeppastian »

Hej Panowie, głównie włodarze,
nie ukrywam, to może i troche moje spaczenie zawodowe, bo na codzień w tym siedze, ale widać, że coś nie do końca gra z indeksowaniem stron na forum przez Google. Efektem czego jest zapytanie 'site:forum.transalpclub.pl' w Google zwraca tylko 1500 stron, co jest absolutnie nieadekwatne do wielkosci bazy, która tu macie.
Chciałem tylko luzno rzucić, że może warto się zainteresować tematem, dlaczego tak się dzieje, z dwóch powodów:-
- wyszukiwanie zasobów forum przez Google jest sprawniejsze niż przez wbudowana w phpBB wyszukiwarkę
- większa ilość stron w indeksie, to zdecydowanie większy ruch na forum.

Próbowalem ustalić, czy robots.txt na forum nie blokuje dostępów robotowi, ale ten wygląda okej, zaś dla http://transalpclub.pl/robots.txt zdaje się nie istnieć. Może warto zajrzeć do Google Search Console i dostarczy sitemape forum? Myślę, że tylko zyskacie :-)

Pozdr
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: Index Google

Post autor: KrzysieG »

Myślę, że tylko zyskacie :-)
ale co ? bo nie kumam :omg:
zeppastian
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 25.05.2017, 10:33
Mój motocykl: XL600V

Re: Index Google

Post autor: zeppastian »

KrzysieG pisze:
Myślę, że tylko zyskacie :-)
ale co ? bo nie kumam :omg:
Przeczytaj jeszcze raz, napisałem wyraźnie.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Index Google

Post autor: Nadol »

Forum jest dla ludzi a nie dla mechanizmów Google. Nie zależy nam na lepszym pozycjonowaniu ani też wyszukiwaniu przez przeglądarkę.
Jeżeli masz pomysły od strony technicznej skontaktuj się proszę na PW z kolegą Maju, który zajmuje się stroną klubową oraz forum.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Index Google

Post autor: wilq.bb »

Lepsze pozycjonowanie=więcej odwiedzin = może być potrzeba lepszego (czytaj droższego) serwera - tego nam nie potrzeba.
Kwestia wyszukiwarki - wymaga odrobiny cierpliwości, ale działa. Zdaje sobie sprawę, że coraz więcej ludzi chce mieć wszystko, na już, najlepiej podane na tacy - a postawie roszczeniowej mówię stanowcze nie. To moje prywatne zdanie.
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Index Google

Post autor: tomekpe »

wilq.bb pisze:Lepsze pozycjonowanie=więcej odwiedzin = może być potrzeba lepszego (czytaj droższego) serwera - tego nam nie potrzeba.
Kwestia wyszukiwarki - wymaga odrobiny cierpliwości, ale działa. Zdaje sobie sprawę, że coraz więcej ludzi chce mieć wszystko, na już, najlepiej podane na tacy - a postawie roszczeniowej mówię stanowcze nie. To moje prywatne zdanie.
Z jednej strony rozumiem, z drugiej strony to brzmi jak "miejmy nie do końca sprawnie działającą wyszukiwarkę i opieprzajmy nowych za jej nie używanie".. Dorobimy się tu panowie klubu emeryta. Fajnie być we własnym sosie, tylko, że każdy z nas kiedyś tu trafił "z internetu".

Kto się nie rozwija ten ginie, w tym sensie, że postów i aktywnych użytkowników ubywa. Nie ma co przesadzać w żadną stronę. Kolega jak rozumiem chciał pomóc i doradzić, a tu w komentarzach jakoś się zrobiło dziwnie.
Awatar użytkownika
zaczekaj
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1198
Rejestracja: 28.03.2011, 20:40
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: Index Google

Post autor: zaczekaj »

Nie wiem, jestem już trochę czasu na tym forum ale szukajka dalej mnie przeraża. Na 10 wyszukiwań udaje się może z 2 razy...
tomekpe dobrze napisał.
Z życiem jest jak z motocyklem. Jak masz mało oleju to daleko nie zajedziesz...

https://www.facebook.com/zaczekajnamotorze

Tramp600, crf300Rally, swm300rs, xt660r
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Index Google

Post autor: Nadol »

Szukajka forumowa a indeksowanie google to dwie różne rzeczy. Obie są w gestii Maja.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5501
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Index Google

Post autor: wojtekk »

nadol pisze:Szukajka forumowa a indeksowanie google to dwie różne rzeczy. Obie są w gestii Maja.
Jestem lajkonik, ale kolega pisze, że jednak jest to powiązane:

"Chciałem tylko luzno rzucić, że może warto się zainteresować tematem, dlaczego tak się dzieje, z dwóch powodów:-
- wyszukiwanie zasobów forum przez Google jest sprawniejsze niż przez wbudowana w phpBB wyszukiwarkę"

Po pierwsze: wyszukiwarka nie działa dobrze. Jeżeli byłoby obejście przez Google to super. Czy nie?
nadol pisze:Forum jest dla ludzi a nie dla mechanizmów Google. Nie zależy nam na (…) wyszukiwaniu przez przeglądarkę.
Nie zgodzę się. Zobaczcie, jak się cieszymy, że na jakimś forum znajdziemy manuala. Opis zmoty. Opis rozwiązania problemu, który nas trapi. Gdy ktoś znajdzie, dzieli się i jest radość na forum. Ale jak znalazł? Przez google przecież.


A dwa: jest człowiek, który (jak rozumiem) proponuje usprawnienie (nikt nie pokazał, że będzie gorzej) oraz, że to zrobi. To czemu nie? Jak napisałem wyżej: nie znam się. Ale rozumuję tak:
- będzie lepiej
- nawet jeżeli nie, to nie będzie gorzej
- ja się tym zajmować nie muszę.
to do dzieła! Popieram!
wilq.bb pisze:Lepsze pozycjonowanie=więcej odwiedzin = może być potrzeba lepszego (czytaj droższego) serwera - tego nam nie potrzeba.
Od dawna nie mamy wglądu w finanse, ale nie słyszałem, aby brakowało kasy.

wilq.bb pisze:Zdaje sobie sprawę, że coraz więcej ludzi chce mieć wszystko, na już, najlepiej podane na tacy - a postawie roszczeniowej mówię stanowcze nie. To moje prywatne zdanie.
Wilq - do czasu, aż sam musisz czesać zasoby internetu, aby coś znaleźć. Prawda? A wcale nie jesteś roszczeniowy. Tylko szukasz.

Człowiek, który napisał ten wątek nie jest roszczeniowy. Więc przeciwko czemu protestujesz?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Index Google

Post autor: Nadol »

Zamiast tracić siły na Googla i dokarmiać go naszymi danymi, lepiej skupić się na funkcjach forum.
W obu przypadkach potrzebny jest czas. Moje zdanie - wolałbym ten czas poświęcić na usprawnienie forum (np. wyszukiwarka) czyli realną poprawę dla jego użytkowników.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5501
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Index Google

Post autor: wojtekk »

nadol pisze:Zamiast tracić siły na Googla i dokarmiać go naszymi danymi, lepiej skupić się na funkcjach forum.
W obu przypadkach potrzebny jest czas. Moje zdanie - wolałbym ten czas poświęcić na usprawnienie forum (np. wyszukiwarka) czyli realną poprawę dla jego użytkowników.
Ok. Zrób to !!! Jestem za !

A może drugi kolega zrobi ten myk z google ? Przecież jedno drugiego nie wyklucza.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Index Google

Post autor: Nadol »

wojtekk pisze:
nadol pisze:Zamiast tracić siły na Googla i dokarmiać go naszymi danymi, lepiej skupić się na funkcjach forum.
W obu przypadkach potrzebny jest czas. Moje zdanie - wolałbym ten czas poświęcić na usprawnienie forum (np. wyszukiwarka) czyli realną poprawę dla jego użytkowników.
Ok. Zrób to !!! Jestem za !

A może drugi kolega zrobi ten myk z google ? Przecież jedno drugiego nie wyklucza.
Wojtek, Maju odpowiada za administrowanie stroną, forum i serwerem.
Kolega ma dobre intencje ale "tego nie zrobi" sam, ja również. Poprosiłem o kontakt z Majem.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5501
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Index Google

Post autor: wojtekk »

nadol pisze:
wojtekk pisze:
nadol pisze:Zamiast tracić siły na Googla i dokarmiać go naszymi danymi, lepiej skupić się na funkcjach forum.
W obu przypadkach potrzebny jest czas. Moje zdanie - wolałbym ten czas poświęcić na usprawnienie forum (np. wyszukiwarka) czyli realną poprawę dla jego użytkowników.
Ok. Zrób to !!! Jestem za !

A może drugi kolega zrobi ten myk z google ? Przecież jedno drugiego nie wyklucza.
Wojtek, Maju odpowiada za administrowanie stroną, forum i serwerem.
Kolega ma dobre intencje ale "tego nie zrobi" sam, ja również. Poprosiłem o kontakt z Majem.
Super !!! Trzymam kciuki , że Wam się uda. Ku chwale forum !
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Index Google

Post autor: tomekpe »

nadol pisze:Zamiast tracić siły na Googla i dokarmiać go naszymi danymi, lepiej skupić się na funkcjach forum.
W obu przypadkach potrzebny jest czas. Moje zdanie - wolałbym ten czas poświęcić na usprawnienie forum (np. wyszukiwarka) czyli realną poprawę dla jego użytkowników.
Rozumiem, że tak czy inaczej potrzebujemy pomocy Maju, ale jeśli zmiana dla Google wymaga prostej modyfikacji, to czemu nie.

Jest zasadnicza różnica - Google działa dla ludzi z zewnątrz - może fajnie byłoby mieć nieco "świeżej krwi". Brak indeksacji może zmniejszać napływ nowych użytkowników. Ktoś, kto kupuje Trampka, szuka pierwszych informacji w Google.

Wyszukiwarka działa dla użytkowników forum (którzy już na nim są), i pewnie warto ją usprawniać, ale ten temat już parę razy się przewinął .. ;)
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Index Google

Post autor: Nadol »

Wszystkie dane będą dostępne przez wyszukiwarkę G. Szukam i znajduję. Po co mam się tu rejestrować?
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Index Google

Post autor: tomekpe »

nadol pisze:Wszystkie dane będą dostępne przez wyszukiwarkę G. Szukam i znajduję. Po co mam się tu rejestrować?
No np. chcąc coś napisać lub zapytać. Rejestracja specjalnie w celu użycia wyszukiwarki też nie wydaje się optymistycznym scenariuszem. Kto będzie chciał, ten się zarejestruje, a przynajmniej w google będzie widać, że forum jest i że zawiera dużo rzeczy. Teraz tylko widać, że jest. Nie upieram się, że mam rację, ale widzę odpływ aktywnych użytkowników na naszym forum i trochę to mnie martwi.

Patrzę na Facebooka i tam sporo rzeczy się pojawia, ludzie piszą, pytają, grupa ma zdaje się koło tysiąca użytkowników. Chyba przez to, że łatwiej tam trafić.
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: Index Google

Post autor: Da_ »

Akurat naprawienie (bo to nie tak, że nigdy nie działało) indeksowania google to dobry pomysł. Zwłaszcza, że problem może nie leżeć po stronie forum albo jest kosmetyczny. Jest to o wiele lepszy sposób przeszukiwania forum niż szukajka. Inna sprawa, że wbudowane wyszukiwanie nigdy nie będzie tak sprawne jak przy użyciu google. Nie chodzi o to, że jest złe, po prostu google lepiej "rozumie" to co wpisujemy w pole wyszukiwania.
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3271
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Index Google

Post autor: Nadol »

Może każdy inaczej obsługuje forum, nie wiem ile osób zarejestrowanych szuka informacji z naszego forum poprzez przeglądarkę G.
Główny problem i tak leży w sercu forum. Chodzi o jego obsługę (logowanie, wyszukiwanie, wstawianie zdjęć i multimediów). Zdecydowanie lepiej pod tym względem działa np. FAT.
Dla nowych osób, które znajdą forum poprzez przeglądarkę (po naprawieniu indeksowania) te problemy będą jeszcze większe niż dla nas, my już do nich przywykliśmy.
Może zbyt głęboko to analizuje?

Wracając do początkowego zagadnienia.
Brakuje sitemap.xml i robots.txt oraz wpisów meta robots (forum)

Sprawdziłem jeszcze na głównej stronie klubowej: <meta name="robots" content="index, nofollow" />
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość