garmin 64 + soft. Moje doświadczenia.

Garmin? Tom Tom? Automapa? Igo? Navigon? Czyli o oprogramowaniu do nawigacji.

garmin 64 + soft. Moje doświadczenia.

Postprzez piotrektt » 24.07.2019, 11:04

Od 3 sezonów jeżdżę na garmin 64 - na najtańszej wersji. Wrzucam tutaj parę rzeczy, które może komuś się przydadzą.

Tanśza czy droższa wersja odbiornika?
Z wartych uwagi ficzerów ona nie ma możliwości przesyłania drugiemu urządeniu tracków/śladów więc jak tego nie potrzebujemy to nie warto przepłacać. Urządzenia używałem na kilku dłuższych i krótszych wypadach. Mały ekran w niczym nie przeszkadza. Trzeba się przyzwyczaić. Po przesiadce ze zwykłego smartfona wiem jedno - do nawigowania telefonem nie wracam. Telefonu używam jedynie gdy trzeba przenawigować jakiś adres w większym mieście (wtedy telefon ma przewagę, bo łatwiej sobie adres w googlu wklepać). Garmina można też obsługiwać podczas jazdy - co wielokrotnie robiłem. np. jadąc po trasie, właziłem do menu i wyszukiwałem sobie stacje benzynowe, albo przełączałem sobie tryby by popatrzeć na jakieś statystyki, czy też po prostu zmienić profil trasy lub punkt docelowy.

Mapy
Przetestowałem też chyba wszystkie dostępne komercyjne mapy, w tym te od garmina. Najlepszym rozwiązaniem są darmowe. Jedyna przewaga płatnych map od azymuta jaka znalazlem jest lepsze wyznaczanie tras po miastach (ale imo za to nie warto placic gdy darmowe sa bardziej szczegolowe i aktuialne) :
http://garmin.openstreetmap.nl/

Soft
Do zarządzania trasami, planowania, przeglądania map używam dwóch rzeczy:
https://bitbucket.org/maproom/qmapshack/wiki/Home - to program jak basecamp od garmina tylko sto razy lepszy. ma mapy online i algorytmy do wytyczania tras online z wieloma profilami. Do tego absolutnie wszystkie narzędzia do edytowania i łatwego obrabiania tracków. (np. usuwanie zbednych punktów ze śladu tak by nie mieć 10000 punktow z czego polowa jest niepotrzebna. A liczba punktow w sladzie to czeste ograniczenie nawigacji). Program na początku jest mało intuicyjny, ale dokumentacja jest dosyć dokładna. W razie pytań z chęcią podpowiem.

oraz stronki z 'kaszami'
https://opencaching.pl/
Po zarejestrowaniu dostajemy dostep do mapki ze skrzynkami. I ja uzywam tych skrzyneczek zeby jakies fajne i ciekawe miejsca w Polsce znalezc. To jako dodatek podaje bo to fajna sprawa - ludzie te skrzynki umiesczaja przy przeroznych ciekawych miejscach. Biore wiec co mnie interesuje, kopiuje sobie koordynaty i w qmapshacku sobie je wyszukuje (jest taka opcja). Dzięki temu znalazłem wiele świetnych miejsc do odwiedzenia na moto.
piotrektt
Czytacz
Czytacz
 
Posty: 8
Rejestracja: 14.03.2018, 00:59
Mój motocykl: inne endurowate moto

Wróć do SoftwareKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość