No własnie - zima :)

motocyklowo
Awatar użytkownika
BlackGodiva
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 236
Rejestracja: 16.06.2008, 12:04
Lokalizacja: Duszniki Zdrój
Kontakt:

No własnie - zima :)

Post autor: BlackGodiva »

To będzie moja pierwsza zima z Trampkiem :)

Zeszły sezon na Hondzince CM 250 Custom zakończyłam powrotem z pożegnania Marqsa w październiku i nie jeździłam do 14 lutego...

Jak spędzacie zimę? Kto nie odstawia moto do garażu i jeździ cały sezon? Jeśli tak, to w co się ubieracie i jakie trasy robicie?
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: No własnie - zima :)

Post autor: Daniel 87 »

ja tam sobie odstawiam trampka/ teraz afre do duzego pokoju u wujasa i tam dlubie cala zime :)
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: No własnie - zima :)

Post autor: NaczelnyFilozof »

BlackGodiva pisze:To będzie moja pierwsza zima z Trampkiem :)
W zimie trochę za zimno na dwa kółka. Im wiecej ubrania, tym człowiek bardziej pokrępowany.
Tylko pierwszy sezon cztery lata tamu latałem w zimnicach. Ale to temu że na jesieni zrobiłem prawko i kupiłem sprzęt. Nie zapomne. Jak wracałem kiedyś do domu i sypał śnieg. Droga mokra. Piździ. Wieje. Kask bez szybki. Gruba kurtka skurzana i jakieś zimowe rękawice. Ale radocha była za wszystskie czasy.

Do TA ostatnio dorobiłem dwie blachy pod gmole. Aby osłaniały buty przed zimnem i wodą. Ale i tak za zimno oby testować :roll:
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
transplant
romeciarz
romeciarz
Posty: 24
Rejestracja: 12.06.2008, 22:05
Lokalizacja: Oleśnica

Re: No własnie - zima :)

Post autor: transplant »

Przejezdzilem cala zime Trampkiem na uczelnie do Wrocka. No prawie cala, bo jeden tydzien musialem sobie odpuscic z powodu sniegu i lodu na drogach. Jesli droga nie jest oblodzona to mozna jezdzic, oczywiscie na "pol gwizdka". Najszybciej marzna dlonie- grzane manetki+szerokie handbary+dobre ocieplane rekawice to podstawa w niskich temperaturach. Nie obejdzie sie bez kominiarki z kolnierzem i ubrania sie na cebulke. Moze to i krepuje ruchy ale zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury, a w razie wywrotki nie poobijasz sie tak jak w cienkich ciuchach. Co do motocykla to za wiele nie trzeba przy nim robic, dobrze jest zaslonic kartonem lewa chlodnice (ta bez wiatraka)- silnik bedzie lepiej temperature trzymal. Pasowalo by miec tez gmole i wysoka szybe albo jakas nakladke na szybe (ochrona przed wiatrem). Jesli wybierasz sie gdzies na dluzej niz jeden dzien, to lepiej sprawdz prognoze pogody, zeby nie musiec wracac do domu autobusem jak napada sniegu przez noc (ja niestety nie sprawdzilem ;). I na koniec sprawy oczywiste o tej porze roku i przy gorszej widocznosci: kamizelka odblaskowa, zadnych gwaltownych manewrow, myslec za siebie i wszystkich dookola, przewidywac sytuacje, i najwazniejsze ZWRACAC UWAGE NA STAN NAWIERZCHNI. Najprostszy przyklad- jedziesz rano po asfalcie, sloneczko swieci, droga sucha, wszystko ok. Nagle wjezdzasz w obszar zacieniony (las, wysoki budynek) i nagle okazuje sie, ze pod kolami jest pozostalosc przymrozku ktory byl w nocy. Jesli to prosta droga to pol biedy, sciskasz kolanami bak i starasz sie nie wpasc w poslizg, jesli to jest zakret to juz nieco gorzej. W razie uslizgu tylnego kola staram sie delikatnie odjac gazu i odzyskac przyczepnosc, zadnego hamowania. Jak dotad pomagalo ;) Warto tez zwracac uwage na znaki drogowe i ograniczenia predkosci- to ostrzezenia przed sytacja, ktora moze nas zaskoczyc. Powodzenia i przyczepnosci ;)
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: No własnie - zima :)

Post autor: torak »

transplant pisze: W razie uslizgu tylnego kola staram sie delikatnie odjac gazu i odzyskac przyczepnosc,

Tak se myślę że odejmując gaz gdy koło jest w poślizgu tylko potęgujesz poślizg.
Odsyłam do lektury ks. Motocyklista doskonały autorstwa Dawida L. Hough-ana.
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: No własnie - zima :)

Post autor: NaczelnyFilozof »

torak pisze: Tak se myślę że odejmując gaz gdy koło jest w poślizgu tylko potęgujesz poślizg.
Odsyłam do lektury ks. Motocyklista doskonały autorstwa Dawida L. Hough-ana.
Oni pisali pewnie o mokrej jezdni a nie o lodzie.
Bo w tylnionapedowym samochodzie uślizg tyłu na lodzie, korygujemy przez odjęcie gazu.
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: No własnie - zima :)

Post autor: torak »

Rodzaj nawierzchni nie ma znaczenia. Siły i zjawiska są te same. Temat dotyczy motocykla a w zdaniu wcześniejszym jest mowa o jeździe po zakręcie. Rozumiem więc, że chodzi o zjawisko gdy tylne koło tracąc przyczepność "ucieka". Skoro do tego doszło, to hamowanie silnikiem tylko pogarsza sprawę.
To tyle tytułem teorii :smoke: a odruchy bezwarunkowe to potęga :lanie:
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: No własnie - zima :)

Post autor: NaczelnyFilozof »

torak pisze:Rodzaj nawierzchni nie ma znaczenia.
A własnie że ma. Taki luźny szuterek. I jak na żużlu lecą motocyklem w poślizgu to widać że dodają gazu. Na lodzie bez przyczepności w zakręcie? Dodanie gazu to wywinięcie orła w 0,5s :roll:
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
transplant
romeciarz
romeciarz
Posty: 24
Rejestracja: 12.06.2008, 22:05
Lokalizacja: Oleśnica

Re: No własnie - zima :)

Post autor: transplant »

torak pisze:
transplant pisze: W razie uslizgu tylnego kola staram sie delikatnie odjac gazu i odzyskac przyczepnosc,

Tak se myślę że odejmując gaz gdy koło jest w poślizgu tylko potęgujesz poślizg.
Odsyłam do lektury ks. Motocyklista doskonały autorstwa Dawida L. Hough-ana.
Nie sprecyzowalem co mam na mysli. Chodzi mi o sytuacje, w ktorej tylne kolo traci przyczepnosc i zaczyna sie szybciej krecic niz przednie. W tej sytuacji tyl zaraz zaczyna wezykowac a delikatne odjecie gazu pozwala na ponowne nawiazanie przyczepnosci z nawierzchnia. Natomiast jesli zdarzyl by mi sie powazny uslizg tylu w zakrecie na sliskiej nawierzchni wynikajacy ze zbyt duzej predkosci wzgledem panujacych warunkow, to nie mam za bardzo pomyslu co wtedy. Podparcie noga raczej nie wchodzi w gre, chyba pozostaje polozenie maszyny na bok i cicha prosba zeby nie bolalo :mouthshut: . Ale to juz sytuacja ostateczna do ktorej lepiej nie testowac. Cos podobnego zdarzylo mi sie w ostatnia niedziele. Po wroclawskim motobajzlu wybralem sie moja gazownia ;) odwiedzic zamek w Książu. Zaraz za Świebodzicami zaczyna sie podjazd pod gore dwupasmowa droga (sasiednie jezdnie oddzielone bariera) z nowa nawierzchnia. Ruch sredni, asfalt mokry, ograniczenie do 70, w najgorszym miejscu bodajze do 50, oczywiscie znak informujacy o sliskiej nawierzchni i czestych wypadkach. Mnie sie to wydawalo spora przesada a pozornie dobre warunki prowokowaly do mocniejszego odkrecenia. Nawet straz pozarna i BMW stojace w poprzek w polowie podjazdu nie zrobilo na mnie wiekszego wrazenia. Jakie bylo potem moje zdziwenie, kiedy jadac lewym pasem z predkoscia 70-80 poczulem jak tyl zaczyna mi uciekac z pod dupy :ohmy: Wyratowalem sie odejmujac nieco gazu poszerzajac zakret zjezdzajac na prawy pas (na szczescie byl wolny) ale powoli zaczynalem wypatrywac na poboczu miekkiego ladowania. Momentalnie odechcialo mi sie szybkiej jazdy. Troszke sie rozpisalem ale do czego zmierzam- znaki drogowe to nie sa jedynie urozmaicenia poboczy. Kiedy jest sucho to nie zwraca sie na nie uwagi, ale w zimie i na mokrym sa bardzo przydatne. Od tego momentu tamtejszy podjazd wpisalem na swoja prywatna liste "czarnych punktow". Jesli bedziecie tamtedy jechac to zwroccie uwage na pobocze- jest tam sporo pozostalosci czerwonego kruszywa jakim strazacy posypuja rozlany olej po wypadku.
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: No własnie - zima :)

Post autor: torak »

ale nie porównuj speedway-a do normalnych warunków. Tam poślizg jest celowy i kontrolowany. Nie miałem też na myśli dodawania gazu. Chodziło mi o nieujmowanie gazu gdy zaczyna się coś dziać. Ujmując gazu, powodujesz hamowanie silnikiem, co pogarsza sytuację, ale to już pisałem.


ps. a książkę polecam każdemu, jako elementarz motocyklisty. Idzie zima-najlepszy czas na dobrą lekturę.
:dupa: :dupa: :dupa:
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: No własnie - zima :)

Post autor: Fryzjer »

Torak no jeśli zamknąć zupełnie przepustnicę to tak-spotęgujesz uślizg ale jeśli tylko lekko.. to koło odzyskuje przyczepność. Polecam nawet trampim na trawie mokrej lekko lub piachu sprawdzić :crossy: :crossy:
Działa, jak odejmiesz to poślizg się zmniejsza, ale jak zamkniesz na mokrej np.trawie to :dupa: poślizg jest, myślę że transplantowi chodzi o to iż odejmując dociąża tylne koło..coś w tym rodzaju :tongue: więc jak spróbujesz to co najwyżej gmole przetestujesz jak i ja :hammer:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: No własnie - zima :)

Post autor: Daniel 87 »

tak tylko transplant napisal wyrazniee ze delikatnie aby tylko kolo znowu uzyskalo przyczepnosc z podloszem, wiadomo ze jak sie odejmie gaz to nastepuje hamowanie czyli z jednogo skrajnego przypadku do drugiego
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
B3stia
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1142
Rejestracja: 01.06.2008, 23:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Leszno

Re: No własnie - zima :)

Post autor: B3stia »

eh ... i pomyśleć że zbliża się zima ... i więcej takich dyskusji :grin: :resp:
Awatar użytkownika
Remi
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1073
Rejestracja: 19.09.2008, 17:46
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Re: No własnie - zima :)

Post autor: Remi »

Moje doswiadczenia z jazda po sniegu (xl600r) są takie że jesli snieg jest swiezy a to co pod nim to nie asfalt to jeszcze jakos da sie jechac. Natomiast na ubitym sniegu na asfalcie motocykl zachowywał sie jak na lodzie. Zero kontroli, ześlizgiwał sie na boki a minimalne wzniesienie było praktycznie nie do pokonania. Mam zamiar jezdzic zimą ale nie po śniegu, jesli bedzie temperatura dodatnia (w cieniu) lub jesli droga bedzie abslutnie sucha i zero lodu.
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: No własnie - zima :)

Post autor: torak »

Fryzjer pisze: iż odejmując dociąża tylne koło..coś w tym rodzaju
no właśnie, przemyśl to jeszcze raz, czy czasem nie jest odwrotnie.
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
jacenty
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 472
Rejestracja: 15.06.2008, 11:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kłonna k/Odrzywół

Re: No własnie - zima :)

Post autor: jacenty »

Ja jak jezdzilem kiedys po lodzie to rozpedzalm moto max do 40km/h (auta wtedy tez tyle jezdza) i stawiam wtedy obydwie nogi na lodzie i to daje calkiem niezla stabilnosc (obowie sie nie zdziera bo predkosc mala i przyczepnosc prawie zerowa)
Mój TRAMPECZEK to cukiereczek :)
Awatar użytkownika
rumun
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 195
Rejestracja: 13.06.2008, 12:53
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: warszawa

Re: No własnie - zima :)

Post autor: rumun »

W zeszłym roku latalismy z Bełkotem w zime i było git - tylko trzeba było zamarzniete miejsca omijać ale było -3 i sucho
nie mam już nic
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: No własnie - zima :)

Post autor: Fryzjer »

torak pisze:no właśnie, przemyśl to jeszcze raz, czy czasem nie jest odwrotnie.
myślę że zagłębiając się we wzory na współczynnik tarcia, obliczając promień dynamiczny koła, itp. itd. ... do tego rozkładając siły na składowe np. x,y,z..to wyjdzie temat do rozważania na całą zimę :drinking:

Napisałem bo sam to "przetestowałem" nawet ostatnio w Podkampinosie, dzida :crossy: :crossy: na piachu -> moto idzie z uślizgiem już dużym :hammer: -> lekkie odjęcie z manety i motong wraca w stan stabilności :thumbsup: więc coś w tym musi być.....

Jako że temat się spodobał ogółowi :grin: ogłaszam:
Koń-kurs :wink: na teoretyczne opisanie tego zjawiska :tongue: i wyprowadzenie odp. wyliczeń :drinking: :drinking: coś w sam raz na długie zimowe wieczory jak to ujął Bestia :thumbsup:

Przy nadarzającej się okazji :wink: chciałbym pozdrowić wszystkich "dzidowników" :resp: :resp:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość